با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
کتاب آئینه تمام نما اثر محی‌الدین حائری شیرازی

دانلود و خرید کتاب آئینه تمام نما

۴٫۹ از ۱۵ نظر
۴٫۹ از ۱۵ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب آئینه تمام نما  نوشته  محی‌الدین حائری شیرازی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب آئینه تمام نما

کتاب آئینه تمام نما نوشته آیت‌الله محی‌الدین حائری شیرازی است. کتاب آئینه تمام نما را انتشارات معارف برای تمام علاقه‌مندان به حکمت اسلام منتشر کرده است.

درباره کتاب آئینه تمام نما

این کتاب درس‌ گفتارهای نویسنده با محوریت عاشورا است که به صورت منسجم گردآوری شده است. این کتاب که در هفت فصل ارائه شده، با محوریت عاشورا مباحثی نظیر بینش و بصیرت حسینی، درس‌های عاشورا، عوامل واقعه عاشورا، پیامدهای واقعه عاشورا، در سوگ سیدالشهدا و ... عنوان شده است.

درس‌های این کتاب با تمثیل‌هایی خواندنی همراه شده، خواننده را در فهم بیشتر قیام سیدالشهدا (ع) در سال ۶۱ هجری که منجر به شهادت آن حضرت شد، یاری می‌کند. این کتاب با توجه به اینکه بر مبنای سخنرانی‌ها تنظیم شده، خواننده را با فضای متن کتاب به خوبی همراه می‌کند

خواندن کتاب آئینه تمام نما را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

این کتاب را به تمام علاقه‌مندان به حکمت و شناخت واقعه عاشورا پیشنهاد می‌کنیم.

بخشی از کتاب آئینه تمام نما

امام حسین (ع) این کار را بر اساس (إیاک نَعْبُدُ) (تنها تو را می‌پرستیم) و با پشتوانهٔ (إِیاک نَسْتَعینَ) (تنها از تو کمک می‌خواهیم) انجام داد. شب عاشورا فرمود: پشتوانهٔ من خداست. خدا در زندگی خیلی خوب با من برخورد کرده و هرگز مرا تنها نگذاشته است و در این جریان نیز مرا کمک خواهد کرد.

خداوند متعال عمل هاجر و ابراهیم (ع) را در قربانی کردن گوسفند و در رمی جمره، اخذ کرد و در حج گنجانید؛ لذا برای مردم ارزش دارد که پول خرج کنند و بروند پای این طومار را امضا کنند و ابراهیمی بشوند. خدایی که با ابراهیم (ع) چنین کرد، کجا می‌گذارد عملیات محرّم، فراموش بشود؛ عملیاتی که سنگین‌تر از کار ابراهیم بود؟! ازاین‌جهت محرّم را در قلب شیعیان و انسان‌های صالح و جوانمرد - از هر دین و مذهبی که باشند - می‌گنجاند.

آنچه به حسین‌بن‌علی (عهما) دادند نیز بالاتر از آن است که به ابراهیم (ع) دادند. خدا چشمهٔ زمزم را برای ابراهیم (ع) در کنار بیت سنگی خودش قرار داده است؛ اما بیت اصلی خداوند دل مؤمن است و خدا از کنار خانهٔ اصلی خودش برای حسین‌بن‌علی (عهما) و پیغمبر (ص) چشمهٔ اشک را قرار داده است. از این جهت امام حسین (ع) می‌فرماید: «أنا قَتِیلُ الْعَبْرَة»

(من کشتهٔ اشکم).

حسین (ع) مظهر عشق به خدا

حسین (ع) مظهر عشق به خداست. کسی نمی‌دانست که حسین (ع) عاشق است؛ لذا زخم تنش را دیدند، ولی سوز دلش را ندیدند و درک نکردند و نخواهند کرد. کسی در کربلا نفهمید که امام حسین (ع) چه سِرّی دارد؛ زخمش را دیدند، اما نجوا و مناجاتش را ندیدند. امام حسین (ع) دلش را برای مناجات با خدا پَرپَر می‌زند. نمی‌دانند که او با خدای خودش چه حالی دارد. خداوند حسین (ع) را برای ما علامت گذاشته است که او را به‌عنوان عاشق بشناسیم و بدانیم که حسین یعنی کسی که برای یک لحظه مناجات با خدا همه‌چیز را تحمل می‌کند.

