با کد تخفیف Salam اولین کتاب الکترونیکی یا صوتی‌ات را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کن.
کتاب مکالمه هایم با سگ وحشی همسایه و بالا روی بام اثر کلم مارتینی

دانلود و خرید کتاب مکالمه هایم با سگ وحشی همسایه و بالا روی بام

دو نمایشنامه

۴٫۰ از ۲ نظر
۴٫۰ از ۲ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب مکالمه هایم با سگ وحشی همسایه و بالا روی بام  نوشته  کلم مارتینی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب مکالمه هایم با سگ وحشی همسایه و بالا روی بام

کتاب مکالمه هایم با سگ وحشی همسایه و بالا روی بام، دو نمایشنامه از کلم مارتینی با ترجمه پژمان طهرانیان است. این کتاب در قالب داستان، بخشی از روابط خشونت‌آمیز و نژادپرستانه مردم جهان را به تصویر درآورده است.

درباره کتاب مکالمه هایم با سگ وحشی همسایه و بالا روی بام

کتاب مکالمه‌هایم با سگ وحشی همسایه و بالا روی بام شامل دو نمایشنامه به نام‌های مکالمه‌هایم با سگ وحشی همسایه و بالا روی بام است. این نمایشنامه‌ها با لحن گزنده کلم مارتینی و ژانری کمدی سیاهی که او برای کارش برگزیده است، تبدیل به اثری خواندنی می‌شود که روابط امروزی در جهان را زیر سوال می‌برد. روابطی که سراسر خشونت است و به شدت نژادپرستانه. 

در نمایش اول، مکالمه‌هایم با سگ وحشی همسایه با ساکنان دو خانه در حومه شهری در کانادا روبه‌رو می‌شویم. مردی به نام رابرت تلر که استاد فلسفه است و با دخترش، الن، که دچار بلوغ زودرس شده زندگی می‌کند. آن‌ها مرتبا با یکدیگر در جنگ و جدالند. همسایه آن‌ها مردی به نام تایلر است که به شدت کنترلگر است و خانه‌اش را به دژی تبدیل کرده است تا کنترل آن را در دست داشته باشد و سگ بزرگ او، تندر که در این مسیر با صاحبش همراهی می‌کند. 

در نمایشنامه دوم، بالا روی بام با زوجی به نام لیا و ریچارد آشنا می‌شویم. زوجی که طلاق نگرفته‌اند، اما به دلیل روابط پیچیده‌ای که دارند، جدا از هم زندگی می‌کنند. لیا عینکش را روی پشت بام گم می‌کند و و رابرت تلر مجبور می‌شود، در تکاپوی برقراری صلح و آرامش در این «سگدانی» که همسایه‌ها برای هم درست کرده‌اند،، از جاهایی بالا برود که تا آن لحظه بالا نرفته است...

کتاب مکالمه هایم با سگ وحشی همسایه و بالا روی بام را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم 

دوست‌داران ادبیات نمایشی و نمایشنامه را به خواندن این اثر دعوت می‌کنیم.

درباره کلم مارتینی

کلِم مارتینی، ۲۵ آگوست ۱۹۵۶ در کلگری کانادا به دنیا آمد. او داستان، نمایشنامه و فیلمنامه می‌نویسد و در دانشگاه کلگری تئاتر تدریس می‌کند. او برای کتاب‌ها و نمایشنامه‌هایش جوایز ایالتی و ملیِ بسیاری گرفته است و بیشتر نمایشنامه‌هایش اجراهایی موفقیت‌آمیز داشته‌اند. حالا مارتینی به همراه همسر و دو دخترش در کلگری کانادا ساکنند.

بخشی از کتاب مکالمه هایم با سگ وحشی همسایه و بالا روی بام

بخشی از مقدمه مارگارت بارد و بارتلی بارد

جنگ‌وجدال پُرهیجانِ همسایه‌ها در سه نمایشنامه مکالمه‌هایم با سگ وحشی همسایه و خانه شیشه‌ای و بالا روی بام بدل به نمونه‌ای کوچک از جنگ‌وجدال‌های بزرگ‌تر در جهان می‌شود و پرسش‌های مهمی درباره ماهیت خشونت و نژادپرستی و حقوق بشر به میان می‌آورد، با شخصیت‌هایی که باید انتخاب کنند آیا می‌خواهند مسئولیت زندگیِ کنونیِ خود را بپذیرند یا صرفاً مخلوقاتی باشند که رویدادهای گذشته به آنها شکل داده است.

مارتینی با شمّ زبانیِ قویِ خود به این همسایه‌ها زندگی می‌بخشد. دیالوگ‌های مارتینی بامزه و باظرافت و پُر از هیجان‌اند و در دهان شخصیت‌های جذابش خوب می‌نشینند. هم عناصر عینی‌ای که او در نمایشنامه‌هایش به خدمت می‌گیرد (نمونه‌هایش در نمایشنامه اول: سگ وحشیِ همسایه، درختِ خشکیده، مجسمهٔ سیاهِ تزئینی، سیستم فوق‌امنیتیِ خانهٔ همسایه) هم گفتارهای شخصیت‌هایش نمادها و نشانه‌هایی از درون‌مایه‌های متن‌هایش هستند.

نمادها قدرت زیادی دارند که اغلب درست فهمیده نمی‌شوند. نمایشنامه‌های مارتینی نیش و نوش‌های این‌گونه بدفهمی‌ها را به جان می‌خرند.

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۲)
تندر: نمی‌دونم. حالا مگه یه‌کم خشن‌بودن چه اشکالی داره؟ رابرت: خُب، من فکر می‌کنم طبیعی نیست و اساساً هم محکوم به شکسته. تندر: نخیر، خیلی هم طبیعی و راهگشاست. رابرت: راهگشا؟ از چه نظر؟ تندر: مثلاً من دارم تو یه کوچه راه می‌رم. یه سگِ دیگه هم داره تو همون کوچه راه می‌ره. من او سگ رو می‌کُشم. مشکل حل می‌شه. رابرت: ولی آخه... یه لحظه صبر کن، مشکل چی بوده؟ تندر: داشته تو اون کوچه راه می‌رفته.
Mostafa F
می‌دونم چی می‌خواین بگین دربارهٔ اینکه صنعت آرایش بخشی از ابزار سرکوبِ زن‌هاست و اینکه‌چی می‌گن‌یه ماشین پول‌سازه که از احساس ناامنی زن‌ها تغذیه می‌کنه تا... اِ... تا زن‌ها مطابق استانداردهای قراردادی و من‌درآوردیِ زیبایی زندگی کنن و... می‌دونین که من باهاتون موافقم، ولی به‌نظرم سرکوب فقط در صورتی کارسازه که خودت واقعاً ندونی داری سرکوب می‌شی؛ ولی من می‌دونم. پس یه‌کم لوازم‌آرایش برای من خطری نداره. می‌دونین، فقط یه‌کم... یه‌کم که نمی‌تونه زیاد سرکوبم کنه.
Mostafa F

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۲۴ صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۸,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۸/۰۷/۱۷
شابک۹۷۸-۶۲۲-۶۸۶۳-۰۰-۱
دسته بندی
تعداد صفحات۱۲۴صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۸,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۸/۰۷/۱۷
شابک۹۷۸-۶۲۲-۶۸۶۳-۰۰-۱