با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
واژه‌های نفهم

دانلود و خرید کتاب واژه‌های نفهم

۴٫۲ از ۲۲ نظر
۴٫۲ از ۲۲ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب واژه‌های نفهم  نوشته  احمد اکبرپور  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب واژه‌های نفهم

«واژه‌های نفهم» مجموعه‌ی قطعات طنزی از احمد اکبرپور است. در مقدمه کتاب نویسنده این گونه می‌گوید: همان‌طور که بچه‌ی بفهم و بچه‌ی نفهم داریم تا دلتان بخواهد واژه‌ی بفهم و واژه‌ی نفهم داریم. بچه‌ی بفهم با یک اشاره حواسش را جمع می‌کند و مواظب همه‌چیز هست، اینکه چطور به خان‌عمو سلام کند، کجای دست عمه را ببوسد و چطور به مهمان‌ها لبخند سفارشی بزند. بچه‌ی نفهم تو سرش هم بزنی، کار خودش را می‌کند؛ مثلاً بعد از اینکه با نی‌نی‌های مفو دست داد و روبوسی کرد و لپشان را چندبار کشید، آخر کار می‌رود سراغ خان‌عمو. از کنار موجودِ مهمی مثل عمه بی‌اعتنا رد می‌شود انگار از کنار تشت آب یا جارو و خاک‌انداز و فوقش جاروبرقی رد شده است. معلوم است در آینده، عمه به او محل سگ نمی‌گذارد. هر عملی را عکس‌العملی است... واژه‌ی نفهم به اندازه‌ی واژه‌ی بفهم ارزش دارد، زیرا اگر نباشد، فرق این دو را کسی متوجه نمی‌شود. اگر بچه‌ی نفهم از ریشه خلق نشده بود، چطور می‌توانستیم بچه‌ی مؤدب و بفهم را شناسایی کنیم؟ البته دلیل اصلی تشخیص واژه‌ها این است که بعضی‌وقت‌ها واژه‌های بفهم، مثل بعضی از بچه‌های اتوکشیده و مؤدب، کسل‌کننده و تکراری و حال‌به‌هم‌زن می‌شوند. در این شرایط، واژه‌های نفهم خودی نشان می‌دهند و بی‌آنکه بخواهند برای رضایت کسی خودشیرینک بازی دربیاورند و هوای عمه و خان‌عمو را داشته باشند حرف درست و حسابی را می زنند. نکته را گرفتید؟ «حاجی بادام» او تحصیلات دانشگاهی ندارد ولی به قول مجری‌های فوتبال، این مسئله چیزی از ارزش‌هایش کم نمی‌کند. شاید قیافه‌ی چندان جالبی نداشته باشد، اما بسیار بامزه و تو دل برو است. مثل پسته اصلاً اهل خودنمایی و قیافه گرفتن نیست. اخلاقش به اخلاق گند و خشک فندق نرفته. حتی پسته که همیشه خندان و خوش‌مرام به نظر می‌رسد برای خریدنش باید پول خون بابایش را بدهی. او این‌طوری نیست حتی یک جورهایی خوراک فقیر فقرا و کارمندان است. با هیچ‌کس مقایسه‌اش نکنیم. او فقط مثل خودش است. حاجی کارش درست است.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۱۳)
رابرت
۱۳۹۶/۱۱/۱۷

بسیار خنده داره ولی عالیه این کتاب رو باید هر وقت ناراحت بودید بخونید و بخندید

S_MR_GH
۱۳۹۹/۰۱/۱۱

عالی بود پیشنهاد من به همه ی نوجوون ها

خوره کتاب
۱۳۹۹/۰۸/۰۱

این کتاب روبه همه ی نوجوون های باحال توصیه میکنم نظر من اینه که هر کسی ناراحته بدون معطلی بیاد و این کتاب رو بخونه.

کاربر ۲۳۱۹۵۶۳
۱۳۹۹/۰۹/۰۸

خیلی جالب وطنز است

YASIN
۱۳۹۹/۱۲/۱۷

عالیه

سینا محمدی
۱۳۹۹/۱۱/۲۸

عالیه کتابی بسیار طنز و عالی

SANA GOLZARY
۱۳۹۹/۱۲/۱۱

خیلیییییییییییییی عالی بود نگم براتون ، من کلاسای استاد احمد اکبر پور میرفتم برای نویسندگی ، ایکاش این اوضاع بر طرف شه دوباره کلاساشون برگزار شه ، دلم برای کارگاه تنگ شده ، این کتاب بی نظیره ، از همه

- بیشتر
parisa
۱۳۹۹/۰۹/۰۱

من نصخه ی چاپی این کتاب رو خوندم از خنده مردم🤣🤣🤣 خیلی خوبه بهتون پیشنهاد میکنم حتما بخونید.

