با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
کتاب ساکن خیابان ایران اثر محسن حسام مظاهری

دانلود و خرید کتاب ساکن خیابان ایران

مسائل و چالش‌های دینداری در جمهوری اسلامی ایران

۴٫۳ از ۳ نظر
۴٫۳ از ۳ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب ساکن خیابان ایران  نوشته  محسن حسام مظاهری  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب ساکن خیابان ایران

ساکن خیابان ایران مجموعه‌ی ۱۲ مقاله و یادداشت است که در فاصله سالهای ۹۰ تا ۹۶ با موضوع «تشیع و دینداری در جامعه‌ی معاصر» توسط محسن حسام مظاهری، نویسنده و پژوهشگر مطالعات اجتماعی تشیع منتشر شده است و اکنون با عنوان «ساکنِ خیابانِ ایران؛ مسایل و چالش‌های دینداری در جمهوری اسلامی» با ویرایش جدید بازنشر شده‌اند.

 درباره کتاب ساکن خیابان ایران

 ساکن خیابان ایران، تمثیلی از موقعیت دینداران در ایران پساانقلابی است. دیندارانی که در وضعیتی دوگانه، همزمان هم از مواهب حکومت دینی برخوردار شده‌اند و هم با مصائب و چالش‌های اختصاصی زیست دینی در چنین حکومتی دست به گریبان‌اند. در کتاب حاضر کوشش شده است به صورت مختصر و با رویکرد انتقادی به برخی مسایل و چالش‌‌هایی که دینداری و تشیع ایرانی،‌ امروز و پس از گذشت چهار دهه از استقرار حکومت دینی با آن‌ها مواجه است، پرداخته شود. نه مسایل نظری و تئوریک؛ بلکه مسایلی که مستقیماً با زندگی روزمره‌ی دینداران مرتبط است و سردرگمی در قبال آن‌ها، در سال‌های اخیر مشکلاتی را به‌ویژه برای نسل‌های جوان مذهبی پدید آورده و هزینه‌های زیست دینی را بالا برده است. به گمان حسام‌مظاهری، درصورت استمرار این روند و چنانچه در تنظیم مناسبات نهاد دین و دولت، اصلاحات و بازاندیشی‌های مؤثری صورت نپذیرد و جامعه‌ی مذهبی نتواند خود را از وابستگی به نظام سیاسی برهاند، آینده‌ای پرتلاطم و پرمخاطره در انتظار تشیع ایرانی خواهد بود.

عناوین برخی از این مقالات عبارت است از: «تکثیرِ خیابان ایران: کلونی‌های دین‌داران و سیاستِ بقا»، «گشایش یا تنگنا: وضعیت متناقض دین‌داران در حکومت دینی»، «دینداری مردانه و زنانِ حاشیه‌نشین»، «تشیع مردمی و تشیع نخبگانی: از تقابل تا تعامل»، «مرجعیتِ مذهبیِ جمهوری اسلامی در کشاکش قم و تهران»؛ عناوین برخی از مقالات این کتاب است.

همچنین، «شمالِ مردانه ـ‌ شمالِ زنانه: از البرز تا خزر»، «آخرالزمانِ شیعی و الاهیات سیاسی جمهوری اسلامی»، «گذار از وحدتِ مذهبی به تعایشِ اجتماعی: ضرورت صورت‌بندی جدید در مسأله‌ی تعامل شیعه/سنی» و «واقعیتِ شیعه‌بودن و اقتضائات هویتی» از دیگر مقالات این اثرند.

 خواندن کتاب ساکن خیابان ایران را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

 همه پژوهشگران حوزه مطالعات اجتماعی تشیع و به طور کلی علوم اجتماعی مخاطبان این کتاب‌اند.نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۳)
علیرضا تقوی
۱۴۰۰/۰۵/۲۸

حدودا یک سال میشود که با کانال دین|فرهنگ|جامعه و نوشته های پرمغز مظاهری آشنا شدم، کمتر پیش آمده یادداشت های او را سبک و دور از واقعیت ببینم و آن ها را ذخیره نکنم. کتاب مجموعه ای از مقالات متنوع

- بیشتر
کاربر ۱۶۱۴۷۶۰
۱۳۹۹/۰۶/۱۶

نسخه چاپی ۳۰ هزار تومنه! اون وقت نسخه دیجیتال رو ۲۰ هزار تومن گذاشتید؟! شوخیه دیگه؟

سیّد جواد
۱۴۰۰/۰۲/۲۹

کتاب ۳۹۳ از کتابخانه همگانی ، کتاب شامل ۱۲ مقاله است با موضوع دینداری، که قبلا جداگانه منتشر شده بودند و اکنون به صورت یک مجموعه در کنار هم قرار گرفته اند. در این مقاله ها به نکات تاریخی، اجتماعی، سیاسی جالبی

- بیشتر
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۴۴ صفحه
قیمت نسخه چاپی۳۰,۰۰۰ تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۷/۰۶/۰۲
شابک۹۷۸-۶۰۰-۸۶۷۹-۳۳-۲
تعداد صفحات۱۴۴صفحه
قیمت نسخه چاپی۳۰,۰۰۰تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۷/۰۶/۰۲
شابک۹۷۸-۶۰۰-۸۶۷۹-۳۳-۲