چکیده تاریخ ایران
۴٫۱از ۵۳ نظر

دانلود کتاب چکیده تاریخ ایران

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه
۴٫۱از ۵۳ نظر
۴٫۱از ۵۳ نظر
۴٫۱از ۵۳ نظر
دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب چکیده تاریخ ایران

«چکیده تاریخ ایران» نوشته حسن نراقی(-۱۳۲۶) نگاهی گذرا دارد به تاریخ ایران از کوچ آریایی‌ها تا پایان سلسله پهلوی.

در بخشی از مقدمه کتاب می‌خوانیم:

اول این که تاریخ هر جامعه و هر کشوری صرفاً شرح حال بزرگان، امیران، پادشاهان و الزاماً شرح لشکرکشی‌های آنان و به تبع آن عیاشی‌ها و تعداد زنان حرم‌سراهای آنان نیست... و اگر در این کتاب عمدتاً بر شرح حال این بزرگان!! برمی‌خورید همان‌طور که قبلاً به آن اشاره شد به‌دلیل برداشتی است که من از مطالعه‌ی تاریخ سرزمین‌مان به‌منظور پیدا کردن علتی از علت‌های نابه‌سامانی‌های امروزین جامعه‌مان کرده‌ام و به آن پرداخته‌ام... والاّ در لابلای سطور همین تاریخِ پر از وحشت، اضطراب و تملق، کم نیستند مقاومت‌ها، دلیری‌ها و قیام‌های ملی در مقابل حکام مستبد و ظالم داخلی و نبرد و مقابله با مهاجمان و بیگانگان و دفاع از این سرزمین، که شرح آن خود می‌تواند جلوه و تصویر دیگری از تاریخ کشورمان باشد...

دوم آن‌که اگر سراسر تاریخ پادشاهان و امیران و حکام کشورمان را پر از شقه کردن، چشم درآوردن و قطع کردن دست، پا و زبان می‌بینیم، نباید این تصور غلط برایمان ایجاد شود که این شیوه و روش انحصاراً معمولِ شرق و کشورمان بوده است! واقعیتی‌است تلخ که تاریخ بشر، اعم از شرقی و یا غربیِ آن، مملو است از این‌گونه رسم و آیین‌های ملک‌داری!! و رعیت پروری!!..

سوم این‌که در شکل‌گیری و روند تاریخمان هرگز نمی‌توانیم نقش «موقعیت جغرافیایی» و حدفاصل قرار گرفتن آن را بین شرق و غرب، ولو با تعابیر مختلف، «چهارراه حوادث»، «پل پیروزی» و... هم‌چنین شرایط آب و هوایی آن را نادیده بگیریم... وسعت قابل توجه آن، کمبود باران و آب، اندک بودن زمین‌های قابل کشت و کوهستان‌هایی با قابلیت فراوان پناه‌گیری، همه‌وهمه در شکل‌گیری ویژه‌گی‌های اجتماعی این کشور نقش داشته‌اند. این واقعیات را نه می‌توان و نه باید در ارزیابی تاریخمان وانهاد.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۳۵)
sadra 69
۱۳۹۹/۰۷/۱۴

کتاب خوبیه که آدم اشراف کلی پیدا کنه به تاریخ کشورش و به نظرم اگ ه حوصله کتاب قطور تاریخی نداریم حداقل این بخونیم، اما بعضی جاها وقایع مهم رو خوب توضیح نداده و سریع ازش گذشته. بعضی جاها هم

- بیشتر
سید موسی
۱۳۹۹/۰۵/۰۴

متاسفانه نویسنده نظرات کاملا شخصی خودش رو بین برخی از جملات کتاب بیان میکنه که این قضیه در کتابهای تاریخی اصلا دلنشین نیست

MohammadEbrahim90
۱۳۹۹/۰۱/۱۸

برای شناخت کلی از ایران کتاب خوبیست.

