با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
کتاب فریفته تصادف اثر نسیم نیکلاس طالب

دانلود و خرید کتاب فریفته تصادف

نقش پنهان شانس در زندگی و بازار

۳٫۷ از ۳ نظر
۳٫۷ از ۳ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب فریفته تصادف  نوشته  نسیم نیکلاس طالب  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب فریفته تصادف

کتاب فریفته تصادف نوشتۀ نسیم نیکلاس طالب و ترجمۀ هانیه هژبرالساداتی است. انتشارات میلکان این کتاب را منتشر کرده است. کتاب، دربارۀ نقش پنهان شانس در زندگی و بازار است.

درباره کتاب فریفته تصادف

کتاب فریفته تصادف، ترکیبی از افکار دو گروه است:

 • پیروان جدیِ عدم‌قطعیت که در زندگی حرفه‌ای‌شان در برابر فریب خوردن از رخدادهای تصادفی و احساسات مربوط به آن مقاومت می‌کنند.
 • کسانی که وسواس زیبایی‌شناختی دارند، دوستدار ادبیات‌اند و فریب هرچیزی را که بی‌عیب‌ونقص، پیراسته، مبتکرانه و باسلیقه باشد، می‌خورند.

این کتاب، بدون واسطه از درونِ نویسندۀ آن برخاسته که بیشتر به فکرها، کشمکش‌ها و مشاهدات وی دربارهٔ خطرپذیری و قطعیت می‌پردازد. این اثر، یک رساله یا  گزارش علمی نیست؛ جستار شخصی است. هدف نویسنده از نگارش این کتاب، سرگرمی بوده و تجربۀ فرآیندهای لذت از هر دو سو بوده است.

 کتاب فریفته تصادف دربارۀ تغییر قیافهٔ شانس و درک آن به شکل غیرشانس (یعنی مهارت) است. به عبارت دیگر این کتاب، راجع به تغییر قیافهٔ رخدادهای تصادفی و درک آن به‌مثابهٔ رخدادهای غیرتصادفی (یعنی جبرگرایی) است؛ رخدادهایی که خودشان را در هیأت احمقی خوش‌شانس به ما نشان می‌دهند.

نسیم نیکلاس طالب، نویسندۀ این کتاب کوشیده تا فقط نقل‌قول‌هایی را به کار ببرد که مستقیماً برآمده از حافظۀ او باشند؛ از نویسندگانی که در سال‌های گذشته، وی پیوسته به نوشته‌های‌شان رجوع نکرده، نقل‌قولی نیاورده است. او می‌گوید «از استفادهٔ بی‌جا از حکمت عاریه‌ای متنفرم. بعداً بیشتر راجع به آن خواهم گفت».

خواندن کتاب فریفته تصادف را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

خواندن این کتاب را به دوستداران علم جامعه‌شناسی پیشنهاد می‌کنیم.

بخشی از کتاب فریفته تصادف

«یک روز بهاری، وقتی نرو تولیپ بازار بورس شیکاگو را بررسی می‌کرد، بعد از دیدن یک اتفاق عجیب، فکروذکرش مشغولِ معامله‌گری شد. یک پورشهٔ قرمز کروکی، که با سرعتی چند برابر سرعت مجاز شهری حرکت می‌کرد، ناگهان جلوی ورودی متوقف شد. لاستیک‌هایش صدایی شبیه خوک‌های درحال سلاخی تولید کرد. مردی ورزشکار، حدوداً سی‌ساله، با چهره‌ای برافروخته و آشکارا خشمگین، ظاهر شد و از پله‌ها چنان به‌طرف بالا دوید که گویی ببر دنبالش کرده. ماشینش را موازی ماشینی که متوقف بود نگه داشت و همان‌طور روشن کنار خیابان رهایش کرد. راننده‌های عصبانی دستشان را از روی بوق برنمی‌داشتند و هیاهویی به پا شده بود. بعد از چند دقیقه، مرد جوان بی‌حوصله و خسته‌ای که کت زردرنگ پوشیده بود (رنگ مخصوص لباس کارمندان) از پله‌ها پایین آمد. معلوم بود همهمهٔ راه‌بندان برایش مهم نیست. ماشین را سرسری، چنان‌که گویی کار هر روزش باشد، به‌سوی پارکینگ زیرزمینی راند.

آن روز نِرو تولیپ دچار چیزی شد که در فرانسوی به آن کو دو فودر می‌گویند، که شیفتگی شدیِد ناگهانی (و وسواس‌گونه) است و مثل صاعقه به آدم می‌زند. نِرو تولیپ مشتاقانه فریاد زد «من هم همین رو می‌خوام!» و نتوانست جلوی خودش را بگیرد و زندگی یک معامله‌گر را با زندگی‌های دیگر مقایسه نکند. زندگی دانشگاهی تصویری را از اتاقی ساکت در دانشگاه، با منشی‌های بی‌ادب، به ذهن متبادر می‌کرد؛ کسب‌وکار تصویر دفتری آرام پر از متفکران کُند و نیمه‌کُند، که حرف‌هایشان را با جملات کتابی بیان می‌کنند.»

