با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
چکیده تاریخ ایران

دانلود و خرید کتاب چکیده تاریخ ایران

۴٫۰ از ۵۸ نظر
۴٫۰ از ۵۸ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب چکیده تاریخ ایران  نوشته  حسن  نراقی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب چکیده تاریخ ایران

«چکیده تاریخ ایران» نوشته حسن نراقی(-۱۳۲۶) نگاهی گذرا دارد به تاریخ ایران از کوچ آریایی‌ها تا پایان سلسله پهلوی.

در بخشی از مقدمه کتاب می‌خوانیم:

اول این که تاریخ هر جامعه و هر کشوری صرفاً شرح حال بزرگان، امیران، پادشاهان و الزاماً شرح لشکرکشی‌های آنان و به تبع آن عیاشی‌ها و تعداد زنان حرم‌سراهای آنان نیست... و اگر در این کتاب عمدتاً بر شرح حال این بزرگان!! برمی‌خورید همان‌طور که قبلاً به آن اشاره شد به‌دلیل برداشتی است که من از مطالعه‌ی تاریخ سرزمین‌مان به‌منظور پیدا کردن علتی از علت‌های نابه‌سامانی‌های امروزین جامعه‌مان کرده‌ام و به آن پرداخته‌ام... والاّ در لابلای سطور همین تاریخِ پر از وحشت، اضطراب و تملق، کم نیستند مقاومت‌ها، دلیری‌ها و قیام‌های ملی در مقابل حکام مستبد و ظالم داخلی و نبرد و مقابله با مهاجمان و بیگانگان و دفاع از این سرزمین، که شرح آن خود می‌تواند جلوه و تصویر دیگری از تاریخ کشورمان باشد...

دوم آن‌که اگر سراسر تاریخ پادشاهان و امیران و حکام کشورمان را پر از شقه کردن، چشم درآوردن و قطع کردن دست، پا و زبان می‌بینیم، نباید این تصور غلط برایمان ایجاد شود که این شیوه و روش انحصاراً معمولِ شرق و کشورمان بوده است! واقعیتی‌است تلخ که تاریخ بشر، اعم از شرقی و یا غربیِ آن، مملو است از این‌گونه رسم و آیین‌های ملک‌داری!! و رعیت پروری!!..

سوم این‌که در شکل‌گیری و روند تاریخمان هرگز نمی‌توانیم نقش «موقعیت جغرافیایی» و حدفاصل قرار گرفتن آن را بین شرق و غرب، ولو با تعابیر مختلف، «چهارراه حوادث»، «پل پیروزی» و... هم‌چنین شرایط آب و هوایی آن را نادیده بگیریم... وسعت قابل توجه آن، کمبود باران و آب، اندک بودن زمین‌های قابل کشت و کوهستان‌هایی با قابلیت فراوان پناه‌گیری، همه‌وهمه در شکل‌گیری ویژه‌گی‌های اجتماعی این کشور نقش داشته‌اند. این واقعیات را نه می‌توان و نه باید در ارزیابی تاریخمان وانهاد.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۳۷)
mohammadparsa
۱۳۹۶/۰۲/۱۴

واقعا چنین گرداوری قابل تحسین وستایش است

وحید
۱۳۹۵/۱۲/۰۹

یک جورهایی یک تصویر هوایی ماملا قابل تامل از تاریخ ایران‌ه و کاملا ب خوندنش میارزه.

کاملان
۱۳۹۵/۱۰/۳۰

یک هفته صبر میکنیم برای کتاب تخفیف دار طاقچه. بعد با همچین کتابی روبرو میشیم. عناوین بهتری رو برای تخفیف آخر هفته قرار بدید.

کاربر ۱۴۸۶۳۰۴
۱۳۹۹/۰۱/۱۳

همونطور که از اسمش معلوم هست این کتاب کاملا خلاصه و چکیده هست و یک نمای کلی به ما میده و برای تازه کارها بسیار مناسبه

narges
۱۳۹۸/۰۱/۱۸

بسیار مختصر و مفید و ساده نوشته شده . به همه عزیزان کتابخان حتی اگر علاقه ای به تاریخ ندارند پیشنهاد اکید میکنم که این کتاب را مطالعه فرمایید. دانستن سرگذشت ایران مظلوم خالی از لطف نیست ...

بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۷۳ صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۸,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۸۵/۱۰/۰۳
شابک۹۷۸-۹۶۴-۹۳۱۷۰-۲-۱
تعداد صفحات۱۷۳صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۸,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۸۵/۱۰/۰۳
شابک۹۷۸-۹۶۴-۹۳۱۷۰-۲-۱