با کد تخفیف Salam اولین کتاب الکترونیکی یا صوتی‌ات را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کن.
کتاب نگاهی به تاریخ معاصر ایران اثر علی صفایی حائری

دانلود و خرید کتاب نگاهی به تاریخ معاصر ایران

۳٫۹ از ۱۵ نظر
۳٫۹ از ۱۵ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب نگاهی به تاریخ معاصر ایران  نوشته  علی صفایی حائری  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب نگاهی به تاریخ معاصر ایران

کتاب نگاهی به تاریخ معاصر ایران است که مرحوم علی صفایی حايری پیش از اسلام و در سال ۱۳۵۴ نوشته است. این دست نوشته که درباره تاریخ معاصر است، حکایت از دغدغه‌های صفایی حائری در آن سال‌ها دارد که نه به شکلی اساسی بیانگر تاریخ معاصر ایران است و نه نقد و بررسی کاملی از وضعیت تاریخ معاصر کشورمان، لذا نمی‌توان از آن توقع ارائه مطالب تاریخی یا ناگفته‌های تاریخ را داشت.

خواندن کتاب نگاهی به تاریخ معاصر ایران را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

این کتاب را به تمام علاقه‌مندان به تاریخ معاصر پیشنهاد می‌کنیم

درباره‌ی علی صفائی حائری

علی صفائی حائری معروف به عین صاد در سال ۱۳۳۰ متولد شد. او مجتهد، فقیه، عارف و اندیشمند شیعه بود که بیش از پنجاه جلد کتاب در زمینه‌های متفاوتی مانند تربیتی، نقد و روش نقد، ادبیات هنر، روش تدریس و آموزش، قرآن کریم و روش برداشت از آن، تفسیر و دیدارهای تازه با قرآن، دعا و حدیث، ولایت و امامت، معارف اسلامی و آموزه‌های اقتصادی، اجتماعی و اخلاقی اسلام تالیف کرده است. علی صفائی حائری در سال ۱۳۷۸ به علت تصادف رانندگی، چشم از جهان فروبست. 

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۵)
.......
۱۳۹۹/۰۸/۱۱

نسخه ePUB‌اش را بگذارید لطفا

حمیدرضا
۱۴۰۰/۱۰/۰۷

باید تاریخ را کم و بیش دانست تا بشود گفت کسی بی‌طرفانه صحبت کرده یا نه اما به نظر من کتاب می‌کوشید این را بگوید که ما باید روی پای خود بایستیم و به هیچ نیروی خارجی متکی نباشیم حال

- بیشتر
عبدالحبیب
۱۴۰۰/۱۰/۱۸

عالی گویا شیوا تحلیل هوشمندانه وقایع تاریخی معاصر توسط محققی انقلابی در دهه پنجاه وقبل از انقلاب

ریحانه شاکر
۱۴۰۱/۰۵/۲۵

توجه داشته باشید که این کتاب قرار بود خیلی کامل تر باشه ولی آقای صفایی عمرشون به دنیا نبود، این کتاب و کتاب بگو که او رو شاگردانشون از نوشته هاشون چاپ کردن.

امیر
۱۴۰۰/۱۰/۱۹

قبل از خرید کتاب این نکته رو حتما در نظر داشته باشید این کتاب برای مطالعه تاریخ نیست، بلکه نگاه، تحلیل و درآمدی بر تاریخ معاصر تا قبل از انقلاب هستش. بهتره که قبل از خوندن این کتاب، از زمان قاجار

