با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
کتاب صوتی فقط برایم نامه بنویس اثر اورلاندو فیجز

دانلود و خرید کتاب صوتی فقط برایم نامه بنویس

۱٫۰ از ۱ نظر
۱٫۰ از ۱ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب صوتی فقط برایم نامه بنویس  نوشته  اورلاندو فیجز  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب صوتی فقط برایم نامه بنویس

کتاب صوتی فقط برایم نامه بنویس نوشتهٔ اورلاندو فیجز با ترجمه غلامحسین میرزاصالح و گویندگی سحر بیرانوند در آوانامه منتشر شده است. گره‌خوردن تاریخ و ادبیات به یکدیگر در قالب یک روایت داستانی، برای آنان­که بازسازی واقعیت در ادبیات را سرآغاز ادراک و فهم عمیق‌­تر مسئله زیست در جهان انسانی می‌دانند، ژانری حائز اهمیت محسوب می­شود. این اثر در گستره متنوع آثار رئالیستی، در جایگاه حداکثری امکان بازسازی واقعیت بر اساس شواهد و اسناد قرار دارد. این اثر، روایتی مستندگونه و پژوهش‌محور از داستان نامه‌­نگاری‌­های دو عاشق، لف میشچنکو و اسوتلانا ایوانوآ، از 1946 تا 1954در شوروی زمان استالین است. فیجز در 2007، یعنی زمان کشف این مجموعه مکاتبات خصوصی توسط موسسه مموریال که به پژوهش در تاریخ گولاگ (اردوگاه­های کار اجباری در اتحاد جماهیر شوروی) پرداخته، در مسکو اقامت داشته است. «فقط برایم نامه بنویس» علاوه بر این نامه­‌ها از اسناد معتبر دیگر و مصاحبه با لف و اسوتلانا و خانواده و دوستان آنها و سایر زندانیان اردوگاه نیز بهره برده است. بدنه اصلی اثر، ترجمه­­ نامه‌­های منتخبی از این مجموعه، همراه با روایات، اسناد و حتی عکس­‌هایی است که متن را روان­‌تر، روشن­تر و واقع­‌گرایانه‌­تر می­‌سازد. این قطعات، که مستقیم از تاریخ آمده‌­اند، با کم­ترین میزان دخالت نویسنده برای ایجاد یک کل، در کنار یکدیگر قرار گرفته‌­اند. لف و اسوتلانا، هر دو، دانشجوی فیزیک بودند و خاطره نخستین دیدارشان نیز به دانشکده فیزیک مسکو باز‌می­‌گردد. هر دو بر این باور بودند که عشقشان از نوع عشق در نگاه اول نبوده است، بلکه با «همدلی زیاد» ساخته شده است. لف بیش از هفتاد سال بعد از نخستین دیدارشان، در مصاحبه‌ای گفت: «فقط این نبود که ما دیوانه‌­وار همدیگر را دوست داشتیم، بلکه یک کشش ژرف و ناگسستنی بین ما بود.»

درباره کتاب فقط برایم نامه بنویس

انسان مسحور مهربانی‌ها و جان‌فشانی‌های مردمانی دربند می‌شود که در منجلاب گولاگ روزگار مصیب‌باری دارند... خواندن این کتاب بدون فرو غلتیدن اشک چشم میسر نیست. (سیمون سبک، مونته‌فیوری)

کتاب اورلاندو فیجز که از تابعیت کشورش به خاطر برکسیت چشم پوشید و شهروند آلمان شد، فوق‌العاده است. او توأمان راوی دو داستان است: نخست به شکل بی‌بدیلی به شرح و تفصیل گولاگ و زوایای آن دوزخ زمینی می‌پردازد که جسم و جان میلیون‌ها نفر را نابود کرد و آنگاه از دو انسانی سخن می‌گوید که طی عمری طولانی عاشقانه با هم زیستند. (نیل اشرسون، گاردین)

اثری که خواننده را به حیرت می‌اندازد. هرگز گولاگ استالین جایی برای عشق ورزیدن و روابط عاشقانه نبود. روایت پرشور و قدرت یک مورخ برجسته باعث شده است که این اثر ماندگار نه تنها در زمینه تاریخ، بلکه در عالم ادبیات نیز جایگاه ویژه‌ای کسب کند. (رابرت ماسی، مولف کاترین کبیر و نیکلای و الکساندر)

فصل نخست کتاب، بازگویی این آشنایی همراه با شرحی از پیشنه متفاوت خانوادگی هر یک است. رابطه میان لف و اسوتلانا در حال جان­گرفتن بود که خبر حمله آلمان­‌ها به شوروی در 1941، چگونگی فرجام آن را به حال تعلیق درآورد. لف برای رفتن به جبهه داوطلب و موظف به انتقال تدارکات از انبارهای مسکو به جبهه شد.

