با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
ایکیگای؛ دلخوشی های کوچک زندگی

دانلود و خرید کتاب ایکیگای؛ دلخوشی های کوچک زندگی

چگونه یک زندگی پرمفهوم داشته باشیم؟

۲٫۸ از ۴ نظر
۲٫۸ از ۴ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب ایکیگای؛ دلخوشی های کوچک زندگی  نوشته  محدثه احمدی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب ایکیگای؛ دلخوشی های کوچک زندگی

کتاب ایکیگای؛ دلخوشی های کوچک زندگی اثری از یوکاری میتسوهاشی با ترجمه محدثه احمدی است. این کتاب قرار است به ما پاسخ یک سوال را بدهد: چگونه یک زندگی پرمفهوم داشته باشیم؟

درباره کتاب ایکیگای؛ دلخوشی های کوچک زندگی

کلمه‌ی ژاپنی «ایکیگای» از دو قسمت تشکیل شده است: «ایکی» به معنای زندگی و «گای» به معنای ارزش یا بها. پس ایکیگای یعنی ارزش زندگی یا شادی در زندگی. درواقع به همان دلیلی اشاره دارد که صبح‎‌ها به علتش از خواب بیدار می‌‎شویم. نمی‌توان ایکیگای را به معنای هدف زندگی ترجمه کرد. بلکه باید در معنا کردن این عبارت، به آن لذت و نشاطی اشاره کرد که هرکسی در زندگی روزانه خودش پیدا می‌کند. چیزی که بدون آن زندگی‌اش شاد نیست.

ایکیگای را می‌توان به «دلیلی برای بودن» ترجمه کرد. این دلیل می‌تواند هر چیزی باشد. کار، سرگرمی، بزرگ کردن کودکان و ... . در فرهنگ ژاپنی هر کسی یک ایکیگای دارد و ایکیگای برای هرکس متفاوت از دیگران و منحصر به خودش است. ژاپنیان همچنین اعتقاد دارند که هر کس با یافتن ایکیگای خود قناعت را پیدا می‌کند و زندگی‌اش را معنا می‌بخشد. 

ایکیگای شما چیست؟ این سوال هم چیزی است که پاسخ صحیح یا غلطی برای آن وجود ندارد. ایکیگای همان کاری است که برای رسیدن به شادی به آن دست می‌زنیم و همین موضوع می‌تواند به ما کمک کند تا درک بهتری از این مفهوم پیدا کنیم. یوکاری میتسوهاشی در کتاب ایکیگای؛ دلخوشی های کوچک زندگی شما را با این مفهوم آشنا می‌کند و به شما کمک می‌کند تا زندگی پر مفهومی برای خود بسازید. زندگی که با خرد و فرهنگ ژاپن درهم آمیخته است و به زیبایی هرچه تمام‌تر شادی، امید و آرامش را به زندگی شما می‌آورد.

کتاب ایکیگای؛ دلخوشی های کوچک زندگی را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم 

خواندن کتاب ایکیگای؛ دلخوشی های کوچک زندگی را به تمام کسانی که دوست دارند زندگی خوبی سرشار از شادی و آرامش داشته باشند، پیشنهاد می‌کنیم.

بخشی از کتاب ایکیگای؛ دلخوشی های کوچک زندگی

شاید صبح‌ها صدای ساعت مجبورتان کند بیدار شوید، ولی شادی و نشاطی که در آن روز انتظارش را دارید، شما را به تحرک وامی‌دارد. همان طور که در مقدمه توضیح دادم، کلمه ایکیگای از دو بخش ایکی به معنای زندگی و گای به معنای ارزش ساخته شده است. پس می‌توان آن را ارزش و بهای زندگی تفسیر کرد.

طبق گفته استاد هاسه‌گاوا، کلمه ایکیگای به دوره هی‌آن (۷۹۴ تا ۱۱۸۵ میلادی) برمی‌گردد. گای از کلمه کای می‌آید؛ یعنی «صدف»، چون صدف‌ها قبلاً به‌شدت باارزش بودند. پس ایکیگای از آن مشتق شده و معنای «ارزش در زیستن» یا «ارزش در زندگی» را با خود دارد. مفاهیم دیگری در زبان ژاپنی وجود دارند که همگی با گای تمام می‌شوند و نمایانگر ارزش‌های دیگری هستند. مثلاً هاتاراکیگای به ارزش در کار اشاره دارد (هاتاراکی یا هاتاراکو یعنی کار یا کار کردن)، در حالی که یاریگای به ارزش‌گذاری در آن‌چه انجام می‌دهید اشاره دارد. (یاری یا یارو یعنی انجام دادن.) اما ایکیگای مفهوم جامع‌تری دارد.

در مقدمه این را هم گفتم که ایکیگای با زندگی روزمره ارتباط دارد و صرفاً آرمانی نیست و عملی‌تر است. ایکیگای یک فرد می‌تواند خانواده، شغل یا سرگرمی او باشد. می‌تواند سفر آخر هفته برای عکاسی یا چیزی به سادگی یک فنجان قهوه صبحگاهی در کنار همسر یا پیاده‌روی با حیوان خانگی باشد.

