با کد تخفیف Salam اولین کتاب الکترونیکی یا صوتی‌ات را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کن.
کتاب آنچه سینما هست! اثر مجید اخگرoff

کتاب آنچه سینما هست!

نویسنده:دادلی اندرومترجم:مجید اخگرانتشارات:نشر بیدگلسال انتشار:۱۳۹۳تعداد صفحه‌ها:۲۰۸ صفحهدسته‌بندی:امتیاز:
۴.۲از ۵ رأیخواندن نظرات
انتشاراتنشر بیدگل

سال انتشار۱۳۹۳

تعداد صفحه‌ها۲۰۸ صفحه

دسته‌بندی

معرفی کتاب آنچه سینما هست!

«آنچه سینما هست!» نوشته دادلی اندرو(-۱۹۴۵)، نظریه پرداز و استاد مطالعات سینمایی است.

این کتاب همانطور که از عنوان نیز پیداست مانیفستی بر تعریف سینما است و قصد بررسی تعدادی زیادی از عناوین فیلم‌ها یا به عنوان دیگر مرور آنها را ندارد.

در بخشی از این کتاب می‌خوانیم:

سینما طی روندی بیست ساله، از قواعد بازی تا چهارصد ضربه، هیروشیما عشق من، و از نفس افتاده (۱۹۶۰) ، به خودآگاهی رسید. روسلینی و بازن به عنوان میانجی‌های این گذار ایفای نقش کردند ـ کسانی‌ که سرژ دنی آن‌ها را «چهره‌های واسط» نامید. اما این بلوغ علاوه بر جسارت و تبختر تردیدها و پرسش‌هایی نیز به همراه داشت، چیزی که در عنوان مجموعه‌ مقالات بازن که در سرآغازِ موج نو چاپ شد نیز نمایان است: سینما چیست؟ بازن که اکراه داشت این نخستین هنر تکنولوژیک[ تاریخ ]را دقیقاً تعریف و تحدید کند، و حتی اکراه داشت که آن را هنر بنامد یا هر یک از کاربردها یا ژانرهای آن را ــ هرقدر هم پیش‌پاافتاده یا حاشیه‌ای باشند ــ کنار بگذارد، به این ترتیب سینما را به‌ صورت یک پرسشِ باز درآورد ــ باز در برابر جهانی که سینما همواره به نحوی از انحاء با آن سروکار دارد. باور او به این‌که سینمای «مدرن» در حال از میان برداشتنِ محدوده‌های سبک «کلاسیک» است نیز از همین‌جا نشئت می‌گیرد، و این‌که سینمای مدرن این کار را به کمک نوع خاصی از سینمای «آوانگارد» انجام می‌دهد که بازن حس می‌کرد در جستجوی جهان‌های وسیع‌تری برای نمایش، کندوکاو در قلمروهای سینماتوگرافیک جدیدی را آغاز کرده است. «کلاسیک» ، «مدرن» ، «آوانگارد» : این سه اصطلاح در عین سادگی و ابهامات خود، محدوده‌های کلی بحث و هم‌چنین برخی قواعد آن را مشخص می‌کنند.

نظرات کاربران

وحید
۱۳۹۵/۱۲/۲۳

مرسی

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه (۵)
فیلم‌سازان بد هیچ ایده‌ای ندارند و فیلم‌سازان خوب بیش از حد ایده دارند، در حالی که فیلم‌سازان درجه‌یک یک ایده بیشتر ندارند.
آروین
آن کسانی از میان ما که اساساً خطاب بازن را جدی گرفته‌ و خود را مخاطب آن قرار داده باشند، باید در جستجوی خود در پی سینما هوشیار باشند، چرا که سینما همواره با سیمایی تازه در برابرمان ظاهر می‌شود، و همواره در دورن خود دیگرگون می‌شود.
سعید ص.
سینما چیست؟ اجازه دهید به شما نشان دهم! بار نخوت‌آمیزی که در این «مانیفست» وجود دارد چیزی در حدود همین عنوان است،
سعید ص.
سینما چیست؟ اجازه دهید به شما نشان دهم! بار نخوت‌آمیزی که در این «مانیفست» وجود دارد چیزی در حدود همین عنوان است، باری که دوست داشتم آن را با انبوهی از مثال‌ها بر دوش بگیرم.
سعید ص.
ژان لویی باودری زمانی هشدار داد که سینما نوعی غار افلاطونی مدرن است که انسان‌ها درون آن، زنجیر‌ی ایدئولوژی، به مجموعه‌ای از سایه‌ها خیره می‌شوند. ب
Ali Saffar