امام حسین (ع) از همه باغیرت‌تر است، اما وقتی در شب عاشورا عزم سپاه یزید و ابن‌سعد را بر گرفتن بیعت یا کشتن خود و یارانش دید، یک درخواست می‌کند. آیا امام حسین (ع) اهل تقاضا بود، آن‌هم از ابن‌سعد؟! از همه مهم‌تر اینکه این تقاضا را به برادر عزیزش حضرت عباس (ع) واگذار کرد که از ابن‌سعد یک شب مهلت بگیرد. حضرت عباس (ع) که منّت هیچ‌کس را نمی‌کشد، می‌آید و به عمربن‌سعد ملعون می‌فرماید: برادرم مرا فرستاده تا امشب را از شما مهلت بگیرم

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۹)
زهره
۱۴۰۰/۰۵/۲۰

کاش بذاریدش تو بی‌نهایت :')

ره دوست
۱۴۰۰/۰۵/۲۰

سلام این کتاب هم در مورد عاشورا و محرم هست. لطفا در تخفیف طرح محرم خوانی قرار بدید.

amine
۱۴۰۰/۰۵/۲۶

لطفا برای این کتاب هم تخفیف بذارید. جز کتابهای محرم هست

m.a
۱۴۰۰/۰۵/۳۰

اطفا این کتاب را هم جز تخفیف محرم خوانی بگذارین

erfane
۱۴۰۰/۰۵/۲۸

سلام لطفا این کتاب رو هم داخل تخفیف محرم خوانی قرار بدین مث اینکه از قلم افتاده ممنون🙏🏻

جعفرطیاری
۱۴۰۰/۰۷/۱۸

این کتاب نگاه جدیدی به بحث قیام امام حسین علیه السلام و صلح امام حسن علیه السلام را ارائه می‌دهد البته اگر دنبال متن علمی قوی هستید کتاب های شهید مطهری مناسب تر هستند

solmaz
۱۴۰۰/۰۶/۲۱

سلام لطفا روی این کتاب که مناسب ایام است تخفیف اعمال کنید

amir ataei
۱۴۰۱/۰۲/۲۱

عالی بود، پر از مطالب تاریخی و اجتماعی و اخلاقی و عرفانی که از مکتب بزرگ سید الشهداء و امام حسن مجتبی علیهما السلام استفاده می‌شود. واقعا عالی اعلی الله مقامه الشریف و رضوان‌الله تعالی علیه

