با کد تخفیف Salam اولین کتاب الکترونیکی یا صوتی‌ات را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کن.
کتاب هشت کتاب اثر سهراب  سپهریoff

کتاب هشت کتاب

نویسنده:سهراب سپهریانتشارات:انتشارات ذهن آویزسال انتشار:۱۳۹۳تعداد صفحه‌ها:۴۴۸ صفحهدسته‌بندی:امتیاز:
۴.۵از ۸۲ رأیخواندن نظرات

سال انتشار۱۳۹۳

تعداد صفحه‌ها۴۴۸ صفحه

دسته‌بندی

معرفی کتاب هشت کتاب

کتاب هشت کتاب مجموعه اشعار سهراب سپهری شاعر و نقاش پرآوازه و نوگرای معاصر ایران است که از میان مجموعه‌های زیر گردآوری شده است: مرگ رنگ، زندگی خواب‌ها، آوار آفتاب، شرق اندوه. صدای پای آب، مسافر، حجم سبز و ما هیچ، ما نگاه.

درباره کتاب هشت کتاب

هشت کتاب نام مجموعه‌ای ار اشعار سهراب سپهری است که از میان دفترهای مرگ رنگ، زندگی خواب‌ها، آوار آفتاب، شرق اندوه. صدای پای آب، مسافر، حجم سبز و ما هیچ، ما نگاه انتخاب شده است. این آثار زیباترین اشعار سهراب را در بر دارند. او به سبک نیمایی شعر می‌گفت اما تاثیرپذیری او از هوشنگ ایرانی نیز در آثارش پیدا است. بعد از آشنایی او با فلسفه ذن و فرهنگ و عرفان شرق، ردپای این تفکر هم در آثار او پیدا شد. شعر سهراب لطیف است. به خوبی تصویرسازی می‌کند و انسان را به دقایقی لذت بردن و اندیشیدن مهمان می‌کند.

کتاب هشت کتاب را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

تمام علاقه‌مندان به شعر معاصر را به خواندن کتاب هشت کتاب دعوت می‌کنیم.

درباره سهراب سپهری

سهراب سپهری ۱۵ مهر ۱۳۰۷ در کاشان متولد شد و ۱ اردیبهشت ۱۳۵۹ در تهران از دنیا رفت. او یکی از مشهورترین شاعر نوگرای معاصر، نویسنده و نقاش اهل ایران است که آثارش به زبان‌های بسیاری از جمله انگلیسی، فرانسوی، اسپانیایی و ایتالیایی ترجمه شده ‌است. پدر و مادر سهراب هر دو اهل شعر و هنر بودند. او در سال ۱۳۳۲ از دانشکده هنرهای زیبا فارغ‌التحصیل شد و نشان درجه اول علمی را دریافت کرد. در چندین نمایشگاه نقاشی شرکت کرد و در هنرستان هنرهای زیبا هم تدریس می‌کرد.

او به دلیل علاقه‌ای که به فرهنگ و عرفان مشرق زمین داشت به کشورهای بسیاری از جمله هندوستان، پاکستان، افغانستان، ژاپن و چین سفر کرد. مدتی در ژاپن زندگی کرد و با هنر حکاکی روی چوب آشنا شد. علاوه بر این ترجمه‌هایی هم از شعرهای کهن چینی و ژاپنی انجام داد. در سال ۱۳۳۶ به پاریس و لندن سفر کرد. در مدرسه هنرهای زیبای پاریس در رشته لیتوگرافی ثبت‌نام کرد اما کمی بعد به دلیل قطع بورسیه تحصیلی مجبور به کار کردن شد.

سهراب سپهری در طول دور ان حیاتش آثار بی‌نظیری برجا گذاشت که از میان معروف‌ترین آن‌ها می‌توان به هشت کتاب، مجموعه اشعار او، کتاب هنوز در سفرم، مجموعه‌ای از نامه‌ها و یادداشت‌های منتشر نشده او و کتاب اتاق آبی اشاره کرد که به نثر نوشته شده و گوشه‌ای از فلسفه و نگاه او را به زندگی نشان می‌دهد. سهراب سپهری در ۵۱ سالگی به علت ابتلا به سرطان خون در بیمارستان پارس تهران درگذشت. آرامگاه او در امامزاده سلطان‌علی‌ بن محمد باقر، مشهد اردهال در شهر کاشان قرار دارد.

بخشی از کتاب هشت کتاب

زندگی چیزی بود، مثل یک بارش عید، یک چنار پر سار.

زندگی در آن وقت، صفی از نور و عروسک بود،

یک بغل آزادی بود.

زندگی در آن وقت، حوض موسیقی بود.

طفل، پاورچین پاورچین، دور شد کم‌کم در کوچۀ

سنجاقک‌ها.

بار خود را بستم، رفتم از شهر خیالات سبک بیرون

دلم از غربت سنجاقک پر.

من به مهمانی دنیا رفتم:

من به دشت اندوه،

من به باغ عرفان،

من به ایوان چراغانی دانش رفتم.

رفتم از پله مذهب بالا.

تا ته کوچه شک،

تا هوای خنک استغنا،

تا شب خیس محبت رفتم.

