با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
بیست کهن الگوی پیرنگ و طرز ساخت آن

دانلود و خرید کتاب بیست کهن الگوی پیرنگ و طرز ساخت آن

۴٫۱ از ۱۵ نظر
۴٫۱ از ۱۵ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب بیست کهن الگوی پیرنگ و طرز ساخت آن  نوشته  رونالدو بی توبیاس  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب بیست کهن الگوی پیرنگ و طرز ساخت آن

«بیست کهن الگوی پیرنگ (و طرز ساخت آن‌ها)» اثر رونالد بی‌. توبیاس کتابی درباره پیرنگ یا چهارچوب در داستان است.

نویسنده در این کتاب با طرح سوال‌هایی درباره چیسیتی پیرنگ و انواع آن، قدمت آن را به اندازه قدمت خود ادبیات می‌داند. او عقیده داردکه پیرنگ یک نیرو است که در تمام داستان جریان دارد، که تمام اتم‌های زبان را جذب می‌کند (لغات، جملات، بند‌ها) و آن‌ها را بر اساس هدف و منطق مشخصی سازماندهی می‌کند (شخصیت، عملکرد، مکان) . این تأثیر فزاینده‌ی پیرنگ و شخصیت است که همه‌چیز را خلق می‌کند.

هدف نویسنده در کتاب نشان دادن این است که چطور پیرنگ را در داستان بسط بدهید. این کتاب همچنین به شما نشان خواهد داد که چگونه هر نوع پیرنگی را که به عنوان موضوع‌تان انتخاب می‌کنید، به کار ببرید و آن را به طور یکنواخت و به نحوی کارآمد در سراسر داستان گسترش دهید.

اگر دوست دارید با مفهوم پیرنگ در داستان آشنا شوید و به سوالات خود درباره این عنصر داستانی پاسخ دهید و درگیری‌های ذهنی خود را در این باره پایان بخشید، این کتاب مناسب‌ترین کتاب برای شما است.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۶)
pejmannavi
۱۳۹۷/۱۱/۳۰

کتاب خوب مثل معلم خوب میتونه سرنوشت آدمها رو عوض کنه. این کتاب اونقدر خوب و روان نوشته و ترجمه شده که مثل یه کتاب داستان میتونی بخونیش و حوصله ات هم سر نره. من در این زمینه کتابهای دیگه

- بیشتر
hashem
۱۳۹۸/۰۷/۰۸

راهنمای خوبیه برای فیلمنامه ‌نویسان

Hosein
۱۴۰۰/۰۴/۲۸

قطعا برای کسانی که علاقه به نوشتن به ویژه در زمینه داستان نویسی دارن بسیار مفیده. توبیاس نویسنده این اثر از برجسته ترین نظریه پردازن در این زمینه است و به خوبی تونسته پیرنگ را با مثالهای متعدد از رمانها

- بیشتر
shahrzad
۱۴۰۰/۰۱/۲۵

کتاب خوب و مناسبی برای شروع مسیر داستان نویسی. به خصوص ۶ فصل اول که وارد کهن‌الگوها نشده، توضیحات موجز و مناسبی درباره پیرنگ داره

عشق کتاب
۱۴۰۰/۰۴/۱۶

ممنونم از استاد عزیزم آقای شاهین کلانتری به خاطر معرفی این کتاب که واقعا کتاب ارزشمندیست

mahsa.barghi
۱۴۰۰/۰۱/۰۳

لطفا شماره ی صفحات را به طور دقیق مشخص کنید تا بتوان در مقالات به نسخه ی الکترونیکی کتاب ارجاع داد

