با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
آواز پر جبرئیل

دانلود و خرید کتاب آواز پر جبرئیل

۴٫۸ از ۹ نظر
۴٫۸ از ۹ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب آواز پر جبرئیل  نوشته  ابوتراب خسروی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب آواز پر جبرئیل

«آواز پر جبرئیل» نوشته ابوتراب خسروی(-۱۳۳۵) از داستان‌نویسان بنام و موفق معاصر ایرانی است. این کتاب بازنویسی مدرنی از اندیشه‌های شیخ شهاب‌الدین سهروردی، شیخ اشراق است. این کتاب شامل ۱۴ داستان می‌شود که همگی آن‌ها بازنویسی‌ای از نوشته‌های سهروردی هستند.

خسروی در خصوص این نوشته می‌گوید:« بی‌آنکه مدعی درک تمثیلات شیخ اشراق باشم، که البته کار من نیست، شاید حاصل خوانده‌های من از قصه‌های شیخ تنها کشف و لذت از بارقه‌های خلاقیت‌های ادبی او باشد. منظورم قصه‌های شیخ است و نه مباحث پیچیده‌ی متون عرفانی‌الهیاتی او، منظورم روایت‌های قصه‌وار شیخ است که نهایتآ منتج به تمثیل‌هایی می‌شود مبنی بر توسّع معناها و مفاهیم حکمت عارفانه‌ی خاص او که هستی را به پرسش می‌گیرد.

شیخ در قصه‌ها گاهی پرنده‌ها را موضوع تمثیل قرار می‌دهد و گاهی شرح و بسط و، به تعبیری، تحلیل کنش‌های انسانی را در قالب شخصیت‌های آیینی و خصایل انسانی آشکار می‌کند و من در اینجا، در مقام داستان‌نویس، علاقه‌مندم به مضامینی که در فرهنگ ما ریشه دارند. من بر بسط و توسعه‌ی داستانی مضامینی از جنس مضامین قصه‌های شیخ پای می‌فشرم؛ مضامینی مثل بوف و هدهد و جن و طاووس و غیره که فی‌الواقع نیمی انسان و نیمی بوف یا نیمی طاووس و نیمی انسان هستند ـبدین دلیل که قالبی حیوانی دارند و اندیشه‌ای انسانی. به تعبیری اندیشه‌ای انسانی گرفتارآمده در قالبی حیوانی‌اند.»

در بخشی از داستان «عقل سرخ» می‌خوانیم:

می‌گوید: «آن دام مثل زره‌ای بر تنم پیچید و اسیرم کرد، ولی دیگر نیست، احساسش نمی‌کنم.» مرد سرخ‌مو می‌گوید: «شک نکن که هنوز هست ولی از وقتی تنت به آن خو کرده به جسمت بافته شده و ناپیدا شده! وگرنه در همه‌ی این مدت زره دام بر تنت هست و اسیری! به هر کجا بروی بی‌این‌که احساسش کنی با تو خواهد بود، در دامی هستی که تا وقت مرگ با تو خواهد بود.»

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۷)
پیام
۱۳۹۹/۱۱/۲۶

عالی...

Dentist
۱۳۹۶/۰۷/۱۷

کتاب شامل چهارده داستان کوتاهه که بازنویسی از نوشته های شیخ اشراق (سهروردی) هستن. نثر کتاب خیلی خیلی پخته و زیباست. داستان های کتاب خیلی خوب تونستن با فضا و شرایط زمانی فعلی مطابقت داده بشن. موضوع و فضای داستانا

- بیشتر
ائمه
۱۳۹۶/۰۵/۲۷

یک داستان داره بنام "در حال کودکی " ارزش این داستان کوتاه برای من از تمامی چیزهایی خواندم بیشتر ه

mohajer
۱۳۹۹/۰۱/۲۰

درک‌بعضی از فصلهاش برام ثقیل بود ولی فصلهایی رو که فهمیدم شیرین بود ،فکر میکنم کسی که این کتاب رو میخونه حتما باید قبلش کتاب شیخ رو خونده باشه و درک کرده باشه ،روی هم رفته به نظرم مخاطبای خاص

- بیشتر
saeidkhan
۱۳۹۶/۰۴/۱۴

من که خریدم امیدوارم خوب باشه. اصل داستانهای شیخ رو دارم و خوندم خیلی خوبه البته خیلی هم سنگینه و درکش سخت. لزوم چنین کاری کاملا احساس میشد. بعد خوندن هم نظر کم. ارزشم رو همین جا اعلام خواهم کرد.

Abolfazl
۱۳۹۶/۰۵/۰۵

سه فصل کتاب ثقیل بود به طوریکه فقط باید درک از معانی دیگر درک کرد ولی به طور کلی اون سه فصل تازه بودن از سه فصل اخر خیلی خوش ام اومد

قاصدک
۱۳۹۶/۱۰/۲۶

مفهوم بعضی داستانها گنگ است! کسی میتونه توضیح بده؟ مثلا داستان اول و دوم و...

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۲)
باد چیزی است که هوهو می‌کند و شاخ و برگ درختان را به عشق‌بازی وا می‌دارد. اگر باد نبود درخت‌ها چگونه به عشاقشان می‌پیچیدند؟
سَمَر
آموزگار پیر گفت: «آیا آنقدر حساب یاد گرفته‌ای که سن‌وسالت را بدانی؟» گفتم: «مادرم همیشه می‌گفت سال طاعونی به دنیا آمده‌ام. با این حساب ماه گذشته چهل و چه‌بسا که پنجاه‌ساله شده‌ام.» پیرمرد، به سبب لرزشی که در فکش داشت، به نظر می‌رسید صدایش درنمی‌آید، ولی یکهو چنان خندید که صدایش مثل رعد در و دیوار را لرزاند، و گفت: «با حساب سال طاعونی تو همه‌اش بیست‌ودو ساله‌ای نه چهل یا پنجاه. به‌واقع این ناشی از درک غلط تفریق اعداد است، به نحوی که با اشتباه بچگانه‌ای بیست سال از عمر عزیزت کاسته شده، و بی‌آن‌که این‌همه سال را از سر گذرانده باشی غبار سفید گذشت سال‌ها بر سرت نشسته، بنابراین عبور سال‌ها فریبکارانه بر تو تحمیل شده‌اند، سفیدی سر و مویت ردّ عبور آموزگاران شیادی‌ست که در حوالی‌ات پرسه زده‌اند و در کمینت بوده‌اند تا دانش‌آموز بی‌صاحبی را صید کنند و بی‌آن‌که چیزی از روزگار بدانی با این بدآموزی‌ها تو را جزءِ عمله اکره‌ی خود جا بزنند.»
ائمه

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۴۴ صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۵/۰۳/۰۱
شابک۹۷۸-۶۰۰-۹۴۰۷۲-۶-۲
تعداد صفحات۱۴۴صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۵/۰۳/۰۱
شابک۹۷۸-۶۰۰-۹۴۰۷۲-۶-۲