پاپ و مرتد
۴٫۱از ۵۷ نظر

دانلود کتاب پاپ و مرتد

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه
۴٫۱از ۵۷ نظر
۴٫۱از ۵۷ نظر
۴٫۱از ۵۷ نظر
دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب پاپ و مرتد

کتاب پاپ و مرتد نوشتهٔ مایکل وایت تقریباً بلافاصله پس از انتشار به زبان‌های بسیاری ترجمه شد و منتقدان صاحبنام یک‌صدا به تحسین کتاب و نویسندهٔ آن پرداختند. وایت در این اثر دلنشین، روایتگر زندگی و مرگ جوردانو برونو، کشیش روشنفکر و حقیقت‌جویی است، که در قرن شانزدهم میلادی زیر شکنجه‌هایی وحشتناک عمال پاپ کلمنت هشتم تا آخرین دَم مقاومت کرد و تسلیم نشد. حتی متعصب‌ترین نشریات دینی و مذهبی نیز پس از انتشار این اثر نتوانستند در حقیقت و صداقت و بی‌طرفی نویسنده و مدارک و شواهد او در نوشتن زندگینامهٔ جوردانو برونو و روایت غم‌انگیز مرگش ابراز تردید کنند.

مایکل وایت با بینشی روشنفکرانه و روان‌شناسانه و با قلمی طنزآمیز در این اثر تصویرگر تقابل یک اندیشه‌ورز با بی‌خردی است:

«صبح روز اعدام برونو، اعضای انجمن برادری سنت‌جانِ بی‌سر به ملاقاتش رفتند. این گروه در تلاش برای انجام کاری که دادگاه تفتیش عقاید در به ثمر رساندن آن ناکام مانده بود یعنی هدایت توأم با مهربانی و ملایمت بدعت‌گذار به سوی آن یگانه ایمان حقیقی، مبادرت می‌کرد. از گزارش‌های انجمن برادری درمی‌یابیم: «در دومین ساعت شب خبر رسید که صبح فردا عدالت در بارهٔ یک بدعت‌گذار مهم اجرا خواهد شد. بدین جهت ساعت شش شب، تسلی‌دهندگان و کشیش در سان‌اورسولا گرد آمدند و به زندان قلعهٔ نونا رفتند، وارد کلیسای کوچک شدند و عبادت زمستانی را به جای آوردند. به آن‌ها مردی به نام جوردانو برونو، فرزند جیان برونو یک راهب از دین برگشتهٔ قلمرو نولا یک توبه‌ستیز را واگذارده بودند. برادرانمان با مهر و محبت تمام به نصیحت او پرداختند.»

نیویورک تایمز درباره «پاپ و مرتد» نوشته است:

«مایکل وایت در این کتاب با تجزیه و تحلیل استوار و مستدل و غنایی و بررسی علمی ناب به روایت زندگی و مرگ رزمنده‌ای بی‌سلاح در تقابل با بی‌خردی و تعصبات کور خشکه‌مقدسان می‌پردازد و نشان می‌دهد، چگونه کسانی که به دروغ خود را «مردان خدا» می‌نامیدند، هنگامی که منافع مالیشان به مخاطره افتاد پا بر سر حقیقت عیان گذاشتند و به مرگ مردی فرمان دادند که جز حقیقت نگفت...»

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۴۱)
ketabdost01
۱۳۹۹/۰۴/۰۳

...عالی

زهره.قاف
۱۳۹۹/۰۳/۲۶

کتاب خوبی بود، بسیار ساده و روان مسائل و زندگی جوردانو برونو رو بیان کرده بود... البته خواننده باید علاقه مند به مسائل تاریخی و فلسفی باشه و صد البته با خواندن هر اسم و عنوانی اگر آگاهی نداشته باشید، باید

- بیشتر
m.e.m.t
۱۳۹۸/۱۰/۲۲

خوب بود

منیره
۱۳۹۸/۰۹/۲۳

کتاب خوبی بود. توی درس تاریخ علم و فلسفه علم اسمش به گوشم خورده بود اما خیلی اطلاعاتی ازش نداشتم، گرچه این کتاب هم تفکراتش رو کلی مطرح کرده بود و بیشتر تاریخی بود. اما روی هم رفته برای شناخت

