با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
ایستگاه آبشار

دانلود و خرید کتاب ایستگاه آبشار

۵٫۰ از ۲ نظر
۵٫۰ از ۲ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب ایستگاه آبشار  نوشته  پ‍روی‍ز دوائ‍ی‌  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب ایستگاه آبشار

«ایستگاه آبشار» نام اثری از نویسنده و منتقد ایرانی، پرویز دوائی (-۱۳۱۴) است. او فارغ التحصیل دانشکده ادبیات دانشگاه تهران در رشته زبان انگلیسی است و همین تسلط به زبان باعث شد که مترجم مقالات مختلف سینمایی و متن گفتگو برای دوبله فیلم‌ها باشد. با مجلات سینمایی مختلفی همکاری و به عنوان منتقد فیلم شهرت پیدا کرد. از مجلاتی که با آنها همکاری کرد می‌توان به سپید و سیاه،مجله فردوسی، رودکی، روشنفکر و سینما و نگین اشاره کرد. برای ماهنامه سینمایی فیلم هم گاهی بهاریه یا مقاله نوشته‌است. آخرین مقاله‌اش را در ایران در سال ۱۳۵۳ در مجله سپید و سیاه با عنوان خداحافظ رفقا نوشت و برای یک دوره آموزشی به چکسلواکی رفت و ساکن پراگ شد. این کتاب درواقع دربردارنده بخشی از خاطرات نویسنده از دوران کودکی و رویدادهای زندگی وی است که با ادبیاتی شیرین و داستان گونه روایت شده‌است. بچگی‌ها سالی یکی دوبار ما را به خانه اعیانی‌ها می‌بردند که به شکل معجزه‌آسائی با ما قوم و خویش درآمده بودند. (مادربزرگم می‌گفت در خانه قدیمی‌شان در محله‌های پائین شهر، موقع تعمیر خانه، لای جرز دیوار یک کماجدان پیدا کرده بودند پر از سکه‌های طلا). خانه‌هایشان حالا در محله‌های دور و نوساز و مصفای بالای شهر بود. محله‌های اعیانی‌نشین. تمامی یک محوطه بزرگ، بین یک خیابان اصلی و سه تا کوچه پردرخت، چند تا باغ تودرتو، خانه‌های این‌ها بود. خانه نمی‌گفتند، منزل می‌گفتند، و اصلا ریخت در و پیکر ساختمان‌هایشان و دیوار و پنجره‌ها و همه‌چیزش به کلی با خانه‌های ما فرق می‌کرد، و حتی اسم خیابان‌ها بوی تجمل و تازگی می‌داد و از اسم‌هائی که از آدم‌های رفته عهد بوق روی کوچه‌های ما گذاشته بودند دور بود. کوچه سیمین، کوچه مهتاب. این باغ و بناهای مجلل را برده و به جائی که در قطب دیگر بازارچه و ماشین نعش‌کش و نعره «سیراب شیردون» بود نشانده بودند؛ دور از مسیر جوب‌هائی که در کنارش مرغ سر می‌بریدند و کهنه بچه می‌شستند. این بناهای مفصل اعیانی، با روکار پاکیزه سفید و کرم رنگ و صورتی‌اش، مثل کیک عروسی، با باغ‌های اطرافشان یک خویشاوندی‌ای با خانه‌های فیلم‌ها داشتند...

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۱)
MASOUD H
۱۳۹۹/۰۷/۱۴

دارم سومین موضوعش رو میخونم موضوع ختنه ممد عالیه😆😆😆

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۵)
«چلاق بُشه اون دستت. واسه‌چی بچه‌رو می‌زنی؟ بیا دورت بگردم. بیا پیش خودم...»
n re
به بچه آدم چند هزار دفعه باید بگن؟ آبرو برام نموند تو در و همسایه. خدایا، دردهامو به کی بگم؟ تیکه تیکه‌تو برام بیارن. خدا شناختت که شکل بزمجه‌ات کرد!»
n re
عجبا، قلبی که از مقابله با خطرناک‌ترین دشمنان بیم نداشت با مشاهده یک دختر جوان باید این‌گونه مرتعش شود!
n re
در خانه که صدای چرخ خیاطی می‌آمد آدم یک‌جور دلگرمی‌ای داشت که مادر سرحال است. پشتش، کمرش، پایش درد نمی‌کند. نفس‌تنگی اذیتش نمی‌کند. نفخ نکرده. چربی و فشار خونش بالا نرفته
n re
صدای چرخ که می‌آمد به آدم یک‌جوری... آدم حس می‌کرد خانه‌ای هست و مادری و یک بساط خانواده‌ای که دور و ور آدم را گرفته و آدم دلگرم بود.
n re

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۲۳۱ صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۷۸/۱۲/۰۱
شابک۹۶۴-۶۷۲۸-۰۳-۰‬
تعداد صفحات۲۳۱صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۷۸/۱۲/۰۱
شابک۹۶۴-۶۷۲۸-۰۳-۰‬