فصل دوم کتاب، شرح هرج‌ومرج و بی­‌نظمی نیروهای شوروی، پیش‌روی آلمان­‌ها و درنهایت دستگیری لف توسط آلمان‌­ها است. آنها، لف را نخست به عنوان مترجم به کار گرفتند و سپس به بریگارد کار اجباری اعزام کردند. اما لف از اردوگاه فرار می­‌کند و به منطقه تحت اشغال نیروهای آمریکایی می­‌رسد. او پیشنهاد مهاجرت به آمریکا را، به دلیل دلبستگی به اسوتلانا و اینکه هنوز به وجود عدالت در شوروی ایمان داشت، نپذیرفت، و درنتیجه به ارتش سرخ تحویل داده شد. لف بر اساس قانون اتحاد جماهیر شوروی، به دلیل اسیرشدن در دست دشمن، متهم به خیانت بر ضد مام وطن و در 1945 به مرگ محکوم شد، اما بر طبق روال، حکم بلافاصله به ده سال اسارت در اردوگاه کاردرمانی یا گولاگ تبدیل گشت.

در سال 1946 لف با ناامیدی تمام، از محوطه تهیه الوار در زندان پچورا (نزدیک به قطب شمال)، نامه‌­ای برای عمه‌­اش نوشت و در آن، حال اسوتلانا را که در این سال‌ها با یاد او اما در بی‌­خبری گذشته بود جویا شد. این نامه همه چیز را دگرگون کرد. اسوتلانا که از زنده‌بودن لف ناامید شده بود با شنیدن خبر، شروع کرد به نوشتن نامه و این آغاز نامه­‌نگاری­‌هایی بود که تا زمان آزادی لف، به مدت هشت سال و نیم ادامه داشت. نامه­‌ها در ابتدا با توجه به قوانین مربوط به سانسور، با رمزنگاری و احتیاط کامل نوشته می‌شدند، اما به مرور با یافتن راه‌­هایی برای دورزدن ماموران سانسور و با قاچاق نامه‌­ها، روند دیگری پیدا می­‌کنند.

در طول این سال‌­ها لف و اسوتلانا، با وجود قوانین سخت­گیرانه گولاگ، به واسطه هماهنگی رمزنگارانه در نامه­‌ها، چهار مرتبه موفق به دیدار یکدیگر می‌شوند. فصل­‌های سوم تا یازدهم کتاب، گزیده­‌ای از نامه­‌های لف و اسوتلانا به یکدیگر، همراه با بازسازی تاریخی و روایاتی است که به کاربسط محتویات درون نامه­‌ها می­‌پردازد.

این نامه­‌ها چونان ماکت کوچکی از زندگی، انباشته از شرح روزمرگی، امید و ناامیدی، عشق و گاه مشاجره، غم و حتی گاه شادی، و به عبارت دیگر خود زندگی است، ولی زندگی سخت و سرد در سایه نظامی بی­‌رحم. محبت میان لف و اسوتلانا به کالبدی نیاز داشت تا باقی بماند و صاحبانش را امید حیات ببخشد، و کلمه این کالبد را فراهم می‌آورد. کلمه نجات‌دهنده عشق و دوستی، امید و زیست انسانی این دو، لف و اسوتلانا، و به ویژه لف است. لف در یکی از نامه‌هایش به اسوتلانا می‌نویسد: «نامه‌­های تو همیشه مونس من هستند و جایگزین هر چیزی که از دست داده‌­ام ــ مردم، موسیقی، کتاب.» و اسوتلانا که به شعر و شاعری روی آورده می‌نویسد: «مدت‌ها در درگاه ایستادم/ اما بعد به خود آمدم و روانه شدم/ در راه میان خرده‌سنگ‌ها/ یافتم نشانه آرامش و شادی را/ نعل اسبی که آویزم بر فراز درگاهت/ آوردم که کنم تقسیم شادی‌ام با تو...»

این نامه‌­ها با وجود محدودیت­‌هایی که نویسندگانش با آن مواجه بودند علاوه بر روایت تاریخ شفاهی اردوگاه‌­های کار اجباری، آشکارگی ضعف­‌ها و ظرفیت­‌های انسانی، فرای زمان و مکان است. به عبارت دیگر اثر بسان ماشین زمان عمل می­‌کند و خواننده را به میان موقعیت تاریخی و داستانی پرتاب می­‌کند، اما کار عمده تشریح و جست‌وجو و حتی انتخاب موضوع اصلی اثر به عهده خود خواننده است. به واقع موضوع اصلی اثر چیست؟ تاریخ شفاهی شوروی زمان استالین و گولاگ؟ مسخ­‌شدگی انسان­‌ها­ی حتی هوشیار با ایدئولوژی­‌هایی که نهاد قدرت مبلغ آنها است؟ داستان ظهور ظرفیت­‌ها و امکانات انسانی در موقعیت­‌های ویژه و چه بسا دردناک تاریخی؟ و یا داستان معجزه کلمه برای زیست انسانی؟

درباره اورلاندو فیجز

اورلاندو فیجز (متولد 1959) مورخ و نویسنده انگلیسی است که به دلیل آثاری که در مورد تاریخ روسیه و اروپا دارد شناخته شده است. وی استاد تاریخ در کالج بیرکبک، دانشگاه لندن است.فايجس بیشتر به خاطر آثارش در مورد تاریخ روسیه شناخته شده است، مانند A Tragedy People (1996) ، Dance Natata (2002) ، The Whisperers (2007) ، کریمه (2010) و Just Send Me Word (2012) و همچنین کتابهایی در مورد تاریخ اروپا ، مانند The اروپایی ها (2019).

