فرهنگ و تمدن اسلامی

دانلود و خرید کتاب فرهنگ و تمدن اسلامی

۳٫۳ از ۳ نظر
۳٫۳ از ۳ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب فرهنگ و تمدن اسلامی  نوشته  علی‌اکبر ولایتی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب فرهنگ و تمدن اسلامی

کتاب فرهنگ و تمدن اسلامی نوشته دکتر علی‌اکبر ولایتی کتاب بیستم از مجموعه تاریخ دفتر نشر معارف است.

بن مايه فرهنگ و تمدن اسلامی بر تعاليم، سيره و سنت شخصيتی استوار است كه در پايان قرن ششم ميلادی قدم به عرصه خاكی نهاد. جستجو و دقت در مدارك تاريخی پانزده قرن قبل، بازگشت به سرزمين مكّه و توجه به سنگلاخ‌های كوچه ها و آمد و شد مردم قبيله ای آن، انسان آرام و متفكری را نشان می‌دهد كه از نيمروز زندگی گذشته و اغلب اوقات عبايش را روی شانه‌هايش انداخته، چپيه اش را روی صورت كشيده، گاهی به آرامی و زمانی به سرعت قدم برمی دارد، به عابرين و صحنه های شلوغ و پر سر و صدای اطراف بی‌توجه و در افكارش غوطهور است. با اين حال هيچ گاه از پاسخ دادن به سلام پايين ترين افراد يا ادای كلمه ای مهرآميز به اطفالی كه علاقه دارند در اطرافش جمع شوند، غافل نيست. با آنكه دشواريها، فراز و نشيبهای طاقت سوز و ابعادی از مشكلات پيش روی اوست، چنان مصمم، كوشا، استوار و پاكدامن است كه حتی بدخواهان و دشمنانش او را لقب افتخارآميز «امين» داده اند. و اراده آهنين و همت والای او در راه آشنايی و پيوند همه مردم با يگانه هستی بخش را مثال می زنند.

در پگاه قرن هفتم و آغاز اتصالش به افق مبين و جرقه های پياپی مكاشفه و قرار گرفتن در شعاع وحی، يگانه پيام جهانی اش ـ توحيد ـ را با سخن از قلم و آگاهی، آغاز كرد. هدفمندی حيات، برابری انسان‌ها در خلقت و در پيشگاه الاهی و بطلان تفاخرات قومی و نژادی و نفی امتيازها، جلوه هايی از همان پيام جهانی، در سراسر سلوك ۲۳ ساله اش بود.

به جريان انداختن زندگی با همه ی ابعاد و انواع فعاليتهايش بر پايه عدالت و بر حسب ضابطه ای معنوی ـ عشق به خدا ـ و معيارهای اخلاقی و مبتنی بر تقوای الاهی و خشيت او جل جلاله، جزئی از برنامه تمدن ساز مكتب او بود. همكاری در مورد نيكی و تقوا، دوستی و محبت بر يكديگر، ظلم نكردن و ظلم نپذيرفتن، احترام به خون، ناموس و دارايی ديگران، فرو خوردن خشم، گذشت از مردم، وفای به عهد چه در پيمانهای فردی و چه در قراردادهای اجتماعی و بين المللی، تكيه بر خردورزی و انديشه و پاس داشت علم، عالمان و متعلمان و تشويق و ترغيب به كسب دانش چه در مورد دين و احكام آن و چه در مورد قوانين حاكم بر هستی و خواص ماده، و تواناييهای موجود در آسمان ها و زمين; توجه به هنر و زيباييهای تعالی بخش موجود در جهان هستی و زندگی بشر، همه و همه ابعاد و جلوه هايی از ارزش ها و اصول فرهنگی و تمدنی او بود. تمدنی كه به اعتراف همه عالمان مسلمان و بسياری از

دانشمندان غيرمسلمان سالها چون چراغی فروزان، فرا راه زندگی انسانها درخشيد.