M4h4n
۱۴۰۰/۰۱/۰۴

عالی هستش این کتاب . بی نظیره . باید حتماً نسخه ی چاپیش هم بخرید بزارید تو کتابخونتون . عالی‌. خیلی خنده دارو خوب هستش . حتماً بخوانید

کاربر ۳۱۶۶۵۱۳
۱۴۰۰/۰۲/۲۱

به نظر من که اصلا خنده دار نبود بیشتر مسخره بود

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۱۲)
حماقت از بین نمی‌رود بلکه از شکلی به شکل دیگر تغییر می‌کند.
einlam
«آدم خوش‌بین و آدم بدبین هردو برای جامعه لازم‌اند. اولی هواپیما را اختراع می‌کند و دومی چتر نجات.»
einlam
دروغ نگو. اصلاً اصلاً که نه، کم بگو، اندازه‌ی نیازت. منظور اینکه اسراف نکن. به هر حال دروغ اگر لازمه‌ی زندگی نبود اختراع نمی‌شد. نیاکان ما الکی که نبوده‌اند. جوری دروغ بگو که صد سال بعد از مرگت هم نفهمند با چه عوضیِ آب زیر کاهی طرف بوده‌اند. ضرب‌المثلش هم حی و حاضر است: «دروغ استخوان ندارد که گلو را بگیرد.»
einlam
بعد از مرگ همه شادند چون روی قبرشان می‌نویسند: شادروان.
einlam
آل بویه: این طایفه بوی خیلی گند و ناجوری می‌دادند و هرروز صبح ده تا اسپری و خوش‌بوکننده‌ی چینی و تایوانی روی خودشان و دیگران خالی می‌کردند ولی باز اَه اَه اَه.... خدا گر ز حکمت ببندد دری ز رحمت گشاید در دیگری
کاربر
در این شرایط، واژه‌های نفهم خودی نشان می‌دهند و بی‌آنکه بخواهند برای رضایت کسی خودشیرینک بازی دربیاورند و هوای عمه و خان‌عمو را داشته باشند حرف درست و حسابی را می زنند. نکته را گرفتید؟ بعضی‌وقت‌ها واژه‌های نفهم خیلی بهتر و بی‌ملاحظه‌تر حرف راست و درست را می‌زنند و تو تعارفات صد من یک غاز گیر نمی‌کنند. یک‌جورهایی واژه‌های بفهم و نفهم دو روی یک سکه‌اند. شکسپیر عرض کردند: «بودن یا نبودن؟ مسئله این است!» ما می‌فرماییم: «فهمیدن یا نفهمیدن، هیچ‌کدام مسئله‌ای نیست.»
کاربر
اشکانیان: این‌ها همه اشکشان دم مشکشان بود و تا کشوری به آن‌ها حمله می‌کرد گریه می‌کردند، نه این‌طور. حتی پادشاه مغول که تو عمرش اشک ندیده بود تا آن‌ها را دید شمشیرش را غلاف کرد و چهارزانو کنارشان نشست و زارزار گریه کرد. وقتی پادشاه اشکانیان برای چنگیزخان دستمال کاغذی آورد، او ده دوازده‌تا پشت سر هم از جعبه بیرون کشید. همه فکر می‌کردند سریع اشک‌هایش را پاک می‌کند ولی او شمشیرش را بیرون آورد و با دستمال‌ها آن را تر و تمیزتر کرد. عهدنامه‌ی کلینکس مربوط به این دوران پرشکوه تاریخی است.
کاربر
همان‌طور که بچه‌ی بفهم و بچه‌ی نفهم داریم تا دلتان بخواهد واژه‌ی بفهم و واژه‌ی نفهم داریم. بچه‌ی بفهم با یک اشاره حواسش را جمع می‌کند و مواظب همه‌چیز هست، اینکه چطور به خان‌عمو سلام کند، کجای دست عمه را ببوسد و چطور به مهمان‌ها لبخند سفارشی بزند. بچه‌ی نفهم تو سرش هم بزنی، کار خودش را می‌کند؛ مثلاً بعد از اینکه با نی‌نی‌های مفو دست داد و روبوسی کرد و لپشان را چندبار کشید، آخر کار می‌رود سراغ خان‌عمو.
کاربر
چه نکته‌ها، همه‌اش ناب نه چرت و پرت و ناباب
کاربر
هلو هلو گلابی چه واژه‌های نابی! تمشک و ماست و ماهی همه‌اش قوی و عالی (دو بار) همه‌چیزاش سر جا از ویرگولش تا کاما (نگفتم خش بلندگو برطرف می‌شود؟!) پر از حکایت و پند نود عسل، دهش قند چه نکته‌ها، همه‌اش ناب نه چرت و پرت و ناباب
کتاب بهشت است :)

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۸۷ صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۵,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۵/۰۷/۰۵
شابک‭۹۷۸-۶۰۰-۸۰۲۵-۱۷-۷‬‬
تعداد صفحات۱۸۷صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۵,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۵/۰۷/۰۵
شابک‭۹۷۸-۶۰۰-۸۰۲۵-۱۷-۷‬‬