دانلود کتاب صوتی گیله مرد اثر بزرگ علوی با صدای آرمان سلطان‌زاده | طاقچه
با کد تخفیف OFF30 اولین کتاب صوتی‌ات را با ۳۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کن.
کتاب صوتی گیله مرد اثر بزرگ علوی

دانلود و خرید کتاب صوتی گیله مرد

نویسنده:بزرگ علویگوینده:آرمان سلطان‌زادهانتشارات:آوانامه
۳٫۶ از ۴۵ نظر
۳٫۶ از ۴۵ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب صوتی گیله مرد  نوشته  بزرگ علوی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب صوتی گیله مرد

کتاب صوتی گیله‌مرد نوشتهٔ بزرگ علوی است که با گویندگی آرمان سلطان‌زاده توسط آوانامه منتشر شده است. این کتاب مجموعه‌ای از داستان‌کوتاه‌های مشهور بزرگ علوی است.

درباره کتاب صوتی گیله‌مرد

داستان‌های مجموعه‌داستان گیله‌مرد هرکدام روایتی مستقل دارند و نگاهی انتقادی به وضعیت جامعه مهم‌ترین بخش آن‌ها است. عناوین داستان‌های این کتاب عبارت‌اند از: داستان‌های نامه‌ها، گیله مرد، اجاره خانه، دزاشوب، یه‌ره‌نچکا، یک زن خوشبخت، رسوایی، خائن و پنج دقیقه پس از دوازده است.

«گیله مرد» شرح ماجرای سه مرد است، گيله‌مرد و دو محافظ که او را به فومن می‌‌برند و در‌حقيقت بزرگ علوی داستان را در همين حرکت و اقامت در قهوه‌خانهٔ نزديک مقصد به‌تدريج باز می‌کند. دو مأمور تفنگ‌به‌دست در ميان غرش باد‌و‌باران، گيله‌مرد را که يک دهقان شورشی است، به فومن می‌برند تا تحويل پاسگاه دهند.

کتاب صوتی گیله مرد را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

این کتاب به علاقه‌مندان به داستان‌های کوتاه ایرانی پیشنهاد می‌شود.

درباره‌ بزرگ علوی

بزرگ علوی در ۱۳ بهمن ماه ۱۲۸۳ در تهران متولد شد. نام کامل او سید مجتبی آقابزرگ علوی است. او نویسندهٔ واقع‌گرا، سیاست‌مدار چپ‌گرا، روزنامه‌نگار نوگرا و استاد زبان فارسی ایرانی است که به‌همراه صادق هدایت و صادق چوبک از پدران داستان‌نویسی نوین به‌شمار می‌رود. بزرگ علوی تحصیلاتش را در زمینهٔ علوم تربیتی و روان‌شناسی در دانشگاه آلمان به پایان برد و مدتی در مدرسهٔ صنعتی شیراز زبان آلمانی تدریس می‌کرد. به‌دلیل پیروی از کمونیسم محاکمه شد و مدتی را در زندان به‌سر برد. او از اعضای حزب توده و بنیانگذاران آن است. بزرگ علوی دوستی و صمیمیتی با صادق هدایت داشت که با پیوستن مجتبی مینوی و مسعود فرزاد به جمعشان، جمع ربعه را تشکیل می‌داد. از آثار مشهور بزرگ علوی می‌توان به چمدان، میرزا، سالاری‌ها، گیله‌مرد و چشم‌هایش اشاره کرد. علوی در ۲۱ بهمن ۱۳۷۵ چشم از دنیا فرو بست.

بخشی از کتاب صوتی گیله مرد

«از کنده‌های نیم‌سوز شعله زرد و آبی برمی‌خاست و صدای چرق و ترق هیزم خشک سکوت را می‌شکست. دیوانه‌وار در اتاق راه می‌رفت، گویی عقب چیز گم کرده‌ای می‌گشت. در این اتاق آینه‌ای نبود. اصلاً در خانه او آینه کم وجود داشت. فقط برای دخترش آینه‌ای تمام قد خریده بود. هرگز به آن اتاق پا نمی‌گذاشت. نمی‌خواست قیافه خودش را در آینه ببیند، فقط برای صورت‌تراشی آینه مقعری که موهای ریش را به اندازه یک سر قلم آهنی بزرگ می‌کرد، مورد استفاده‌اش بود. و در آن هرگز سعی نمی‌کرد تمام صورتش را ببیند. هرگز به دکان سلمانی نمی‌رفت. از آینه بزرگ سلمانی وحشت داشت. هر هفته روز جمعه صبح کاشی‌پور می‌آمد، سرش را اصلاح می‌کرد، تمام اخبار هفته را که در روزنامه‌ها نبود و از مشتریان خودش شنیده بود حکایت می‌کرد، پولش را می‌گرفت و دم در از قاضی خداحافظی می‌کرد و می‌رفت. اما امشب احتیاج داشت قیافه خودش را ببیند. امروز، بعد از هفده هجده سال، بعد از یک عمر، بازهم دردی که در تمام جوانی او را شکنجه می‌داد سینه‌اش را فشرد، دلش را چلاند. بعد از هفده سال، آنچه فراموش شده بود، آنچه می‌خواست از یادش برود، آنچه روح او را شکنجه می‌داد، آنچه باعث بدبختیش شده بود، آنچه زندگی او را مسموم کرده بود، باز پیدا شد. پس از هفده سال بار دیگر متوجه شد که زشت است. آمده بود به خانه قیافه‌اش را ببیند. درک کرده بود، حس می‌کرد که زشت است و از سابق هم زشت‌تر است. مصمم شد که آینه‌ای به دست آورد. نزدیک در که رفت غرش باد به وحشتش انداخت. ترسید، از سرما، از تنهایی، از بدبختی ترسید. اما به خود جرأت داد. با دو دستش صورتش را پوشاند و به اتاق دخترش رفت. نمی‌خواست خودش را در آینه ببیند. جرأت آن را نداشت. دست چپش را روی چشم‌هایش گذاشت و آینه کوچکی که روی میز آرایش بود، برداشت و بدو به اتاق خودش آمد و آنجا آینه را روی میز گذاشت. رقص شعله‌های آتش بخاری یک دسته شعاع به آینه انداخت و آن وقت بالای بخاری قرص روشنی پدیدار شد و پس از یک چشم به هم زدن ناپدید گشت.»

