با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
سرگذشت غزنویان

دانلود و خرید کتاب سرگذشت غزنویان

برگرفته از ترجمه کتاب تاریخ یمینی اثر ابونصر عتبی

بدون نظر
بدون نظر

برای خرید و دانلود  کتاب سرگذشت غزنویان  نوشته  نادره جلالی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب سرگذشت غزنویان

کتاب سرگذشت غزنویان نوشته نادره جلالی است. کتاب سرگذشت غزنویان برگرفته از ترجمه کتاب تاریخ یمینی اثر ابونصر عتبی است که انتشارات میراثبان برای علاقه‌مندان منتشر کرده است.

درباره کتاب سرگذشت غزنویان

سرگذشت غزنویان، بازنویسی ترجمۀ کتاب تاریخ یمینی اثر ابو نصر محمد بن عبدالجبار عُتبی ابو نصر، از مورخان معروف عصر غزنوی، کتاب معروف خود تاریخ یمینی یا تاریخ عتبی یا سیرۀ صاحب غزنه را به عربی نوشت و به جهت لقب سلطان محمود که یمین الدوله بود، تاریخ یمینی نام نهاد.

این کتاب حوادث عصر سامانی و قسمتی از تاریخ غزنویان؛ یعنی سلطان سبکتگین و سلطان محمود را تا ۴۱۲ ه.ق. در بر دارد. آنچه بر اهمیت کتاب افزوده حضور خود نویسنده در جنگ‌های سلطان محمود غزنوی در هند مثل بهیم نگرا، ناردین، بهاطیه، مولتان و ... می‌باشد که از نزدیک شاهد وقایع و حوادث آن بوده است.

عُتبی در کنار وقایع تاریخی، به ذکر مسایل مذهبی و اجتماعی، نحوۀ زندگی و آداب و رسوم مردم آن عصر پرداخته است. مهم‌ترین و کهن‌ترین مأخذ دربارۀ شرح دو وزیر معروف سلطان محمود؛ یعنی ابوالعباس فضل اسفراینی و احمد بن حسن میمندی، همین اثر است. این کتاب ضمن مدح سلطان محمود، به جوانب تاریک حکومت غزنویان، زیاده‌خواهی‌های اسفراینی وزیر در خراسان، گسترش قحطی و خشکسالی در کشور اشاره دارد.

نادره جلالی سرگذشت غزنویان را به نقل از تاریخ یمینی عتبی، به فارسی روان برای خوانندگان جوان بازنویسی کرده است.

خواندن کتاب سرگذشت غزنویان را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

این کتاب را به تمام علاقه‌مندان به ادبیات تاریخی ایران پیشنهاد می‌کنیم.

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۲۳ صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۵,۰۰۰ تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۸۱/۰۳/۱۸
شابک۹۶۴-۵۵۶۸-۸۷-۰
تعداد صفحات۱۲۳صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۵,۰۰۰تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۸۱/۰۳/۱۸
شابک۹۶۴-۵۵۶۸-۸۷-۰