با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
قصه‌نویسی

دانلود و خرید کتاب قصه‌نویسی

۳٫۶ از ۱۸ نظر
۳٫۶ از ۱۸ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب قصه‌نویسی  نوشته  رضا براهنی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب قصه‌نویسی

«قصه‌نویسی» نوشته رضا براهنی(-۱۳۱۴)، نویسنده و استاد داستان‌نویسی ایرانی است. کتاب قصه‌نویسی دکتر براهنی یکی از مدرن‌ترین کتاب‌های آموزش داستان‌نویسی به شمار می‌رود. این کتاب که نزدیک به پنجاه سال پیش نوشته شده است، هنوز کتابی نوگرا و نوآورانه به شمار می‌رود. این کتاب در طول این سال‌ها بارها تجدید چاپ شده و مورد بازبینی و ویرایش قرار گرفته است. در بریده‌ای از کتاب به نام «مقدمه‌ای بر قصه‌نویسی معاصر ایران» می‌خوانیم: ما ایرانی‌ها عادت داریم خود یا دیگران را بر اساس صغرا کبراهای غلطی که می‌چینیم طبقه‌بندی بکنیم و پس از طبقه‌بندی افراد و اشخاص و ملت‌ها و حالات آنها و به‌اصطلاح فرنگیان «آنکادره» کردن انسان در چارچوب‌های خیالی خود، می‌کوشیم همان طبقه‌بندی را از ازل تا ابد حفظ کنیم و هرگز، به هیچ قیمتی، حاضر نمی‌شویم که در اعتقادها و داوری‌هامان کوچک‌ترین تغییری را قبول بکنیم. بدین ترتیب بر اساس خیال‌های واهی و پوسیده خود، اغلب اتفاق می‌افتد که بنیاد تحجر را بگذاریم، در تحجر زندگی کنیم و موقعی که آخرین نفسمان را می‌کشیم و دستی پلک‌های سرد شده ما را بر روی چشم‌هایمان می‌کشد و چانه‌مان را می‌اندازد، هنوز در قالب آن آخرین حباب‌های هوایی که از خود در جهان هستی پراکنده‌ایم به تحجر می‌اندیشیم و در گسترش تحجر نقش بزرگ تاریخی خود را بازی می‌کنیم. اگر مثلا در گذشته ما سننی داشته باشیم و ادبیات درخشانی و بدان‌ها بالیده باشیم، به دلیل آنکه می‌ارزید بدان‌ها ببالیم؛ امروز هم که دری به تخته خورده است و این همه تغییر اجتماعی، تاریخی و ادبی در جهان پیدا شده است، ما هنوز می‌نشینیم و به گذشته می‌بالیم. به دلیل اینکه ما با بالیدن به گذشته شروع کرده‌ایم و در همان بالیدن به گذشته متحجر شده‌ایم؛ و اینک هر روز در هر گوشه این ملک تاریخ تکرار می‌شود و ما تحجر بالیدن را در همه جای این ملک تکرار می‌کنیم...

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۱۱)
hadi
۱۳۹۶/۰۶/۳۱

من هم به نمونه ها اعترض دارم, به قول دوستمون نسخهٔ چاپی رو آدم یه تورقی می کنه , فهرست شو نیگا می کنه, بعد میخره یا نمیخره.

alizs
۱۳۹۹/۰۹/۱۴

قصه‌نویسی رضا براهنی، تنها مرجع دقیق و درست فراگیری اصول قصه است. هر نویسنده‌ای در هر زمینه ادبی چه قصه چه شعر و چه نمایشنامه و تمام زیر شاخه ها که فیلمنامه را هم شامل می شود باید این کتاب

- بیشتر
ramtin
۱۳۹۶/۱۰/۲۱

سلام طاقچه این نسخه قدیمی شده نسخه جدید با ویرایش چاپ چهارم هم موجوده که برای سال ۱۳۶۸ است و حتما چاپ های جدیدتری هم اومده که من خبر ندارم ولی این جور کتابها باید به روزترین نسخه اش قرار بگیره

