با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
انقلاب و نفت

دانلود و خرید کتاب انقلاب و نفت

روایت وزیران جمهوری اسلامی از اقتصاد سیاسی نفت

بدون نظر
بدون نظر

برای خرید و دانلود  کتاب انقلاب و نفت  نوشته  مهدی احمدی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب انقلاب و نفت

کتاب انقلاب و نفت نوشته مهدی احمدی روایت‌هایی از وزیران نفت کشور درباره اقتصاد سیاسی نفت است. مهدی احمدی در این کتاب با وزیران نفت کشور گفتگوهایی کرده است.

از حدود یک قرن و اندکی پیش که چاه نفت مسجد سلیمان فوران کرد تا امروز ماهیت سیاست و اقتصاد و زندگی اجتماعی ایران و ایرانی دگرگون شد و امروز نفت بخشی از هویت و جامعه‌شناسی سیاسی کشور شده است. این ماده ارزشمند تعیین‌کننده‌ سیاست و تجارت خارجی و محمل انتظارات و امیدها و ناامیدی‌های اجتماعی است.

نفت معجونی هزاررنگ است که هر ایرانی در آن رنگی می‌بیند. یکی از ان رفاه می خواهد و دیگری آزادی. یکی قدرت و دیگری آبادانی.

خلاصه کتاب انقلاب و نفت

احمدی در این کتاب پای صحبت وزیران نفت جمهوری اسلامی نشسته است تا از زبان آنان درباره بیم‌ها و امیدها، آبادانی‌ها و ویرانی‌هایی که طلای سیاه برای این سرزمین به بار آورده روایت کند.

کتاب انقلاب و نفت برای چه کسانی مناسب است

انقلاب و نفت یک کتاب اجتماعی- سیاسی-اقتصادی است و برای پژوهشگران در این سه عرصه و البته علاقه‌مدان به تاریخ شفاهی و جامعه‌شناسی ایران سودمند است.

جملاتی از کتاب انقلاب و نفت

بخشی از گفتگوی چهارم: تغییرات پارادایمی در اوپک: بیژن نامدار زنگنه – شهریور ۱۳۷۶

در اوایل دهه ۷۰ اوپک در دو مرحله و عمدتا تحت رهبری ایران و با همراهی عربستان، ـ در آن دوره ایران در مقاطعی تولید اول نفت در سطح جهان را دارد و گاهی نیز تولیدکننده دوم جهانی است و نزدیک به عربستان تولید می‌کند ـ موفق می‌شوند که قیمت نفت را در دو مرحله افزایش بدهند و این اقدام با واکنش سخت و شدید شرکت‌های نفتی بین المللی روبه‌رو شد. این شرکت‌ها حتی کشورهای فقیر را علیه اقدام اوپک بسیج می‌کنند که افزایش قیمت نفت به ضرر کشورهای کم‌درآمد تمام خواهد شد. در مقابل، به پیشنهاد ایران «صندوق اوپک» برای کمک به کشورهای فقیر تاسیس می‌شود و همین امر موجب خلع سلاح شرکت‌های نفتی می‌شود. شاه در این دوره نقش محوری را داشته است. قیمت نفت در این دوره تا ۱۰ دلار در هر بشکه نیز افزایش می‌یابد. اوپک در این حادثه موفق بیرون می‌آید.

فهرست کتاب انقلاب و نفت

مقدمه

گفتگوی اول: وزیر اول در وزارتخانه تازه‌تاسیس: علی اکبرمعین فر- مهر ۱۳۵۸ –مهر ۱۳۵۹

گفتگوی دوم: از استانداری تا وزارت: سید محمد غرضی- مرداد ۱۳۶۰ – شهریور۱۳۶۴

گفتگوی سوم: هم سیاست‌گذار هم مجری: غلامرضا آقازاده - شهریور ۱۳۶۴- شهریور ۱۳۷۶

گفتگوی چهارم: تغییرات پارادایمی در اوپک: بیژن نامدار زنگنه – شهریور ۱۳۷۶ –شهریور ۱۳۸۴

گاه‌شمار نفت ایران: (۱۱/۲۵/ ۱۳۵۷ تا ۱۳۶۰/۳/۱)

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۳۵۲ صفحه
قیمت نسخه چاپی۴۵,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۷/۰۴/۰۱
دسته بندی
تعداد صفحات۳۵۲صفحه
قیمت نسخه چاپی۴۵,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۷/۰۴/۰۱