با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
امید علیه امید؛ روشنفکران روسیه در دوره وحشت استالینی

دانلود و خرید کتاب امید علیه امید؛ روشنفکران روسیه در دوره وحشت استالینی

۴٫۱ از ۲۴ نظر
۴٫۱ از ۲۴ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب امید علیه امید؛ روشنفکران روسیه در دوره وحشت استالینی  نوشته  نادژدا  ماندلشتام  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب امید علیه امید؛ روشنفکران روسیه در دوره وحشت استالینی

«امید علیه امید» نوشته نادژدا ماندلشتام (۱۹۸۰-۱۸۹۹)، نویسنده روسی و تصویری از شرایط سخت زندگی روشنفکران منتقد حکومت در دورانش وروی سابق را به نمایش می‌گذارد. نادژدا ماندلشتام در این کتاب به شرح زندگی خود و همسر شاعرش، اوسیپ ماندلشتام در فاصله سال‌ های ۱۹۳۴ تا ۱۹۳۸ می‌پردازد. همسر او از منتقدان نظام حاکم شوروی بود و سرانجام در اردوگاه‌های کار اجباری در سیبری جان باخت.

زمانی که ماندلشتایم، این کتاب را نوشت، امکان چاپش در شوروی فراهم نبود. پس آن دست‌نوشته‌ها پنهانی به خارج از شوروی منتقل، به انگلیسی ترجمه و منتشر شدند.

در بخشی از این کتاب که به نقل از «جوزف برودسکی» در سوگ نادژدا ماندلشتام است، می‌خوانیم:

« نادژدا ماندلشتام از ۸۱ سال عمرش، نوزده سال را به عنوان همسر اوسیپ ماندلشتام، بزرگ‌ترین شاعر روسی قرن بیستم، و ۴۲ سال را به عنوان بیوه او سپری کرد. مابقی، دوران کودکی و جوانی‌اش بود. در جمع افراد تحصیلکرده، به ویژه در بین اهالی ادبیات، صِرف بیوه یک مرد بزرگ بودن کفایت می‌کند که چنین فردی صاحب هویت بشود. این به ویژه در روسیه صدق می‌ کند؛ کشوری که رژیمش در دهه ‌های سی و چهل قرن بیستم با چنان بازدهی بالایی مشغول تولید بیوه‌های نویسندگان بود که در اواسط دهه شصت تعداد آن‌ها کفایت می‌ کرد تا یک اتحادیه صنفی تشکیل بدهند».

ماندلشتایم در فصلی از کتاب به نام «غیرمنطقی» می‌نویسد:

« مواجهه ما با آن نیروهای غیر منطقی‌ای که به صورتی ناگزیر و به شدت هول‌‌آور بر ما حکومت می‌‌کردند بر اذهان ما به صورت ریشه‌ای اثر گذاشت. بسیاری از ما ناگزیر بودن آنچه در اطرافمان رخ می‌داد را پذیرفته بودیم و حتی عده‌ای به ضروری بودن آن باور داشتیم. این احساس بر همگی ما مستولی شده بود که هیچ راه برگشتی وجود ندارد. این احساسی بود برآمده از تجربیات گذشته‌‌مان، نگرانی‌هایمان درباره آینده و خواب هیپنوتیزمی ما در زمان حال. باید یادآوری کنم همه ما ــ به ویژه اگر در شهرها زندگی می‌کردیم ــ در یک وضعیت نزدیک به خواب هیپنوتیزمی به سر می‌بردیم. واقعا متقاعد شده بودیم که وارد یک «عصر جدید» شده‌ایم و هیچ انتخاب دیگری جز تن دادن به محتومیت تاریخی نداریم».

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۹)
هدیه
۱۳۹۹/۰۴/۲۵

میگویند تاریخ تکرار میشود و هر بار غم بارتر...کتاب امید علیه امید روایت اکنون ماست، کتابی که بارها و بارها باید آن را خواند...

Mohammad Arabzadeh
۱۳۹۸/۰۶/۰۲

من امروز نسخه کاغذی کتاب را خریدم و به قدری مطالبش جذاب و ملموس بوده که تقریبا 100 صفحه جلو رفتم. کتابیه که ارزش داره نسخه کاغذی را درکتابخانه تون داشته باشید . الکترونیکی که جای خود داره . البته

- بیشتر
mostafa1985
۱۳۹۹/۰۹/۱۰

جذاب، حیرت‌انگیز و غم‌بار... درباره‌ی خُرد شدنِ انسان‌ها و نابودیِ فردیّت و شخصیت‌ و انسانیت‌شان؛ زیر آوارِ استبدادِ ایدئولوژیکِ اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی: حکومتی که می‌خواست با مهندسیِ روحِ انسان‌ها، انسان‌سازی کند، اما در نهایت انسان‌سوزی کرد... درباره‌ی وضعیت روشنفکران

- بیشتر
mehrab mehrab
۱۳۹۷/۰۳/۰۶

خیلی کتاب رو دوست داشتم خیلی تحت تاثیرم گذاشت

roxana
۱۳۹۹/۰۹/۱۳

کتاب در مورد زندگی اوسیپ ماندلشتام هست البته از زبان همسرش، نادژدا ماندلشتام.بنظرم کتاب خوبی بود و ارزش یکبار خوندن رو داره ولی ای کاش این زندگینامه از زبان خود اوسیپ ماندلشتام نوشته میشد و خاطراتش از زندانی بودنش رو

- بیشتر
یونا
۱۴۰۰/۰۴/۱۴

یک کتاب خوب.

