تحلیلی از تاریخ تشیع و امامان (ع)

دانلود و خرید کتاب تحلیلی از تاریخ تشیع و امامان (ع)

بدون نظر
بدون نظر

برای خرید و دانلود  کتاب تحلیلی از تاریخ تشیع و امامان (ع)  نوشته  محمد نصیری  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب تحلیلی از تاریخ تشیع و امامان (ع)

کتاب تحلیلی از تاریخ تشیع و امامان (ع) نوشته محمد نصیری است. کتاب تحلیلی از تاریخ تشیع و امامان (ع) را نشر معارف منتشر کرده است تا نسل امروز را بهتر و بیشتر با تاریخ پرشکوه اسلام آشنا کند.

درباره کتاب تحلیلی از تاریخ تشیع و امامان (ع)

یافتن و آموختن تجربه بسیار مفید است اما نباید فراموش کرد که آگاهی از چگونگی تجربه دیگران بویژه صالحان، مصلحان، پارسایان و ... نیز سودمند و گاه سودمندتر است؛ چراکه آن تجربه، دوره خود را گذرانیده و نتایج خود را معلوم داشته است.

زندگانی پیشوایان شیعه و تاریخ پرفراز و نشیب تشیع در تاریخ اسلام و تجربه ۲۵۰ ساله فعالیت مستمر ائمه علیهم السلام و یاران آنان از جهاتی شایسته اندیشه و تأمّل بسیار است. از نظر انسان‌شناسی و حرمت مقام انسان این حقیقت که پیشوای دینی و اجتماعی در نزد شیعیان حجت الهی نامیده می‌شود و چون رسول الهی برخوردار از مقام عصمت است و نیز اینکه باید از جانب خدا و رسول برگزیده شود، حائز اهمیت و تأمل وافر است. اشاره به اختصاص بیش از ۳۱ از کلّ یکی از مهمترین کتاب‌های شیعه (کتاب الحجة) یعنی اصول کافی به امامت و شناسایی رهبر و حجت برای نمایاندن اهمیت بحث و جایگاه رفیع این امر کفایت می‌کند. در این کتاب تلاش شده است تا برخی از مهمترین سرفصل‌های تاریخ تشیع و زندگی امامان اهل‌بیت علیهم السلام تحلیل شود.

خواندن کتاب تحلیلی از تاریخ تشیع و امامان (ع) را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

این کتاب را به تمام مسلمانانی که می‌خواهند درک بهتری از تاریخ اسلام داشته باشند پیشنهاد می‌کنیم.

بخشی از کتاب تحلیلی از تاریخ تشیع و امامان (ع)

در بیان تعریف اصطلاحی شیعه شاید بهتر باشد که دو گونه معنا و تعریف برای آن ذکر کرد: یکی تعریف عامّ و دیگری تعریف خاص.

تعریف عامّ: ارائه تعریفی عام و دربردارنده نقاط اشتراک همه فرقه‌هایی که در منابع کهن، شیعه دانسته شده و یا به تشیع منتسب‌اند، بسیار دشوار است، زیرا قریب ده تعریف ارائه شده که هر یک طرفدارانی نیز دارد، اگرچه در مجموع تعریفی عام‌اند و بیش از یک فرقه شیعه را شامل می‌شوند. با این حال شاید بتوان شیعه را به نحو عامّ این‌گونه تعریف کرد: «شیعه به هر فرد یا فرقه‌ای گفته می‌شود که افضلیت امام علی علیه‌السلام را بر همه صحابه و احقیت او را در امامت و خلافت باور داشته باشد». آوردن قید استمرار این امر در فرزندان علی علیه‌السلام لازم نمی‌نماید، زیرا همه فرقی که چنین قولی نسبت به امام علی علیه‌السلام دارند، به استمرار آن در فرزندان او باور دارند.

تعریف خاص: به نظر می‌رسد هرگاه فرقه شیعی خاصی، همانند اثناعشریه، موردنظر باشد، با دشواری بسیار کمتری می‌توان آن را تعریف کرد. زیرا شیعه اثناعشری جریان شیعی واحدی است که کمتر دچار تطور در نظام اعتقادی شده و از ممیزات عقیدتی ثابتی برخوردار بوده است.

یکی از نام‌های رایج شیعه اثناعشری، «امامیه» است. شیخ مفید رحمه‌الله در تعریف «امامیه» می‌گوید: امامی‌مذهب کسی است که:  به وجوب امامت و وجود آن در هر زمانی باور داشته باشد؛ نصّ جلی بر امام و عصمت و کمال را برای او واجب بداند؛ (۳) به تداوم و انحصار امامت در فرزندان امام حسین علیه‌السلام معتقد و سلسله امامت را به امام رضا پیوند زند. چون همه شیعیانی که به استمرار سلسله امامت شیعی تا امام رضا علیه‌السلام باور دارند پس از او به تداوم آن تا امام دوازدهم (امام مهدی علیه‌السلام) نیز معتقدند و فرقه شیعی مهمی پس از واقفیه، که آخرین حلقه این سلسله را امام کاظم علیه‌السلام می‌دانند، پدید نیامده است.

همچنان که پیداست محور اصلی این تعریف «امامت و امام» است که وجه مشترک همه تعاریف عام و خاص شیعه نیز هست. در این تعریف، تأکید بیشتری بر اصل امامت شده است.

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۲۶۵ صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۰,۵۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۸۹/۰۳/۱۶
شابک۹۷۸-۹۶۴-۸۵۲۳-۸۸-۱
دسته بندی
تعداد صفحات۲۶۵صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۰,۵۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۸۹/۰۳/۱۶
شابک۹۷۸-۹۶۴-۸۵۲۳-۸۸-۱