با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
کتاب خاطره‌درمانی اثر علی شمیسا

دانلود و خرید کتاب خاطره‌درمانی

عواطف منفی را با خاطره‌نویسی از ذهن خود پاک کنید

۳٫۷ از ۳ نظر
۳٫۷ از ۳ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب خاطره‌درمانی  نوشته  علی شمیسا  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب خاطره‌درمانی

خاطره‌درمانی کتابی از دکتر علی شمیسا روان‌شناس و روان‌درمانگراست که به شما آموزش می‌دهد چگونه عواطف منفی را با خاطره‌نویسی از ذهن خود پاک کنید.

 درباره کتاب خاطره‌درمانی

خاطره‌نویسی یا خاطره‌گویی هدفمند، شکلی هنرمندانه از پیروی از تخلیه ذهن است. با همین یادداشت‌های روزانه و هفتگی که از تجربه‌های شخصی خود می‌نویسید، به نوعی شما ذهن‌تان را پاکسازی می‌کنید. دیگر اجازه نمی‌دهید که سطل آشغال‌های گوناگون در ذهن‌تان جا خوش کنند. 

ذهن زمانی که حجمش از خاطرات روان‌شناختی تلخ و ناخوشایند پر شود، به نوعی دچار بیماری وراجی ذهن می‌شود، و به‌طور اتوماتیک، واژه‌ها و حرف‌ها و خاطرات گذشته را نشخوار می‌کند؛ یک خاطره را ده‌ها بار برای این و آن تکرار می‌کند. ذهن مسأله‌اش با آن خاطره حل نشده، مثل زخمی است که درمان نشده و مرهمی روی آن گذاشته نشده است.در صورتی که ذهن باید به شیوه‌های خلاقانه درمان شود. خاطره‌نویسی را هر فردی باید جدی بگیرد. حداقل برای سلامتی و بهداشت ذهن خودش. وقتی می‌نویسی احساس آرامش می‌کنی، احساس می‌کنی گویی استفراغ ذهنی کرده‌ای، بالا می‌آوری، فحش می‌دهی، هذیان می‌گویی، خشمت را برون‌ریزی می‌کنی و بعد قلمت خود به خود می‌ایستد، آرام می‌گیری، احساس لذت به سراغت می‌آید.

 دکتر علی شمیسا در این کتاب از ضرورت و مزایای خاطره‌نویسی می‌گوید و سبک‌های مختلف نگارش خاطرات را برمی‌شمارد. او در این کتاب توضیح داده است که خاطره‌نویسی برای چه کسانی خوب است و باعث تخلیه روانی آنها می‌شود.

دکتر علی شمیسا نویسنده و روان‌درمانگر و مدیر نشر دیجیتال روان‌شناسی جامعه و نویسنده ۲۵ عنوان کتاب است.

خواندن کتاب خاطره‌درمانی را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

 اگر دوست دارید درمان نوین روان‌شناختی خاطره‌نویسی را تجربه کنید و با کمک آن به زندگی عادی خود بازگردید، علی شمیسا در این کتاب به شما کمک خواهد کرد.

 بخشی از کتاب خاطره‌درمانی

قسمتی از زندگی هر فردی را روزهای گذشته تشکیل می‌دهد و اکنون هم، گذشته آینده است. گذشته تو را، خاطرات تشکیل می‌دهند و این خاطرات می‌توانند خوشایند باشند؛ یعنی زمانی که شما آنها را به یاد می‌آورید، احساس شور و شعف و سرور و شادی درونی به شما دست می‌دهد. شما خاطرات بسیار خوشی از دوران کودکی خود دارید که بسیار هم تأثیرگذار بوده و حتی زمانی که آنها را یادآوری می‌کنید، اشک شوق و شادی می‌ریزید و گاهی دچار نستالژی (غم غربت) می‌شوید یا غم آن روزها به شما دست می‌دهد. دوران دبستان و دوستانی که هر کدام خاطره‌های بسیار زیبایی را در ذهن‌تان تداعی می‌کنند، این خاطرات، به نوعی خاطرات کودک درون شما در بزرگسالی است که می‌توانند خاطراتی تلخ نیز باشند. چرا که با یادآوری آنها، شما، احساس غم، اندوه، گناه، افسردگی و اضطراب و خشم و ناامیدی می‌کنید. خاطرات روان‌شناختی دوران کودکی درصدی از افراد، حاوی زخم‌ها و تاول‌هایی است که هر یک درد روانی خود را دارند، خصوصآ زمانی که زخم‌ها درمان نشده‌اند و به صورت رنج روانی و شرمندگی مزمن درآمده‌اند که فرد با یادآوری ناخودآگاه آنها، دچار عدم ثبات خلقی می‌شود ــ یک روز عالی و یک روز تلخ و زهرماری. این زخم‌ها اگر جدی گرفته نشوند، در بزرگسالی شما یا همین امروز، در حوزه‌های مختلف زندگی مثل روابط زناشویی، فعالیت‌های اجتماعی و تفریح، در برابر روحیات و خلقیات شما، قدعلم می‌کنند.