فهرست مطالب کتاب فریفته تصادف

 • فصل اول: اگر خیلی پول‌داری، پس چرا خیلی باهوش نیستی؟
 • فصل دوم: شیوهٔ عجیب حسابداری
 • فصل سوم: تأملی ریاضیاتی دربارهٔ تاریخ
 • فصل چهارم: رخدادهای تصادفی، چرندوپرند و متفکر علمی
 • فصل پنجم: بقای غیراصلح‌ترین‌ها: آیا تکامل هم فریب رخدادهای تصادفی را می‌خورد؟
 • فصل ششم: چولگی و عدم‌تقارن
 • فصل هفتم: مسئلهٔ استقرا
 • فصل هشتم: همسایه‌های میلیونر خیلی زیادند.
 • فصل نهم: خریدوفروش راحت‌تر از نیمرو درست‌کردن است.
 • فصل دهم: بازنده همه را برمی‌دارد: در باب غیرخطی‌بودن زندگی
 • فصل یازدهم: رخدادهای تصادفی و ذهن ما: در مقابل احتمالات کوریم.
 • فصل دوازدهم: کنهٔ قمارباز و کبوتر در یک جعبه
 • فصل سیزدهم: کارنیادس به رُم می‌آید: در باب احتمال و شک‌گرایی
 • فصل چهاردهم: باکوس آنتونی را رها می‌کند

سایر کتاب‌های نسیم نیکلاس طالب

مشاهده همه
نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۱۰)
(در دنیای واقعی بیشتر باید مشکل را حدس زد تا راه‌حل را).
Anahid
ظاهراً شواهدی وجود دارد مبنی‌بر این‌که، برای تعالی فکری، گفت‌وگو و مکاتبه با افراد اندیشمند نیروی محرکهٔ بهتری است تا مطالعهٔ زیاد کتابخانه‌ای (صمیمیت انسانی: چیزی درون طبیعت ما هست که، در حین ارتباط اجتماعی و دوستانه با دیگر افراد، به رشد ایده‌هایمان کمک می‌کند).
Anahid
ظاهراً شواهدی وجود دارد مبنی‌بر این‌که، برای تعالی فکری، گفت‌وگو و مکاتبه با افراد اندیشمند نیروی محرکهٔ بهتری است تا مطالعهٔ زیاد کتابخانه‌ای (صمیمیت انسانی: چیزی درون طبیعت ما هست که، در حین ارتباط اجتماعی و دوستانه با دیگر افراد، به رشد ایده‌هایمان کمک می‌کند).
Anahid
بااین‌حال بیش از آن‌که یک شیوهٔ محاسباتی باشد، یک روش فکری است. ریاضیات اصولاً ابزاری برای تأمل است تا محاسبه.
Anahid
بااین‌که نرو به دیدن صحنهٔ پول‌دارترشدن هرروزهٔ معامله‌گران (و تلاششان برای رده‌بالا نشان‌دادن خود، با نمایش عشقشان به اپرا) عادت کرده بود، همسرش به‌ندرت با نوکیسه‌های سرخورده مواجه شده بود؛ یعنی آن آدم‌هایی که در یک‌جایی از زندگی‌شان نیش فقر را حس کرده‌اند و دلشان می‌خواهد تمام مال و اموالشان را به مردم نشان دهند
Anahid
احمق‌های خوش‌شانس نمی‌دانند که احمقِ خوش‌شانس‌اند؛ اصولاً ذاتشان این‌طوری است که نمی‌دانند در چنین دسته‌ای قرار دارند
Anahid
(فهمیدن این نکته که «مطالعهٔ سی‌وچند ساعت اخبار در ماه گذشته نه به توانایی پیش‌بینی‌هایتان در دورهٔ فعالیت‌هایتان اضافه کرده و نه به دانشتان از جهان، به درون‌نگری زیادی نیاز دارد.
Anahid
درنهایت، در هشداردادن به افراد راجع به امور انتزاعی عامل ناسپاسی هم وجود دارد (بنا به تعریف، هرچیزی که رخ نداده انتزاعی است).
Anahid
در دنیایی زندگی می‌کنیم که رویدادهای مهم را نمی‌شود پیش‌بینی کرد.
Anahid
نمی‌شود از سرایدار فصل اول که برندهٔ لاتاری شد، اگر هزار سال هم عمر کند، انتظار داشت در قرعه‌کشی‌های بیشتری برنده شود. آن‌هایی که علی‌رغم مهارت‌هایشان در زندگی بدشانسی آورده باشند، سرانجام موفق می‌شوند. احمق خوش‌شانسی که در زندگی‌اش شانس آورده، در درازمدت، به‌آرامی، به یک احمقِ کمتر خوش‌شانس تغییر وضعیت می‌دهد. هرکسی درنهایت به ویژگی‌های درازمدتش برمی‌گردد.
Anahid

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۳۳۵ صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۲۷,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۴۰۱/۰۲/۱۰
شابک۹۷۸۶۲۲۲۵۴۳۵۰۱
دسته بندی
تعداد صفحات۳۳۵صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۲۷,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۴۰۱/۰۲/۱۰
شابک۹۷۸۶۲۲۲۵۴۳۵۰۱