با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
هزارتوی سعودی (روایتی از جامعه و حکومت عربستان سعودی)

دانلود و خرید کتاب هزارتوی سعودی (روایتی از جامعه و حکومت عربستان سعودی)

۴٫۰ از ۱۲ نظر
۴٫۰ از ۱۲ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب هزارتوی سعودی (روایتی از جامعه و حکومت عربستان سعودی)  نوشته  کارن‌الیوت هاوس  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب هزارتوی سعودی (روایتی از جامعه و حکومت عربستان سعودی)

«هزار توی سعودی» نوشته کارن الیوت هاوس (-۱۹۴۷)، خبرنگار و تحلیلگر سیاسی آمریکایی، روایتی از جامعه وحکومت عربستان سعودی است. الیوت هاوس که سابقه بردن جایزه پولیتزر به خاطر گزارش‌های بین‌المللی‌اش را در کارنامه دارد، سرویراستار وال‌استریت ژورنال نیز بوده است. هاوس ۳۵ سال جسته‌وگریخته با عربستان سروکار داشت اما پنج سال آخر این دوره را منحصرا روی عربستان کار کرده است. بارها به عربستان سفر کرده تا آرام و باطمأنینه لایه‌های فرهنگ، دین، تاریخ و جغرافیای عربستان را کنار بزند و اعماق جامعهٔ عربستان را ببیند. به قول خودش، تلاش کرده «زیر دشداشه‌های سفید و چادرهای مشکی، تنوع بزرگ و غنی جامعهٔ سعودی را کشف» کند. او از کف صحنه خبر می‌دهد. به لطف مصاحبه‌ها و سفرهای پی‌درپی‌اش، اطلاعات دست‌اولی از وجب‌به‌وجب عربستان می‌دهد. هم از ملک‌سلمان نقل‌قول می‌آورد و هم از کولی‌هایی که در بیابان‌های دورافتاده، از حق شهروندی عربستان محروم‌اند. هم با علمای سطح اول عربستان به بحث می‌نشیند و هم با زنانی که به دنبال حقوق ساده‌شان مثل رانندگی و داشتن شغل‌اند. هم به کاخ‌های محافظت‌شدهٔ شاهزاده‌ها سرک کشیده و هم به خانه‌های محقری که بعد از غروب آفتاب، تاریک و بی‌چراغ‌اند. هاوس یکی‌یکی بحران‌های عربستان سعودی را بررسی می‌کند و با داده‌های دست‌اول ما را با جوانب آن‌ها آشنا می‌کند. نشانمان می‌دهد که در این کشور عجیب، نرخ بیکاری سعودی‌ها بالاست اما شصت‌درصد کارها را کارگران خارجی انجام می‌دهند. نشانمان می‌دهد که در عربستان اقتصاد تک‌محصولی است و حالا تردیدهایی پیرامون میادین نفتی عربستان و توانایی‌اش در استخراج نفت ایجاد شده است. نشانمان می‌دهد که از یک‌سو وهابیتی که ضامن مشروعیت آل‌سعود است این کشور را تبدیل کرده به زایشگاه بنیادگرایی و تروریسم بین‌الملل، اما از سوی دیگر، آل‌سعود تکیه زده به عصای نه‌چندان مطمئن آمریکا.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۳)
یوسف
۱۳۹۷/۰۳/۱۶

کتاب خوبیه اگر با دقت مطالعه بشه و خلاصه بشه، برای شناخت عربستان خوبه تنها مشکلش اینه که اطلاعاتش به روز نیست و اتفاقات اخیر عربستان سرعت زیادی داره

toghiani
۱۳۹۹/۰۱/۳۰

عربستان از نگاه یک ژورنالیست غربی

seyed
۱۳۹۸/۰۵/۳۰

کتاب خوبی نیست. چیزای میگه که مثلا منظورش حکومت سعودیه ولی مستقیم اسلام رو میکوبه.تازه بعضی جاهاش به تمسخر علت عقب افتادگی رو نه فقط دین اسلام بلکه کلا ادیان میدونه. یه نقد های ناقصی بعضی جاهاش هست که بی

- بیشتر
بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۳)
مردان باید از الله اطاعت کنند و زنان از مردان. درنتیجه، تعداد بسیار اندکی از سعودی‌ها نیرو، جرئت، کنجکاوی یا اعتمادبه‌نفس لازم را، دست‌کم برای تلاش برای خروج از این دهلیز تودرتو، دارند.
سِدحُسِین
تکان‌دهنده‌ترین اتفاقْ سرنوشت حسنی مبارک، رهبر مصر، بود که عمدتا به دست جوانان خشمگین مصری سرنگون شد. انقلاب مصر برای آل‌سعود یک فاجعهٔ دوگانه بود. نه‌تنها رژیم عربستان یک دوست و هم‌پیمان قدیمی را از دست داد بلکه از آن بدتر، ایالات متحده که محافظ بی‌چون‌وچرای عربستان بود، توطئه‌ای ترتیب داد تا رئیس‌جمهور مصر پس از سی سال همکاریِ صادقانه با واشنگتن، مجبور به استعفا شود. چیز عجیبی نبود که سعودی‌های درون و بیرون خاندان سلطنتی از خود بپرسند که آمریکا در شرایط مشابه چقدر به آن‌ها وفادار خواهد ماند.
seyed
در عربستان سعودی به لحاظ دسترسی و ارتباط، عملاً زنان غربی را به‌مثابهٔ «جنس ثالث» می‌انگارند.
سِدحُسِین

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۴۶۸ صفحه
قیمت نسخه چاپی۴۸,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۶/۰۷/۰۲
شابک۹۷۸-۶۰۰-۹۷۵۳۱-۴-۷
تعداد صفحات۴۶۸صفحه
قیمت نسخه چاپی۴۸,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۶/۰۷/۰۲
شابک۹۷۸-۶۰۰-۹۷۵۳۱-۴-۷

تجربه بهتر در اپلیکیشن