با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
چراغ سبزها

دانلود و خرید کتاب چراغ سبزها

۴٫۵ از ۹۱ نظر
۴٫۵ از ۹۱ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب چراغ سبزها  نوشته  متیو مک‌کانهی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب چراغ سبزها

کتاب چراغ سبزها اثری نوشته متیو مک‌ کانهی، هنرپیشه معروف برنده جایزه اسکار با ترجمه سمانه پرهیزکاری است. او در این کتاب در کنار روایت داستان زندگی پر فراز و نشیبش، جهان بینی خود و نگاهش را به زندگی مطرح می‌کند و بدون نصیحت کردن درس‌هایی برای زندگی کردن می‌دهد. 

چراغ ‌سبزها یکی از بهترین کتاب‌های ۲۰۲۰ به انتخاب گاردین، آمازون، نیویورک‎ تایمز و… بوده است.

درباره کتاب چراغ سبزها

«از وقتی که نوشتن را یاد گرفتم دفتر خاطرات نگه می‌دارم. هر چیزی را نوشتم که هیجان‌زده‌ام کرد، ناامیدم کرد، باعث شد بخندم، باعث شد گریه کنم و باعث شد فکر کنم که چه چیزی شب‌ها بیدارم نگه می‌دارد».

این جمله‌ای است که متیو مک کانهی هنگام نوشتن این کتاب و داستان نوشته شدنش گفته است. او معتقد است این کتاب فقط یک زندگینامه با خط داستانی مشخص نیست بلکه تجربه ۵۰ ساله زندگی از چیزهایی که دیده و احساسات و افتخارات و شرمساری‌هایش است. او در کنار روایت کردن داستانش، جهانی بینی‌اش را به دنیا مطرح می‌کند. داستان‌های زندگی پر فراز و نشیبش، رخدادهای مختلفی که از سر گذرانده است. سختی‌هایی که در نهایت به شادی و آرامش بدل می‌شوند و مانند اسمی که برای کتابش انتخاب کرده است، چراغ‌های زرد و قرمزی که در نهایت به چراغ سبز بدل می‌شوند. 

چراغ سبزها در حقیقت «کتابی ا‌ست درباره جهان ‌بینی. من این‌جا هستم تا داستان‌ها، نظرات و فلسفه‌هایی را با شما در میان بگذارم که می‌توانید بی‌طرفانه آن‌ها را درک کرده و اگر خودتان بخواهید، آن‌ها را در زندگی‌تان پیاده کنید، چه با تغییر واقعیت‌تان، چه با تغییر زاویه دیدتان نسبت‌به مسائل. این کتاب مجموعه‌ای از قواعد بازی براساس ماجراهای زندگی من است..»

کتاب چراغ سبزها را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم 

چراغ سبزها داستان و زندگینامه جالبی است که خواندنش را به تمام دوست‌داران این هنرپیشه مشهور و محبوب پیشنهاد می‌کنیم. 

درباره متیو مک کانهی 

متیو دیوید مک‌ کانهی (Matthew McConaughey) ۴ نوامبر ۱۹۶۹ در تگزاس به دنیا آمد. او هنرپیشه، نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده آمریکایی است. نام او نخستین بار با فیلم مات و مبهوت مطرح شد که در ژانر کمدی ساخته شده بود و محصول ۱۹۹۳ است. سپس در فیلم‌های دیگری چون قتل‌های زنجیره‌ای تگزاس: نسل بعدی، زمانی برای کشتن، فیلم تاریخی اسپیلبرگ به نام آمیستاد، تماس، ادتی‌وی و یو-۵۷۱ به ایفای نقش پرداخت.

متیو مک کانهی تجربه بازی در فیلم‌های کمدی رمانتیک و فیلم‌های جدی را دارد و در فیلم‌های پرفروشی مانند گرگ وال استریت، باشگاه خریداران دالاس و همچنین سریال کارآگاه حقیقی به ایفای نقش پرداخته است و برای آن‌ها جوایزی را از جمله جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد و جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر مرد فیلم درام برنده شده است. سریال کارآگاه حقیقی هم برای او نامزدی جایزه منتخب منتقدین تلویزیون برای بهترین بازیگر مرد در سریال درام تلویزیون را را به ارمغان آورد و همچنین نامزد دریافت جایزه امی ساعات پربیننده برای بهترین بازیگر نقش اول مرد در مجموعه تلویزیونی درام شد.

