با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
کتاب شازده کوچولو اثر آنتوان دوسنت اگزوپری

دانلود و خرید کتاب شازده کوچولو

۴٫۲ از ۱۰ نظر
۴٫۲ از ۱۰ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب شازده کوچولو  نوشته  آنتوان دوسنت اگزوپری  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه
معرفی نویسنده
عکس آنتوان دوسنت اگزوپری
آنتوان دوسنت اگزوپری
فرانسوی | تولد ۱۹۰۰ - درگذشت ۱۹۴۴

آنتوان دوسنت اگزوپری، نویسنده و خلبان فرانسوی است که با جاودانه «شازده کوچولو» در تاریخ ادبیات جهان ماندگار شد. او که یک خلبان غیرنظامی موفق در پیش از آغاز جنگ جهانی دوم است، با برافروخته شدن شعله‌های جنگ به نیروی هوایی فرانسه پیوست. اما اشغال زودهنگام و رعدآسای فرانسه توسط قوای نازی، او را بر آن داشت تا به آمریکا برود و به جریانی بپیوندد که می‌کوشید ایالات متحده را مجاب کند تا وارد جنگ شود. سپس باز در جایگاه یک خلبان جنگی به نیروهای ارتش آزادی‌بخش فرانسه پیوست. او در این زمان از نظر سنی برای این کار پرخطر، نسبت به دیگر خلبانان، مسن‌تر و آسیب‌پذیرتر بود. در یکی از پروازهای عملیاتی بر فراز مدیترانه، ناپدید شد و به نظر می‌رسد در همین زمان جان باخته باشد.

علاقه اگزوپری به هوانوردی و خلبانی که در آن زمان شغلی ماجراجویانه به شمار می‌رفت به علاوه شخصیت راوی داستان «شازده کوچولو» که او هم یک خلبان است و مرگ رازآلود او که تداعی‌کننده پرواز شازده کوچولو در پایان داستان، به ماندگاری و جذابیت این نویسنده و اثرش دامن زده است. گویی شازده کوچولو، شخصیت تجسم‌یافته باورها و آرمان‌های اگزوپری یا خلبان حاضر در داستان است. کسی که در کودکی اندیشه‌های ناب و متفاوتی داشته است و آنها را در قالب نقاشی‌های عجیب او می‌بینیم. اما نمی‌تواند آنها را بروز دهد. پس شازده کوچولویی را می‌آفریند تا از زبان او، اندیشه‌هایش را بازگو کند.

اگزوپری آثار دیگری هم دارد که هر چند درسایه شهرت شازده کوچولو قرار گرفته‌اند، اما درباره آنها ویژگی‌های مشترکی را می‌توان برشمرد. بخش بزرگی از دیگر آثار اگزوپری با محوریت خلبانی و پرواز شکل گرفته‌اند و عنصر روایت‌های شخصی از زندگی در آنان دیده می‌شود. گویی اگزوپری اصراری ندارد یک نویسنده یا آفریننده آثار ادبی بدیع باشد. بلکه بیشتر در پی آن است تا روایت شخصی از دریچه نگاه خود به جهان را با دیگران به اشتراک بگذارد و ماندگار کند. از جمله این آثار می‌توان به «پرواز شبانه» اشاره کرد که آغازگر ورود حرفه‌ای او به دنیای ادبیات بود. همچنین «باد، ماسه و ستاره‌ها» دیگر اثر مشهور وی تا پیش از آغاز جنگ است که در آن به سقوط هواپیمایش در بیابان‌های لیبی می‌پردازد و توانست جایزه کتاب ملی آمریکا را به دست آورد. «پرواز به آراس» و «نامه‌هایی به خانه» از دیگر نوشته‌های چاپ شده او هستند.

آنتوان دوسنت اگزوپری جوایز و افتخارات زیادی را هم از آن خود کرد. نشان لژیون دونور و جایزه فمینا را در سال ۱۹۲۹ از آن خود کرد و ده سال بعد جایزه بزرگ رمان فرهنگستان فرانسه را در سال ۱۹۳۹ گرفت. جایزه کتاب ملی آمریکا در سال ۱۹۴۰ و دو نشان صلیب جنگ یکی در سال‌های ۱۹۴۰ و دیگر در ۱۹۴۴ پس از مرگش دریافت کرد که به پاس زحمات او در جنگ جهانی و حضورش در نیروهای متفقین به او اهدا شد.

