با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
سیصد و شصت و پنج روز در صحبت مولانا

دانلود و خرید کتاب سیصد و شصت و پنج روز در صحبت مولانا

جوانان و فرهنگ جهانی؛ جلد ۳

۴٫۴ از ۲۱ نظر
۴٫۴ از ۲۱ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب سیصد و شصت و پنج روز در صحبت مولانا  نوشته  حسین الهی قمشه‌ای  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب سیصد و شصت و پنج روز در صحبت مولانا

حسین محی‌الدین الهی قمشه‌ای (۱۳۱۸) مدرس دانشگاه، مترجم، نویسنده، مفسر قرآن است و به زبان‌های عربی‌، انگلیسی، فرانسوی مسلط است. در دانشگاه تهران و سایر مراکز آموزش عالی در داخل و بعدها در خارج از کشور به تدریس پرداخت. قمشه‌ای تا‌‌لیفات و ترجمه‌های فراوانی در زمینه‌ی عرفان و ادبیات دارد.

«سیصد و شصت و پنج روز در صحبت مولانا» نوشته‌ی حسین محی‌الدین الهی قمشه‌ای سومین دفتر از مجموعه‌ی جوانان و فرهنگ جهانی است. این مجموعه نامش معرّف ارزش و اهمیت آن، مخصوصاً برای جوانان مشتاق است. دفترهای دیگر این مجموعه تحت عناوینِ ۳۶۵ روز با سعدی و ۳۶۵ روز با ادبیات انگلیسی، پیشتر چاپ و منتشر شده است.

الهی قمشه‌ای در این کتاب ابیات مثنوی معنوی را یک به یک شرح و تفسیر می‌کند و در جای لازم مفاهیم عرفانی آنان را بازگو می‌کند. یکی از فواید خواندن نثرهای قمشه‌ای آن است که زبانی ساده و روان دارد و درک مفاهیم بلند عرفانی را برای هر مخاطبی چه دانشگاهی و چه مردم عادی آسان می‌کند. در صورت لزوم در میان مباحثش گاهی شاهد مثال‌های خواندی و جذاب می‌آورد که خواننده را به ادامه‌ی پیگیری بحث مصمم می‌کند.

در شرح بیت نخستین مثنوی معنوی می‌آورد:‌

«بشنو از نی چون حکایت می‌کند

از جداییها شکایت می‌کند

سخن را از نی باید شنید، از آن کس که نیست؛ آن کس که هست از هواهای خود می‌گوید و حدیث نفس می‌کند و حکایت او شکایت از محرومیت‌ها و ناکامی‌های خاکی اوست. یا حکایت توفیقاتِ وهمی و خیالی که او را معجب و مغرور می‌کند و به جور و ستم وامی‌دارد.

اما آن کس که بندبند وجودش را از هواهای خویش خالی کرده و چون نی لب خود بر لب معشوق نهاده و دل به هوای او و نفس او سپرده است، حکایتی دیگر و شکایتی دیگر دارد.

گر نبودی با لبش نی را سمر

نی جهان را پر نکردی از شکر

انبیا از جنس نی بودند.چون به هوای دل خویش سخن نمی‌گفتند، چنانکه در قرآن در صفت رسول اکرم آمده است:

و ما ینطِقُ عنِ الهَوی

إن هُوَ اِلّا وحی یوحی

او از هوای دل خویش سخن نمی‌گوید

و این (قرآن) نیست مگر آنچه به او وحی شده است.

بدین بیان، نی مقام انسان کامل یا کمال مرتبه انسانی است که در آن مرتبه شخص هرچه گوید همان است که معشوق در او دمیده و هرچه کند همان است که فرمانش از معشوق رسیده است».


نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۱۲)
پاستا آلفردو با نون خامه‌ای اضافی
۱۳۹۸/۱۰/۱۷

چند مشکل اساسی وجود داره: ۱- چرا در نسخه دیجیتالش فهرست نداره؟!😡😡 ۲- خدمت ناشر محترم و نویسنده بزرگوار: این کتاب در مقایسه با کتاب در صحبت حافظ مثل مقایسهٔ تیم فوتبال ایران با برزیله!!! کتاب در صحبت حافظ با اختلاف فاحشی باکیفیت‌تره.

- بیشتر
کاربر ۲۲۱۱۴۷۶
۱۳۹۹/۰۸/۰۱

کتاب خیلی خوبیه

fateme
۱۳۹۹/۰۶/۳۱

عالی عالی عالی خدا به استاد بزرگوارمون دکتر الهی قمشه ای طول عمر با عزت عنایت فرماید. این کتاب پر از عشق و نور است.

حسین
۱۳۹۹/۰۱/۱۰

پی دی اف این را می خواهم نه ایپاب

ک
۱۳۹۹/۰۵/۲۷

عالییییی

کاربر ۳۱۶۴۲۳۹
۱۴۰۰/۰۴/۲۵

عالی ممنون

کاربر ۲۴۱۳۹۳۱
۱۳۹۹/۱۱/۱۰

کتاب خیلی خوبیه اما دوتا انتقاد دارم اولا ایکاش جناب دکتر یک ویراش جدیدی به کتاب بدن و مثل کتاب در صحبت حافظ توضیحات کاملتری ارائه بدن و مثل کتاب گنجینه آشنا برای هر روز چند قطعه بذارن که بر حجم و

- بیشتر
mahdi
۱۳۹۹/۰۶/۰۲

سلام سعی می کنم نکاتی برای بهره مند شدن بیشتر دوستان عرض کنم. یک: این کتاب رو مثل کتاب "حسنی نگو بلا بگو😉" نخونید.یعنی فکر نکنید که حتما باید روزی ۳۰ صفحه، ۲۰ صفحه ،۱۰ صفحه بخونید و جلو برید. قدری آهسته

- بیشتر
nafis.bzb
۱۳۹۸/۰۶/۱۸

عالییی لطفا ۳۶۵ روز با سعدی، حافظ و قرآن رو هم موجود کنین💜

Sssajad
۱۳۹۸/۰۶/۱۹

لطفا سایر کتابهای ایشان را هم‌موجود بفرمایید

بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۶۲۸ صفحه
قیمت نسخه چاپی۹۵,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۸۶/۰۶/۱۹
تعداد صفحات۶۲۸صفحه
قیمت نسخه چاپی۹۵,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۸۶/۰۶/۱۹