با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
مضامین اصلی قرآن

دانلود و خرید کتاب مضامین اصلی قرآن

۲٫۹ از ۱۳ نظر
۲٫۹ از ۱۳ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب مضامین اصلی قرآن  نوشته  فضل الرحمان  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب مضامین اصلی قرآن

«مضامین اصلی قرآن» از جمله مشهورترین آثار مرجع در حوزه قرآن پژوهی است که به قلم دانشمند مسلمان نواندیش و تجددگرا، فضل الرحمان، به زبان انگلیسی انتشار یافته و در محافل آکادمیک در داخل و به ویژه در خارج جهان اسلام با اقبالی گسترده رو به رو شده است. در بسیاری از پژوهش های جدید به زبان های اروپایی، از جمله در دائرة المعارف قرآن انتشارات بریل، در بحث از مفاهیم و مضامین قرآنی به این کتاب و دیدگاه‌های نویسنده آن به عنوان تلقی مسلمانان معاصر از مفاهیم قرآن استناد شده است. این اثر چکیده‌ای از مهم‌ترین و اساسی‌ترین مضامین قرآن را از نگاه محققی دانشگاهی و آشنا با تحقیقات جدید درباره اسلام و قرآن را پیش روی خوانندگان علاقه مند فارسی زبان قرار می‌دهد. ارزش این کتاب به بررسی ترکیبی مفاهیم اصلی قرآن است: خدا، انسان، طبیعت، نبوت و وحی، معاد، خیر و شر و در نهایت زندگی اجتماعی. فضل‌الرحمان آیات قرآن را به صورت موضوعی دسته بندی می‌کند تا بتواند اصول و روش تفسیری‌اش را درباره هر یک از این مفاهیم ارائه کند. او در این کتاب از تمام ویژگی‌های محققی تجددگرا به شکلی خاص برخوردار است؛ او رهایی از نظام طبقاتی و روابط بومی را ارزشمند دانسته، خود را با پیشرفت علمی و رفاه اقتصادی وفق داده و مهم‌تر اینکه مفاهیم گذشته‌ای را که با ماجرای پیشرفت مطابقت ندارد رد کرده است.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۶)
پرویز
۱۳۹۸/۰۷/۲۲

اگه میخواید از فضل الرحمان و اندیشه هاش درباره ی مکانیزم نزول قرآن و نحوه ی تفسیر و مواجهه با قرآن بیشتر _و البته خلاصه وار و شسته رفته_ بدونید، سخنرانی دکتر آرش نراقی با موضوع " فضل الرحمان و

- بیشتر
Mahdi Rabbani
۱۳۹۹/۰۲/۲۴

کتاب حاوی مفاهیم و ایده های روشنگری است اما ترجمه واقعا جای تاسف دارد. اشتباهات مکرر، ناسازگاری ترجمه حتی در دو پاراگراف متوالی و حتی عدم تعهد ساده به متن اصلی چه در ترجمه و چه در ویرایش واقعا تعجب

- بیشتر
hajmmdd
۱۳۹۸/۰۳/۰۵

شاید اصل این کتاب برای مستشرقین و مسلمانان اروپایی مناسب باشد؛ ولی برای فارسی‌زبانان که به آثار علامه طباطبایی، آیت‌الله معرفت، آیت‌الله جوادی آملی، آیت الله مصباح و... دسترسی دارند، کتاب درجه دو حساب می‌شود... همه کتب "تفسیر موضوعی قرآن"

- بیشتر
ــسیّدحجّتـــ
۱۳۹۸/۰۳/۰۴

قرآن مگه مضامین اصلی و فرعی داره؟ قرآن کلمه به کلمه‌ش اصله قرآن کتابیه که نه یک حرفش زیاده و نه کم و این یعنی همش اصله بعضی مباحث بنا به اقتضا بیش‌تر بیان شده و بعضی مسائل کم‌تر ولی دلیل نمیشه به بعضی