یک ضرب‌المثل ژاپنی می‌گوید: «ده نفر یعنی ده رنگ مختلف». یعنی مردم از نظر شخصیت، علایق و طرز فکرْ متفاوتند، پس انتظار می‌رود ده نفر مختلف، ده رنگ متفاوت را انتخاب کنند. همین مسئله درباره ایکیگای نیز صدق می‌کند. ایکیگای هر فرد منحصربه‌فرد است، چون هر یک از ما مسرت را در جنبه‌های مختلف زندگی می‌یابیم. هیچ پاسخ درست یا غلطی برای آن وجود ندارد.

کار یا لذت؟

یکی از تصورات غلط غرب نسبت به ایکیگای این است که حتماً باید با شغل‌تان ارتباط داشته باشد. کسانی که با این مفهوم آشنا هستند، احتمالاً می‌دانند که برای توضیح ایکیگای از نمودار وِن با چهار دایره استفاده می‌شود که همپوشانی دارند: آن‌چه دوستش دارید، آن‌چه در آن مهارت دارید، آن‌چه دنیا به آن نیاز دارد و آن‌چه می‌توانید بابتش پول بگیرید. ایکیگای نیز در تقاطع این چهار دایره قرار می‌گیرد. من نخستین بار زمانی این تعریف را کشف کردم که مشغول تحقیق راجع به ایکیگای برای مقاله بی‌بی‌سی بودم و غافلگیر شدم. چرا؟ چون مفهوم ایکیگای را به چیزهایی محدود می‌کند که با کار ارتباط دارند. در این تعریف محدود، ایکیگای شما باید آن چیزی باشد که می‌توانید بابتش پول بگیرید. ولی از نظر مردم ژاپن، ایکیگای مفهوم گسترده‌تری است و ریشه در زندگی روزانه ما دارد. ایکیگای می‌تواند شغل‌مان یا یک سرگرمی، عزیزان‌مان یا چیزی به سادگی همراهی دوستان‌مان باشد.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۱)
ar
۱۴۰۰/۰۱/۱۷

اطلاعات خوبی در مورد ایکیگای میده و بهتون کمک میکنه ایکیگای خودتون رو پیدا کنید 😍

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۱۴)
از خودتان بپرسید در چه لحظاتی از زندگی واقعاً احساس خوشحالی و موفقیت می‌کنید؟ به گذشته نگاه کنید، سرنخ‌ها را جمع کرده و به هم وصلشان کنید تا بفهمید ایکیگای شما چیست.
ar
ایکیگای صرفاً چیزی که در خود پیدا می‌کنید، نیست، بلکه اغلب چیزی است که شما را با دنیای بیرون پیوند می‌دهد.
ali mohammad
دنبال کردن کنجکاوی‌تان شما را به سمت عمل و فعالیت سوق می‌دهد که همان‌طور که گفتم، جنبهٔ بنیادین ایکیگای است.
ali mohammad
سرگرمی تنها ابزاری برای فعال بودن نیست بلکه راهی برای به اشتراک‌گذاری نشاط با عزیزان و دوستان است.
ali mohammad
کارسازی یعنی فعالانه به شغل‌تان شکل دهید تا با انگیزه‌ها، نقاط قوت و علایق‌تان بیش‌تر تناسب داشته باشد.
ali mohammad
ایکیگای کاری است که انجام می‌دهید بدون این‌که کسی از شما خواسته باشد. انجامش می‌دهید چون دل‌تان می‌خواهد.
ar
ایکیگای نشانگر ارزش‌های شما در زندگی است، مشخص می‌کند بیش از همه به چه چیزی اهمیت می‌دهید و چه چیزی برای‌تان اولویت دارد
ar
ایکیگای مسئله‌ای بسیار درونی است و حتی اگر بقیهٔ دنیا نیز درک‌تان نکنند، باز به دنبالش می‌روید. ایکیگای از درون انسان نشئت می‌گیرد.
ali mohammad
ایکیگای نشانگر ارزش‌های شما در زندگی است، مشخص می‌کند بیش از همه به چه چیزی اهمیت می‌دهید و چه چیزی برای‌تان اولویت دارد.
ali mohammad
ایکیگای اغلب با عمل همراه است. چه کردید و بعد از آن، چه حسی داشتید؟ برای چه کاری وقت می‌گذارید و تا چه اندازه انتظارش را می‌کشید؟
ali mohammad

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۸۰ صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۷,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۹/۱۰/۲۵
شابک۹۷۸-۶۲۲-۷۳۸۳-۰۳-۴
تعداد صفحات۸۰صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۷,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۹/۱۰/۲۵
شابک۹۷۸-۶۲۲-۷۳۸۳-۰۳-۴