من به دیدار کسی رفتم در آن سر عشق.

رفتم، رفتم تا زن،

تا چراغ لذت،

تا سکوت خواهش،

تا صدای پر تنهایی.

چیزها دیدم در روی زمین:

کودکی دیدم، ماه را بو می‌کرد.

نظرات کاربران

:-)
۱۳۹۶/۰۹/۲۲

مادری دارم بهتر از برگ درخت دوستانی بهتر از آب روان وخدایی که در این نزدیکیست لای این شببو ها پای آن کاج بلند روی آگاهی آب روی قانون گیاه من مسلمانم لب لبم یک گل سرخ مهرم نور جانمازم چشمه دشت سجاده ی من من وضو با تپش پنجره ها

- بیشتر
معراج
۱۳۹۷/۰۲/۳۱

کتابی که تنها مونسم در ایام زندگی خوابگاهی بود. به نظرم امتیاز سهراب از دیگر شاعران گرامی عرصه شعر نو، این است که با نگاهی دقیق و سماعی عمیق، قلم را به گونه ای بر بوم سپید کاغذ روان میسازد

- بیشتر
m.gh.t
۱۳۹۷/۰۵/۱۵

تو مرا یاد کنی یا نکنی باورت گر بشود یا نشود حرفی نیست اما نفسم میگیرد در هوایی که نفس های تو نیست ❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤ شعرای سهراب خیلی حالمو خوب میکنه.

maedeh
۱۳۹۹/۰۲/۲۳

پر از حس خوب🤩 به سراغ من اگر می‌آیید، نرم و آهسته بیایید، مبادا که ترک بردارد چینی نازک تنهایی من. ✍🏻سهراب سپهری

mahsa
۱۳۹۶/۰۱/۱۴

اشعار سهراب عالیه واقعا👌

مهربان زهرا
۱۳۹۶/۰۶/۲۸

من قطاری دیدم, روشنایی می برد. من قطاری دیدم, فقه می برد و.چه سنگین می رفت. من قطاری دیدم,که سیاست می برد و چه خالی می رفت. من قطاری دیدم, تخم نیلوفر و آواز قناری می برد. ... چرخ یک گاری در حسرت واماندن

- بیشتر
Rasta (:
۱۳۹۹/۰۷/۲۲

عالیه من واقعا از خوندنش لذت بردم شعر هاش فوق العادس🌱🌱🌹🌹 به ما یاد آوری میکنه که انسان میتونه با بهانه های کوچک زندگی فوق العاده ای داشته باشه . از چه دلتنگ شدی دلخوشی ها کم نیست دیده ها نابیناست. ✨

R Ka
۱۳۹۶/۱۲/۲۴

بسیار لطیف و خواندنی است. چنان روح لطیفی موهبتی بود برای بشریت و طبیعت خداوندی. روحت شاد سهراب جانِ سپهری.🙏

حسین رضا
۱۳۹۷/۰۲/۱۵

پریشب کاشان مزار سهراب بودم با یاد همه ایامی که با هشت کتابش گذروندم

roya
۱۳۹۶/۱۲/۱۰

در یک کلام فوق العاده

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه (۱۲۰)
باید کتاب را بست. باید بلند شد
علیرضا
و نخوانیم کتابی که در آن باد نمی‌آید و کتابی که در آن پوست شبنم تر نیست و کتابی که در آن یاخته‌ها بی‌بعدند. و نخواهیم مگس از سر انگشت طبیعت بپرد. و نخواهیم پلنگ از در خلقت برود بیرون. و بدانیم اگر کرم نبود، زندگی چیزی کم داشت. و اگر خنج نبود، لطمه می‌خورد به ‌قانون درخت. و اگر مرگ نبود، دست ما در پی چیزی می‌گشت. و بدانیم اگر نور نبود، منطق زندۀ پرواز دگرگون                         می‌شد.
امیررضا
و عشق صدای فاصله‌هاست. صدای فاصله‌هایی که ــ غرق ابهامند.
ریزوریوس
من قطاری دیدم، فقه می‌برد و چه سنگین می‌رفت. من قطاری دیدم، که سیاست می‌برد (و چه خالی می‌رفت. )
SaraKu
دنگ...، دنگ...، ساعت گیج زمان در شب عمر می‌زند پی‌درپی زنگ
|هیـچِ‌مطلقـ|
به تو می‌رسم،                               تنها می‌شوم. کنار تو تنهاتر شده‌ام.
ریزوریوس
آدمی‌زاد ـ این حجم غمناک ـ
علیرضا
زندگی یعنی: یک سار پرید. از چه دلتنگ شدی؟ دلخوشی‌ها کم نیست: مثلا این خورشید، کودک پس‌فردا، کفتر آن هفته. یک نفر دیشب مرد و هنوز، نان گندم خوب است. و هنوز، آب می‌ریزد پایین، اسب‌ها می‌نوشند.
Hossein
دیر گاهی است در این تنهایی رنگ خاموشی در طرح لب است. بانگی از دور مرا می‌خواند، لیک پاهایم در قیر شب است.
علیرضا
انگشتانم برنده‌ترین خار را می‌نوازد.
علیرضا