دانلود کتاب صوتی دیالکتیک تنهایی اثر اکتاویو پاز با صدای خشایار دیهیمی | طاقچه
با کد تخفیف Salam اولین کتاب الکترونیکی یا صوتی‌ات را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کن.
کتاب صوتی دیالکتیک تنهایی اثر اکتاویو پاز

دانلود و خرید کتاب صوتی دیالکتیک تنهایی

۲٫۷ از ۳ نظر
۲٫۷ از ۳ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب صوتی دیالکتیک تنهایی  نوشته  اکتاویو پاز  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب صوتی دیالکتیک تنهایی

کتاب صوتی دیالکتیک تنهایی نوشتهٔ اکتاویو پاز و ترجمهٔ خشایار دیهیمی و با صدای خود اوست و استودیو نوار آن را منتشر کرده است.

درباره کتاب صوتی دیالکتیک تنهایی

کتاب دیالکتیک تنهایی فصلی بلند از كتاب هزارتوی تنهایی نوشتهٔ اكتاويو پاز است که به بررسی مفهوم تنهایی پرداخته و نگاهی تازه به این موضوع دارد. اکتاویو پاز اندیشمند، نویسنده و منتقد مکزیکی این کتاب را از منظر فرا واقع‌گرایی و اگزیستانسیالیسم نگاشته است. 

تنهایی موضوعی است که همواره بشر به آن اندیشیده، در بین فیلسوفان نیز موضوعی محبوب بوده و افراد دیگر جامعه نیز همواره درگیر این مفهوم بوده‌اند زیرا تنهایی و طردشدگی مفاهیمی نزدیک به هم هستند و انسان همواره به تأیید هم نوعان خود نیاز دارد. انسان موجودی اجتماعی است و از این رو، تنهایی برایش چون عذابی رخ می‌نماید. ولی در این کتاب موضوع تنهایی به شکلی دیگر مورد بررسی قرار گرفته است. احساس تنهایی آن‌طور که انسان خود را از جهان و حتی از خویشتن بیگانه حس می‌کند مفهومی فلسفی است و به شناخت خود مرتبط می‌شود. پاز اعتقاد دارد که تنهایی عمیق‌ترین واقعیت در وضع بشری است. انسان یگانه موجودی است که می‌داند تنهاست و یگانه موجودی است که در پی یافتن دیگری است.

پاز در این مقاله سعی دارد عشق حقیقی را بر عشقی که به اجبار و هنجار جامعه زاده می‌شود برتری دهد. او در بررسی دیالکتیکی و رفت و برگشتی تنهایی و عشق به راه حلی برای حل مشکل تنهایی بشر رسیده است و آن استفاده از تخیل ادبی برای حمله به بت‌های ساختگی و دروغین است تا بتوان حقیقت عشق را عریان کرد.

اکتاویو پاز در نگارش کتاب دیالکتیک تنهایی به ارائه تعاریفی از مفاهیمی چون تولد، زیستن و مرگ می‌پردازد. او زیستن پس از تولد را به جدایی تعبیر کرده و زندگی یعنی فاصله بین مرگ و تولد را زمانی برای وصل و رهایی از تنهایی می‌داند. به اعتقاد او، انسان در زهدان مادر یگانگی و وحدت در عین کثرت را درک می‌کند و پس از تولد به دنبال آن گمشده یعنی وحدت است و چون آن را پیدا نمی‌کند به تنهایی دچار می‌شود. در زندگی یعنی فاصله میان لحظه تولد تا لحظه مرگ انسان محکوم به تنهایی است؛ زیرا وحدتی در این جهان یافت نمی‌شود. به اعتقاد پاز تنهایی ماهیتی دوگانه دارد و از یک سو آرامش انسان را تأمین کرده و از سویی دیگر منجر به عذاب او می‌شود.

به عقیدهٔ پاز، درک مفهوم تنهایی در زمان‌های گوناگون متفاوت است. او می‌گوید در گذشته آیین‌ها و نظام جوامع بدوی انسان را از تنهایی در امان نگاه می‌داشت و تحمل تنهایی در آن دوران برای بشر دشوار نبوده است؛ اما در دورانی که فرد اهمیت بیشتری نسبت به جامعه پیدا می‌کند، تنهایی نیز به وجود می‌آید و تحمل این تنهایی برای بشر اگر در گروه پذیرفته نشود بسیار دشوار خواهد بود. در این دوران مفهوم عشق رمانتیک نیز مطرح می‌شود و پیش از این، این مفهوم به معنایی که ما می‌دانیم در جهان وجود نداشته است. موضوع عشق در جامعهٔ مدرن بلافاصله بعد از مطرح‌شدن مفهوم تنهایی ایجاد می‌شود.

شنیدن کتاب صوتی دیالکتیک تنهایی را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

این کتاب صوتی را به کسانی که می‌خواهند دیدی تازه به تنهایی داشته باشند پیشنهاد می‌کنیم.

درباره اکتاویو پاز

اکتاویو پاز لوزانو که در سال ۱۹۱۴ در مکزیکوسیتی چشم به جهان گشود، شاعر، نویسنده، دیپلمات و منتقد مکزیکی است. او بسیار جوان بود که به نویسندگی و شاعری روی آورد و از ۱۷سالگی به راه پدربزرگ نویسنده خود رفت و در جهان ادبیات جایی برای خود یافت. او در سال ۱۹۳۷ برای شرکت در کنگره جهانی نویسندگان ضد فاشیست به والنسیای اسپانیا رفت. آشنایی او با لوییس سرنودا و تریستان تزارا در این کنگره در آینده هنری‌اش نقش بسزایی داشت. سال ۱۹۴۳ نیز در زندگی این شاعر و نویسنده اهمیت ویژه‌ای دارد. او در این سال با کمک‌هزینه‌ای که از دانشگاه گوگنهایم به او تعلق گرفت، به آمریکا مهاجرت کرد. حلقه‌های شعری نوپردازان انگلو - آمریکایی نیز در زبان شعری او تاثیرگذار بودند. در همین دوران بود که مطالعاتی درباره هویت مکزیک را آغاز کرد و نتیجه این مطالعات کتاب هزارتوی تنهایی بود. کتاب دیالکتیک تنهایی نیز بخشی از همین مطالعات است. پاز علاوه بر نویسندگی و شاعری در سیاست نیز وارد شد؛ ولی در سال ۱۹۶۸ پس از سرکوب دانشجویان مکزیکی از مقام خود کناره‌گیری کرد. او سرانجام در سال ۱۹۹۸ به علت بیماری سرطان چشم از جهان فروبست.


دیگران دریافت کرده‌اند

با صدای خشایار دیهیمی

مشاهده همه
نظری برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
شابکundefined
زمان۰۰ ساعت و ۴۹ دقیقه
قابلیت انتقالندارد
حجم۳۳٫۷ مگابایت
زمان۰۰ ساعت و ۴۹ دقیقه
قابلیت انتقالندارد
حجم۳۳٫۷ مگابایت