با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
بینایی

دانلود و خرید کتاب بینایی

۳٫۹ از ۴۶ نظر
۳٫۹ از ۴۶ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب بینایی  نوشته  ژوزه  ساراماگو  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب بینایی

«بینایی» نوشته‌ی ژوزه ساراماگو (۲۰۱۰-۱۹۲۲)، نویسنده پرتغالی و برنده جایزه‌ی ادبی نوبل است. این رمان در ادامه‌ی رمان «کوری» نوشته شده است و برخی شخصیت‌های رمان «کوری» در این رمان نیز حضور دارند و رخدادهای رمان در همان شهری رخ می‌دهد که رمان «کوری» در آن به وقوع پیوسته است. داستان در خصوص انتخاباتی است که در شهر برگزار شده. شروع داستان در یک روز بارانی و در یک حوزه‌ اخذ رأی است که تا بعدازظهر هیچ‌کس برای حضور در انتخابات حاضر نمی‌شود. ناگهان جمعیت زیادی به حوزه هجوم می‌آورند و رای می‌دهند اما در هنگام شمارش آرا مسئولین شمارش متوجه می‌شوند که اکثریت افراد رأی سفید به داخل صندوق ریخته‌اند و احزاب تنها مقدار کمی از آرا را از آنِ خود کرده‌اند. دولت انتخابات را باطل اعلام می‌کند و از افراد درخواست می‌کند که مجددا در انتخاب شرکت کنند اما نتیجه‌ی انتخابات دوم بدتر از دور نخست است. تعداد رای‌های باطله افزایش می‌یابد و دولت به تکاپو می‌افتد تا ریشه‌های این جنبش «آرای سفید» را پیدا کند... در بخشی از کتاب می‌خوانیم: چه کسی می‌تواند از طریق این استدلال، فراموش کند که جهان قانون‌های خاصّ خودش را دارد. قانون‌هایی که برای رؤیاها و امیال متناقض انسانی بسیار شگفت‌انگیزند و ما از ساختار فرمولی آن‌ها چیزی جز کلماتی ابتدائی و خشن که به عنوان اسم روی آن‌ها گذاشته‌ایم، نمی‌دانیم. همین‌قدر برایمان کفایت می‌کند که در زمان عملکرد اشیاء و موجودات آن‌ها را به کار ببریم و همیشه هم بالاتر از ظرفیت درک ما هستند. خبرنگاران رادیو، تلویزیون و مطبوعات به این طرف و آن طرف می‌دوند، ضبط صوت و میکروفن‌های خود را در برابر صورت مردم قرار می‌دهند و می‌پرسند: «چه چیزی باعث شد تا شما رأس ساعت چهار، برای رأی دادن از منزل خارج شوید؟ به نظر شما عجیب نیست که همه در همین زمان به خیابان‌ها آمده‌اند؟»

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۳۵)
zeinab ghazizadeh
۱۳۹۹/۰۱/۰۱

از خوندن بعضی نظرها واقعا جا می خورم، برای آدم هایی که دچار "کوری" سیاسی و اجتماعی هستن دریافت یک سری چیزها بی فایده ست و فقط اون مفهوم والا ضایع میشه. من این کتابو خیلی اتفاقی زمانی خوندم که

- بیشتر
حسین توکلی
۱۳۹۶/۰۳/۱۷

ازمترجم کتاب متشکرم . مدتها بود چنین ترجمه خوب و روانی را نخوانده بودم . کتاب عالیه , با پایانی تلخ . بینایی را بیشتر از کتاب کوری پسندیدم .

i._.shayan
۱۳۹۶/۰۵/۱۵

کاشکی همه ی کتاب مثل ۱۰۰ صفحه ی آخر جذاب و دردناک بود یجورایی این کتاب برعکس کوری بود کوری تماما ماجرای دردناکی رو توصیف میکرد که به یک پایان نسبتا خوب رسید ولی این کتاب ماجرای نسبتا خوشیه که

- بیشتر
kosar mojabi
۱۳۹۸/۱۰/۳۰

من کوری‌رو نخوندم اما این کتاب شروع سختی داشت، تقریبا تا صفحه‌ی ۲۰ مجبور‌ می‌کردم خودم رو که ادامه بدمش، اما از جایی که مردم برای رای وارد حوزه‌ها میشن خیلی خیلی جذاب میشه داستان، نکات سیاسی خیلی جالب و

- بیشتر
مینا
۱۳۹۹/۰۳/۰۹

برای من مطالعه این کتاب به اندازه "کوری" لذت بخش بود. این کتاب به نقدِ مسائلِ سیاسی و اجتماعی می پردازه و شرایط حاکم بر جامعه را با رفتار و واکنش های مردم نسبت به اعمالِ دولت، سخنانی که بین دولتمردان

