با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
چگونه احمق نباشیم و درست فکر کنیم

دانلود و خرید کتاب چگونه احمق نباشیم و درست فکر کنیم

معرفی ۴۰ خطا و سوگیری شناختی که موجب می‌شوند درست فکر و استدلال نکنیم؛ به همراه روش‌های کنترل آن‌ها

۴٫۱ از ۱۹ نظر
۴٫۱ از ۱۹ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب چگونه احمق نباشیم و درست فکر کنیم  نوشته  بهنام مرادیان  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب چگونه احمق نباشیم و درست فکر کنیم

کتاب چگونه احمق نباشیم و درست فکر کنیم به معرفی ۴۰ خطا و سوگیری شناختی می‌پردازد که موجب می‌شوند درست فکر و استدلال نکنیم. همچنین روش‌های کنترل آنها را نیز پیشنهاد می‌دهد. کتاب چگونه احمق نباشیم و درست فکر کنیم نوشته بهنام مرادیان، پژوهشگر حوزه مهارت‌ها و سبک زندگی است.

درباره کتاب چگونه احمق نباشیم و درست فکر کنیم

کتاب چگونه احمق نباشیم و درست فکر کنیم با عنوان متفاوت و تا حدی تهاجمی خودش قصد دارد یک تلنگر بزرگ به خوانندگانش بزند و به آنها یادآوری کند که مغز و ذهن انسان‌ها به دلایل مختلف اشتباه می‌کند. این اشتباهات به اصطلاح خطای شناختی (cognitive error) یا سوگیری شناختی (cognitive biase) نامیده می‌شود و مهمترین ریشه آن، فرایندهای تکاملی مغز گونه انسان در طی زمان است.

کتاب چگونه احمق نباشیم، پس از آنکه توضیح می‌دهد خطاهای شناختی چه هستند و چگونه پدید می‌آیند، آثار منفی آنها بر تصمیم‌ها، استدلال‌ها و نوع نگرش ما به جهان را پیش رویمان می‌گذارد و به ما می‌گوید با آگاهی از آنها و مدیریتشان، چه چیزهایی به دست می‌آوریم.

همانگونه که از عنوان کتاب چگونه احمق نباشیم و درست فکر کنیم برمی‌آید، این کتاب یک رویکرد کاربردی دارد و تلاش می‌کند به خوانندگانش توضیح بدهد که خطاهای شناختی چه طور پدید می‌آیند، چه طور موجب تصمیم‌ها و باورهای اشتباه می‌شوند و چگونه می‌توان آنها را کنترل کرد.

در این کتاب، ۴۰ خطا و سوگیری شناختی رایج، به فشردگی و سادگی توضیح داده شده و روش‌های کاربردی نیز برای کنترل آنها پیشنهاد شده است.

کتاب چگونه احمق نباشیم و درست فکر کنیم را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

کتاب چگونه احمق نباشیم راهنمایی کاربردی برای همه کسانی است که نگاهی نقادانه به اندیشه‌ها، باورها و طرز فکر خود دارند و می‌خواهند با تمرین و تکرار، چگونگی تفکر و اندیشیدن خود را به طور پیوسته بهتر و بهتر کنند.

بخشی از کتاب چگونه احمق نباشیم

«تفکر» یا «اندیشیدن»، یک فرایند است. مانند فرایند خط تولید یک کارخانه. در این فرایند گاه خطاها و اشتباه‌هایی پیش می‌آید و تکرار می‌شود. به خطاهایی که به طور پیوسته و ساختارمند در ذهن و اندیشه ما رخ می‌دهد و موجب بینش، تصور یا پنداره نادرست می‌شود، خطای شناختی (cognitive error) می‌گوییم. خطاهای شناختی موجب می‌شود ما در درک خود از جهان، استدلال کردن، به خاطر پدید آوردن رویدادها، قضاوت و داوری درباره مسائل و مواردی دیگر اشتباه کنیم.

مثلا سوگیری تاییدی یا Confirmation bias یکی از مشهورترین و رایج‌ترین خطاهای شناختی است که در آن، فرد اطلاعاتی که باورها و دانسته‌های قبلی‌‌اش را تایید می‌کند می‌بیند و از اطلاعاتی که باورهایش را زیر سوال می‌برد چشم می‌پوشد و یا به آن وزن کمی می‌دهد.

یا پشتیبانی از انتخاب یا Choice-supportive bias گونه‌ای سوگیری است که در آن فرد پس از آنکه تصمیمی را گرفت، برای آنکه تصمیم و انتخابش را خوب جلوه بدهد، دلایل مثبت را پررنگ و دلایل منفی انتخابش را رد می‌کند.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۵)
bita
۱۳۹۹/۰۹/۰۱

عالی بود اولین کتابی بود که از اول تا اخر خوندمش تا تموم شد

AMIrreza
۱۳۹۹/۰۹/۰۴

تازه فهمیدم ذهن ما چقدر خطا داره کتاب رو کامل خوندم و لذت بردم

س.سپیده.م
۱۳۹۹/۰۹/۲۲

این کتاب درمورد خطاهای شناختیه و موقع خوندنش آدم تو فکر فرومیره و میتونه الگوی خیلی از عملکردها و افکار و تصمیمات خودش رو متوجه بشه. توضیحات و مثالهای هر بخش هم بسیار گویا و قابل فهم بود.

amir_masumi
۱۴۰۰/۰۲/۰۹

کتاب کاملا بدرد بخوری در زمینه ی علوم شناختی هست و خیلی مختصر و مفید به سوگیری های شناختی می پردازد و راهکارهایی را برای اجتناب از آن به مخاطبش پیشنهاد میدهد.

seen.sheen
۱۳۹۹/۰۹/۰۵

کتاب خیلی خوبی بود و راهکارهای موثری داشت.