درباره کتاب فرهنگ و تمدن اسلامی 

کتاب فرهنگ و تمدن اسلامی كه به قلم دكتر علی اكبر ولايتی و بر اساس سرفصل درس تاريخ و تمدن اسلامی نگاشته شده است، در صدد است تا با ارائه گزارشی مستند و متقن از نحوه شكل گيری تمدن اسلامی و فراز و فرودهای آن ـ كه بر پايه منطقی قابل درك و بيان شدنی استوار است ـ زمينه های بيداری، خودباوری، و خيزش در ميان دانشجويان و ديگر نسلهای فرهيخته كشور را فراهم آورد.

كتاب دارای يك مقدمه، و يازده بخش اصلی است. نگارنده تلاش كرده است در مقدمه كتاب، دورنمايی از كليات مباحث را بيان نمايد. در بخش اوّل پس از تعريف تمدن و فرهنگ به عوامل فراز و فرود تمدنها، رابطه اخلاق، فرهنگ، تمدن و قانون پرداخته شده است. بخش دوّم به زمينه های شكل گيری تمدن اسلامی و تاريخ نگارش در تمدن اسلامی می پردازد. 

بخش سوم با عنوان شكوفايی علوم در تمدن اسلامی به نقش مسلمانان در علومی چون رياضيات، نجوم، فيزيك و مكانيك، طب، كيميا، فلسفه، منطق، جغرافيا، ادبيات، قرائت، تفسير، حديث، فقه و اصول، كلام و تصوف اختصاص يافته، و بخش چهارم به سازمانهای اداری و اجتماعی تمدن اسلامی و ابعاد مختلف آن پرداخته است و بخش پنجم به جايگاه هنر در تمدن اسلامی پرداخته است. بخش ششم به تأثير تمدن اسلامی در تمدن غربی در حوزه هايی چون نقاشی، موسيقی و معماری پرداخته است. و بخش هفتم تحت عنوان علل بيرونی و درونی ركود تمدن اسلامی به عواملی چون جنگهای صليبی، ظهور مغولان، سقوط اندلس، استبداد، دنياگرايی، تحول و دور شدن از اسلام راستين پرداخته است.

 بخش هشتم با عنوان، خيزش و اقتدار مجدد جهان اسلام به ابعادی چند از مناسبات خارجی و داخلی فرهنگ و تمدن اسلامی در دوره صفوی پرداخته است و بخش نهم با عنوان علل متأخر ركود فرهنگ و تمدن اسلامی به موضوعاتی چون استعمار كهنه، علل پيدايش استعمار، استعمار در آسيا و خاورميانه، استعمار نو، شركتهای چندمليتی و نهادهای بين المللی و موضوع جهانی شدن و پيامدهای آن پرداخته است. بخش دهم به موضوع بيداری اسلامی و زمينه ها و نشانه های آن پرداخته است.

 خواندن کتاب فرهنگ و تمدن اسلامی را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

 همه دانشجویان و پژوهشگران حوزه تمدن اسلامی

 بخشی از کتاب فرهنگ و تمدن اسلامی

 علم موسیقی

در دوره عباسيان و هم زمان با اوج گيری نهضت ترجمه، كتابهای موسيقی ايران و هند و يونان نيز ترجمه شد و خلفای عباسی در ترويج و توسعه فن موسيقی و دانش آن كوشيدند; در اينجا شرحی از آثار و نوآوريهای علمی دانشمندان موسيقی در دوره خلافت عباسيان را به اختصار می آوريم:

ابراهيم بن ماهان موصلی (۱۸۸ـ۱۲۵ ق); پدرش ماهان از دهقانان ارجان يا ارگان فارس بود و از فارس به كوفه مهاجرت كرد و در آنجا با خانواده ای اصيل و ايرانی وصلت كرد. ابراهيم با پيشرفتی شگفت آور موسيقی را نزد كسانی چون جوانويه ايرانی فرا گرفت و به سرعت شهرت او به دربار خليفه عباسی، مهدی، رسيد. ابراهيم به دعوت مهدی خليفه عباسی و پسر او هارون الرشيد در دربار مقام و منزلتی خاص يافت. بيشتر خوانندگان و نوازندگان بغداد و دربار خلفا، بهويژه بزرگان دانش موسيقی چون اسحاق موصلی، از شاگردان و تربيت شدگان او بودند

