با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
تحریفات در واقعه تاریخی کربلا

دانلود و خرید کتاب تحریفات در واقعه تاریخی کربلا

۴٫۷ از ۱۶ نظر
۴٫۷ از ۱۶ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب تحریفات در واقعه تاریخی کربلا  نوشته  شهید مرتضی مطهری  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب تحریفات در واقعه تاریخی کربلا

*این کتاب به درخواست انتشارات صدرا (مرکز نشر آثار استاد شهید مطهری)، با این قیمت ارائه شده است.عرضه رایگان در سایر برنامه‌ها بدون هماهنگی و رضایت ناشر انجام شده و از سوی ناشر در حال پیگیری است. «تحریفات در واقعه تاریخی کربلا» اثر استاد شهید آیت الله مرتضی مطهری ( ۱۳۵۸- ۱۲۹۸)، وی به تعبیر امام خمینی "متفکر و فیلسوف و فقیه عالی مقام" بود، استاد برجسته حوزه علمیه قم و دانشگاه تهران بود و در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی مامور به تشکیل شورای انقلاب از سوی امام خمینی شد. «تحریفات در واقعه تاریخی کربلا» دربردارنده بر چهار سخنرانی از استاد شهید آیت اللّه‌ مطهری(۱۳۵۸-۱۲۹۸) تحت عنوان «تحریفات در واقعه تاریخی کربلا» است که در فروردین ۱۳۴۸ خورشیدی برابر با محرم ۱۳۸۹ قمری در حسینیه ارشاد ایراد شده است. موضوع بحث موضوعی است که همواره مورد نیاز شیفتگان مکتب حسینی است تا این واقعه بزرگ تاریخی همیشه عامل حرکت و احیای اسلام در جامعه اسلامی باشد نه عامل سکون و بی‌حرکتی، و به عبارت دیگر محرک باشد نه مخدر. برخی خرافاتی که به این واقعه بسته شده است، گاهی آن را از حالت محرک و محیی بودن خارج کرده، به عامل تخدیر جامعه اسلامی تبدیل نموده است. استاد شهید آیت‌اللّه‌ مطهری در این سخنرانی‌ها وظیفه یک مصلح اجتماعی اسلامی را در این خصوص به خوبی ایفا کرده‌اند؛ خطر تحریف، انواع تحریف و نمونه‌هایی از تحریفاتی را که در حادثه کربلا در طول تاریخ پدید آمده است بیان کرده‌اند، تحریفاتی که متأسفانه امروز نیز در جامعه ما جاری است.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۸)
ا.ف،م.ن
۱۳۹۶/۰۷/۰۸

اصل کتاب، کتاب حماسه حسینی است که در دوجلد نوشته شده بسیار جامع وعالیست

مهرداد معتمد
۱۳۹۹/۰۶/۰۳

واقعاً امروزه باید به‌ جای مصیبت امام حسین (ع)، به خاطر دروغ‌ها و تحریف‌هایی که مداحان و روضه‌خوانان به سیدالشهدا (ع) نسبت می‌دهند گریه کنیم. خدا رحمت کند استاد مطهری بزرگوار رو

reza motahari
۱۳۹۵/۰۷/۱۹

عالیست

کاربر ۲۷۵۰۵۷
۱۳۹۵/۰۷/۲۰

مفید و جالب بود حقیقتا

لیلا
۱۳۹۵/۰۷/۲۰

قشنگه زیباست مطالبه خوبی داره

MAHDInp
۱۳۹۹/۰۵/۱۹

بشدت به هر بچه مسلمون توصیه میکنم خونده شه

mahsa_E
۱۳۹۹/۰۵/۲۳

یک خلاصه ای بود از تحریفات.اگه کاملتر بخواهید کتابی که دوستان هم درنظرات گفتندمفید هست.

کاربر ۳۳۸۶۳۲۰
۱۴۰۰/۰۶/۰۹

عالی بود،عالی. مطالعه این کتاب تو ایام محرم؟!!این یعنی نشونه. خدایا شکرت ای کاش میشد تو تمام مجالس عزاداری محرم این کتاب پخش بشه

