با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
رؤیای ناتمام؛ بررسی سیاست خارجی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی

دانلود و خرید کتاب رؤیای ناتمام؛ بررسی سیاست خارجی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی

۲٫۸ از ۶ نظر
۲٫۸ از ۶ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب رؤیای ناتمام؛ بررسی سیاست خارجی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی  نوشته  علی باقری دولت‌آبادی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب رؤیای ناتمام؛ بررسی سیاست خارجی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی

شخصیت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با تاریخ ایران و حوادث آن، چه پیش از پیروزی انقلاب اسلامی و چه پس از آن گره خورده است. به‌جرئت می‌توان گفت هیچ رخداد سیاسی مهمی را پس از انقلاب اسلامی نمی‌توان سراغ گرفت که هاشمی رفسنجانی در آن حضور نداشته یا ایفای نقش نکرده باشد. به‌همین‌خاطر همواره پیرامون شخصیت وی رمزورازهای بسیاری وجود داشته است که از روزنامه‌نگاران گرفته تا تحلیلگران سیاسی به دنبال کشف آن بوده‌اند. حتی اشارات رمزورازآلود وی نیز در کتاب‌های خاطرات خود نتوانسته هنوز بسیاری از این گره‌ها را باز نماید. به‌همین‌خاطر نوشتن پیرامون او و سیاست‌هایش حتی با گذشت زمان طولانی از زمان ریاست‌جمهوری‌اش، همچنان جذاب و خواندنی است. به‌همین‌خاطر است که گاه «امیرکبیر ایران» و «سردار سازندگی» شده است و گاه «عالیجناب سرخ پوش» هدف این کتاب بررسی سیاست خارجی ایران در سال های ۱۳۶۸ تا ۱۳۸۶ است. سال‌هایی که در آن سنگ بنای تنش‌زدایی در روابط خارجی ایران گذاشته شد. دوره‌ای که به اشکال مختلف سرنوشت سیاست خارجی ایران در سال‌های بعد را رقم زد و دوره‌های ریاست‌جمهوری مختلف را متأثر از خود ساخت؛ تا جایی که خیلی‌ها راه و روش آقایان خاتمی و روحانی را همان مسیر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی می‌دانند. بنابراین فهم این دورهٔ تاریخی می‌تواند به درک دوره‌های پس از آن کمک شایانی نماید. آنچه این کتاب را از سایر آثار مشابه متمایز می‌سازد، سه نکتهٔ کلیدی آن است: نخست اینکه تلاش شده برخلاف آثار منتشر شدهٔ پیشین در رخدادهای مختلف تاریخی دیدگاه‌ها و اظهارنظرهای آیت‌الله هاشمی تا جایی که امکان آن وجود داشته است نقل قول شود. دوم اینکه صرفاً به سیاست خارجی ایران در مقطع مذکور پرداخته نشود و شرایط و اوضاع و احوال سیاسی کشور و واکنش‌ها نسبت به حوادث مختلف نیز توضیح داده شود. سوم اینکه اول بسترهای جامعه در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، نظامی و اجتماعی و نیز شرایط منطقه و جهان تشریح گردد و آنگاه به اصول و سیاست خارجی آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی پرداخته شود. این کار کمک خواهد کرد تا شرایط زمانه و مقدورات و محذورات ملی و بین‌المللی بهتر درک گردد. عموماً آثاری که به سیاست خارجی ایران یا دوره‌های ریاست‌جمهوری مختلف پرداخته‌اند با ذکر یک مقدمه یا بحث نظری وارد اصول سیاست خارجی دولت‌های موردنظر شده و اجرای آن را رصد کرده‌اند. لذا خواننده کمتر این فرصت را پیدا می‌کند تا در مسند قضاوت صحیح و عادلانه نشسته و بتواند سیاست خارجی ایران را نقد کند و اثر حاضر با نگاه متفاوتش در این دسته از کتاب‌ها قرار ندارد.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۲)
عبد الحیدر
۱۳۹۷/۱۲/۲۲

سیاست خارجی آقای رفسنجانی چیزی جز وادادگی به غرب نبود که موجب عقب‌ماندگی انقلاب و ایران عزیز شد البته به لطف رهبری فرزانه نتونستند حرکت انقلاب رو متوقف کنند اما کندش کردند.

