با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
کتاب واقعیت ناپیدا اثر کارلو روولی

دانلود و خرید کتاب واقعیت ناپیدا

سفری به گرانش کوانتومی

۴٫۳ از ۴۷ نظر
۴٫۳ از ۴۷ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب واقعیت ناپیدا  نوشته  کارلو روولی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب واقعیت ناپیدا

کتاب واقعیت ناپیدا؛ سفری به گرانش کوانتومی اثری از کارلو روولی با ترجمه علی خدادادی شاهی است. این کتاب با زبان ساده و روان به بیان واقعیت‌های فیزیک کوانتومی می‌پردازد و پاسخی ساده اما قانع‌ کننده برای پرسش‌هایتان دارد.

درباره کتاب واقعیت ناپیدا

داستان فیزیک کوانتوم داستان نسبتا جدیدی است. اما کارلو روولی این شجاعت را داشته است که برای تعریف کردن این داستان به ابتدای تاریخ، به یونان باستان سفر کند و ماجرا را از نقطه آغاز اصلی‌اش یعنی اتم‌های دموکریتوس آغاز کند. او در این کتاب به سوالاتتان پاسخ می‌دهد. سوالاتی که همیشه از خود پرسیده‌اید اما جوابی خاص برای آن نیافتید. سوالاتی مانند: اجزای اصلی سازنده جهان کدامند؟ آیا فضا و زمان وجود دارند؟ و واقعیت دقیقا چیست؟ او با زبان ساده و دوستانه از ابتدای تاریخ آغاز می‌کند و به بیان حقیقت می‌پردازد. طوری که در نهایت از خودتان می‌پرسید آیا همه چیز به این سادگی است؟ 

مجله تایمز درباره این کتاب اینطور گفته است: واقعیت ناپیدا روایتی دست اول از فیزیک معاصر است با نثری جذاب و درخشان. دانشمندان او را استیون هاکینگ جدید می‌نامند.

کتاب واقعیت ناپیدا را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم 

علاقه‌مندان به علم فیزیک را به خواندن کتاب واقعیت ناپیدا دعوت می‌کنیم. 

بخشی از کتاب واقعیت ناپیدا

در این رقص بی‌پایان اتم‌ها نه انجامی هست نه کرانه‌ای. ما انسان‌ها نیز مانند مابقی طبیعت، جزئی از این رقص بی‌پایان هستیم. جزئی که نتیجه ترکیبی تصادفی است. طبیعت همچنان به تجربه و آزمایش ترکیب‌ها و فرم‌های جدید ادامه می‌دهد و ما مانند حیوانات، نتیجه یک انتخاب تصادفی و بی‌انجامیم که در طول ادوار متمادی ساخته شده است. زندگی ما ترکیبی از اتم‌هاست. افکار ما از اتم‌هایی کوچک ساخته شده است. رؤیاهای ما محصول اتم‌هاست. امیدها و عواطف ما به زبانی متشکل از الفبای اتم‌ها نوشته شده است. نوری که ما می‌بینیم ساخته‌شده از اتم‌هایی است که حامل تصاویر برای ما هستند. دریاها، ستاره‌ها و شهرها همه از اتم ساخته شده‌اند. این دیدگاهی با عظمت و نامحدود و به‌شکلی حیرت‌آور ساده و قدرتمند است که تمدن جهانی ما دانش خود را بر پایه آن به دست آورده است.

دموکریتوس بر پایه این نظریه ده‌ها کتاب نوشت که در آنها به گسترش نظامی بزرگ و پاسخ به پرسش‌هایی فیزیکی، فلسفی، اخلاقی، سیاسی و کیهان‌شناختی پرداخت. او درباره ماهیت زبان، مذهب، منشأ اجتماعات انسانی و بسیاری چیزهای دیگر مطالبی نوشت. (شروع کیهان‌شناسی صغیرش جذاب است: «من در این کتاب به همه‌چیز خواهم پرداخت.») تمام این کتاب‌ها امروزه از دست رفته‌اند. ما با نظریات او از طریق نقل‌قول‌ها و شروحی که متفکران باستانی دیگر از او یا دربارهٔ او نوشته‌اند آشناییم. نتیجه این متون سربرآوردن نوعی اومانیسم قدرتمند، عقل‌گرا و ماده‌گرا بوده است. دموکریتوس دو چیز را با هم ترکیب کرد: از سویی، توجهی دقیق به طبیعت که با وضوح و دقتی علمی آراسته شده و تمام بقایای نظام اسطوره‌ای از آن زدوده شده است و از سوی دیگر، توجهی عظیم به انسانیت و تمرکزی عمیق بر زندگی اخلاقی که بهترین جنبه‌های روشنگری قرن هجدهم را دو هزار سال قبل از آن پیش‌گویی می‌کند. آرمان اخلاقی دموکریتوس رسیدن به آرامش ذهن از طریق اعتدال و میانه‌روی است. و اعتدال، از اعتماد به عقل و کنترل عواطف به دست می‌آید.