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۴۰)
ما ایرانیها یک مردم ضعیف‌پسندی هستیم. آه و ناله کردن در میان ما سرقفلی دارد. هر کس می‌خواهد بگوید من آدم خوبی هستم، خودش را شل می‌کند، رها می‌کند، آه می‌کشد، ناله می‌کند
f_altaha
یکی از معروف‌ترین قضایا که حتی یک تاریخ به آن گواهی نمی‌دهد، قصه لیلا مادر حضرت علی‌اکبر است. البته ایشان مادری به نام لیلا داشته‌اند، ولی یک مورخ نگفته است که لیلا در کربلا بوده است. اما چقدر ما روضه لیلا و علی‌اکبر خواندیم، روضه آمدن لیلا به بالین علی‌اکبر! حتی من در قم در مجلسی که به نام آیه‌اللّه‌ بروجردی تشکیل شده بود، البته خود ایشان نبودند، همین روضه را شنیدم که علی‌اکبر رفت به میدان، حضرت به لیلا فرمود: از جدم شنیدم که دعای مادر در حق فرزند مستجاب است، برو در فلان خیمه خلوت، موهایت را پریشان کن و در حق فرزندت دعا کن، بلکه خداوند این فرزند را سالم به ما برگرداند! اصلاً لیلایی در کربلا نبوده. بعلاوه این منطق منطق حسین نیست. منطق حسین در روز عاشورا منطق جانبازی است.
مهدی فیروزان
دو مسئولیت بزرگ، مردم دارند. یک مسئولیت این است که نهی از منکر بر همه واجب است. وقتی که می‌فهمید و می‌دانید ـ و مردم اغلب هم می‌دانند ـ که دروغ است، نباید در آن مجلس بنشینید، که حرام است، بلکه باید مبارزه کنید. و دیگر این تمایلی است که صاحب مجلسها و مستمعین به گیراندن مجلس دارند، مجلس باید بگیرد، باید کربلا بشود. روضه‌خوان بیچاره می‌بیند که اگر بنا بشود هرچه می‌گوید از آن راستها باشد مجلسش نمی‌گیرد، بعد همین مردم هم دعوتش نمی‌کنند، ناچار یک چیزی هم اضافه می‌کند. این انتظار را مردم باید از سر خودشان بیرون کنند،[ نگویند ]فلان روضه‌خوانی که مجلس او می‌گیرد، فلان روضه‌خوانی که کربلا می‌کند. کربلا می‌کند یعنی چه؟! شما باید روضه راست را بشنوید و معارف و سطح فکرتان بالا بیاید، به طوری که اگر در یک کلمه روحتان اهتزاز پیدا کرد، یعنی با روح حسین بن علی هماهنگی کرد، و اشکی ولو ذره‌ای، ولو به قدر بال مگس[ جاری شد، ]اگر یک چنین اشکی در حالت هماهنگی روح شما با حسین بن علی از چشم شما بیرون بیاید، واقعا مقام بزرگی برای شماست. اما اشکی که از راه قصّابی کردن بخواهد از چشم شما بیاید، اگر یک دریا هم باشد ارزش ندارد. «داد بکشید» یعنی چه؟! چرا داد بکشید؟!
مرتضی
نوشته‌اند یک مردی رفت خدمت مرحوم صاحب مقامع و گفت: من دیشب خواب وحشتناکی دیدم. گفت: چه خواب دیدی؟ گفت: خواب دیدم که با این دندانهای خودم گوشتهای بدن امام حسین علیه‌السلام را دارم می‌کنم. این مرد عالم لرزید، سرش را پایین انداخت، یک مدتی فکر کرد، گفت: شاید تو مرثیه‌خوان هستی. گفت: بله آقا. گفت: دیگر بعد از این یا اساسا مرثیه‌خوانی را ترک کن یا از کتابهای معتبر نقل کن. تو با این دروغهایت داری گوشت بدن امام حسین را با این دندانهای خودت می‌کنی. این لطف خدا بوده که لااقل در این رؤیا به تو نشان بدهد.
ابوذر
