با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
سهروردی و افکار او: تاملی در منابع فلسفه اشراق

دانلود و خرید کتاب سهروردی و افکار او: تاملی در منابع فلسفه اشراق

۲٫۳ از ۳ نظر
۲٫۳ از ۳ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب سهروردی و افکار او: تاملی در منابع فلسفه اشراق  نوشته  کریم  مجتهدی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب سهروردی و افکار او: تاملی در منابع فلسفه اشراق

کریم مجتهدی( -۱۳۰۹)، استاد فلسفه دانشگاه است. در بخشی از مقدمه کتاب می‌خوانیم: «در واقع ریشه‌های اصلی و به گفته خود سهروردی «خمیره» بنیادی «اشراق» به دوره‌های بسیار پیشین و شاید اصلاً به زمان غیرقابل تعیینی در گذشته بسیار دور برمی‌گردد که انسان ـ حتی در ابتدایی‌ترین مراحل زندگانی خود ـ مجذوب و مقهور نور و کارکرد آن بوده و بر اساس طلوع و غروب خورشید زندگی می‌کرده است. بدون شک انسان به مرور به رابطه اجتناب‌ناپذیر نور با کل عالم هستی پی برده و به نوعی سنخیت میان آن و آنچه در درون خود احساس می‌کرده، قایل شده است. شاید بتوان با اندکی افراط‌گویی ادعا کرد که از همان زمانی که خورشید نه فقط در آسمان بلکه به نحوی در عالم درون انسان نیز درخشیده و دل او را گرم کرده است، نطفه یا همان «خمیره» اشراق بسته شده و لامحاله عروج روحی انسان آغاز گردیده است. انسان در نوعی خوف و رجاء نه فقط با خاستگاه درونی نور آشنا شده، بلکه از افول و اضمحلال آن نیز بی‌اطلاع نمانده است. انسان به نور دل بسته و از ظلمت ترسیده است، آن هم نه در عالم خارج بلکه همچنین در عالم درون؛ به هر طریق می‌توان تصور کرد که اتکاء به نور طبیعی که تاریکی‌ها را می‌زدوده، اولین صورت فرهنگی اشراق را نزد انسان پدید آورده است. به نظر انسان‌شناسان امروزی، انسان از زمان‌های بسیار دور کاملاً آگاه بوده که زندگی او از هر لحاظ وابسته به روشنایی است و او باید به معنایی مدیون خورشید باشد و بعد با دستیابی به آتش چنان تحولی نزد انسان به وقوع پیوسته که او خود را مسلط بر محیط زیست و به مراتب برتر از جانداران دیگر یافته است. به معنایی، نور، دیگر در انحصار آسمان ـ اعم از روز یا شب نبوده ـ بلکه نمونه‌ای از آن، هرچند بسیار مرموز در اختیار انسان قرار داشته است.»

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۳)
پیام
۱۳۹۹/۰۶/۱۴

عالی...

Mohamad zamani
۱۳۹۶/۰۴/۲۳

😨😨😨کریم مجتهدی؟؟ریسک واسه خریدش دارم...اگه همون مترجم کشکول شیخ بهایی باشه ربطش رو با اشراق نمی فهمم؟؟؟😵اگه کسی راجع بهش اطلاعاتی داره لطفا بگه...🌷🌹

نویسنده
۱۴۰۰/۰۵/۰۵

کتابی بی سر و ته با حدس کماندوهای بیخود و بی پایه در مورد سهروردی بسیار حال به هم زن . واقعا بی سر و ته دو زار نمی ارزه . نویسنده در توهمات خودش غرق شده و فکر می