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۲)
محمد طاهر پسران افشاریان
۱۴۰۰/۰۳/۱۶

این کتاب جز درس های این ترم من هست قراره که امتحام بدهم😅😅😅😅😅😅😅😅😅😅😅😅😅😅

zizi zizi
۱۴۰۰/۰۳/۲۸

قابلیت سرچ تو این کتاب خیلی خوبه

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۸۲)
نهضت ترجمه در بغداد پس از دو قرن كار جدی به تدريج رو به افول نهاد البته افول نهضت ترجمه به معنای كاهش علاقه به علوم ترجمه شده يا كم شدن شمار دانشمندان مسلط به ترجمه از زبان يونانی نبود، بلكه سبب اصلی خاموشی نهضت ترجمه را فقط می توان عدم ارائه مطالب تازه دانست. به عبارت ديگر، اين نهضت موضوعيت اجتماعی خود را از دست داده بود. عدم ارائه مطالب تازه به اين معنا نبود كه كتاب غيردينی يونانی ديگری برای ترجمه وجود نداشت، بلكه به اين معنا بود كه كتاب يونانی ديگری كه به ملاحظات و خواسته های بانيان، عالمان و دانشمندان مربوط شود وجود نداشت. در بيشتر رشته های علمی، متون اصلی از مدتی پيش تأليف شده بود. در نتيجه، همه رشته ها به سطحی بالاتر از سطوح آثار ترجمه شده رسيده بودند و بانيان و حاميان، اكنون بيش از گذشته، به جای سفارش و پشتيبانی از ترجمه، پشتيبان و سفارش دهنده مطالب اصيل و به زبان عربی بودند.
محمد طاهر پسران افشاریان
ج) دوره پس از مأمون: پس از مأمون، و در دوره متوكل عباسی (حك  : ۲۴۷-۲۳۲ ق) كار ترجمه همچنان ادامه داشت. ازجمله حنين بن اسحاق همچنان در دوره متوكل به كار ترجمه اشتغال داشت; اما انتقال مركز حكومت اسلامی از بغداد به سامرا در دوره معتصم (حك : ۲۲۷-۲۱۸ ق) باعث تغييراتی در چگونگی ترجمه آثار مختلف به عربی شد. مهم ترين علت اين تغيير كاسته شدن اهميت بيت الحكمه، مهم ترين نهاد علمی اين دوره، بود.
محمد طاهر پسران افشاریان
ب) دوره مأمون (حك  : ۲۱۸-۱۹۸ ق): مأمون، دوره كوتاهی پس از هارون الرشيد به حكومت رسيد، و هنگام به خلافت رسيدن او اوج دوره رواج مباحث كلامی بر اساس برداشتهای متفاوت از آيات قرآن كريم بود. در اين دوره بهويژه آثار فلسفی متعددی به عربی ترجمه شد.
محمد طاهر پسران افشاریان
يحيی بن خالد برمكی، وزير هارون، برای به دست آوردن مترجمانی قابل كوشش بسياری كرد. در زمان هارون، كتابخانه شهرهايی كه به دست مسلمانان می افتاد كلا به بغداد منتقل می شد. نخستين آثار علوم يونانی، ازجمله كتابهای اصول هندسه نوشته اقليدس و مجسطی، نوشته بطلميوس و نيز آثاری در پزشكی از زبان هندی در اين دوره به عربی ترجمه شد.
محمد طاهر پسران افشاریان
دارالعلمها بودند. اين دارالعلمها كتابخانه های عمومی به حساب می آمدند. ازجمله اين مراكز، دارالعلم فاطميون در مصر است. در اين نهاد، كه در ۳۹۵ ق و به دستور الحاكم بامرالله، خليفه فاطمی مصر، در قاهره تأسيس شد، تقريباً يك ميليون جلد كتاب وجود داشت. دارالعلم موصل را نيز جعفربن محمد حمدان موصلی بر پا ساخت. اين مركز نخستين مركزی بود كه در آن كتابهايی از همه رشته های علمی گردآوری شده بود.