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۱۶)
شماره ۵: باورگرایی یا آنچه را می‌گویم که با باورها و اعتقادات من هماهنگ است
کاربر ۲۳۳۸۹۷۹
مغز ما عادت دارد آن چیزی را ببیند که شما بر رویش تمرکز کرده‌اید و به آن احساس نیاز می‌کنید. یعنی اگر تمرکز شما به عنوان یک تحلیل‌گر ورزشی در تماشای یک مسابقه فوتبال، تعداد پاس‌ها باشد و بخواهید آنها را بشمارید، ممکن است تبلیغات بازرگانی کنار زمین را نبینید. ولی دوست شما که کنارتان نشسته و فوتبال را تماشا می‌کند، چون یک کارشناس تبلیغات و بازاریابی است، همه تمرکزش روی برندهایی است که کنار زمین تبلیغ می‌شوند و حتی ممکن است اطلاعات واضحی مانند تعداد کارت‌های زرد را به یاد نیاورد. چون ذهن هر کدام از شما دو نفر، به دنبال گروه خاصی از اطلاعات بوده است، اطلاعات دیگر را پس زده و اصلا به آن توجهی نکرده است.
احسان رضاپور
ذهن ما ادامه روند قبلی را آسانتر و بهتر از رویایی با مسیرهای جدید می‌بیند.
Ahmad
ما فکر می‌کنیم جهان را همانگونه که هست می‌بینیم و ارزیابی می‌کنیم.
texobook
همراستایی اجتماعی: یک رویداد تطابقی دیگر که در دوران نخستین زندگی انسان‌ها و اجداد ما پدید آمده، لزوم هماهنگی با جمع و قبیله برای بقا است. امنیت انسان کوچگرد، خوراک‌جو و گردآورنده باستانی، همراهی و هماهنگی با جمع است. پس ذهن ما گرایش مثبتی نسبت به همراهی با جمع دارد. چون به او حس امنیت می‌دهد. سوگیری‌هایی مانند رفتار گله‌وار، محصول این گرایش کهن است.
احسان رضاپور
هر چه قدر استقلال فکری و اعتماد به نفس افراد ضعیف‌تر باشد، گرایش به اینکه مانند اکثریت جامعه رفتار شود، بیشتر است. به همین سبب، احزاب و نظام‌های پوپولیستی، بیشترین بهره‌برداری و موج‌سواری را از اقشار کمتر آگاه جامعه می‌برند.
Ahmad
حقیقت این است که افراد تمایل دارند تصویر بهتری از خودشان ارائه دهند حتی به خودشان. یعنی ما نه تنها دوست داریم از دید جامعه و دیگران خوب و پسندیده به نظر برسیم، بلکه می‌خواهیم از دید خودمان هم فردی فرهیخته باشیم. به عبارتی حتی خودمان را هم فریب می‌دهیم. به همین سبب، ما به طور پیوسته، دیگران را بدفکر و متعصب و خودمان را بی‌طرف و حق‌گو می‌دانیم.
Ahmad
گاهی هم شما صرفا تحت تاثیر تبلیغات رسانه‌ای یک خرید هیجانی انجام داده‌اید. اما ذهن شما شروع می‌کند به «عقلانی‌سازی» انتخاب شما. نمونه دیگر زمانی است که ما درخواست کسی را در اثر تعارف و ناتوانی در گفتن «نه» می‌پذیریم، بعد برای خودمان استدلال‌های مختلف می‌تراشیم که پذیرش آن کار، برایمان سودمند بوده است.
Ahmad
آینده دچار فروپاشی نخواهد شد مگر اینکه خودمان بخواهیم!
Ahmad
مغز ما فرایندهای تکراری و ساده را دوست دارد و دوست دارد باقی کارها را هم تبدیل به فرایندهای تکراری کند. به چالش کشیدن تفکرات و اندیشه‌های قبلی با اطلاعات جدید، کار انرژی‌بری است. پس مغز از آن گریزان است. مگر اینکه ما خودمان به طور آگاهانه تمرین کنیم و این ورزیدگی ذهنی را پدید بیاوریم.
احسان رضاپور

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۰۷ صفحه
قیمت نسخه چاپی۳۵,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۹/۰۶/۱۶
شابک۹۷۸-۶۰۰-۹۸۶۲۷۹-۵
تعداد صفحات۱۰۷صفحه
قیمت نسخه چاپی۳۵,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۹/۰۶/۱۶
شابک۹۷۸-۶۰۰-۹۸۶۲۷۹-۵