اولین کتابی که در مرثیه به فارسی نوشته شده همین کتاب روضة الشهداء است که در پانصد سال پیش نوشته شده است، چون وفات کاشفی در ۹۱۰، اوایل قرن دهم، بوده است و این کتاب یا در اواخر قرن نهم هجری نوشته شده است یا در اوایل قرن دهم. قبل از این کتاب مردم به منابع اصلی مراجعه می‌کردند. شیخ مفید (رضوان‌اللّه‌ علیه) ارشاد را نوشته است و چقدر متقن نوشته است. ما اگر به ارشاد شیخ مفید خودمان مراجعه کنیم، احتیاج به منبع دیگر نداریم.[ در ]تواریخ اهل تسنن، طبری نوشته است، ابن اثیر نوشته است، یعقوبی نوشته است، ابن عساکر نوشته است، خوارزمی نوشته است. من نمی‌دانم این بی‌انصاف چه کرده است! من وقتی این کتاب را خواندم، دیدم حتی اسمها جعلی است؛ یعنی در میان اصحاب امام حسین اسمهایی را می‌آورد که اصلاً چنین آدمهایی وجود نداشته‌اند؛ در میان دشمنها اسمهایی می‌برد که همه جعلی است؛ داستانها را به شکل افسانه در آورده است. چون این کتاب اولین کتابی بود که به زبان فارسی نوشته شد،[ مرثیه‌خوانها ]که اغلب بی‌سواد بودند و به کتابهای عربی مراجعه نمی‌کردند، همین کتاب را می‌گرفتند و در مجالس از رو می‌خواندند. این است که امروز مجلس عزاداری امام حسین را ما «روضه‌خوانی» می‌گوییم. در زمان امام حسین روضه‌خوانی نمی‌گفتند،
مرتضی
یکی از معروف‌ترین قضایا که حتی یک تاریخ به آن گواهی نمی‌دهد، قصه لیلا مادر حضرت علی‌اکبر است. البته ایشان مادری به نام لیلا داشته‌اند، ولی یک مورخ نگفته است که لیلا در کربلا بوده است. اما چقدر ما روضه لیلا و علی‌اکبر خواندیم، روضه آمدن لیلا به بالین علی‌اکبر! حتی من در قم در مجلسی که به نام آیه‌اللّه‌ بروجردی تشکیل شده بود، البته خود ایشان نبودند، همین روضه را شنیدم که علی‌اکبر رفت به میدان، حضرت به لیلا فرمود: از جدم شنیدم که دعای مادر در حق فرزند مستجاب است، برو در فلان خیمه خلوت، موهایت را پریشان کن و در حق فرزندت دعا کن، بلکه خداوند این فرزند را سالم به ما برگرداند!
مهدی فیروزان
پیغمبر اکرم فرمود: «اِذا ظَهَرَتِ الْبِدَعُ فی اُمَّتی فَلْیظْهِرِ الْعالِمُ عِلْمَهُ وَ اِلاّ فَعَلَیهِ لَعْنَةُ اللّه‌ِ» آنجا که بدعتها و دروغها ظاهر می‌شود، آنجا که چیزهایی ظاهر می‌شود که در دین نیست، مسائلی پیدا می‌شود که من نگفته‌ام، بر عهده دانایان است که حقایق را بگویند ولو مردم خوششان نمی‌آید
mahsa_E
سین می‌گوید من نهضت کردم برای امر به معروف، برای اینکه دین را زنده کنم، برای اینکه با مفاسد مبارزه کنم. نهضت من یک نهضت اصلاحی اسلامی است.
mahsa_E
اگر خطبه‌های علی را کنار بگذاریم دیگر خطبه‌ای به این پرشوری در دنیا پیدا نمی‌شود. یک بار و دو بار و سه بار صحبت کرد، عمر سعد بر لشکریان خودش ترسید که مبادا نطق حسین اینها را تحت تأثیر قرار بدهد. نوبت دیگر که اباعبداللّه‌ آمد صحبت کند (ببینید چقدر نامردی کردند، چقدر روحشان شکست خورده بود!) دستور داد سروصدا کنید، دستتان را به دهانتان بزنید که کسی صدای حسین را نشنود. آیا این علامت شکست نیست؟ آیا این علامت پیروزی حسین نیست؟ آیا این نباید برای ما درس باشد که یک بشر اگر با ایمان باشد، اگر موحد باشد، اگر به خدا پیوند داشته باشد، اگر به آن دنیا ایمان داشته باشد، اگر نفس مطمئنه باشد، یکتنه سی‌هزار نفر را از نظر روحی شکست می‌دهد؛ آیا این‌طور نیست؟
مروارید ابراهیمیان
به خدا قسم حرف حاجی حرف راستی است. می‌گوید امروز اگر کسی بخواهد بر امام حسین علیه‌السلام بگرید، بر این مصیبتهایش باید بگرید، بر این تحریفها و مسخها و دروغها باید بگرید.
^آدم _فضایی^

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۹۱ صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۱/۰۱/۰۱
شابک‭۹۷۸-۹۶۴-۷۲۹۹-۸۸-۶
تعداد صفحات۹۱صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۱/۰۱/۰۱
شابک‭۹۷۸-۹۶۴-۷۲۹۹-۸۸-۶