معرفی کتاب شازده کوچولو

کتاب شازده کوچولو حاصل نگارش ذهن خلاق نویسنده‌ای فرانسوی به نام آنتوان دوسنت اگزوپری است. این کتاب محبوب‌ترین کتاب منتخب قرن بیستم است. تحلیل‌های زیادی از بزرگان اهل ادب برای این کتاب صورت گرفته و بعد از انجیل، پرفروش‌ترین و پر‌خواننده‌ترین کتاب در دنیای غرب، در همه‌ٔ کشورها و به همه‌ٔ زبان‌ها بوده است.

درباره‌ کتاب شازده کوچولو

کتاب شازده کوچولو داستان سفر شازده‌ٔ کوچکی است که در سیاره‌ی ب۶۱۲ زندگی می‌کند. او در سیاره‌اش گلی دارد که بسیار مغرور است ولی آن گل را دوست دارد. شازده کوچولو از سیاره‌اش به سمت زمین حرکت می‌کند و به دنبال دوست می‌گردد. او در مسیر خود از سیارات زیادی عبور می‌کند، چیزهای جالبی می‌بیند و با آدم‌های عجیبی دیدار می‌کند. زمانی که به زمین می‌رسد، در صحرا با خلبانی مواجه می‌شود که هواپیمایش خراب‌شده است. میان آن دو، دوستی و رابطه‌ٔ زیبایی شکل می‌گیرد و شازده کوچولو تمام اتفاقات سفرش را برای مرد خلبان تعریف می‌کند.

کتاب شازده کوچولو را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنید؟

این کتاب جذاب و متفاوت را به کسانی که دوست دارند اثری جدید و عمیق درباره‌ٔ زیبایی‌های زندگی بخوانند، پیشنهاد می‌کنیم.

درباره‌ی آنتوان دوسنت اگزوپری

آنتوان دوسنت اگزوپری در ۲۹ ژوئن ۱۹۰۰ در لیون فرانسه متولد شد. او تا قبل از جنگ جهانی دوم، خلبان تجاری بود اما با آغاز جنگ، به نیروی هوایی فرانسه در شمال آفریقا پیوست. اگزوپری کتاب شازده کوچولو را با الهام گرفتن از دیدار با کودکی در آفریقا، نوشته است. کتاب او به بیش از سیصد زبان ترجمه شده است و بارها از این داستان برای تولید تئاترها و فیلم‌ها استفاده شده است. اگزوپری یک سال بعد از نگارش پرمخاطب‌ترین کتاب دنیا، به علت حادثه‌ای که برای هواپیمایش اتفاق افتاد، در سال ۱۹۴۴ از دنیا رفت. او بعد از مرگ به‌عنوان قهرمان ملی فرانسه شناخته شد.

بخشی از کتاب شازده کوچولو

روباه گفت: من نمی‌توانم با تو همبازی شوم، من هنوز اهلی نشده‌ام.

شازده کوچولو به فکر فرو رفت و گفت: ((اهلی کردن)) یعنی چه؟

روباه گفت: تو اهل اینجا نیستی؟ به دنبال چه می‌گردی؟

-من به دنبال آدم‌ها می‌گردم. ((اهلی کردن)) یعنی چه؟

-آدم‌ها ما را آزار می‌دهند. آن‌ها تفنگ‌دارند و شکار می‌کنند. البته مرغ هم پرورش می‌دهند که تنها فایده‌شان همین است. تو به دنبال مرغ می‌گردی؟

شازده کوچولو گفت: نه، من به دنبال دوست هستم. نگفتی اهلی کردن یعنی چه؟

-اهلی کردن چیزی است که فراموش‌شده، یعنی ((علاقه ایجاد کردن...))

-علاقه ایجاد کردن؟

-بله، مثلاً تو برای من مانند یک پسر بچه هستی مانند صدها هزار پسربچه‌ی دیگر، من به تو احتیاجی ندارم، تو هم احتیاجی به من نداری و من هم برای تو روباهی هستم شبیه بقیه روباه‌ها ولی اگر تو مرا اهلی کنی، هر دو به هم نیازمند می‌شویم. تو برای من در عالم همتا نخواهی داشت و من برای تو در دنیا...

شازده کوچولو گفت:

-بله، دارم می‌فهمم... گلی هست... من گمان می‌کنم آن گل مرا اهلی کرده است.

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۷۲ صفحه
نوع فایلEPUB
شابکundefined
دسته بندی
تعداد صفحات۷۲صفحه
نوع فایلEPUB