بخشی از کتاب چراغ سبزها

پنجاه سال است که در این زندگی‌ام، چهل‌ و دو سال است که سعی می‌کنم معمای آن‌ را حل کنم، و سی‌ و پنج سال است که از سرنخ‌هایی که برای حل آن پیدا می‌کنم یادداشت برمی‌دارم؛ یادداشت‌هایی درباره موفقیت‌ها و شکست‌ها، شادی‌ها و غم‌ها، چیزهایی که باعث شگفتی‌ام شده‌اند و چیزهایی که به خنده‌ام انداخته‌اند. سی‌وپنج سال فهمیدن، به‌خاطرسپردن، تشخیص‌دادن، جمع‌کردن، و نوشتنِ چیزهایی که برایم تکان‌دهنده یا جذاب بوده است. این‌که چطور عادل باشم... چطور استرس کم‌تری داشته باشم... چطور خوش بگذرانم... چطور کم‌تر به آدم‌ها آسیب بزنم... چطور آدم خوبی باشم... چطور چیزی‌که می‌خواهم را به دست بیاورم... چطور در زندگی به معنا برسم... چطور خودِ واقعی‌ام باشم.

همزمان که مامان اگزیستانسیالیسمیِ بی‌پرواگونه‌ای را به ما می‌آموخت، بابا به ما یاد می‌داد عقلِ سلیم داشته باشیم. او مردی بود که برای آقا و خانم‌ گفتن‌ها، انضباط، وفاداری، تسلیم‌ نشدن، و پول‌ درآوردن ـ به اندازه‌ای که بتوان برای خانواده امنیت ایجاد کرد ـ ارزش زیادی قائل بود. او نقاشی هم می‌کشید، کلاس باله می‌رفت، برای تیم فوتبال گرین بِی پکرز بازی می‌کرد، تاس‌بازی را دوست داشت، اسیرِ ترفند پانزی بود و بیش‌ترِ اوقات به‌جای این‌که چیزی بخرد آن ‌را برنده می‌شد، او آرزو داشت یک وقت شانس‌اش بگیرد و پول زیادی برنده شود تا خودش را بازنشسته کند و یک مغازه پُرکن ‌بخور در ساحل فلوریدا بزند.

بابا که برای ساختارمندکردنِ سه پسرش ساختارِ آن‌ها را می‌شکست، برای چراغ‌زردها احترام زیادی قائل بود و می‌خواست حتماً اول اصول را یاد بگیریم و بعد فردگراییِ خودمان را مطرح کنیم. به‌قول فوتبالی‌ها اول دفاع و تَکل را یادمان داد، تا بعد بتوانیم حمله کنیم.

همه می‌دانستند مردِ خانه چه کسی‌ست و اگر هر کدام از سه پسرش می‌خواستند این مفهوم را به چالش بکشند، می‌گفت: «می‌دونی کجا می‌تونی پیدام کنی!» ما از او می‌ترسیدیم. نه به این خاطر که به ما آسیب رسانده یا اذیت‌مان کرده باشد، فقط به این دلیل که پدرمان بود. ما او را الگوی خودمان می‌دانستیم. او از قانون و حکومت بالاتر بود، و احمق‌ها را اذیت نمی‌کرد، مگر این‌که اعتراف می‌کردید احمق‌اید! مردی با ظاهرِ یک خرس که دلش برای آدم‌های فقیر و ضعیف می‌سوخت، و همیشه درباره خودش و دنیا بذله‌گویی می‌کرد؛ مثلاً می‌گفت: «ترجیح می‌دم پولم رو صرف خوشگذرونی کنم تا این‌که سرِ پول‌درآوردن حوصله‌م سر بره.» پدرم مردی بود که به خودش افتخار می‌کرد و اگر کسی به او فرصتِ دوباره می‌داد، هرگز این لطف را فراموش نمی‌کرد. یک بار اواخر دهه هشتاد، بعد از این‌که یک کارمند بانک درخواستِ وام‌اش را رد کرده بود ـ وامی که می‌توانست او را از زیرِ بارِ قرض بیرون بیاورد ـ گفته بود: «الان یا می‌تونی در رو روی من ببندی، یا می‌تونیم با هم از در بریم بیرون!» درنهایت هم وام را گرفت و او و کارمند بانک با هم از در رفتند بیرون. او عاشقِ مهمانی‌گرفتن بود، عاشق خوش‌نوشی، و داستان‌تعریف‌کردن. انصافاً هم که به هر سه‌شان حسابی مسلط بود.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۴۸)
lonelyhera
۱۳۹۹/۱۱/۳۰

زمانی که میخواستم این کتاب رو بخرم میگفتم نکنه این کتاب واقعا حرفی برای گفتن نداشته باشه و صرفا یه بازیگر موفق نوشته اما این کتاب پر از حرف بود پر از درس برای زندگی یا حتی پر از درس

- بیشتر
Molaei
۱۳۹۹/۱۲/۱۵

من این کتاب رو به زبان انگلیسی خوندم، و الان که بخشی از کتاب رو به فارسی خوندم متوجه شدم چقد بد ترجمه شده. هرچی کتابِ زبان اصلی رَوون و عامیامه است کتاب ترجمه شده بی نمک و حتی گاهی