کتاب فقط برایم نامه بنویس را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

این کتاب برای کسانی که آثار داستانی برگرفته از واقعیت با محوریت روایت‌های تاریخی و درونمایه‌ٔ عاشقانه را بپسندند، جذاب خواهد بود.

بخشی از کتاب فقط برایم نامه بنویس

موسسه معتبری در روسیه که به کار پژوهش در تاریخ گولاگ پرداخته است همچنان می‌کوشد اعتبار خود را به عنوان یک انجمن ممتاز مموریال حفظ کند. این موسسه، به رغم مزاحمت‌ها و مخالفت ‌وارثان کا. گ . ب در تشکیلات ولادیمیر پوتین به کار جمع‌آوری شواهد تاریخی ادامه داده تا حاصل کار خود را در دسترس عموم قرار دهد. از جمله مهم‌ترین کشفیات این موسسه مجموعه‌ پرشمار نامه‌هایی است که میان یکی از زندانیان سیاسی اردوگاه کار اجباری و دختری دانشجو و سپس فیزیکدان مبادله شده است. تقریبا تمام این نامه‌ها، به شکلی باورنکردنی از چشم‌ سانسورچیان نظامی خودکامه دور مانده است.

این نامه‌های فوق‌العاده که موضوع کتاب‌ «فقط برایم نامه بنویس» (عشاق گولاگ) است به کوشش و پیگیری آیرینا آوستروفسکایا، یکی از پژوهشگران انجمن مموریال مسکو، کشف شد. لف میشچنکو و اسوتلانا ایوانوآ از (۱۹۴۶-۱۹۵۴) تقریبا در اوج دوران استالینیسم به مدت هشت سال و نیم با هم مکاتبه می‌کردند و در مجموع ۱۲۴۶ نامه به یکدیگر نوشتند که از آن میان ۶۴۷ نامه از طرف لف به اسوتلانا و ۵۹۹ نامه از اسوتلانا به لف نوشته شده است. آوستروفسکایا پس از آشنایی با لف در سال ۲۰۰۰ و کمک به او در تدوین خاطراتی که می‌نوشت از وجود چنین نامه‌هایی اطلاع یافت، هرچند که لف پنج سال بعد نامه‌ها را به او نشان داد.

آوستروفسکایا پس از دیدن نامه‌ها بی‌درنگ پی‌ برد که از بخت خوش با مجموعه‌ای پرتعداد از نامه‌های خصوصی مرتبط با تاریخ گولاگ که تا کنون به دست آمده، روبه‌رو شده است. گنجی پنهان شامل سلسله‌نامه‌هایی بی‌وقفه که هر یک با ذکر تاریخ و شماره مسلسل با دقت و وسواس تمام جمع‌آوری و نگاهداری شده بود. لف با همدلی بعضی از «زندانیان» و «کارگران آزاد» که مورد جستجوی بدنی قرار نمی‌گرفتند و اجازه‌ ورود و خروج داشتند، توانسته بود تا برخلاف مقررات اردوگاه، به مکاتباتش با اسوتلانا ادامه دهد. ضمنا لف برای حفظ نامه‌ها چاره‌ای می‌اندیشد. او با حفر سوراخ در زیر کفپوش خوابگاه خود نامه‌ها را در آن پنهان می‌کند و در فرصت مناسب همه‌ آن‌ها را به اسوتلانا بازمی‌گرداند. آنان با این ترفند موفق می شوند پس از آزاد شدن لف، مجموعه‌ نامه‌ها را برای نسل آینده حفظ کنند.

اینک گزیده‌ای از این نامه‌ها به کوشش اورلاندو فیجز در دسترس علاقه‌مندان است. او در تصمیمی سنجیده صرفا به نقل کامل مطالب نامه‌ها نپرداخته، بلکه با افزودن بندها و اظهارنظرها، روایت فصیحی به دست داده است، شیوه‌ای که در سال ۲۰۰۷ در تاریخ شفاهی زندگی یومیه در دوران استالین به نام شایعه‌سازان، زندگی خصوصی در روسیه تحت سلطه‌ استالین به کار بسته بود.

نظری برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
شابکundefined
زمان۱۳ ساعت و ۵۳ دقیقه
قابلیت انتقالندارد
حجم۱۱۴۸٫۷ مگابایت
دسته بندی
زمان۱۳ ساعت و ۵۳ دقیقه
قابلیت انتقالندارد
حجم۱۱۴۸٫۷ مگابایت