کاربر X
۱۳۹۹/۰۳/۲۶

امضای کری تضمینه😂 من دیگه بعد برجام باخیال راحت میمیرم😂 خدا نگذره از تمام خائنان به کشور...

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۲۱)
در کودتایی که در سال ۱۹۸۲ علیه ایران طراحی شد چهار دولت نقش داشتند. اسرائیل زیر نظر آریل شارونِ وزیر دفاعْ طراحی عملیات، دستگاه اطلاعاتی امریکا زیرنظر ویلیام کیسی حمایت از کودتا، سودان تحت رهبری جعفر نمیری مشارکت در کودتا و عربستان با هزینه ۸۰۰ میلیون دلار پشتیبانی مالی کودتا را برعهده گرفتند. اگرچه انجام کودتا به‌واسطهٔ تغییر دولت در اسرائیل و وقوع کشتار فلسطینیان در اردوگاه صبرا و شتیلا لغو شد اما عربستان دست از حمایت از مخالفین ایران به‌ویژه مجاهدین خلق و سلطنت‌طلبان برنداشت.
منمشتعلعشقعلیمچکنم
تورم عموماً محصول کاهش میزان عرضهٔ کالا، کاهش میزان تولید و واردات و یا احتکار و چرخهٔ ناسالم اقتصادی است. برای کشورهای درحال‌توسعه به‌ویژه در جنوب غرب آسیا تورم چیز عجیب و غریبی نیست و تقریباً به امر همیشگی زندگی آن‌ها تبدیل شده است. ایرانیان نیز از این قاعده مستثنی نیستند. هیچ یک از دولت‌هایی که پس از انقلاب شکل گرفتند نتوانسته‌اند کارنامهٔ چندان موفقی دراین‌باره از خود به نمایش بگذارند.
f_altaha
با وجود این برنامه‌ریزی‌ها و تلاش‌های دولت برای محرومیت زدایی، دوران ریاست‌جمهوری آیت‌الله هاشمی رفسنجانی اولین ناآرامی‌های برخاسته از شرایط اجتماعی و اقتصادی نامناسب را در استان‌های تهران، شیراز، اصفهان، اراک و خراسان تجربه کرد. طوری که شکل‌گیری پلیس ضدشورش و تقویت نیروی انتظامی یکی از تصمیمات ناخواستهٔ دولت در این مقطع بود
منمشتعلعشقعلیمچکنم
هر دولتی در قدم اول وظیفه تأمین امنیت و حفظ تمامیت ارضی را برعهده دارد و در صورت عدم موفقیت در این دو عرصه مهم مشروعیت و مقبولیت خود را از دست خواهد داد
f_altaha
دولت پیوسته در معرض انتقاد نمایندگان جناح چپ مجلس قرار داشت که خود را پیرو خط امام و حامی مستضعفان می‌دانستند. آن‌ها نه عملکرد دولت در سیاست خارجی آن را می‌پسندیدند و نه عملکردش در اقتصاد را. آن را در بخش اقتصادی «نماینده سرمایه‌داران و مرفهین بی‌درد» و «حامیان زالوصفت» آن و در بخش سیاسی «سازش‌کار» می‌دانستند
f_altaha
به‌طور کلی مهم‌ترین چالش‌های پیش روی دولت در سیاست خارجی خود را می‌توان به شرح ذیل دانست: - کادر انقلابی، ایدئولوژیک و فاقد تجربه و تخصص - شرایط احساسی، ارزشی و آرمان‌خواهانه حاکم بر جامعه - ناکامی در دیپلماسی اقتصادی - حاکم بودن نگاه امنیتی بر سیاست خارجی کشور - اسلام‌هراسی و ایران‌ستیزی در جهان
f_altaha
در زمان وقوع انقلاب اسلامی، ایران قدرتمندترین بازیگر نظامی خاورمیانه بود. در دوران شاه حجم بالایی از پول حاصل از فروش نفت برای خرید تسلیحات از امریکا هزینه می‌شد و در دورهِ ۱۹۷۳-۱۹۷۸ امریکا بزرگ‌ترین صادرکننده سلاح‌های پیشرفته به ایران بود. اما بخش عمده‌ای از این تسلیحات و تجهیزات خریداری شده یا از بین رفتند و یا از کار افتادند