- بیشتر
just a reader
۱۳۹۸/۰۹/۰۶

خیلی عالی بود. لذت بردم

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۴۵)
زمان همه‌چیز را می‌دهد و همه‌چیز را باز پس می‌گیرد؛ همه‌چیز در تغییر است اما هیچ‌چیز تباه نمی‌شود.
مـآدًرٍ قًـلـبٍ اًتٌـمـی
در نظر کاردینال‌هایی که چهارچشمی از زندگی زمینی ممتاز خود محافظت می‌کردند، عوام‌الناس هر چه نفهم‌تر، بهتر.
Shanti
«آن کس که می‌خواهد به تفکر فلسفی بپردازد، پیش ازهر چیز باید در بارهٔ هر موضوعی شک کند»،
Shanti
در سرتاسر قرون وسطا، کلیسای رم به گونه‌ای فزایندهٔ سیاسی و این‌جهانی شد و امور دینی را در امور غیردینی ادغام کرد به طوری که پاپ، هم به رهبر حکومت و هم به رهبر دینی بدل شد. کلیسا به منظور تأمین بودجه برای جاه‌طلبی پاپ دست و دلبازانه از الهیات چشم می‌پوشید و هرگاه نظام اعتقادی ساختگی‌اش نابسنده از آب درمی‌آمد کاردینال‌ها دامنهٔ تفسیر کتاب مقدس را تا حد نقض آن گسترش می‌دادند. شاید وقیحانه‌ترین نمود این امر استفادهٔ روزافزون از «آمرزش» جهت افزایش وجوه خزانهٔ پاپ بود. گناهکاران به واسطهٔ نظام آمرزش می‌توانستند برای بخشوده شدن گناهانشان پول بدهند و پاپ‌هایی که پی‌درپی به رهبریت دینی درآمدند به قدری این روند را دستکاری کردند که این ترفند ساده در زمان نهضت اصلاح دین منبع عمده‌ای از درآمد واتیکان را فراهم می‌کرد.
Mohammad Bagheri
زمان همه‌چیز را می‌دهد و همه‌چیز را باز پس می‌گیرد
Ms
در خلال قرن‌ها حاکمان و قضاتی که پی‌درپی سر کار آمدند، حتی یک بار هم به این دستورِ در لفافهٔ دستگاه پاپی اعتراض نکردند و هرگز هیچ حکمی را تخفیف ندادند چون اگر اساساً تصمیم می‌گرفتند دستور دستگاه پاپ را نادیده بگیرند، بلافاصله تکفیر می‌شدند و شاید هم خود را رو در رو با مرگی «بدون ریخته شدن خون» می‌یافتند.
💚Book lover💚
افکارم به ستارگان دوخته شده‌اند.
Alireza
بسیار مبارزه کرده‌ام. فکر می‌کردم که می‌توانم پیروز شوم... و هم تقدیر و هم طبیعت اشتیاق و توانم را سرکوب کردند. حتی پیش رفتن هم مهم است، چون می‌دانم که می‌توانم پیروز شوم، که پیروزی در دست تقدیر است. با وجود این، آنچه را در توانم بود، انجام دادم، که هیچ در قرنی در آینده آنچه را که متعلق به من است انکار نخواهد کرد و انکار نخواهد کرد آنچه را که متعلق به پیروزمند است: من از مرگ نهراسیده‌ام، به همتایانم تسلیم نشده‌ام، به دلیل طبیعت قاطعم مرگی شجاعانه را ترجیح داده‌ام بر زندگی بدون مبارزه.
محمد حسین
زمان همه‌چیز را می‌دهد و همه‌چیز را باز پس می‌گیرد؛ همه‌چیز در تغییر است اما هیچ‌چیز تباه نمی‌شود. جوردانو برونو
moein brz
کم‌تر کسی در بارهٔ این‌که دین مسیحی در آغاز پاک و مقدس بود تردید دارد، اما شهوات انسانی این نهاد را به‌سرعت آلوده کرد. در زمان برونو، کلیسا مدت‌ها بود که در منجلاب فساد فرو رفته بود.
hasan

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۲۴۳ صفحه
نوع فایلePUB
تعداد صفحات۲۴۳صفحه
نوع فایلePUB