با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
نوه‌ آقای لین

دانلود و خرید کتاب نوه‌ آقای لین

۴٫۱ از ۲۲ نظر
۴٫۱ از ۲۲ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب نوه‌ آقای لین  نوشته  پرویز شهدی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب نوه‌ آقای لین

در ایران، فلیپ کلودل را بیشتر با رمان «جان های افسرده» می‌شناسند؛ اما به هرحال او نویسنده‌ای است که در میان بزرگان ادب فرانسه و حتی جهان دارد برای خودش جا بازمی‌کند.

کلودل علاوه بر قلم شیوایی که دارد، همیشه موضوعاتی بدیع و شگفت‌آور را برای نگارش انتخاب می‌کند. امکان ندارد کسی این موضوع‌ها را در عالم خیال به هم بافته باشد. تا نویسنده با رویدادهای کتاب‌هایش روبه‌رو نشده، یا برای کسانی دیگر رخ نداده باشد، نمی‌تواند این‌گونه خواننده را افسون کند.

داستان «نوه آقای لین» درباه پیرمردی است که تنها بازمانده خانواده‌اش، نوه پسری‌اش را برمی‌دارد و از دنیای آلوده به آتش جنگ به سوی سرزمینی جدید فرار می‌کند. آنها آنجا در خوابگاهی که مخصوص پناهندگان است، همراه با پناهجویان دیگر، مستقر می‌شوند و لین که پس از شوک بزرگ از دست دادن پسر و عروسش در یک فاصله خیلی کوتاه به سرزمینی بیگانه هم منتقل شده، تلاش می‌کند خودش را با دنیای جدید و مشکلاتی که دارد، وفق دهد. در طول داستان او با مردی به اسم آقای بارک دوست می‌شود. با او از طریق ایما و اشاره، ارتباط خوبی می‌گیرد و خاطرات تلخ دوران سختی را که پشت سر گذاشته مرور می‌کند. کلودل از کشور جنگ زده پیرمرد و سرزمین جدیدش نام نمی‌برد، اما با توجه به شواهد موجود، پیرمرد یکی از آوارگان جنگ ویتنام به نظر می‌آید. از نوزاد داستان هم زیاد حرف نمی زند فقط اشاره می‌کند که او بچه‌ای آرام است که اذیت و گریه نمی‌کند. این نوزاد که تا انتهای داستان همراه آقای لین است در آخرین لحظات خواننده را با پایانی غیرمنظره و بسیار تاثیرگذار روبه‌رو می‌کند:

«اد آخرین شبی می‌افتد که در زادگاهش در تاریکی و ترس گذرانده بود.

چندین روز پیاده راه رفته بود. دهکده‌شان را که جز خاکستر چیزی از آن باقی نمانده بود ترک کرده و با سانگ‌دی‌یو توی بغلش به‌طرف دریا رفته بود. موقعی که سرانجام کنار دریا رسیده بود، متوجه شده بود که بیش‌تر روستائیان دهکده‌های دیگر هم که زنده مانده بودند، ده‌شان را ترک کرده و همراه با بچه‌های‌شان و لباس تن‌شان که تنها چیزی بود که برای‌شان باقی مانده بود به آن‌جا آمده‌اند.»

رمان نوهٔ آقای لین داستان نیست، افسانه هم نیست؛ شعری است بلند و روان، در کمال سادگی و در نهایت زیبایی، به زیبایی و درخشندگی آب زلالی که از چشمه‌ای کوچک در دل کوه روان می‌شود و زمزمه‌کنان به‌سوی دشت می‌رود، بی‌هیچ شتابی، بی‌هیچ سروصدایی، مگر زمزمه‌ای دلنواز و آرامش‌بخش.

هرچه از انسانیت، عشق، دوستی و بی‌ریایی بخواهید می‌توانید در این اثر بیابید، آن‌هم در دنیایی پر شروشور، پرهیاهو، آشفته و درهم و برهم که این واژه‌ها دیگر مفهوم‌شان را از دست داده‌اند.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۱۴)
سیّد جواد
۱۳۹۹/۰۳/۱۸

کتاب ۲۹۱ از کتابخانه همگانی، داستان جالبی بود . اینجور کتب نشان می دهند که میشه بدون استفاده از کلمات رکیک جنسی و فحش های ناجور ، یک داستان خوب و‌ جذاب نوشت و این مساله ای است که خیلی از

- بیشتر
hasti
۱۳۹۸/۰۶/۰۴

خیلی قشنگ و احساسی بود.غمگین و زیبا و لطیف.دوست داشتم

افسانه
۱۳۹۸/۰۷/۲۹

واقعا زیبا بود. یک شعر لطیف غمگین ولی زیبا درمورد صدمات جنگ و انسانیت. خیلی محزون شدم و خیلی لذت بردم. گرچه در آخر با احساسی خوب کتاب را به پایان بردم.