- بیشتر
rain_88
۱۳۹۹/۱۱/۲۵

کتابی فوق‌العاده صادقانه و پر از حکمت واقعی و بدرد بخور...قصه ی زندگی با همه رنج ها مصیبت ها سختی ها شادی ها دوست داشتن ها و عشق کتابی در ستایش زندگی ، امید و جانزدن ... متیو مک کانهی

- بیشتر
میمْ؛ مثلِ مَنْ
۱۳۹۹/۱۲/۲۲

یکی از نکات جالب کتاب اینه که نویسنده بالا و پایین ها و نقاط مثبت و منفی زندگیش رو میگه و یک حس همذات پنداری بوجود میاره. برخلاف کتاب هایی که مدام از موفقیت و پیشرفت بدون شکست حرف میزنند. مورد

- بیشتر
ali heydari
۱۴۰۰/۰۱/۰۳

لذت مطالعه کتاب برای من مثل دیدن یه فیلم داستانی خیلی خیلی جذاب بود که هر لحظه تشنه تر و تشنه تر از قبل برای ادامه روایت بودم. طبیعتاا انتظار نداشتم که مک کانهی به عنوان یه بازیگر چنین قلم گیرایی

- بیشتر
I AM GROOT
۱۴۰۰/۰۱/۰۳

کتاب عالی بود توصیه میکنم که حتما بخونید فقط ترجمه یکم اذیت میکرد و یه چیز دیگه هم این که بعضی از جملات در کتاب مثل (همه دنیا دست به یکی کردن تا من رو خوشحال کنن) یا مثلا جمله(حقیقت

- بیشتر
daniyal
۱۳۹۹/۱۲/۳۰

من به شخصه عاشق متیو مک کانهی ام واقعا بهش علاقه دارم و دوستش دارم و برام قابل احترام و تا الان هر توی هر نقشی که دیدمش واقعا دوستش داشتم و مطمئنم این کتابم مورد علاقه خیلی ها مثل

- بیشتر
کاربر ۲۱۱۹۰۳۲
۱۴۰۰/۰۱/۰۱

بسیار عالی

Hossein Farhadi
۱۴۰۰/۰۱/۰۱

عالی عالی

Amir hossein Ahmadi
۱۳۹۹/۱۲/۰۷

نمیدونستم طاقچه این کتاب و داره ممنون واقعا

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۴۰۳)
«گاهی آدم‌ها دوست ندارند همان کاری را بکنند که تو می‌کنی.» و این‌که «اشتهای یک نفر سوءهاضمهٔ دیگری‌ست.»
Dexter
گاهی به نصیحت نیازی نداریم. گاهی فقط نیاز داریم بشنویم که در تحملِ رنجِ زندگی تنها نیستیم.
iman.gity
حقیقت فقط زمانی ناراحت‌کننده است که دروغ می‌گوییم.
آروین
چراغ‌سبزها به رنگ‌های زرد و قرمز هم درمی‌آیند.
🌹بانو🌹
«موضوع درست یا غلط‌بودنِ حرفِ یکی از ما نیست! موضوع اینه که "می‌فهمی؟"»
iman.gity
همه‌مان باید اول بتوانیم به خودمان ایمان داشته باشیم و بعد راه بیفتیم دنبال ایمان به دیگران.
lonelyhera
هرگز احساس نکرده‌ام قربانی‌ام. مدارک زیادی دارم که ثابت می‌کند همهٔ دنیا دست‌به‌یکی کرده‌اند تا من را خوشحال کنند. همیشه چیزی‌که به دست آورده‌ام بیش از رؤیاهایم بوده.
Dexter
داستان‌های جالبِ زیادی برایم خلق کرده.
🌹بانو🌹
برای همین دفترهای خاطراتم را جمع کردم و بلیتی یک‌طرفه به حصر انفرادی در بیابان گرفتم و در آن‌جا نوشتنِ چیزی را شروع کردم که حالا در دست دارید: یک آلبوم، یک مدرک ضبط‌شده، داستانی از ابتدای زندگی‌ام تا به این‌جا.
Dexter
سفر و انسانیت بزرگ‌ترین معلم‌های من بوده‌اند.
lonelyhera

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۳۲۰ صفحه
قیمت نسخه چاپی۶۸,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۹/۱۱/۱۲
شابک۹۷۸-۶۲۲-۲۵۴-۰۴۸-۷
تعداد صفحات۳۲۰صفحه
قیمت نسخه چاپی۶۸,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۹/۱۱/۱۲
شابک۹۷۸-۶۲۲-۲۵۴-۰۴۸-۷