- بیشتر
امین
۱۳۹۸/۰۳/۰۴

با اون توضیحاتی که توی جزئیات نوشته ظاهرا به شدت تفسیر به رای داره. نظرات خودش رو به قرآن تحمیل میکنه

mhzm
۱۳۹۸/۰۳/۰۴

نظر دوستان درباره کتاب های حامد ابوزید چیه تا حالا کسی چیزی ازش خونده

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۲۴)
آیا کسی را که (روزِ) جزا را دروغ می‌خواند، دیدی؟ این همان‌کس است که یتیم را به‌سختی می‌رانَد، و به خوراک دادن بینوا ترغیب نمی‌کند. پس وای بر نمازگزارانی که از نمازشان غافل‌اند، آنان که ریا می‌کنند، و از (دادن) زکات (و وسایل و مایحتاج خانه) خودداری می‌ورزند (ماعون: ۱-۷).
فاطمه
واژهٔ "اللّه" - نام خاص خدا - بیش از ۲۵۰۰ بار (بدون احتساب واژه‌های "ربّ" و "الرحمن"، که اگرچه بر صفات خدا دلالت دارند، به ذات او اشاره می‌کنند) در قرآن آمده است. با این حال، قرآن رساله‌ای دربارهٔ خدا و ماهیت او نیست
Dexter
نخست اینکه اصلاً چرا خدا؟ چرا طبیعت و اجزا و فرایندهای آن را مستقل فرض نکنیم و موجودی والا را در نظر بگیریم که وجودش فقط درک حقیقت را پیچیده می‌کند و درک وجودش باری بر ذهن و روح بشر تحمیل می‌کند؟ قرآن این مسئله را "ایمان به غیب" می‌نامد (بقره: ۳؛ مائده: ۹۴؛ انبیاء: ۴۹؛ فاطر: ۱۸؛ یس: ۱۱؛ ق: ۳۳؛ حدید: ۲۵؛ ملک: ۱۲)؛ این عالم غیب به‌واسطهٔ وحی برای افرادی چون پیامبر کم‌وبیش آشکار شده است (تکویر: ۲۴؛ قلم: ۴۷؛ طور: ۴۱؛ یوسف: ۱۰۲؛ هود: ۴۹)، اگرچه عالم غیب به‌جز خداوند بر کسی کاملاً آشکار نمی‌شود (جن: ۲۶؛ تغابن: ۱۸؛ حشر: ۲۲؛ حجرات: ۱۸؛ زمر: ۴۶؛ یوسف: ۸۱؛ رعد: ۹؛ نحل: ۷۷؛ کهف: ۲۶؛ مؤمنون: ۹۲؛ شعراء: ۶۵؛ سجده: ۶؛ فاطر: ۳۸؛ هود: ۳۱؛ اعراف: ۱۸۸).
مهیار
در حیطهٔ ماوراءالطبیعه، میان مستقل، خالق و واجب‌الوجود با وابسته، مخلوق و ممکن‌الوجود هیچ نوع شراکت برابر وجود ندارد؛ این "شراکت" بین موجودات دستهٔ دوم (مخلوقات) وجود دارد. تخطئهٔ "شرک" (شریک قائل شدن برای خدا) در قرآن در این حیطهٔ ماوراءالطبیعه ریشه دارد و همان‌طور که خواهیم دید در حوزهٔ اخلاقی نمایان می‌شود.
reza
اما کسانی که به وجود خدا اهمیت می‌دهند و راجع به آن می‌اندیشند، می‌توانند به حقیقت وجود خدا پی ببرند و این دیگر نه‌تنها نامعقول یا غیرمنطقی نیست، بلکه همان "حقیقت نخستین" است.
مهیار
خدا جنبه‌ای است که دیگر جنبه‌ها را ممکن می‌سازد. اوست که به هر چیز معنا و زندگی می‌بخشد. او مطلقاً بر همه‌چیز احاطه دارد و حقیقتاً لایتناهی است و فقط اوست که بی‌انتهاست.
مهیار
