با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
کتاب فروپاشی اثر هدی صابر

دانلود و خرید کتاب فروپاشی

نگاهی به دورن رژیم شاه؛ بحران‌ها، تضادها و ناکامی‌هایش

۳٫۶ از ۱۴ نظر
۳٫۶ از ۱۴ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب فروپاشی  نوشته  هدی صابر  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب فروپاشی

کتاب فروپاشی اثر هدی صابر نگاهی به درون رژیم شاه دارد و بحران‌ها، تضادها و ناکامی‌هایش را بررسی می‌کند. 

درباره کتاب فروپاشی

هدی صابر در کتاب فروپاشی تلاش کرده است تا نگاهی به درون رژیم شاه داشته باشد و بحران‌هایی را که از سر گذرانده است، تضادهایی که با آن درگیر بوده و ناکامی‌هایش را بررسی کند. او همچنین  تلاش کرده است تا بدون سوگیری سیاسی، به ارائه مستندات بپردازد و با تکیه بر همین استنادها، روند افول قدرت شاه را  بررسی کند. بحران‌های داخلی (سیاسی و اقتصادی) و بحران‌های خارجی (مواجهه با قدرت‌‌ها و...) بخشی از مطالبی هستند که در این کتاب به آن‌ها پرداخته است. 

کتاب فروپاشی را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

علاقه‌مندان به مطالعه کتاب‌های سیاسی و تاریخی را به خواندن کتاب فروپاشی دعوت می‌کنیم. 

درباره هدی صابر

آقای هدی صابر ۲۴ اسفند ۱۳۳۷ متولد شد. او پژوهشگر، روزنامه‌نگار، فعّال ملی مذهبی، زندانی سیاسی ایرانی بود. از جمله فعالیت‌های هدی صابر کار در نشریه ایران فردا و همکاری با سازمان برنامه در دوره ریاست مهندس سحابی است. هدی صابر ۲۱ خرداد ۱۳۹۰ چشم از دنیا فروبست. 

بخشی از کتاب فروپاشی

ظهور و بروز بحران‌ها در نخستین سال‌های دههٔ یادشده، همچون ظهور هر پدیدهٔ دیگری، اتفاقی و خودبه‌خودی نبوده و تابع قانونمندی‌های خاص خویش بود.

پدید آمدن بحران‌های پیچیده در ابتدای دههٔ ۱۹۷۰، نتیجهٔ منطقی روند طی‌شده قلمداد شده و ریشه در زمینه‌های مناسب خود داشت.

در پی پایان یافتن دومین جنگ جهانی که به «آسیب‌دیدگی عمومی» جهان سرمایه‌داری و ضعف و ناتوانی قطب‌های عمدهٔ این بلوک منجر شد، امپریالیسم امریکا به‌عنوان تنها نیروی توانمند و بلاآسیب، مسئولیت تجدیدحیات و بقای موثر اردوی سرمایه‌داری را عهده‌دار شد.

توان تاریخی امریکا از یک‌سو و پذیرفتن رهبری آن به‌عنوان ضرورتی تاریخی از جانب دیگر اعضای اردو از سوی دیگر، بر این مسئولیت صحه می‌نهاد.

زین پس ابعاد این مسئولیت و همچنین تمایلات و جهت‌گیری‌های ویژهٔ زمامداران امریکا، آنان را در ادوار مختلف، در صحنه‌ای بسیار وسیع و چندبعدی، به «عمل تاریخی» وامی‌داشت.

در وجه اقتصادی، «سازماندهی نظام نوین جهانی» در رأس اهداف امریکا قرار می‌گرفت که در متن این طراحی، مسائلی بس حساس، همچون تقسیم کار جدید جهانی، سازمان دادن نظام پولی بین‌المللی و نقش دادن به شرکت‌ها، موردنظر بود.

حرکت امریکا در کادر طرح مارشال به منظور بازسازی اروپای جنگ‌زده، طرح [اصل ۴] ترومن با انگیزهٔ نفوذ راهیابی به کشورهای توسعه‌نیافته، ایفای نقش محوری در نظام پولی جهانی با استفاده از اهرم بسیار موثر نهاد جدیدالتأسیس صندوق بین‌المللی پول، تلاش در مسیر تسخیر بازارهای وسیع و... در نگاهی کلی، بیانگر نقش عظیم اقتصادی و همچنین حوزهٔ عمل بسیار گستردهٔ امریکا در دهه‌های پس از جنگ بود.