امروزه روان‌شناسان در حوزه درمان به این نتیجه رسیده‌اند که بررسی خاطرات یک اصل روان‌درمانی است که ابتدا باید خاطرات گذشته، به زمان حال آورده شوند و مورد تجزیه و تحلیل قرار بگیرند و با کمک خود فرد، درمان شوند. همچنین خاطرات اکنون نیز، باید مورد توجه و تجزیه روانکاوانه قرار بگیرند تا فرد بتواند با آنها کنار بیاید. در دایره خاطرات روان‌شناختی هر فرد، مجموعه‌ای از زخم‌ها، دردها، ناله‌ها، غصه‌ها، شادی‌ها و عقده‌ها وجود دارند. گره‌های کوری که هر کدام ساعت‌ها کاردرمانی و بالینی می‌طلبد. اگر امروز شما پیش یک روان‌درمانگر خبره بروید و قصد او روان‌درمانی شما باشد، ابتدا شرح حال گذشته‌تان را می‌خواهد که همان خاطرات روان‌شناختی شماست. به شما می‌گوید: از دوران کودکی‌ات بگو؛ هرچه یادت می‌آید! شما چند دقیقه‌ای حرف می‌زنید. اما انگار که سخت است. مکثی می‌کنید و از او می‌پرسید: «می‌شه شما سؤال کنید تا من جواب بدم؟»