اما فاسدترین افراد از نظر قرآن کسانی‌اند که به‌طور علنی یا اساسی وجود خدا را انکار می‌کنند، یعنی بی‌خدایان مادّی‌گرا و "کسانی که برای خدا شریک قائل‌اند". این جملهٔ اخیر عبارتی بسیار مهم و مؤکد است. با اعتقاد به خداست که همه‌چیز در پیوندی منطقی با هم قرار می‌گیرد؛ اما اگر اعتقاد به خدا وجود نداشته باشد، همه‌چیز - بقای آفرینش و نظم آن (یعنی مشیت و خواست خدا)، هدایت و داوری دربارهٔ سرانجام کارها ("عاقبة الامور" یعنی معاد) - یا در معرض تردید قرار می‌گیرند یا تبدیل به مسائل عینیِ متعدد و مجزایی می‌شوند که دربارهٔ قبول یا رد هر کدام باید جداگانه بحث کرد و کل زنجیره از هم گسسته می‌شود. به همین دلیل است که خداوند عامل پیوند این زنجیره است و به آن معنا می‌دهد.
مهیار
با اینکه بسیاری از محققان غربی (به سبب ترکیبی از جهل و تعصب) خدای تصویرشده در قرآن را مظهر قدرت مطلق، حتی قدرت بی‌رحم و در واقع ستمگری بی‌ثبات معرفی کرده‌اند، مطالعهٔ گذرای قرآن نیز عظمت بی‌انتهای خدا و رحمت بی‌منتهای او را به ذهن می‌آورد. البته قرآن خداوند را در زمینه‌هایی کاملاً متفاوت معرفی کرده و مکرر از او سخن گفته است، تا جایی که درک مفهوم قرآنی خدا، اگر نگوییم ناممکن، بسیار دشوار است، مگر اینکه تا حد امکان و به دور از مداخلهٔ امیال شخصی و اوهام، تمام اوصاف خداوند در قرآن را یک‌جا در نظر بگیریم.
مهیار
۱. همه‌چیز جز خدا، یعنی کل آفرینش (که جنبه‌ای ماورای طبیعی و معنوی دارد)، به خدا وابسته است؛ ۲. خدا با تمام قدرت و جلالش خدای رحمان مطلق است؛ ۳. این هر دو جنبه ارتباطی صحیح بین خدا و انسان (رابطهٔ عبد و معبود) و در نتیجه ارتباطی صحیح بین انسان و انسان در پی دارند. این روابط هنجارین، به ضرورتی طبیعی، مستلزم احکامی برای داوری دربارهٔ انسان در جنبهٔ فردی و اجتماعی اوست. با درک این سه نکته، مرکزیت مطلق خداوند در کل نظام هستی را تا حد زیادی درک خواهیم کرد، زیرا هدف قرآن انسان و رفتار اوست، نه خداوند.
مهیار
از دیدگاه قرآن، جهان آفرینش ساختاری محکم و استوار و بدون هیچ نقص، گسستگی یا بی‌نظمی دارد. هستی بر اساس قوانین خود اداره می‌شود. این قوانین را خداوند در آن قرار داده است و آفرینش به‌خودی‌خود فعالیت می‌کند؛ اما خودمختار نیست، زیرا هیچ دلیلی برای وجود خودش ندارد و نمی‌تواند خود را توجیه کند. این فقدان قطعیت عقلانی و اخلاقی این پرسش بسیار مهم را مطرح می‌سازد که جهان آفرینش هستی خود را از کجا آورده است. پرسش‌هایی که باید به آنها پاسخ داد به‌طور خاص از این قرارند: چرا طبیعت با تمام امکانات و تجهیزاتش باید وجود داشته باشد؟ چرا به‌جای آن نیستی و عدم نباشد که به هر حال آسان‌تر و طبیعی‌تر از وجود داشتن آن است؟ از یونانیان تا هگل همه گفته‌اند که "هیچ" واژه‌ای پوچ است و معنایی حقیقی ندارد، زیرا "هیچ وجود ندارد و ما قادر به تصور آن نیستیم". اما پرسش اینجاست که: چرا نمی‌توانیم "هیچ" را تصور کنیم؟
مهیار

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۲۵۶ صفحه
قیمت نسخه چاپی۵۰,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۷/۰۱/۰۸
شابکundefined
تعداد صفحات۲۵۶صفحه
قیمت نسخه چاپی۵۰,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۷/۰۱/۰۸