- بیشتر
هیربد پیرو
۱۴۰۰/۰۳/۲۰

سلام من دارم یک داستان می‌نویسم کدوم اسم بیشتر ترغیب‌تون می‌کنه که بخونیدش ( آدم باش ! ) - ( خواندن این کتاب برای آدم ها جرم است )

Shadi
۱۳۹۹/۱۲/۱۶

این چه جور نمونه کتابیه فقط مقدمه بود! خب این کار تو خریدن این کتاب تاثیر داره اگر درک بفرمایید. من که تا چند صفحه اشو نخونم نمیخرم.

Ali Bagheri
۱۳۹۵/۰۹/۰۶

من یک سوال ساده دارم، تو نمونه ی کتاب نباید دو صفحه از متن کتاب باشه؟ اگه تو کتابفروشی بود ورق می زدیم. الان از کجا بفهمم. لااقل لیست فصل ها رو بذارین ببینیم چی به چیه

امیر هاشمی مقدم
۱۳۹۷/۱۲/۱۷

امیر درود و سلام نوشته‌اید که در این پنجاه سال بارها ویرایش و چاپ شده است. می‌خواهم بدانم این نسخه شما، از روی آخرین ویرایش است؟ پی‌نوشت: بدون امتیازدهی گویا نمی‌شود نظر داد. درباره کتابی که نخوانده‌ام و تنها پرسش دارم، چگونه

- بیشتر
رکسانه
۱۳۹۹/۰۱/۲۸

سلام من این کتابو اول اشتباهی از قسمت هدیه به دیگران خریدم...اگه کسی میخواد براش بفرستم..با کد تخفیف گرفتم

سید مجتبی
۱۳۹۵/۰۶/۳۱

اقایان ناشران محترم کمی برای قیمت کتابها تخفیف درنظرگرفته تا تمام اقشار جامعه بتونند از کتاب وکتاب خوانی بهره مند شوند

mohajer
۱۳۹۵/۱۱/۱۹

به نظر من کتابهای آموزشی حتما باید چاپیش رو خرید .