در همین حال، راه‌اندازی مجدد و کیفیت بخشیدن به ماشین نظامی امپریالیسم، وظیفه‌ای دیگر بود تا بخشی از تلاش‌های امریکا را مصروف خود گرداند. سازماندهی پیمان نظامی آتلانتیک شمالی (ناتو) که امریکا در ثقل آن واقع بود، ضرورتی در این راستا قلمداد می‌شد.

از این پس، توان نظامی امریکا در خدمت حفاظت از منافع غارتگرانهٔ امپریالیسم جهانی، به‌کار گرفته شد. حضور نظامی در شبه جزیرهٔ کره، فعال شدن در صحنهٔ جنگ ویتنام به دنبال خروج فرانسه از صحنهٔ درگیری‌ها و نمایش‌های نظامی در امریکای لاتین ازجمله شواهد چنین تلاشی بودند.

بدین روی، «نظامی‌گری» به‌عنوان یکی از وجوه مشخص سیاست خارجی امریکا، خود را ظاهر کرد که این مهم، مستلزم صرف هزینه‌هایی هنگفت و تخصیص نیروی مالی قابل‌توجهی بود.

از دیگرسو، خصلت بارز ضدکمونیستی و ماهیت ضدجنبش امپریالیسم، ضرورت‌هایی حیاتی را پیش روی می‌نهاد: مقابله با «نفوذ کمونیسم» و دفاع از «ثابت و نظم مطلوب جهانی». این دو منظور نیز که در مساعی ضدانقلابی و سرکوبگرانهٔ امریکا غلظت می‌یافت، جبهه‌ای دیگر را می‌گشود.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۱)
سیّد جواد
۱۳۹۹/۱۲/۰۸

کتاب ۳۷۲ از کتابخانه همگانی ، کتاب خوب و جذابی بود. مطالعه ی آن را به دوستان علاقه مند به تحلیل تاریخ پیشنهاد می کنم. زاویه ی دیدِ نویسنده به علل فروپاشی رژیم شاهنشاهی، جالب توجه است!!

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۳)
مدت‌هاست که غلطی رایج ترویج و تبلیغ می‌شود که به موجب آن سقوط رژیم پهلوی محصول توطئه یا تلاش نیروهای داخلی یا خارجی بوده است. بارها در برابر این سؤال، به‌ویژه از سوی گروه‌های سنی جوان، قرار گرفته‌ایم که «چرا انقلاب کردید؟». در متن این سئوال این پیش‌فرض وجود دارد که گروهی از مردم بدون وجود کمترین ایراد یا اشکال اساسی در رژیم شاه و حتی درحالی‌که آن رژیم در اوج تمدن و اقتدار بود تصمیم گرفتند آن را ساقط کنند و به این ترتیب انقلاب را آغاز و به انجام رساندند. اما برخلاف این تصور، انقلاب‌ها گزینه‌های انتخاب‌شده در دسترس نیستند که با برنامه‌ریزی قبلی و به‌دقت برگزیده شده باشند. انقلاب گزینه در دسترس فعالان اجتماعی نیست تا پس از ارزیابی آن را انتخاب کنند.
سیّد جواد
فرایند سقوط و فروپاشی رژیم‌ها خود موضوعی به‌غایت مهم و پیچیده است که به همان میزان انقلاب قابل بررسی و تحقیق است. درواقع محققان کمتر درباره روند فرسایش و افول نظام‌ها و فروپاشی آن‌ها، مستقل از کنش مخالفان، شورش‌ها و انقلاب بحث کرده‌اند و از این‌رو خطاهایی که رژیم‌ها را در سرازیری سقوط می‌اندازد کمتر مورد بررسی قرار گرفته است.
سیّد جواد
فروپاشی نگاهی به درون رژیم شاه بحران‌ها، تضادها و ناکامی‌هایش نویسنده: هدی صابر بنگاه ترجمه و نشر کتاب پارسه
کاربر ۲۶۵۹۹۹۸

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۲۶۴ صفحه
قیمت نسخه چاپی۹۵,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۷/۰۷/۱۲
شابک۹۷۸-۶۰۰-۲۵۳-۴۲۴-۸
تعداد صفحات۲۶۴صفحه
قیمت نسخه چاپی۹۵,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۷/۰۷/۱۲
شابک۹۷۸-۶۰۰-۲۵۳-۴۲۴-۸