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۱۱)
آندره ژید به این موضوع اشاره می‌کند که اولین شرط هنر این است که هیچ چیز غیرضروری در آن وجود نداشته باشد. یک داستانِ محکم، دقیق و موشکافانه است و سرراست و مستقیم حرکت می‌کند. همینگوی می‌گوید «ابتدا بنویسید، بعد همه‌ی چیزهای خوبش را تخلیه کنید، چیزی که باقی می‌ماند خود داستان است.» (البته منظور همینگوی از «همه‌ی چیزهای خوب» ، مواد و مصالحی است که نویسنده عاشق آن‌هاست ــ نه هر چیزی که مناسب و درخور داستان است.) چخوف نیز چنین عقیده‌ای دارد. او می‌گوید «اگر در پرده‌ی اولْ تفنگی را نشان دادید، در پرده‌ی سوم باید تیری از آن تفنگ شلیک شود.» هیچ چیز تصادفی یا اتفاقی در داستان وجود ندارد.
حسین رسولی
فدریکو گارسیا لورکا با بیان جمله‌ای این موضوع را تصدیق می‌کند: "زندگی برای آدم‌های احساسی، تراژدی، و برای آدم‌های منطقی، کمدی است.
نیلو
وقتی کتاب می‌خوانیم یا به سینما می‌رویم، انتظار نداریم کسی برای‌مان سخنرانی کند. اگر شخصیت‌هایتان چیزی را بگویند که شما دوست دارید، پس در حال شعار دادن هستید. اما اگر شخصیت‌های شما چیزی را بگویند که خودشان می‌خواهند، شما در حال نوشتن یک داستان هستید.
علی هادوی
و... پیرنگ، سؤالی را می‌پرسد که نقطه‌ی اوجْ جواب آن‌ را می‌دهد
نیلو
فصل سیزدهم: پیرنگ اصلی ۷: معما یک داستان اسرارآمیز در واقع دربردارنده‌ی دو داستان در یک داستان است: داستانی اتفاق‌افتاده و داستانی که به نظر می‌رسد رخ داده است. ـــ مری رابرتس راینهارت
نیلو
تمام این کارها و برنامه‌ریزی‌ها تنها حدسیات ما محسوب می‌شوند، در حالی که حقیقت چیز دیگری است. زندگی یک جور قمار است و هر کسی هم می‌تواند این موضوع را اثبات کند. در هر لحظه هر چیزی می‌تواند تحمیل شود. این جمله را باید به شعار خودمان تبدیل کنیم که «در انتظار چیزهای غیرمنتظره باشید.»
علی هادوی
» : هرچه از موضوع اصلی بیش‌تر منحرف شوید، تأثیر تنشی را که سعی کرده‌اید بیافرینید، سست‌تر و ضعیف‌تر می‌کنید و در نتیجه خودِ درام ضعیف‌تر خواهد شد. رمان، انعطاف‌پذیر است و می‌تواند انحرافات زیادی را تحمل کند، اما فیلمنامه متعصب و مستبد است و به‌ندرت اجازه‌ی چنین کاری را می‌دهد.
نیلو
در پیرنگ داستان‌محور، به طور واقعی درگیر سؤالات عمیق اخلاقی و ذهنی نمی‌شویم. در پایان هم شخصیت اصلی احتمالاً تغییر چندانی نخواهد کرد و همین موضوع راهکار مناسبی است تا بتوان قسمت دومی نیز برای آن نوشت.
ندا مسعودی
وظیفه‌ی نویسنده را‌ه‌یابی به دنیای خاکستری است، جایی که هیچ جواب آشکار یا حتی درستی وجود ندارد؛ دنیایی که تصمیم گرفتن در آن همیشه پرمخاطره است، چون اطمینانی وجود ندارد که تصمیماتِ گرفته‌شده درست هستند.
حسن
درس‌های زندگی می‌تواند از خود زندگی، وقتی آن‌ را تجربه می‌کنیم، یا از درون کتاب‌ها سر دربیاورد. خواندن، یک نوع تجربه‌ی نیابتی است و از جهاتی زمانی یک تجربه‌ی معتبر خواهد بود که خود ما واقعاً آن را تجربه کرده باشیم.
صدیقه امیدبخش

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۴۶۵ صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۵/۰۷/۱۸
شابکundefined
تعداد صفحات۴۶۵صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۵/۰۷/۱۸