جواد
۱۳۹۸/۱۱/۰۸

کتاب عالی و فوق العاده ای بود که نشان می دهد چگونه رژیم استالین حاکم بر اتحاد شوروی با مردم خود تحت عنوان مارکسیست و کمونیست حکومت می کند اما در این حکومت فشار زیادی بر نویسندگان و صاحبان فکر

- بیشتر
yazdaan
۱۳۹۹/۱۲/۲۰

نادژا در روسی یعنی (امید)،عنوان کتاب امید علیه امید است.نادژا ماندلشتام همسر ماندلشتام است،بنابر این اسم کتاب بسیار رندانه انتخاب شده. شرح غمبار زندگی ماندلشتام در زیر فشار خفقان و سانسور و سرکوب اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی و شخص ژوزف استالین

- بیشتر
سپیدار
۱۳۹۶/۱۰/۱۳

چه خبر شانزده هزار تومان واقعا ارزش داره یا نه ؟

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۹۸)
«هیچ انتخاباتی در جهان به اندازه انتخابات ما منصفانه نیست؛ آن‌ها[ حکومت ]نامزدها را معرفی می‌کنند و ما از بین آن‌ها انتخاب می‌کنیم.»
Fravahr
این یک مغلطه شنیع است که رنج بردن موجب بزرگ‌ترین هنرها می‌شود. رنج بردن کور می‌کند، کر می‌کند، ویران می‌کند، و غالبا می‌کشد.
Fravahr
چرا مردم این‌چنین مبهوت حاکمان مستبدی می‌شوند که قول برپایی بهشت بر زمین را به هر بهای ممکن می‌دهند؟
نازنین بنایی
هیچ‌کس نمی‌دانست که بر اساس کدام ماده قانون به ما این حق داده شده بود که در برابر دیدگان عموم دستگیر شویم. این «حق» اگر برای فرد دستگیرشده هیچ فایده‌ای نداشت حداقل برای حکومت این فایده را داشت که بگوید هیچ دستگیری‌ای بدون رعایت دقیق رویه‌های قانونی انجام نمی‌شود و هیچ‌کس هرگز نمی‌تواند ادعا بکند که هیچ فردی در دل شب در غیاب شاهدان و بدون ارائه حکم بازداشت ربوده یا ناپدید شده است. چنین مفاهیم حقوقی‌ای حقیقتا جای تقدیر و سپاس داشت!
mahsa saba
مردمی که در زیر یک نظام دیکتاتوری زندگی می‌کنند به سرعت آکنده از احساس عجز می‌شوند و همواره بهانه‌ای برای بی‌عملی خود پیدا می‌کنند. «آخه من چطوری می‌توانم با بلند کردن صدای اعتراض خودم جلوی اعدام‌ها را بگیرم؟ این جور چیزها فراسوی قدرت و توانایی من است. حالا کی به حرف من گوش می‌دهد؟» چنین حرف‌هایی را سرآمدان جامعه ما بر زبان می‌آوردند، و عادتِ تلاش نکردن برای به چالش‌طلبی قدرت فائقه حکومتی به معنای آن بود که هر داوودی که با دستان خالی به جنگ جالوت می‌رفت با قیافه‌های متعجب آدم‌ها روبرو می‌شد.
imanbashtimonfared
مرگ هنرمند هرگز حادثه نیست. مرگ هنرمند آخرین عمل خلاقه اوست که به واسطه آن پرتو نیرومندی بر تمامیت زندگی‌اش افکنده می‌شود و آن را کاملاً روشن می‌کند.
میثم اکبرپوری
فرهنگ بر حسب تعریف «نخبه‌گرا» ست،
Fravahr
به کار بردن اصول دموکراتیک در حوزه آگاهی به برابر دانستن خرد با بلاهت منجر می‌شود
Fravahr
ما قبلاً درک نکرده بودیم که وسوسه قدرت چیست. نه این‌که هر کسی دلش بخواهد ناپلئون باشد، اما آدم‌ها نومیدانه به کوچک‌ترین قدرتی که برایشان باقی مانده است محکم چنگ زده‌اند و مایلند که نهایت استفاده را از آن بکنند. چنین تکثیری از جباران کوچک در کشورمان بی‌سابقه است. کشور ما هنوز مالامال از این جباران کوچک است.
نازنین بنایی
هر شعری با یک نوای موسیقایی که مصرانه در گوش‌های شاعر به طنین درمی‌آید آغاز می‌شود. این نقطه آغاز در ابتدا بی‌شکل است، اما بعدا شکل دقیقی به خودش می‌گیرد، هرچند هنوز فاقد کلمات است.
Fravahr

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۶۲۰ صفحه
قیمت نسخه چاپی۶۵,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۳/۱۱/۰۲
شابک۹۷۸-۹۶۴-۳۸۰-۹۸۴-۳
تعداد صفحات۶۲۰صفحه
قیمت نسخه چاپی۶۵,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۳/۱۱/۰۲
شابک۹۷۸-۹۶۴-۳۸۰-۹۸۴-۳