- بیشتر
بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۶)
کسانی که امروز به آثار شهاب‌الدین سهروردی علاقمند هستند، مسلماً به لحاظ اطلاعات و سلایق خود، نظری کاملاً غیر از مردم آن دوره دارند. مسئله اصلی فقط حفظ تراث به معنای ظاهری و صوری کلمه نیست و حتی همین نیز چه بسا وسیله‌ای برای نابودسازی آن شود. متفکر دلسوز واقعی امروزی فقط با وقوف کامل به مسائل عصر و زمان خود است که به نحو درست و بدون تظاهر یا تعصب، با کشف و بررسی امکانات واقعی فرهنگ گذشته، می‌تواند حافظ استمرار حیات و سلامت آن باشد. اگر شناخت ارزش‌های گذشته نهایت اهمیت را دارد، به طریق اولی احیاء و حفاظت از آن ارزشها نیز به معنای اصلی کلمه به همان اندازه ـ و شاید هم بیشتر ـ حائز اهمیت‌ خواهد بود و همین مسئله اصلی و مرکزی این نوع بحث‌ها می‌تواند باشد.
پیام
هر بار که قومی از عهده نوشتن تاریخ عینی خود برنمی‌آید، مثل این است که نه فقط از فهم گذشته خود عاجز مانده بلکه لیاقت آن گذشته را نیز نداشته و عملاً آن را بر باد فنا داده و خود را کاملاً بی ریشه ساخته است. از این لحاظ تاریخ‌نویسی و نوشتن زندگینامه اشخاص بزرگ، به گذشته تعلق ندارد، بلکه از مشخصات فرهنگ آن قوم در زمان حال است؛ گویی تاریخ همیشه معاصر است. منظور اینکه تاریخ‌نویسی یک رشته کاملاً حی و حاضر است و از اشتغالات فرهنگی موجه یک جامعه معین به شمار می‌آید
پیام
یک سرزمین فقط مجموعه‌ای از مناظر، اعم از طبیعی یا ساخته شده به دست بشر، نمی‌تواند باشد. بناها و ساختمانها به خودی خود اعتباری ندارند، بلکه در درجه اول مردم و افرادی مهم هستند که آنها را به وجود آورده‌اند. بدون انس و الفت با مردم، نمی‌توان سرزمین آنها را دوست داشت. راز زیبایی بیابان‌ها، صحراها، جنگل‌ها و البته بناها و ساختمان‌ها از دل فرهنگ یک قوم و یک ملت برمی‌خیزد. سرزمینی که فرهنگ و مردم ریشه‌دار ندارد، نمی‌تواند هویت داشته باشد؛ طبیعت چنین سرزمینی، آلوده می‌شود و در آنجا آنچه ساخته می‌شود، زشت و بی‌روح می‌گردد. روح اصلی مردم در سرزمین آنها، اعم از جنگلی، بیابانی یا کوهستانی انعکاس می‌یابد.
پیام
تفکر به نحو زنده و بر اساس اصول و ضوابط درونی خود، در تاریخ به حرکت درمی‌آید. از این لحاظ آن را می‌توان مشابه رودخانه‌ای دانست که هرگز واقعاً ابتدا به ساکن نبوده و با اینکه از سرچشمه‌های کوچک و معینی شروع شده، خواه ناخواه به ترتیبی که جلو ‌رفته با منابع آبی دیگر نیز همراه شده و در هم آمیخته تا به مرور وسعت و شدت حرکت آن افزایش یافته و به شط بزرگی تبدیل شده است؛ شطی که خروشان و زنده است و نسل‌های متمادی از حضور بالفعل و قدرت سازنده آن بهره‌مند می‌شوند تا استعدادهای خفته و در کمون به منصه ظهور برسند.
پیام
گویی الفاظ به جای معانی نشسته و عبارات صرفاً مبتنی بر ادعا و طمطراق شده‌اند. چیزی افزون بر «من و من»های متداول شنیده نمی‌شود و مباحثه، احتجاج و جدل نه فقط یارای اسکات خصم را ندارند، بلکه صرفاً بر اساس تفتیش افکار و انگیزه‌های پنهانی نادرست تشکل می‌یابند: در این موارد نه به تعامل عقلانی می‌توان پایبند بود و نه حتی به تقابل عقلانی می‌توان پرداخت: تظاهر به علم جای علم را می‌گیرد. شاید سکوت چاره‌ساز باشد، ولی ادامه‌پذیر نیست؛ در نتیجه باید دل کند و رفت.
پیام
عقل، داده‌ای اولیه نیست و باید پرورش یابد. تفکر و عقل، متقابلاً در غنی‌سازی یکدیگر مؤثر هستند و در واقع فلسفه این وظیفه را به عهده دارد و بالاخره شخص را به حکمت می‌رساند.
پیام

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۴۰۲ صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۳/۰۳/۰۱
شابک‌‫‭۹۷۸-۹۶۴-۴۲۶-۷۶۹-۷‮‬
تعداد صفحات۴۰۲صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۳/۰۳/۰۱
شابک‌‫‭۹۷۸-۹۶۴-۴۲۶-۷۶۹-۷‮‬