*لپی*
۱۳۹۹/۱۰/۰۶

داستان آروم وجالبی داشت درمورددوستی بین پیرمردی که به کشور دیگه ای پناهنده شده ومردی ازاهالی همون کشور که زبون همدیگه رو نمیفهمن اما همدلی که بینشون هست یه دوستی ومحبتی بینشون بوجود آورده که همین دوستی حس خوبی به

- بیشتر
amin
۱۳۹۷/۱۰/۱۹

سلام نسخه ی کاغذی اونو خوندم خیلی عالی است برای کسانی که می خواهند تازه کتاب خوانی رو شروع کنن خیلی مناسب نیست ولی برای کتاب خوان ها پیشنهاد می کنم حتما بخونن

لیلاخانوم
۱۳۹۸/۰۸/۳۰

خیلی کتاب متفاوتی بود برای من. اینکه چقدر بعضی آدم ها تنهان و ذره یی محبت و توجه چقدر امید دهنده س! و البتهبه اثرات و عواقب جنگ هم اشاره داره

حسینی
۱۳۹۸/۰۹/۰۴

خیلی جذاب بود

Zohreh Khaghani
۱۳۹۸/۱۱/۰۷

جالب بود. البته تقریبا از نیمه ی داستان دیگه نکته ی مخفی ماجرا مشخص می شد (حداقل برای من این طور بود) ولی قسمت ناراحت کننده ش اینه که جنگ چطور زندگی ها رو نابود می کنه و راحتی و

- بیشتر
raha
۱۳۹۸/۰۸/۱۱

کتاب جالبی بنظر میاد تا فصل دوم خوندم که البته ناقص می مونه و این وسط بخشی از داستان نیست و تعداد صفحات هم کمتر از کتاب چاپی هست، دو هفته پیش گزارش مشکل کتاب رو دادم ولی جوابی نگرفتم.

sg.nz
۱۳۹۹/۰۵/۲۶

چه لذتی بردم... عالی بود😍👌

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۱۲)
سانگ‌دی‌یو که در زبان محلی یعنی «صبح لطیف».
Pariya
انگار ویژگی آدم‌ها فقط دویدن است، دویدن به‌سوی پرتگاهی عظیم، بی‌آن‌که یک لحظه متوقف شوند.
پـ ـ ـریـ ـ:)ـنـ ـ ـاز
همیشه صبح می‌آید همیشه روشنایی می‌آید همیشه فردایی هست یک روز تو هستی که مادر می‌شوی.
mary
او تنها کسی است که می‌داند اسمش لین است، چون همهٔ اطرافیان و کسانی که او را می‌شناختند، مرده‌اند.
Pariya
چرا اتومبیل چنین سریع می‌رود؟ چه فایده‌ای دارد این‌طور تند برود؟ آقای لین به یاد گاری‌هایی می‌افتد که گاوها با نواختی کند و آرام می‌کشند. در آن‌ها آدم گاهی خوابش می‌برد و گاه در رؤیاها فرو می‌رود. توی گاری چشم‌اندازها با کندی ارزشمندی تغییر می‌کنند. کندی‌ای که به آدم اجازه می‌دهد دنیا را، کشتزارها را، جنگل‌ها و رودخانه‌ها را به‌دقت ببیند، با کسانی که در راه برمی‌خورد حرف بزند، صدای‌شان را بشنود و خبرها را با یکدیگر ردوبدل کنند.
افسانه
زندگی آدم مگر جز گردن‌بندی از ناراحتی‌ها که به گردنش آویخته چیز دیگری هم هست؟ به چه درد می‌خورد این همه روزها، ماه‌ها و سال‌ها را، هر لحظه ضعیف‌تر و ناتوان‌تر پشت سر بگذارد؟ چرا فرداها باید همواره تلخ‌تر از روزهایی باشند که هم‌اکنون گذشته‌اند؟
پویا پانا
به زیبایی و درخشندگی آب زلالی که از چشمه‌ای کوچک در دل کوه روان می‌شود و زمزمه‌کنان به‌سوی دشت می‌رود، بی‌هیچ شتابی، بی‌هیچ سروصدایی، مگر زمزمه‌ای دلنواز و آرامش‌بخش
Pariya
در این کشور آدم هیچ‌چیز آشنا و دلپذیری حس نمی‌کند
پویا پانا
نگار ویژگی آدم‌ها فقط دویدن است، دویدن به‌سوی پرتگاهی عظیم، بی‌آن‌که یک لحظه متوقف شوند.
sunlight
گاه معجزه‌هایی رخ می‌دهد، صدای خنده‌ها و بار دیگر امیدواری. هنگامی که آدم گمان می‌کند دوروبرش جز سکوت و نابودی نیست.
niloo_books

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۹۲ صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۰/۱۰/۱۸
تعداد صفحات۱۹۲صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۰/۱۰/۱۸