- بیشتر
Dentist
۱۳۹۶/۰۴/۱۲

در ساعات اولیه ی روز انتخابات به طرز عجیبی هیچ کدوم از مردم سر صندوق های رای حاضر نمیشن.در چند ساعت بعد همگی به سر صندوق ها هجوم میارن اما بعد از شمارش آرا مشخص میشه که اکثریت رای سفید

- بیشتر
نسترن
۱۳۹۷/۱۰/۱۱

واقعا خیلی قشنگ تر از کوری بود ولی آخرش تلخ بود

Zari
۱۳۹۷/۰۵/۳۱

این نویسنده ام که‌ کلا گیر داده به چشم😂😂

zahrratta
۱۳۹۷/۰۶/۲۲

بعد از مدتها که نصفه کاره گذاشته بودمش یادش افتادم و خوندمش. خوندنش سخت اما خوب بود. قشنگ بود اما نه به اندازه ی کوری. باید سر حوصله خوندش. این نوع داستان پردازی رو خیلی پسندیدم.

BM
۱۳۹۸/۰۲/۳۱

خوب بود ولی اننظار بیشتری از ژوزه ساراماگو داشتم به اندازه کوری جالب نبود

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۸۴)
وقتی متولد می‌شویم و توی این دنیا پا می‌گذاریم، گویی قراردادی را برای تمام زندگی امضاء می‌کنیم، امّا یک روز می‌آید که از خودمان می‌پرسیم چه کسی آن را به جای ما امضاء کرده است
amir1372
احساس کرد زمان به سرعت می‌گذرد، مانند آخرین ذرات شن که با عجله از محفظه‌ی بالایی ساعت شنی، فرو می‌افتند، همدیگر را هُل می‌دهند و هر کدام سعی دارد زودتر برسد. به راستی زمان هم مانند انسان‌هاست، بعضی وقت‌ها حال تکان خوردن ندارد، امّا بعضی اوقات، با سرعت یک گوزن یا چابکی یک بز می‌خرامد.
مینا
اگر نمی‌توانی دشمنت را شکست بدهی، به او ملحق شو!
مینا
حقیقت این است که خیلی خیلی باید مراقب افکار بود، چون بعضی اوقات با ظاهری کاملاً بی‌گناه و حق به جانب وارد می‌شوند، امّا در نهایت می‌فهمیم که بسیار بدذات و مخرّب بوده‌اند.
samira
این همان قانون تغییرناپذیر حکومت است که می‌گوید: «بهتر است سرها را قبل از این که شروع به فکر کردن کنند، قطع کنی، وگرنه بعداً خیلی دیر می‌شود!»
samira
ـ «می‌توانم سؤالی از شما بپرسم مرغ دریایی؟» ـ «بله بپرسید، پاسخ می‌دهم، طوطی دریایی. من همیشه به سؤالات پاسخ می‌دهم.» ـ «اگر مدارکی حاکی از گناهکاری پیدا نشود، چه باید کرد؟» ـ «در این صورت مدارکی حاکی از بی‌گناهی پیدا کنید!»
مینا
«فکرت را به کار بینداز، دوست عزیز! مطمئن‌ترین راه برای ما، تقسیم کردن مردم به دو دسته‌ی باهوش و احمق نیست، بلکه باید آنها را به صورت باهوش و خیلی باهوش تقسیم‌بندی کرد. باهوش‌ها را می‌توانیم به خدمت درآوریم، امّا افراد خیلی باهوش، حتّی اگر در کنار ما هم باشند، ذاتاً خطرناک هستند، دست خودشان نیست، جالب‌تر اینجاست که با هر عملی، به ما می‌گویند که باید مراقبشان باشیم، امّا معمولاً به این هشدارها توجه نمی‌کنیم و در نهایت نتیجه‌ی بد آن را می‌بینیم.»
مینا
«وقتی متولد می‌شویم، گویی قراردادی را برای تمام زندگی امضاء می‌کنیم، امّا روزی فرا می‌رسد که از خود می‌پرسید؛ چه کسی آن را به جای ما امضاء کرده است!»
samira
یک مرد کور پرسید: «تو چیزی شنیدی؟» دیگری جواب داد: «سه شلیک گلوله.»
Ali
نگهبان در آنجا حضور نداشت تا از ورود افراد ناشناس در آن ساعات غیرمعمول، جلوگیری کند. شاید بعدازظهر دیروز، شخصی با زبان خوش او را متقاعد کرده بود تا آن شب خیلی زود به رختخواب برود و حتّی اگر بی‌خوابی هم به سرش زد، ملحفه را از روی خودش کنار نزند.
مینا

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۳۲۸ صفحه
قیمت نسخه چاپی۸۰,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۸۸/۰۲/۰۵
شابک۹۷۸-۹۶۴-۳۷۴-۱۹۰-۷
تعداد صفحات۳۲۸صفحه
قیمت نسخه چاپی۸۰,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۸۸/۰۲/۰۵
شابک۹۷۸-۹۶۴-۳۷۴-۱۹۰-۷

تجربه بهتر در اپلیکیشن