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۲۸)
این حافظ است که دانشکده‌های ادبیات را می‌سازد، دانشکده‌های ادبیات حافظ نمی‌سازند.
ساحره
به قول پیکاسو: «سکوت گاهی تنها چیزی است که حقیقت را در آن می‌توان پیدا کرد» .
رئوف
«مگو، بلکه نشان بده»
رئوف
درک واقعی شعر و یا قصه نیازمند ادراک تئوریک از ادبیات است، به همین دلیل هیچ ارزشیابی ادبی، ارزشیابی تنهای ادبیات یک زبان، مثلا ادبیات فارسی، و یا حتی نوعی از ادبیات، مثلا شعر یا نثر تنها نیست. تئوری ادبی بر اساس مقایسه‌های ادبی زبان‌ها، انواع ادبی ادبیات در زبان‌های مختلف و بر اساس ماهیت ادبی و یا «ادبیت» ادبیات ساخته می‌شود.
|نستوه|
از من که قدرت نعره کشیدن بر سر چهارراه‌ها را گرفته‌اند، از من ـ که قدرت عمل را سلب کرده‌اند و حماسه‌ام را اخته کرده‌اند و بدل ـ به شهادت‌نامه‌هایی جعلی کرده‌اند، از من که تاریخم را در چهار دروازه دنیا به سود هر کس و ناکسی تحریف کرده‌اند و بر مرزهای جغرافیایی مغزم، در همه جای جهانم، چوبه دارها و سرنیزه‌های بلند نشانده‌اند و به اطرافم سیم‌های خاردار زهرآلود کشیده‌اند؛ از من که کوشیده‌اند حیوانی مسخ شده بسازند چشم دوخته بر پیشخوان چرب یک بوروکراسی اسقاط و مبتذل، چه کاری ساخته است جز آنکه بنویسم؟
گندم
«ما همه قربانیان تاریخ هستیم»
رئوف
آخر من، موقعی که تنها در برابر آئینه خود قرار می‌گیرم، باید احساس کنم ـ که اگر به زعم دیگران زشت و کثیف هستم ـ در برابر آئینه خود نیستم. آخر نباید احساس کنم که پست و بی‌شرف هستم و سوزنی‌وار فتنه برانگیخته، نشسته‌ام تا حسنک بر سر دار بپوسد و یا حلاج ظالمانه قطعه قطعه شود. بزرگ‌ترین خیانت‌ها، خیانت به خود و خیانت به واقعیت خویشتن است. آخر من، موقعی که در برابر آئینه خود قرار می‌گیرم، نباید بر دوش خود سنگینی سربین خیانت‌های بی‌شمار را احساس کنم. من آفریده شده‌ام تا ببینم، ببینم. من آفریده شده‌ام تا نشان دهم، نشان دهم و اگر نتوانستم به دیگران نشان بدهم، به خود نشان دهم.
گندم
«وایت هد» می‌گوید: «در گذشته، مدت زمان یک تغییر مهم، به مقدار قابل ملاحظه‌ای طولانی‌تر از طول عمر یک فرد بود؛ بدین ترتیب، بشر عادت کرده بود که خود را با موقعیت‌های ثابت تطبیق دهد. اکنون این مدت زمان، به مقدار قابل ملاحظه‌ای کوتاه‌تر از طول عمر یک فرد است و در نتیجه تعلیمات ما، باید افراد را طوری تربیت کند که آنها بتوانند با تغییر و تازگی شرایط روبرو شوند» .
رئوف
زبان، یعنی قصه، یعنی نوعی داستان که گفته می‌شود، یا در برهنگی تمام و یا در قالب استعاره و اسطوره. به هر طریق زبان، ادبیات است، ادبیات قصه است و این وجه مشترک کلیه چیزهایی است که به زبان نوشته می‌شود و کلیه آن چیزهایی که در ادبیات می‌گنجد. کشش دوم مربوط می‌شود به عوالم خصوصی من. من ذاتآ، هم در شعر و هم در نثر، یک قصه‌گو، یک قصه‌نویس هستم، و مدام، هم موقعی که تنها هستم و هم موقعی که با دیگران، در حال تعریف کردن یک قصه هستم. بعضی از این قصه‌ها را نوشته‌ام، ولی چاپ نکرده‌ام. اما چاپ خواهم کرد.
رئوف
از من که قدرت نعره کشیدن بر سر چهارراه‌ها را گرفته‌اند، از من ـ که قدرت عمل را سلب کرده‌اند و حماسه‌ام را اخته کرده‌اند و بدل ـ به شهادت‌نامه‌هایی جعلی کرده‌اند، از من که تاریخم را در چهار دروازه دنیا به سود هر کس و ناکسی تحریف کرده‌اند و بر مرزهای جغرافیایی مغزم، در همه جای جهانم، چوبه دارها و سرنیزه‌های بلند نشانده‌اند و به اطرافم سیم‌های خاردار زهرآلود کشیده‌اند؛ از من که کوشیده‌اند حیوانی مسخ شده بسازند چشم دوخته بر پیشخوان چرب یک بوروکراسی اسقاط و مبتذل، چه کاری ساخته است جز آنکه بنویسم؟
رئوف

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۶۸۰ صفحه
قیمت نسخه چاپی۴۰,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۳/۰۶/۰۹
شابک۹۷۸-۹۶۴-۳۵۱-۹۶۲-۹
تعداد صفحات۶۸۰صفحه
قیمت نسخه چاپی۴۰,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۳/۰۶/۰۹
شابک۹۷۸-۹۶۴-۳۵۱-۹۶۲-۹