رؤیاهای فلسفی یک روانکاو: کتابی درباره روانکاوی قهرمان درون
۴٫۲از ۷۹ نظر

دانلود کتاب رؤیاهای فلسفی یک روانکاو: کتابی درباره روانکاوی قهرمان درون

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه
۴٫۲از ۷۹ نظر
۴٫۲از ۷۹ نظر
۴٫۲از ۷۹ نظر
دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب رؤیاهای فلسفی یک روانکاو: کتابی درباره روانکاوی قهرمان درون

ایمان صحاف قانع( -۱۳۶۴)، نویسنده است.

«رؤیاهای فلسفی یک روانکاو» با الهام از آثار فردریش ویلهم نیچه، رویکردی فلسفی-روانکاوانه دارد.

در فصلی از آن به نام «درباره دشمن» می‌خوانیم:

« بزرگ‌ترین و عمومی‌ترین خطا در ناخرسندی‌های انسان این است که فرد، آلام و دردها و نشانه‌های بیماری را به عنوان «دشمن اصلی» در نظر گرفته و سعی می‌کند در برابر آن دست به مقابله بزند و در مأیوس‌کننده‌ترین حالت به نفرین کردن و ناله آن نشانه و رنج مشغول شود.

برای فرد، بسیار حیاتی است که موضوعات فرعی را از اصل بازشناسد و به درستی درک کند که دشمنان اصلی کجا پنهان شده‌اند. روزمرگی، کمبود عاطفه در زندگی زناشویی، شکست عشقی، افسردگی، خیانت دیدن و هر نوع آلام دیگر تنها نشانه‌اند. کسی که به مبارزه با آن‌ها قیام می‌کند، باید نیک بداند که این رنج‌های قدرتمند اگر به عنوان دشمن اصلی پنداشته شوند در برابرشان کار بسیار اندکی از دست ما ساخته است، زیرا ما نمی‌توانیم سرفه را بدون درمان ویروس سرماخورگی از بین ببریم.

در بهترین حالت مسکن‌ها و آرام‌کننده‌های کودکانه و توأم با انکار تبدیل به بهترین وسیله‌ها در درمان‌های سطحی امروزی شده‌اند. دشمن اصلی چیزی فرای این نشانه ها، ما را مبتلا کرده است.

دشمن اصلی در لایه‌های عمیق‌تر و در سطوح هشیاری متفاوتی ما را مبتلا کرده است. اگر بتوانیم یک حکم کلی صادر کنیم که چه چیزی می‌تواند در پس اضطراب‌ها و روان نژندی‌های ما باشد باید بگویم که همیشه به چیزی به نام «زمان» برمی خوریم. ما در سراشیبیِ بی بازگشتِ زمان می‌دویم و توان ایستادن نداریم. این ما را آن چنان مضطرب کرده است که نمی‌توانیم حتی دمی با آگاهی تمام از گذرا بودن این لحظه زندگی کنیم و دائماً مجبوریم با انکار، فرض کنیم که هنوز زمان زیادی به آخرین رویداد ممکن زندگی ما باقی مانده است».

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۴۸)
شکوفه
۱۳۹۹/۰۶/۱۴

کتاب ب وضوح راجعبه اخلاقیات صحبت نمیکنه و همین باعث جالب بودن اون میشه چون هرکسی با توجه ب روحیات خودش از متن برداشت خودش رو انجام میده و نکته مثبت کتاب میشه گفت همینه

هیلدا
۱۳۹۹/۰۵/۲۲

به نظرم ارزش خوندن و داره شاید چند بار کاملا آدم و به فکر فرو می‌بره بعد از خوندن هر فصل یه نگاه جدید به دنیای درون خودش داره.باعث میشه آدم خودشو و دنیای درونش و جستجو کنه ببینه واقعا

- بیشتر
Mahdi Ghasemi
۱۳۹۹/۰۵/۰۳

مطالب کتاب عالیه نمیدونم چرا کامل باهاش ارتباط برقرار کردم بنظرم تنها نکته منفی کتاب زیادی ادبی بودن جملاته!

