با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
تئاتر تجربی ، تئاتر شهرستان، تئاتر خیابانی

دانلود کتاب تئاتر تجربی ، تئاتر شهرستان، تئاتر خیابانی

۵٫۰ از ۱ نظر
۵٫۰ از ۱ نظر
دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب تئاتر تجربی ، تئاتر شهرستان، تئاتر خیابانی

«تئاتر تجربی ، تئاتر شهرستان، تئاتر خیابانی» مجموعه مقالات پژوهشی بیست و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به گردآوری محمدحسین ناصربخت( -۱۳۴۳) است.

در یکی از نوشتارهای کتاب پیرامون نمایش میرنوروزی می‌خوانیم:

«از گذشته‌های دور جشن امیر بهاری یا «میر نوروزی» در شهرهای مهاباد و بوکان و روستاهای حومه آن معمول بوده و هست، اهالی برای شوخی و سرگرمی از میان خود مردی عامی یا یکی از مردان شهر را به امارت و حکومت موقتی انتخاب می‌کرده‌اند که رفتار و دستورهایش خنده‌آور بود. جشن و آیین میر نوروزی تا همین اواخر در ایران معمول بود و در بسیاری نقاط برپا می‌شد. مردم به یادبود این سنت دیرینه پدران خود، آن را گرامی می‌داشتند. به قرار معلوم امیران و حکام وقت، به منظور تابعیت سنت عمومی، در آن چند روزه خود را بر حسب ظاهر از امارت و حکومت خلع می‌کرده و نام حکومت و امارت را با کلیه لوازم ظاهری آن، از فرمانروایی مطلق و اطاعت عموم عمال دیوان و اوامر و نواهی به امیر بهاری واگذار می‌نموده‌اند.

اعیان و اشراف لباس‌های عالی و جواهر نشان، تاج مجلل به گوهرهای قیمتی، کمربندها و بازوبند شاهانه، اسب و چکمه و مهمیز و شمشیر و خنجر و اسلحه‌های گران‌بهای خود را در اختیار امیر بهاری می‌گذاشته‌اند. اهالی شهر هم هر چه اسب و قاطر و زر و زیور و وسایل تزیین و تشریفات داشتند برای اجرای مراسم جشن به عنوان امانت در اختیار هیأت مدیره امیر بهاری می‌گذاشتند.

به همین منظور هیأت‌مدیره‌ای برای برگزاری مراسم جشن امیر بهاری که از جمله نمایش‌های سنتی و آیینی است، از شب قبل تشکیل می‌یافته که برنامه جشن را تنظیم و وظیفه و سمت هر یک از شرکت‌کنندگان را معین و مشخص می‌کرده است.»

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۲۷۹ صفحه
نوع فایلePUB
تاریخ انتشار۱۳۸۸/۰۶/۱۷
شابک۹۷۸-۶۰۰-۵۷۶۵-۰۸-۳
دسته بندی
تعداد صفحات۲۷۹صفحه
نوع فایلePUB
تاریخ انتشار۱۳۸۸/۰۶/۱۷
شابک۹۷۸-۶۰۰-۵۷۶۵-۰۸-۳