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۵۶)
طبیعت در چرخه دوره‌ای خود مثل چهار فصل، به کرات از این قانون بهره می‌برد. زمستان می‌رود تا بهار بیاید، پیر می‌رود تا کودک بیاید، شب می‌رود تا روز بیاید، گرما می‌رود تا سرما بیاید و حتی در بُعد فیزیکی و جسمی، در طول شبانه‌روز چندین بار مجبورید از قانون تخلیه و پاکسازی روده‌ها استفاده کنید. حال سؤال من از شما این است: شما زباله‌ها و سموم احساسی ذهن خود را به چه طریق تخلیه و پاکسازی می‌کنید؟
سمیه
(تمرین ) از خشونت احساسی خود بنویسید. از خشونت‌های بدنی خود بنویسید. از خشونت‌هایی بنویسید که در مدرسه تجربه کرده‌اید. از خشونت‌هایی بنویسید که در حوزه باورهای فرهنگی به شما آموزش داده شده. از خشونت‌های جنسی خود بنویسید که در سن یا زمانی خاص تجربه کرده‌اید. * * * شما شاهد چه خشونت‌هایی بوده‌اید و خودتان کدام یک را به طور عمیق تجربه کرده‌اید که اکنون که سال‌هاست از آن گذشته، زخم عمیق آن درد را به یاد و خاطره شما می‌آورد؟ به راحتی از اینها نگذرید. آنها را با شرح جزئیات بنویسید و در صورت لزوم با یک روان‌درمانگر بازگو کنید. خشم‌های امروز شما ریشه در تجربه خشونت‌های گوناگون دوران کودکی شما دارد.
عبدالوهاب
واژه‌ها بیشترین زخم را بر روان ناخودآگاه شما زده‌اند. از واژه‌هایی که هر روز مادر و یا پدرتان برای تحقیر شما استفاده می‌کردند و تمام انگیزه بودن و شدن و تلاش شما را کور می‌کردند، پرده‌برداری کنید. فکر نکنید که این کار بیهوده و عبث است. شاید شما خشونت‌های بدنی را فراموش کرده باشید، اما زخم‌زبان‌ها، روان شما را زیرورو کرده و عزت‌نفس و اعتمادبه‌نفس شما را بسیار ضعیف کرده است و اکنون شما مجبورید در بزرگسالی هزینه‌های روانی اشتباهات آنها را بپردازید. پس تا آنجا که می‌توانید، خشونت احساسی خود را با هر نوع واژه‌ای به تصویر بکشید.
عبدالوهاب
نوشتن خاطرات دیروز و امروز در درمان کوتاه‌مدت خود، زهر و تلخی احساس خشم، نفرت و گناه و تنهایی و مواردی از این قبیل را می‌گیرد و در بلندمدت منجر به افزایش خودشناسی و ابراز و اظهار هیجانات‌تان می‌شود.
سمیه
(از خشونت‌های جنسی دوران کودکی خود، خاطره بنویسید ) بگذارید با گفتن و نوشتن هدفمند، احساسات سرکوب‌شده شما به جریان بیفتد. از زمانی بگویید و بنویسید که شما توسط بزرگ‌ترها مورد بهره‌برداری جنسی قرار گرفتید و اکنون پر از خشم و دیوانگی هستید. و این خشونت موجب آزردگی روحی شما شده است. از آن داستان‌ها و خاطرات پر از رنج خود بنویسید. از آن زمانی بنویسید که اعضای خانواده‌تان از حد و مرز اخلاقی خود تخلف کردند. از آن زمانی بنویسید که از برادران خود احساس امنیت نمی‌کردید. از آن زمانی بنویسید که اولین بار که عادت ماهانه شدید، وحشت‌زده و یا غمگین شدید. از آن زمانی بنویسید که کودکی دیگر که خود قربانی خشونت جنسی شده بود، نسبت به شما همان خشونت جنسی را اعمال کرد.
عبدالوهاب
اکنون کودک درون آزرده و خشمگین خود را با نوشتن و بازگویی، درمان کنید و او را به آرامش برسانید. شاید یادآوری این احساس‌ها، شما را منقلب و دگرگون کند، اما بگذارید اکنون که بزرگ شده‌اید، تکلیف خود را با این احساس‌های خشم و خشونت و گناه روشن کنید تا شما این احساس‌های آلوده را به کسی منتقل نکنید. شما درواقع در حال روان‌درمانی خود هستید و اگر بتوانید این اطلاعات را با یک روان‌درمانگر مطمئن در میان بگذارید، بهتر می‌توانید آنها را تجزیه و تحلیل کنید و از احساسات خشم اکنون خود مطلع شوید و با آنها به نرمی به مقابله برخیزید. قطعآ درصدی از شما، از روبه‌رو شدن با این احساس، حال تان منقلب می‌شود، برافروخته می‌شوید، شرم و گناه سراسر وجودتان را فرا می‌گیرد. بهتر است که این حالات را شکلی از درمان خود بدانید و نگران نشوید.
عبدالوهاب
(از خشونت‌های بدنی دوران کودکی خود، خاطره بگویید و بنویسید ) از خشونت‌های بدنی بنویسید که باعث آزردگی روحی شما شده است. خاطرات خود را بنویسید و بگویید. از زمانی بنویسید که مورد ضرب و شتم قرار گرفتید؛ آن زمان که از پدر و مادر و یا نامادری‌تان سیلی محکمی خوردید. چه احساسی داشتید؟ وقتی از پدرتان کتک می‌خوردید، با خود چه فکر می‌کردید؟ از خشونت‌های ریز و درشت خانواده خود بنویسید؟ چه‌کسی شما را در دوران کودکی تهدید می‌کرد؟ چقدر از برادر و خواهر بزرگتر خود کتک خوردید؟ آیا شما خود را قربانی خشونت در دوران کودکی می‌دانید؟ چقدر از معلم‌تان کتک خوردید؟
عبدالوهاب
از تأثیرات عمیق خشونت پدرتان در دوران بزرگسالی خود پرده بردارید. با پدر و مادرتان برخورد اخلاقی نکنید. همه احساس‌های خود را عریان کنید. از تأثیر آن شلاق‌ها بگویید که هر موقع یادتان می‌آید، اشک از چشمانتان جاری می‌شود. از سخت‌گیری‌های مادرتان بنویسید که اکنون منجر به بیماری وسواس ذهنی و عملی شما شده است. از تأثیرات رفتارهای خشن برادر بزرگتر و پدر خود بنویسید که از شما موجودی ترسو و بزدل و بیش از حد محافظه‌کار ساخته است. از زمانی بنویسید که مادرتان به خاطر طرح حرف‌هایی که برای او حکم یک گناه را داشت، دست شما را با سیمی داغ سوزاند. از تأثیرات هرگونه خشونت بدنی، با گفتن و نوشتن، پرده‌برداری کنید تا حالتان بهتر و بهتر شود.
عبدالوهاب
(از خشونت‌های احساسیدوران کودکی خود، خاطره بگویید و بنویسید ) چه‌کسی در دوران کودکی پی درپی سر شما داد می‌کشید و کودک درونتان را آزرده می‌کرد؟ آیا پدر و مادرتان شما را دیوانه، احمق، بی‌شعور و حمال و امثال اینها خطاب می‌کردند؟ چقدر این خطاب‌ها، احساسات شما را جریحه‌دار کرده است؟ از تبعات خشونت‌های احساسی در بزرگسالی بنویسید که شما را به سمت رفتارهای خشک و سرسختانه کشیده‌اند. از خشونت‌های احساسی بنویسید که اکنون شما را به سمت کامل‌گرایی عصبی کشانده‌اند. از خشونت‌های احساسی بنویسید که اکنون شما را به سمت کنترل کردن دیگران جلو می‌برند. از احساس‌های کمبودهای روانی خود بنویسید. آنها را با نوشتن تخلیه کنید. چه‌کسی بیشترین توهین‌ها را به شما کرده؟ آن خاطرات را با جزئیات بنویسید! بنویسید و بنویسید، و ببینید که چقدر تخلیه هیجانی می‌شوید!
عبدالوهاب
از بدترین برچسب‌هایی بنویسید که به شما زده‌اند و آن در ذهن شما حک شده است. هر موقع یاد آن برچسب احساسی می‌افتید چرا حال‌تان بد می‌شود، فکر می‌کنید به شما ظلم شده است؟ از دست چه کسی بیشترین ناراحتی احساسی را دارید؟ چرا نمی‌توانید از دست آن خشونت عاطفی خود را رها کنید؟
عبدالوهاب

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۲۶۴ صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۲/۰۸/۰۵
شابک۹۷۸-۶۰۰-۱۱۸-۰۹۶-۵
تعداد صفحات۲۶۴صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۲/۰۸/۰۵
شابک۹۷۸-۶۰۰-۱۱۸-۰۹۶-۵