با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
کتاب مقدمه‌ای بر انقلاب اسلامی اثر صادق زیباکلام

دانلود و خرید کتاب مقدمه‌ای بر انقلاب اسلامی

۲٫۰ از ۱۳ نظر
۲٫۰ از ۱۳ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب مقدمه‌ای بر انقلاب اسلامی  نوشته  صادق زیباکلام  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

دیگران دریافت کرده‌اند

معرفی کتاب مقدمه‌ای بر انقلاب اسلامی

«مقدمه‌ای بر انقلاب اسلامی» نوشته صادق زیباکلام(-۱۳۲۷) استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران است. زیباکلام در این کتاب سعی دارد تا تحلیل بر چرایی وقوع انقلاب اسلامی ارائه دهد. سؤالی که متفکران و نظریه‌پردازان سیاسی داخلی و خارجی بسیاری را به خود مشغول داشته است. زیباکلام در این کتاب علاوه بر آنکه سعی می‌کند برخی از این نظریات را طرح و نقد کند، تلاش دارد تا تحلیل خود از وقوع انقلاب اسلامی را نیز مستدل کند و در کنار چرایی به چگونگی وقوع انقلاب نیز پاسخ دهد.

در بخشی از کتاب می‌خوانیم:

اگر لعاب و لایه‌های برونی پر زرق و برق ایران «مدرن» عصر محمدرضا شاه را مختصر تراشی می‌دادیم، پیکره اصلی الیگارشی و بافت سیاسی آن تفاوت چندانی با ایران عصر قاجار نداشت. طی این یکصد سال قدمی در راه رفورم سیاسی برداشته نشده بود. مشارکت سیاسی مردم و دخالت آنها در امور کشور و تعیین سیاست‌ها در عصر پهلوی همانقدر نایاب و نادر بود که در عصر قاجار. مردم نسبت به ساختار سیاسی حکام در عصر پهلوی همانقدر بی‌تفاوت، بی‌علاقه و بعضا متنفر بودند که در اواخر عصر قاجار ما شاهدش هستیم.

به سخن دیگر، علیرغم پیدایش افکار و اندیشه‌های تازه و نهضت بیدارگرانه‌ای که از اواخر قرن نوزدهم در ایران ظاهر می‌شود، هیچ‌گونه رفورم و تغییر بنیادی سیاسی صورت نمی‌گیرد. ساختار سیاسی جامعه ایران در ربع آخر قرن بیستم همانقدر دست نخورده، متحجّر و اصلاح نشده است که یک قرن قبل از آن در ربع آخر قرن نوزدهم بوده. دردها، تألّمات، امیال و آرزوهای سیاسی بخش عمده‌ای از مردم بالاخص تحصیل‌کردگان و روشنفکران جامعه در هر دو عصر علیرغم گذشت یکصد سال چندان از هم فاصله ندارد. لذا چندان دور از واقعیت نرفته‌ایم اگر ادّعا کنیم که انقلاب اسلامی حرکتی بود برای بر هم زدن و زیر و رو کردن ساختار کهنه و در انداختن طرحی نو.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۶)
سینا
۱۳۹۷/۰۸/۱۱

من کاملا با نظر دکتر مخالف ام

Pūyān
۱۳۹۸/۰۶/۱۳

برای منی که پس از انقلاب متولد شدم، مطالعه‌ی تاریخ انقلاب شبیه اینه از روایت افرادی رو بشنوم که در این حکایت مولانا سعی می‌کردند فیل تاریکخانه رو توصیف کنن. «پیل اندر خانه تاریک بود عرضه را آورده بودندش هنود از برای دیدنش

- بیشتر
سید
۱۳۹۷/۰۸/۲۸

واقعا فکر چی رو کردید اینو پیشنهاد دادین اونم 17000 تومن

مهدی
۱۳۹۷/۰۸/۰۸

تا قبل از خوندن این کتاب فکر میکردم تنها دلیل وقوع انقلاب موج اسلام گرایی و رهبری خمینی بوده ولاغیر. این کتاب انقلاب ایران را در بستر اتفاقات تاریخی ایران نشون میده. واقعا مدرسه و دانشگاه و صداوسیما چقدر جانبدارنه

- بیشتر
arys
۱۳۹۹/۰۴/۱۸

من دیروز توی کتاب فروشی این کتاب و خواستم بخرم با قیمت ۱۷۰۰۰ تومان. گفتم نسخه الکترونیک ارزون تره و اونو میخرم. ملاک قیمت گذاری در طاقچه چیه؟؟

ساعدی
۱۴۰۱/۰۱/۰۶

صادق زیبا کلام همه چیش به فناست اینکه دیگه کتابشه

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۱)
مضافا اینکه لفظ اسلامیت برای خردهبورژوازی، که نقش عمده‌ای در این انقلاب داشته، مشروعیت ایجاد می‌کند.
Fazel

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۳۲۴ صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۰۰,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۰/۰۳/۲۸
شابک۹۷۸-۹۶۴-۶۱۷۶-۹۱-۱
تعداد صفحات۳۲۴صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۰۰,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۰/۰۳/۲۸
شابک۹۷۸-۹۶۴-۶۱۷۶-۹۱-۱