افلاطون و ارسطو با نظریات دموکریتوس آشنا و با آنها مخالف بودند. آنها به نظریات و ایده‌هایی مخالف با نظریات دموکریتوس اعتقاد داشتند. ایده‌هایی که بعضاً تا قرن‌ها مانع رشد علم شدند. هر دو آنها توصیفات طبیعت‌گرایانه دموکریتوس را به نفع توصیفی غایت‌انگارانه -که در آن همه‌چیز در جهان هدف و غایتی دارد- مؤکداً رد می‌کردند.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۸)
Mehrab
۱۳۹۹/۱۱/۱۲

اگر در زمینه فیزیک جدید و کوانتوم بسیار خوانده آید و هنوز برایتان مبهم است، اگر جسته و گریخته شنیده اید که نظریه‌های جدید فیزیک قابل درک نیستند و انتزاعاتی سرشار از لفاظیند، اگر اصلا چیزی در این موضوعات نمی‌دانید

- بیشتر
hojy
۱۴۰۰/۰۸/۲۵

متن الهام‌بخشی است درباره اینکه هستی چگونه کار می‌کند. به زبانی ساده نوشته شده و حتما ارزش چند بار خوانده شدن را دارد.

1984
۱۴۰۰/۰۹/۲۱

یکی از بهترین کتابهای علمی که خوندم. اما ی جاهاییش واقعا سخت میشه تصور و فهمش. البته ی جاهاییش گریزی هم به تاریخ زده و جالبه اون قسمت هاش.

Ehsan Abedi
۱۴۰۱/۰۲/۲۷

واسه منی که از فیزیک نوین مطلب زیادی نمیدونم جذابیت خاصی داشت.

ایمان
۱۴۰۱/۰۵/۱۸

فعلا تا نیمه کتاب خوندم اما فوق العاده است. شخصا به فیزیک علاقه مندم و به عنوان یه آماتور به شکل غیرتخصصی دنبال میکنم. بعضی کتاب های بزرگانی مثل استیون هاوکینگ و میچو کاکو رو قبلا خوندم. با این همه

- بیشتر
ali karimi
۱۴۰۱/۰۵/۱۶

کتاب بسیار جذابیه . خوندنشو به شدت توصیه میکنم .

اسد الله موسوی
۱۴۰۰/۰۹/۲۱

عالی

R.Farhang
۱۴۰۰/۰۹/۱۷

لطفا نسخه صوتی کتاب را منتشر کنید ممنون از تیم فوقالعاده ی طاقچه

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۵۸)
هرگز با پیمودن مسیرهای ازپیش‌مشخص‌شده به جای تازه‌ای نخواهید رسید
mt
فیزیک در نظر من هوای تازه‌ای است که وارد خانه‌ام می‌شود.
mt
می‌توان بی‌نهایت زمان به‌دلخواه کوچک داشت که حاصل جمع‌شان متناهی باشد.
mt
ما مشغول شمردن دانه‌های فضا هستیم. دانه‌هایی که کیهان از آنها ساخته شده است. کیهانی گسترده اما متناهی. تنها چیز حقیقتاً نامتناهی، جهل ماست.
محمد
فضازمان در جایی که ماده وجود دارد بیشتر خمیده می‌شود. ا
mt
یک جهان نامتناهی عقلانی به نظر نمی‌رسد: مثلاً اگر جهان نامتناهی باشد، باید در جایی از آن، خواننده‌ای وجود داشته باشد دقیقاً شبیه شما که مشغول خواندن همین کتاب است (نامتناهی واقعاً بزرگ است و تعداد ترکیبات اتم‌ها آنقدر نیست که همهٔ این جهان نامتناهی را با چیزهای جدید و متفاوت با هم پر کند).
Anahid
برای فهم اینکه نور چطور همزمان هم می‌تواند یک موج الکترومغناطیسی باشد هم گروهی از فوتون‌ها، به ابداع کل نظریهٔ مکانیک کوانتومی نیاز بود
mt
رنگ چیست؟ به زبان خیلی ساده، رنگ فرکانس یا سرعت نوسان امواج الکترومغناطیسی یعنی همان نور است. هرچه موج سریع‌تر نوسان کند، نور آبی‌تر می‌شود. هرچه آرام‌تر نوسان کند، نور قرمزتر می‌شود. رنگ، آن‌گونه که ما آن را درک می‌کنیم، واکنش روان‌فیزیکی ما به سیگنال‌هایی عصبی است که حسگرهای چشم ما تولید کرده‌اند. حس‌گرهایی که می‌توانند تفاوت فرکانس‌های مختلف امواج الکترومغناطیسی را تشخیص دهند.
Nostalgia
رنست ماخ که تأثیرش بر اینشتین زبانزد است، فیلسوفی بود که بر مشکلات مفهومی ایدهٔ نیوتنی فضا انگشت نهاد. این همان ماخی بود که معتقد بود اتم‌ها وجود ندارند (یک مثال خوب برای اینکه چگونه یک نفر می‌تواند از یک جنبه کوته‌نظر و از جنبه‌ای دیگر تیزبین باشد)
Anahid
الکترون‌ها همیشه وجود ندارند. آنها صرفاً زمانی وجود دارند که در حال برهم‌کنش‌اند و تنها جایی پدیدار می‌شوند که با چیز دیگری برخورد می‌کنند.
حسین

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۲۶۳ صفحه
قیمت نسخه چاپی۷۵,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۹/۱۰/۰۱
شابک۹۷۸۶۰۰۴۹۰۲۳۷۳
دسته بندی
تعداد صفحات۲۶۳صفحه
قیمت نسخه چاپی۷۵,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۹/۱۰/۰۱
شابک۹۷۸۶۰۰۴۹۰۲۳۷۳