محمد طاهر پسران افشاریان
از ديگر مراكز علمی و بسيار مهم و مشهور دوره اسلامی، نظاميه ها بودند. در نيمه دوم سده پنجم هجری، خواجه نظام الملك با ساخت مدارسی به نام نظاميه در بغداد و نيشابور و شهرهای ديگر بنای اين نظاميه ها را پديد آورد. در نظاميه بغداد، كه در ۴۵۹ ق تأسيس شد، ابواسحاق شيرازی تدريس می كرد. پس از آن بزرگ ترين مقام تدريس در اين مدرسه به امام محمد غزالی رسيد و از آن پس تأسيس مدارس در جهان اسلام گسترش يافت. مدارس و مراكز علمی كه به امر خواجه در قلمرو سلجوقيان تأسيس شد به سبب انتساب به خواجه نظام الملك به نظاميه مشهور شدند. ب
محمد طاهر پسران افشاریان
نظاميه نيشابور، كه به خاطر توجه خواجه نظام الملك و ديگر پادشاهان سلجوقی به شهر نيشابور در اين شهر تأسيس شد و افراد مشهوری چون امام موفق نيشابوری، حكيم عمر خيام، حسن صباح، امام محمد غزالی و برادرش امام احمد و امام محمد نيشابوری در آنجا تربيت شدند. نظاميه نيشابور، به خاطر شمار مدرسان و فقهای مشهوری كه در آن به تعليم مشغول بودند، پس از نظاميه بغداد، در جايگاه دوم قرار گرفت. نظاميه اصفهان و بلخ نيز استادان ناموری داشت.
محمد طاهر پسران افشاریان
در يك نگاه كلی، نگاه دانشمندان اسلامی به طبيعت و بهويژه به انسان، در همان چارچوب نظريه های انسان ـ جهان شناختی يونانی، يعنی نظريه پزشكی جالينوسی در عرصه پزشكی و نظريه زمينْ مركزی بطلميوس در گستره دانش ستاره شناسی بوده است.
محمد طاهر پسران افشاریان
در اسلام، روشهای متعددی برای دسته بندی علوم وجود داشته است. اين روشها عموماً از نوع نگرش پديدآورندگان آنها به جهان اطراف نشئت می گرفته است. در طبقه بندی نخست، علوم به نظری و عملی تقسيم می شوند، بدون آنكه كيفيت و چگونگی انجام علوم عملی مطرح باشد. در علوم نظری كه می توان به آن «حكمت نظری» نيز گفت، تنها اصل شناخت و معرفت مطرح است. علوم نظری به سه قسمت تقسيم می شود:
محمد طاهر پسران افشاریان
«علم الاهی» (علم اعلی) كه مخصوص امور مجرد از مادّه (متافيزيك) است; «علم حساب و رياضی» (علم اوسط) كه بحث آن علوم تماماً ذهنی و مجرد از مادّه است; و «علم طبيعی» (علم ادنی) كه به امور متعلق به مادّه، چه در صورت ذهن و چه در خارج از آن، می پردازد. علوم عملی نيز سه دسته اند: «علم اخلاق» مربوط به زندگی شخصی; «علم تدبير منزل» مربوط به خانواده; و «علم سياست» مربوط به مسائل جامعه. اين طبقه بندی تحت تأثير فلسفه يونان، بهويژه ارسطو، صورت گرفته است.
محمد طاهر پسران افشاریان

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۲۹۶ صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۵,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۸۶/۱۲/۱۷
شابک۹۷۸-۹۶۴-۸۵۲۳-۳۹-۳
تعداد صفحات۲۹۶صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۵,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۸۶/۱۲/۱۷
شابک۹۷۸-۹۶۴-۸۵۲۳-۳۹-۳