- بیشتر
بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۱۴)
نقشه مصدق این بود که انگلیسی‌ها را بیرون کند، لذا از سیاست منفی استفاده کرد؛ چون هر چه بحران اقتصادی ما بالا می‌گرفت احتیاج به کمک‌های آمریکا زیادتر می‌شد و جای پای آمریکا بازتر می‌گردید. آن طرف مصدق نسبت به کمونیزم روش مسامحه را پیش گرفته بود و این باعث گسترش فعالیت آنها می‌گردید تا جایی که در سال ۱۳۳۲ بسیاری از یاران او از دورش پراکنده شدند؛ زیرا متوجه شدند که منظور اصلی او این است که انگلیسی‌ها را بیرون کند و کمونیست‌ها را به ایران بکشاند، اما مصدق لاف می‌زد که آمریکا طرفدار رژیم اوست و ضمناً به آمریکایی‌ها اخطار می‌کرد که اگر بیش از پیش کمک نکند ایران به دامن کمونیزم می‌افتد. مصدق کار خود را به اتمام رسانده بود و نفوذ انگلیسی‌ها را قطع کرده بود و در نتیجه می‌بایست از صحنه خارج شود و این بود که به سادگی در اوج قدرت از کار بر کنار شد و شاه که از ایران بیرون رفته بود در ۳۰ مرداد به ایران بازگشت و مصدق پس از سه سال زندان در حالی که می‌بایست اعدام می‌شد از مرگ نجات یافت و در ملک شخصی خود حبس نظر شد. در واقع شاه و مصدق هر دو مهره‌ای بودند که بایست جای پای آمریکا را به ایران باز کنند. یکی نفوذ انگلیسی‌ها را قطع کرد، در حالی که کمونیست‌ها را بال داد و دیگری نفوذ کمونیست‌ها را قطع کرد و جای پای آمریکا را محکم نمود.
عبدالحبیب
هیچ حکومت مستقلی نمی‌تواند با پای بیگانه به مقصد برسد خواه این حکومت کمونیستی باشد و یا ضد کمونیستی، اسلامی باشد و یا ضد اسلامی، اگر بخواهند آلت دست نباشند باید خود دستی باشند و ابتکار عمل را در دست خود داشته باشد.
حمیدرضا
همان طور که نوشتم من هنوز باورم نمی‌شود که شوروی و آمریکا در برابر هم باشند. آنها با هم هستند و با هم یک دست شده‌اند تا جهان سوم را غارت کنند و این است که با هم رفاقت کرده‌اند و کشورها را تقسیم کرده‌اند؛ در یکجا شوروی پیش می‌تازد و در جای دیگر آمریکا و جنگ‌های محلی برای مصرف تسلیحات و فروش اسلحه آنها خیلی مهم است و خیلی بجاست. اگر بنا بود مصر و اسرائیل، اعراب و اسرائیل از روز اول با هم صلح و صفا کنند و یکدیگر را بپذیرند که این همه اسلحه فروش نمی‌رفت و پایگاه برای شوروی و آمریکا درست نمی‌شد
عبدالحبیب
استعمار در شکل دومش استعمار بازاریابی بود با سه بُعد ثروت و تجمل و جنگ. ثروت برای مصرف، تجمل برای مصرف و جنگ برای مصرف.
Ali Ali
ایران همانقدر رشد کرده بود که منافع انگلیسی‌ها را نگهداری نماید. استقلال و امنیت و رشد ایران چیزی بیش از خواسته قدرت‌های خارجی نبوده و نیست. رضا شاه در تیپ قزاق و زیر نفوذ افسران روسی روح سرکش و عاصی و روح ناسیونالیستش ضربه‌ها دید و این بود که برای رهایی از آن اوضاع به بریتانیا پیوست
fz
بر اساس همین تجربه و همان منطق است که سفارش می‌کنم هر کس که در فکر قدرت است و هر حکومتی، چه اسلامی و چه غیر اسلامی که می‌خواهد آلت دست نشود باید تمام نیازهای خود را خودش در نظر بگیرد و برآورد. به هر نحو که می‌شود باید پایی بدست بیاورد وگرنه مجبور می‌شود که امتیاز بدهد و برای یک قرارداد نظامی تسلیحاتی قرارداد دیگران را گردن بنهد وگرنه مجبور می‌شود که با پای بیگانه حرکت کند و در نتیجه در میان راه بر سر دو راهی مصلحت بماند و یا فدایی قدرت‌ها و یا بلا گردان بزرگان شود. نیازهای حکومتی چند رشته می‌شود: ۱- نیاز به حاکم و رهبر و مدیریت ۲- نیاز به طرح و برنامه‌ریزی ۳- نیازها به نفرات، افراد و مغزها ۴- نیاز به نیرو و اسلحه.
عبدالحبیب
آنها به اندازه‌ای به ایران کمک می‌کردند که بتوانند از آن استفاده کنند و آن قدر به این گاو آرام غذا می‌دادند که لش مرده‌اش روی دستشان نماند و پستان‌های چروکیده‌اش برایشان شیر بسازد
fz
همین مسأله باید برای ما یک درس باشد که ما حق را از حق و برای حق بخواهیم و اینقدر بیدار باشیم که حق ما طعمه باطل نگردد و قدرت‌های استعماری از آن تغذیه نکنند؛ چون هنگامی که باطل از حق تغذیه کند به نیروی عظیمی دست می‌یابد. شکست‌هایی که تا به حال نصیب گردیده اکثراً به خاطر فراموش کردن همین درس بوده است.
fz
این یک حقیقت است که هر جامعه از دو اقلیت و یک اکثریت تشکیل می‌شود: یک اقلیت هستند که زود گند می‌گیرند و فاسد می‌شوند و سپس گند را در خود نگه نمی‌دارند بلکه توسعه می‌دهند و انتشار می‌دهند یک اقلیت هم زود ساخته می‌شوند و سپس در خود حبس نمی‌شوند و در خود نمی‌ریزند، بلکه به سازندگی می‌پردازند. اکثریت جامعه تحت نفوذ یکی از این دو اقلیت هست.
fz
در زمان صفویه و افشار و زندیه هنوز ایران شبحی بود که از آن واهمه داشتند و بدون نقشه به آن نزدیک نمی‌شدند و نقشه‌ها گذشته از درگیر کردن و اختلاف انداختن مربوط به پوک کردن توده‌ها از درون بود.
fz

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۰۳ صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۲,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۸۷/۰۷/۱۵
شابک۹۷۸-۹۶۴-۷۸۰۳-۳۸-۰
تعداد صفحات۱۰۳صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۲,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۸۷/۰۷/۱۵
شابک۹۷۸-۹۶۴-۷۸۰۳-۳۸-۰