معرفی نویسنده
عکس بزرگ علوی
بزرگ علوی
ایرانی | تولد ۱۲۸۳ - درگذشت ۱۳۷۵

سید مجتبی بزرگ علوی در تاریخ ۱۳ بهمن ۱۲۸۲ در تهران متولد شد. او نویسنده‌ی رمان‌های مشهوری از جمله چشمهایش است. علوی در خانواده‌ای مرفه، روشنفکر و فرهیخته رشد کرد. در ابتدای جوانی برای تحصیل به شهر مونیخ در آلمان مهاجرت کرد. رشته‌ی تحصیلی علوی در دانشگاه علوم تربیتی و روانشناسی بود. جالب اینجا است که نطفه‌ی نوشتن و خلق داستان در همین سال‌ها در ذهن بزرگ علوی کاشته شد و از همین زمان بود که علوی نویسندگی و روزنامه‌نگاری را به طور جدی پیگیری کرد و اصول آنها را فراگرفت.

دیگران دریافت کرده‌اند

نظرات کاربران

mahboob
۱۳۹۸/۰۵/۲۸

گیله مرد : آدمها را به میزان درکشان بسنج نه به اندازه مدرکشان؛ چرا که فاصله ی زیادی از مدرک تا درک وجود دارد. مدرکی که درک بالاتری به ارمغان نیاورد ، کاغذ پاره ای بیشتر نیست. مهمترین نشانه ی درک بالاتر تواضع

- بیشتر
معراج
۱۳۹۷/۰۷/۱۶

کتاب، در صدد بیان دغدغه های اجتماعی متعالی ای بوده و از این حیث قابل احترام است؛ اما این به هیچ وجه کافی نیست و در رمان و داستان، بیان هنرمندانه هم فی نفسه موضوعیت دارد و یک امر عارضی

- بیشتر
Tendi Kick
۱۳۹۵/۱۲/۲۵

عالی بود،،گوینده،صدای فوق العاده ای داره،، من اولین بار کتاب صوتی گوش میدم خب،تجربه جدیدیه..مثل اینکه آدم،یک کت نو بپوشه،،و نمیدونه،بهش میاد یا نه..منتظر زمانه که بگذره عادت کنه بهش.. به هر حال موسیقی،،،صدای باد و جلوه های ویژه ..می تونه ،،این گونه

- بیشتر
amirreza🎭
۱۴۰۰/۰۱/۲۹

کتاب گیله مرد اثر بزرگ علوی یکی از زیباترین رمان های ایرانی بود که تا به حال خونده بودم.این کتاب شامل ۹داستانه.از بین داستان ها : نامه ها،گیله مرد و یک زن خوشبخت رو بیشتر دوست داشتم.گویندگی هم که مثل

- بیشتر
Ariandokht Gerami
۱۳۹۹/۰۷/۱۳

قلم شیوا بزرگ علوی و توصیفات دقیق و اندیشه های صادقانه کاراکتر هایش یک طرف ماجرا ، صدا و لحن دلنشین آرمان سلطان زاده در طرف دیگر این کار رو به یک شاهکار تبدیل کرده است 👌🏻

cartoonist
۱۳۹۷/۰۱/۰۵

داستان‌ها در این کتاب بسط داده نمی‌شوند و در حد خلاصه یک خطی باقی می‌مونند. پایان ندارند؛ این‌طور که گویا هدف نویسنده تنها بیان دغدغه‌های اجتماعی است. خیلی پایین‌تر از سطح انتظار از بزرگ علوی بود. در مورد کتاب صوتی، برای

- بیشتر
Mohaddese
۱۳۹۸/۱۲/۱۳

عالی بود👌👌

محیا کیان
۱۳۹۶/۰۲/۲۲

سلام.. برای کتابهای گویا هم قبل از خرید تو فهرست بگید هر فایل چقدر حجم داره .. چون من سر در نمیارم. .شایدم به اندازه دقیقه هاشه. .به هر حال بگید. ..

رها
۱۳۹۸/۰۶/۲۷

مثل همیشه از قلم زیبا و گویای جناب علوی و البته صدای گرم اقای سلطان زاده لذت بردم.

هادی اکسنش
۱۴۰۱/۰۳/۰۲

زندگی همیشه و همه‌جا برای همه خوش رنگ و لعاب نیست. بزرگ علوی از جمله نویسندگان ایرانی معاصر که واقعاً خواندن کتاب‌هایش ارزش داره.

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
شابکundefined
زمان۰۶ ساعت و ۲۲ دقیقه
قابلیت انتقالندارد
حجم۳۵۱٫۳ مگابایت
زمان۰۶ ساعت و ۲۲ دقیقه
قابلیت انتقالندارد
حجم۳۵۱٫۳ مگابایت