عاشق کتاب
۱۴۰۰/۰۷/۱۵

خیلی خوب

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۱۵)
همچنان که برای جداکردن آهن از کاه، از آهن‌ربا و کهرُبا استفاده می‌شود، خداوند هم برای امتحان مردم، امام حسین (ع) را قطب قرار داده است تا همه آخرتی‌ها و خدایی‌ها دور او جمع شوند. یزید آن زمان و اسرائیل امروز را نیز کهربا قرار داده است تا دنیاپرست‌ها از هر قبیله و امتی که باشند، دور آنها جمع شوند. خداوند مردم را این‌چنین از همدیگر جدا می‌کند.
امیرماکان جعفری
حضرت حسین‌بن‌علی (عهما) در شب عاشورا به یک صورت سخن گفت و در روز عاشورا به‌گونه‌ای دیگر. شب عاشورا، سخن از «نمی‌خواهم، احتیاج ندارم، بروید، بیعتم را برداشتم» می‌گوید، ولی روز عاشورا می‌فرماید: «هَلْ مِنْ ناصِرٍ یَنْصُرُنی؟» (آیا یاوری هست که مرا یاری کند؟). شب آن‌طور گفت تا مبادا خبیثی در بین طیّب‌ها باشد و روز آن‌گونه درخواست یاری کرد تا مبادا طیّبی در بین خبیث‌ها مانده باشد. شب، غربال می‌کند تا فقط صالحان بمانند و روز غربال می‌کند تا فقط اشقیا در مقابل او ایستاده باشند. شب برای پس زدن نااهل‌ها بود و روز برای جذب خودی‌هایی که از بدِ روزگار و بدِ خودشان به خودشان، در لشکر عمرسعد ایستاده بودند؛ اندرونی‌هایی که به‌ظاهر بیرونی بودند.
M.r.Adideh
(وای بر شما ای پیروان خاندان ابی‌سفیان، اگر دینی ندارید و از روز بازپسین نمی‌ترسید،‌ دستِ‌کم در دنیای خود آزادمرد باشید و اگر به گمان خود عرب‌نژادید، به شئون نژادی خود بازگردید). بیایید جاهلی بشوید؛ بیایید با من مانند اهل جاهلیت رفتار کنید؛ بیایید از اجداد جاهلتان یاد بگیرید؛ صفات عهد جاهلی‌تان را از دست ندهید. یعنی صد رحمت به اجداد جاهلیت! شما به مراتب چیزی پَست‌تر از آنها شدید. او می‌فرماید کدام یک از اجداد شما در جنگ‌های جاهلی قبل از اینکه کار مَرد را تمام کند، به سمت خیمه‌هایش حمله می‌کند؟! ابن‌سعد وقتی این را شنید تصدیق کرد و گفت راست می‌گویی و دستور داد برگردند.
امیرماکان جعفری
امام علی (ع) می‌فرماید: «وَ مُجْتَنِی الثَّمَرَةِ لِغَیرِ وَقْتِ إِینَاعِهَا کالزَّارِعِ بِغَیرِ أَرْضِه» (آن کس که میوه را در وقت رسیدنش نچیند، چون کشاورزی است که بذر را در زمین دیگری بکارد). یعنی زحمتش را او کشیده و صاحب زمین سودش را می‌برد، چون غاصب است و باید اجاره این کار را بدهد.
ترنج
حمران‌بن‌اعین از امام باقر (ع) سؤال کرد: قیام شما چه زمانی است؟ حضرت به این مضمون فرمود: اگر خانواده و خویشان و آشنایانت اهل وفا هستند، بدان قیام ما نزدیک است. یعنی وقت برداشتن ثمره وقتی است که احساس شود، وفا در جامعه زیاد شده است. اگر کسی می‌خواهد ببیند ظهور نزدیک است یا نه، به اطراف و قبیله و شهرش نگاه بکند و ببیند وفاداری‌شان چطور است. اگر وفا زیاد شده، بداند ظهور نزدیک است و اگر وفا کم است، بداند نزدیک نیست.
ترنج
«جنگ نرم» برای شکار بصیرت است و «جنگ سخت» برای شکار صبر.
ترنج
دربارهٔ کار اباعبدالله و بچه‌ها و جوان‌ها و اهل‌بیت آن حضرت تأمل کنید. آن حضرت می‌خواهد عاشورا آیینه تمام‌نمای دو نوع اسلام باشد. بعضی از آیینه‌ها کوچک هستند که آدم فقط صورتش را در آنها می‌بیند و بعضی هم به‌اندازهٔ قَدِّ انسان هستند و انسان تمام قامتش را در آن می‌بیند. آن حضرت می‌خواهد تمام قامت دو اسلام را معرفی کند تا مسئله‌ای را که در اسلام پیش آمده بود حلّ کند.
عبدالحســــــین
همه باید به خود بگویند: «در خودت هم ابن‌سعد و حَرمله‌ای وجود دارد، مواظبشان باش و به آنها لعن کن و به حسینِ وجود و فطرتت سلام کن». لعن و سلام معنای عامی دارد. مگر نمی‌گوییم: «اللَّهُمَّ الْعَنْ أَوَّلَ ظَالِمٍ ظَلَمَ حَقَّ مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ، وَ آخِرَ تَابِعٍ لَهُ» (خدایا لعن کن اولین ظالم بر محمد و خاندان محمد را و دیگرانی را که از او تبعیت می‌کنند تا آخرینشان را). اگر ابن‌سعد درون انسان فعال شود، می‌شود «آخِرَ تَابِعٍ لَهُ». به همین دلیل می‌گویند: «کُلُّ یَوْمٍ عاشُوراء وَ کُلُّ أرْضٍ کَرْبَلاء». عموم زمانی و عموم مکانی دارد. شهدا آن‌هایی بودند که وقتی لعن می‌کردند، نفس امّارهٔ خودشان را از قلم نمی‌انداختند و وقتی به حسین‌بن‌علی (عهما) سلام می‌کردند، عقل و نور خودشان را که از نور اهل‌بیت (عهم) بود، فراموش نمی‌کردند. آنها نور عقل را جدّی گرفتند و متابعتش کردند تا به مقام شهادت رسیدند.
ترنج
نباید عزّت‌محور بود؛ بلکه تکلیف‌محوری صحیح است. تکلیف‌محور آن است که آبرو بیاورد، نه اینکه آبرو بردارد. آبرو به‌دست آوردن موج‌سواری است. آبرو خرج کردن تکلیف‌محوری است. انسان باید حرف حق را بزند، اگرچه به او فحش بدهند.
عبدالحســــــین
حضرت حسین‌بن‌علی (عهما) در شب عاشورا به یک صورت سخن گفت و در روز عاشورا به‌گونه‌ای دیگر. شب عاشورا، سخن از «نمی‌خواهم، احتیاج ندارم، بروید، بیعتم را برداشتم» می‌گوید، ولی روز عاشورا می‌فرماید: «هَلْ مِنْ ناصِرٍ یَنْصُرُنی؟» (آیا یاوری هست که مرا یاری کند؟). شب آن‌طور گفت تا مبادا خبیثی در بین طیّب‌ها باشد و روز آن‌گونه درخواست یاری کرد تا مبادا طیّبی در بین خبیث‌ها مانده باشد. شب، غربال می‌کند تا فقط صالحان بمانند و روز غربال می‌کند تا فقط اشقیا در مقابل او ایستاده باشند. شب برای پس زدن نااهل‌ها بود و روز برای جذب خودی‌هایی که از بدِ روزگار و بدِ خودشان به خودشان، در لشکر عمرسعد ایستاده بودند؛ اندرونی‌هایی که به‌ظاهر بیرونی بودند.
عبدالحســــــین

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۲۲۴ صفحه
قیمت نسخه چاپی۳۰,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۹/۰۳/۲۶
شابک۹۷۸-۶۰۰-۴۴۱-۱۴۳-۱
تعداد صفحات۲۲۴صفحه
قیمت نسخه چاپی۳۰,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۹/۰۳/۲۶
شابک۹۷۸-۶۰۰-۴۴۱-۱۴۳-۱