کاربر ۱۴۸۶۳۰۴
۱۳۹۹/۰۱/۱۳

همونطور که از اسمش معلوم هست این کتاب کاملا خلاصه و چکیده هست و یک نمای کلی به ما میده و برای تازه کارها بسیار مناسبه

gharibimohammad
۱۳۹۹/۰۱/۱۲

اگر میخوای تاریخ ایران را ساده، روان و جذاب یاد بگیرید حتما بخونید. من که خیلی لذت بردم

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۳۱)
سلمان فارسی با ابتکار حفر خندق در اطراف مدینه و نجات پیغمبر و یارانش از حمله‌ی قریش از کثرت تقرب در عداد اهل بیت شمرده می‌شد
مهیا
خدمت شایان اهمیت و ماندگاری که یعقوب صفاری به فرهنگ و زبان ایران کرد گفتنِ یک «نه‌ی تاریخی» به شاعرانی بود که به زبان عربی شعر می‌گفتند و مداحی و چاپلوسی می‌کردند. یعقوب با «نه‌ی تاریخی» خود خدمت بزرگی به تداوم هستیِ زبان پارسی نمود.
lale shafiee
کوروش از شخصیت‌های تاریخی است که نه فقط مورد تکریم ایرانیان است بلکه در میان سایر اقوام به‌ویژه یهودیان گرامی داشته می‌شود و از نادر بزرگان تاریخ است که شخصیت انسانی‌اش بر شخصیت نظامی‌اش برتری دارد.
Hossein Zavarian
یک دادگاه انقلابی برای محاکمه‌ی طرفداران استبداد و هم‌کاران محمدعلی میرزا تشکیل شد. در «روزشمار تاریخ ایران» تألیف دکتر باقر عاقلی می‌خوانیم: «جالب این است از هفت نفر اعضاء دادگاه، شش نفر عضویت فراماسونری داشته...» .
mrrking
به‌راستی اگر دیروزمان و امروزمان را نشناسیم، چه‌گونه می‌توانیم فردایمان را بنا کنیم؟
Hossein Zavarian
تورات از خشایارشاه به عنوان «اخشوروش» نام برده است
Hossein Zavarian
این محیط و ملت بود که دربه‌در به‌دنبال یک رضاشاه نوعی می‌گشتند. اگر رضاخانی هم به‌فرض نبود، خودشان رضاخان دیگری را به هر طریقی بود پیدا می‌کردند. یادمان نرود امنیت مقدم بر رفاه و آزادی است و فقط در صورت نبودن آن می‌توان به ارزش آن پی برد. به‌هرحال به عقیده‌ی نگارنده رضاشاه مولود شرایط زمانه‌ی خودش بود و این به معنی تطهیر او نیست بلکه خاضعانه به‌منظور انتقاد از خودمان است، بدین معنا که روحیه‌ی ارباب رعیتی و قدرت‌پرستی و خودکم‌بینی و حقارت، زمینه را برای تداوم خودکامگی و استبداد فراهم می‌سازد.
mrrking
داریوش در جنگی به‌نام «ماراتن» از یونانیان شکست خورد و سال بعد هنگامی که قصد خواباندن شورش مصر را داشت عمرش کفاف نداد و سلطنت را به‌پسرش خشایارشاه واگذار کرد.
Hossein Zavarian
این حاکمان در رشادت و تیراندازی و فنون نظامی و تخریب و غارت سرآمد بودند ولی در کار مدیریت و سازماندهی‌ی کارآمد و اداره‌ی مملکت در شرایط عادی و صلح، تجربه و تخصص نداشتند و شاید به‌همین دلیل بیشترشان شرایط جنگی را برای ادامه‌ی قدرت خود ترجیح می‌دادند.
Hossein Zavarian
این گستردگی فشار مذهبی باعث شده بود که هیچ‌گاه ایرانیان آزادی واقعی را برای سنجش و بررسی مذاهب موجود زمان منجمله دیانت مسیح که رومی‌ها به آن گرویده بودند نداشته باشند و افراط در این مطلب به‌تدریج آن‌چنان موجب بی‌میلی مردم گشت که تمامی فشارها و کمبودها را به حساب دین و آیین زرتشت گذاشته از آن روگردان شدند.
Hossein Zavarian

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۷۳ صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۸,۰۰۰ تومان
نوع فایلePUB
تاریخ انتشار۱۳۸۵/۱۰/۰۳
شابک۹۷۸-۹۶۴-۹۳۱۷۰-۲-۱
تعداد صفحات۱۷۳صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۸,۰۰۰تومان
نوع فایلePUB
تاریخ انتشار۱۳۸۵/۱۰/۰۳
شابک۹۷۸-۹۶۴-۹۳۱۷۰-۲-۱