با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
گزارش به نازادگان

دانلود و خرید کتاب گزارش به نازادگان

۵٫۰ از ۱ نظر
۵٫۰ از ۱ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب گزارش به نازادگان  نوشته  سید علی صالحی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب گزارش به نازادگان

«گزارش به نازادگان» شعر بلندی از سیدعلی صالحی (-۱۳۳۴) همراه طرح‌هایی از این شاعر معاصر است که از سال ۱۳۶۹ تا کنون ۲۵ بار تجدید چاپ شده‌است. این منظومه بلند که شاعر آن را در سال‌های ۶۷ و ۶۸ سروده‌است و به قول خودش ثبت قطعهٔ تلخی از تاریخ معاصر (پایان جنگ تحمیلی و پس از آن) است و امانت‌دار دردهای او است برای اولین بار به صورت مستقل چاپ شده‌است. صالحی مقدمه‌ای نیز بر این شعر نوشته است که چنین پایان می‌یابد: «حالا امروز بعد از سی سال، «گزارش به نازادگان» زنده است هنوز. اشتباه نکرده بودم در بابِ قبول و زایش چنین عنوانی: برای نازادگانی سروده بودم که امروز و هنوز مخاطب شعر من‌اند. چکامه تلخ عاشقانه‌ای است که با امید بسته می شود به انتها. باشد که هست، هول نباشد، هراس نباشد، تنها عشق، آدمی، آزادی، امید، و باز هم امید...! نثار شما و برای شما مردم شریف همین روزگار.» بخشی از این منظومه را می خوانید: چرا به یاد نمی‌آورم؟! من جایِ مُردگانِ بسیاری زیسته‌ام من جایِ مُردگانِ بسیاری گریسته‌ام. روبرویِ هم نشستن و گریستن روبرویِ هم نشستن و دریا را دیدن. زمستان، بیش از سه ماهِ ساده نیست. چه فرقی دارد؟ چرا به یاد نمی‌آورم؟! زرنیخ و صدف، آوار و ملحفه، تبسم و زنجفیل، و نگاهی مشترک که به رویای خویش، از تیغزارِ ترانه می‌گذرد. چه روبه‌روی هم، بی‌هیچ حصار و پرده و دیواری، چه روبه‌روی هم، در فاصله‌ای طویل از تاریکیِ تبسم و مِه، زمستان که بیش از سه ماهِ ساده نیست! چرا به یاد نمی‌آورم؟! دری به جانب دریا، پنجره‌ای رو به روحِ جهان مگر آن فانوس را زیر پیالهٔ شب به خانه بازآورند ورنه به رویایِ آسمان دیگر هیچ درختی باردارِ ستاره نخواهد شد.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۱)
mehdi askarian
۱۳۹۶/۰۷/۲۳

این کتاب رو دیروز خریدم و مثل همیشه عاشق کتاب های استاد عزیز هستم.واقعا باید قدر چنین اساتید گرانقدری رو بدونیم

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۲)
کودکی‌های مرا زنی در زنبیل خویش به خانهٔ شما آورد یادهای غریب، شب‌های بلند، و خاطراتِ خسته‌ای که از خواب‌های من گریخته است.
مهندس
زنی از میانِ صفوف، آهسته با طفل خویش زمزمه کرد: - گریه نکن، همهٔ ما... در مرداب روییده‌ایم.
blackswan

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۰۲ صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۵,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۶/۰۷/۰۲
شابک۹۷۸-۶۰۰-۹۳۰۵۲-۴-۷
دسته بندی
تعداد صفحات۱۰۲صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۵,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۶/۰۷/۰۲
شابک۹۷۸-۶۰۰-۹۳۰۵۲-۴-۷

تجربه بهتر در اپلیکیشن