f.fami
۱۳۹۷/۰۸/۲۱

سبک ادبی کتاب بنظرم باعث شده بود گاهی توضیحات بیش از اندازه به نظر بیان و مفهوم یکسان در چند قالب تکرار و گفته بشه. تمامی نظرات قابل استناد نبودن و این نکته که زیربنای فکری خواننده خیلی در بسط

- بیشتر
elnaaz
۱۳۹۷/۰۷/۲۱

کتاب روانشناسی با دیدگاه کاملاً غربی میشه برخی از نظراتش را پذیرفت اما اینجا ایرانه و فرسنگاه از نگاه غرب به دوره نمیشه ارزش های اسلامی رو با نگاه روانشناسی نادیده گرفت چون که این ارزش ها سال هاست به

- بیشتر
بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۱۶۴)
در رابطه با مگسان یا باید شیرینی باشی، یا مگس، یا کثافتی بابِ طبع مگسان.
soheil.b
مطالعه قبل از اندیشیدن، می‌تواند بیش از سود زیان به همراه آورد و باعث شود که تمام ذهن ما از آراء دیگران پر شود و فرصت زایش تفکر خودمان برای همیشه از بین برود. به قول شوپنهاور «هنر مطالعه نکردن بسیار مهم‌تر از هنر مطالعه کردن است.» ما باید بتوانیم کتابهایی را بخوانیم که جنین ذهنی ما را به خوبی تغذیه کنند و کمک کنند تا ایده‌های ذهنی ما پرورش یابند و این مستلزم آن است که به ازاء هر ساعت مطالعه، چندین ساعت اندیشه و خلوت کنیم تا مبادا ذهنمان، تالار گفتمان افکار دیگران شود و نتواند هیچ فکری از برای خود داشته باشد و اندیشه‌ای نو و از آنِ خود بیافریند.
Fereshte
«تو باید بشوی آن که هستی!»
....
به ازاء هر ساعت مطالعه، چندین ساعت اندیشه و خلوت کنیم تا مبادا ذهنمان، تالار گفتمان افکار دیگران شود و نتواند هیچ فکری از برای خود داشته باشد و اندیشه‌ای نو و از آنِ خود بیافریند.
زهرا
گاهی چشم دوختن به منابع رنج و به آغوش آنها رفتن بسیار ارجحیّت دارد به دوری کردن از آنها.
....
راست‌ترین و اصیل‌ترین سخن این است که از آلام جهان انسان را گریزی نیست و آن چه ما را با هم متفاوت می‌کند چگونگی برخورد با این آلام است.
سایه خیال
آن کس که این تضاد را انکار می‌کند به زودی از وجود آن شگفت زده خواهد شد.
risorius
چه بسیار مردمان که روانشان بسیار زودتر از جسمشان درگذشته است و هیچ وقت هم متوجه آن نشده‌اند.
Arvin Afshang
نباید نهر زیبایی دوستی را به رودی خروشان و سِیلی بنیان کَن تبدیل کنی.
찬열
نباید از این اعتراف شانه خالی کنم که در بسیاری اوقات مأیوسانه به هر سو گریخته‌ام تا از منابع قدرتمند رنج دوری کنم، اما در همه حال شگفت زده شده‌ام که جهان از هر چیز تهی شود از رنج خالی نخواهد شد و این همان بزرگترین درس است: اگر از رنج‌هایت بگریزی، از تمام هستی و واقعیتش گریخته‌ای و این خود باعث رنجی سترگ‌تر و احوالی افسوس برانگیز‌تر می‌شود.
seyed

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۰۱ صفحه
نوع فایلePUB
تاریخ انتشار۱۳۹۳/۱۱/۰۱
شابک۹۷۸-۶۰۰-۳۵۶-۱۰۲-۱
تعداد صفحات۱۰۱صفحه
نوع فایلePUB
تاریخ انتشار۱۳۹۳/۱۱/۰۱
شابک۹۷۸-۶۰۰-۳۵۶-۱۰۲-۱