f_altaha
در این نامه فرماندهٔ وقت سپاه اذعان می‌کند: «تا پنج سال دیگر ما هیچ پیروزی نداریم، ممکن است در صورت داشتن وسائلی که در طول پنج سال به دست می‌آوریم قدرت عملیات انهدامی یا مقابله به مثل را داشته باشیم و بعد از پایان سال ۱۳۷۱ اگر ما دارای ۳۵۰ تیپ پیاده و ۲۵۰۰ تانک و ۳۰۰۰ قبضه توپ و ۳۰۰ هواپیمای جنگی و ۳۰۰ هلیکوپتر باشیم و قدرت ساخت مقدار قابل‌توجهی از سلاح‌های لیزری و اتمی که از ضرورت‌های جنگ در آن موقع است را داشته باشیم، می‌توان گفت به امید خدا بتوانیم عملیات آفندی انجام دهیم» (کاظمی، ۱۳۷۶: ۱۷۳). امام (ره) درخصوص نقش نامهٔ محسن رضایی می‌فرمایند: «با توجه به نامهٔ تکان‌دهندهٔ فرمانده سپاه پاسداران که یکی از ده‌ها گزارش نظامی سیاسی است که بعد از شکست‌های اخیر به اینجانب رسیده و به اعتراف جانشینی فرمانده کل نیروهای مسلح، فرمانده سپاه یکی از معدود فرماندهانی است که در صورت تهیه مایحتاج جنگ معتقد به ادامهٔ جنگ می‌باشد و با توجه به استفاده گسترده دشمن از سلاح‌های شیمیایی و نبود وسائل خنثی‌کننده آن، اینجانب با آتش‌بس موافقت می‌نمایم»
f_altaha
در حالی که طی ۶ سال برتری با ایران بود، ناگهان در فاصلهٔ کمتر از ۵ ماه اوضاع به زیان ایران و به سود عراق تغییر کرد. پس از اجرای عملیات والفجر ۱۰ در منطقهٔ حلبچه، عراقی‌ها با اطمینان از اجرای عملیات سالانهٔ ایران حمله به فاو را، که از مدت‌ها قبل طراحی شده بود، با کمک اطلاعات امریکا و هم‌زمان با حملهٔ امریکا به سکوهای نفتی ایران آغاز کردند. سقوط فاو موازنهٔ روحی ـ روانی‌ای را که عراق مدت‌ها به دنبال آن بود به نفع این کشور تغییر داد. درواقع، عراق استراتژی خود را از حالت تدافعی به تهاجمی تغییر داد و روند جدیدی را با حملهٔ موشکی به تهران و بمباران شیمیایی حلبچه آغاز کرد. همین امر منشأ ادامهٔ حملات عراق به سایر مناطق و بازپس‌گیری آن بود. بدین ترتیب عراق پس از بازپس‌گیری مناطق خود و تهدید مجدد خاک ایران، موقعیتی را به‌وجود آورد که ایران جز پذیرش قطعنامهٔ ۵۹۸ گزینهٔ دیگری نداشت. علاوه بر این مسئله حملهٔ ناو امریکا به هواپیمای مسافربری ایرباس و تهدید عراق به استفاده از سلاح شیمایی برای حمله به شهرهای ایران و تهران و سایر ملاحظات در اتخاذ این تصمیم ایران نقش اساسی داشتند (گفت‌وگو با محمد درویان، ۱۳۹۱).
f_altaha
مصلحت‌سنجی‌های سیاسی در این دوره به نسبت دورهٔ قبل بیشتر شد و جامعهٔ ایران از برخی از آرمان‌ها و شعارهای انقلاب به‌تدریج فاصله گرفت.
f_altaha

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۲۲۴ صفحه
قیمت نسخه چاپی۳۳,۹۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۷/۱۰/۱۲
تعداد صفحات۲۲۴صفحه
قیمت نسخه چاپی۳۳,۹۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۷/۱۰/۱۲