لوگو طاقچه
کتاب ها و آثار فروغ فرخزاد

تنها صداست که می‌ماند…

در 3 دقیقه بخوانید
355 بازدید

در میان شاعران ما فروغ نوعی اعجاب با خود به همراه دارد. شاید بخشی از این اعجاب از شعرهایش باشد که در روزگار خود و گاه حتی در روزگار اکنون نیز پیشرو هستند و بخش دیگر از زندگی‌اش. زندگی کوتاه فروغ فرخزاد فرازوفرود کم نداشت و هر بخش آن به‌تنهایی می‌تواند در قالب داستانی ارائه شود.

تمایز فروغ فرخزاد از دیگران در نگاه اول زبان شعری او بود؛ کلامی صاف و زلال و درعین‌حال برآمده از دل یک زن. شعر فروغ گرچه ویژگی‌های بسیار دیگری هم دارد که شاید در نگاه منتقدین بیشتر به چشم بیاید اما برای مخاطب عام و یا یک علاقه‌مند به شعر و ادبیات این سه ویژگی هستند که خودنمایی می‌کنند. فروغ به‌سادگی مفاهیم مدنظر خود را در شعرهایش مطرح می‌کند. کلمات تمام و کمال در اختیار او هستند و از هم‌نشینی آنها چنان محصولی آفریده می‌شود که پیش خود حیران می‌مانی؛ ساده اما گویا و وسیع. به نظرم این ویژگی از توانایی و یا استعداد او نشات می‌گیرد.

ویژگی‌های شعر فروغ فرخزاد

از ویژگی‌های شعر فروغ حضور متفاوت زن در آنهاست. زن در شعر فروغ از عشق سخن می‌گوید؛ از چیزی که صحبت در موردش، آن هم در سطح جامعه، برای زن متصور نبوده است. زن شعر فروغ جسور است و گویی این جسارت را از خود شاعر وام گرفته است. نگاه فروغ به موضوع‌های مختلف نگاهی ملموس و قابل‌درک است. او از چیزهایی سخن می‌گوید که دور از دسترس نیستند و خواننده تجربه آن را داشته و یا تجربه آن در تصور او می‌گنجد. فروغ در شعر خود چنان ظاهر می‌شود تو گویی در پی هویت شخصی خود است. او در میان کلمات در پی خود می‌گردد.

حواشی و اتفاق‌های مختلف زندگی شخصی فروغ هرکدام سبب شده بودند تا توجه افراد به سمت او جلب شود. آشنایی با پرویز شاپور که نسبتی خانوادگی هم با او داشت به ازدواج انجامید. این ازدواج که در ابتدا مخالفت‌های خانواده را نیز به همراه داشت و ثمره آن یک پسر بود، در مدت‌زمان اندکی به پایان رسید. بعدها انتشار نامه‌هایی که بین فروغ و شاپور ردو‌بدل شده بودند بار دیگر توجه‌ها را به این شاعر معطوف کرد. محتویات نامه‌ها گرچه متعلق به زمان گذشته بودند اما نشان از دغدغه‌هایی فردی و اجتماعی داشتند و در مقایسه چندان هم از جریان‌های امروزی به دور نبودند.

فراز و فرودهای زندگی فروغ

از فروغ فرخزاد ۵ اثر به نام‌های «اسیر»، «دیوار»، «عصیان»، «تولدی دیگر» و «ایمان بیاوریم به آغاز فصل سرد» به‌جامانده است که بسیاری دو اثر آخر او را پخته می‌دانند و آنها را می‌ستایند و برای سه مورد نخست ارزشی در حد آن دو اثر دیگر قائل نیستند. به نظر می‌رسد آنها از تاثیر پختگی حاصل در مسیر زندگی و عبور از فراز و نشیب‌ها غافل‌اند. فروغ دو اثر آخر همان فروغ اولیه است که روزگاری از سر گذرانیده و باورش فردی‌اش در ترازوی سنجش گذاشته‌شده، محک خورده و صیقل داده شده است.

اتفاق‌های شخصی زندگی او تاثیر خود را بر شعرش گذاشتند. او در میانه‌ی این راه با ابراهیم گلستان نویسنده و فیلم‌ساز آشنا شد و بسیاری دو اثر آخر او را تحت تاثیر این آشنایی می‌دانند و معتقدند این آشنایی تحولی در فروغ ایجاد کرده که ماحصل آن دو دفتر شعر آخر اوست. هرچند که این ادعا مخالفانی نیز دارد. آثار فروغ به زبان‌های بسیاری ترجمه‌شده و در اختیار خوانندگانی در دیگر سرزمین‌ها نیز قرارگرفته است.

فروغ فرخزاد سرانجام در حادثه رانندگی که برای او پیش آمد در سن جوانی درگذشت. پیکر او در آرامستان ظهیرالدوله در شمال تهران به خاک سپرده‌شده است.

مجموعه شعر دیوار


ازجمله آثار فروغ مجموعه شعر «دیوار» است. این مجموعه شامل ۲۵ قطعه شعر از فروغ فرخزاد است. این کتاب که دومین اثر فروغ است در طاقچه به‌صورت رایگان در اختیار خوانندگان قرارگرفته است.

مجموعه اشعار فروغ


کتاب «مجموعه اشعار فروغ فرخزاد» را نرگس علیمردانی گردآوری کرده است. در این کتاب علاوه بر اشعار، مطالبی نیز پیرامون زندگی فروغ خواهیم خواند. نویسنده در مقدمه این کتاب به درخشش فروغ در دو کتاب آخر خود اشاره‌کرده است.

شناخت‌نامه فروغ فرخزاد


درباره فروغ کتاب‌هایی چاپ و منتشرشده است. در این کتاب‌ها گاه علاوه بر بررسی اشعار و بیان ویژگی‌های فنی شعر او، گهگاه به زندگی شخصی‌اش نیز پرداخته‌شده است. ازجمله کتاب‌هایی که به این شاعر پرداخته می‌توان به «شناخت‌نامه فروغ فرخزاد» اشاره کرد. این کتاب نوشته شهناز مرادی کوچی است. او که یک پژوهشگر است در مقدمه این کتاب نوشته که در ابتدا قصد انتشار دست‌یافته‌های خود را نداشته است اما به‌تدریج نظر او تغییر کرد. این کتاب دربردارنده بخش کوچکی از یافته‌های اوست که با نگاهی ریزبین سرند شده است.


Avatar

بنوشه فرهت


اشتراک گذاری یادداشت
0 0 رای
امتیاز مطلب
اشتراک
اطلاع از
guest
3 دیدگاه ها
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
بازخورد داخلی
نمایش همه کامنت ها
ناشناس
ناشناس
5 ماه قبل

فروغ واقعا شاعر بی مانندیست در ادبیات ایران

ناشناس
ناشناس
5 ماه قبل

و ناتوانی این دست های سیمانی…

ناشناس
ناشناس
5 ماه قبل

و ناتوانی این دست های سیمانی…

یادداشت های مشابه