تاریخ تحلیلی صدر اسلام

دانلود و خرید کتاب تاریخ تحلیلی صدر اسلام

۳٫۷ از ۳۱ نظر
۳٫۷ از ۳۱ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب تاریخ تحلیلی صدر اسلام  نوشته  محمد نصیری  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب تاریخ تحلیلی صدر اسلام

کتاب تاریخ تحلیلی صدر اسلام نوشته محمد نصیری یکی از کتاب‌های دانشگاهی انتشارات معارف است که برای تدریس درس تاریخ تحلیلی صدر اسلام نوشته شده است. این درس یکی از درس‌های عمومی کلیه رشته‌های دانشگاهی است.

کتاب حاضر مطابق با سرفصل مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی برای درس عمومی تاریخ اسلام به ارزش دو واحد درسی تهیه شده است.

خواندن کتاب تاریخ تحلیلی صدر اسلام را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

این کتاب را به تمام دانشجویان کشور پیشنهاد می‌کنیم.

بخشی از کتاب تاریخ تحلیلی صدر اسلام

تاریخ از نظر لغت به‌معنای تعیین و شناساندن وقت است. برخی این واژه را عربی ندانسته‌اند، امّا نظر برگزیده‌تر این است که تاریخ از ماده «اَرخ» یا «وَرخ»، به‌معنای تعیین وقت است.

چیستی علم تاریخ از مسایلی است که تاکنون پاسخی جامع و مورد اتفاق نداشته، همه تعریف‌های آن با ایراد یا انتقاد روبه‌رو بوده است. هرودوت (پدر تاریخ) علم تاریخ را به‌معنای مطالعه و بررسی روزگاران گذشته می‌داند. احوال گذشته جهان و حتی پدیده‌هایی که انسان در آنها مؤثر نیست، احوال گذشته زمین یا شرح حوادث گذشته بر زمین بعد از پیدایش انسان، برخی از تعریف‌های ارائه‌شده درباره تاریخ است. با این تعریف‌ها دانش‌های دیگر ـ که به جهان، پدیده‌های آن، انسان یا ابعاد زندگی‌اش می‌پردازد ـ به محدوده تاریخ راه نمی‌یابد. با توجه بدین کاستی، گروهی گزارش وقایع مشهور، روزگار پادشاهان، جنگ‌ها، احوال پیامبران وسیره و سنت آنان را معنای تاریخ دانسته‌اند.

ابن‌خلدون، تاریخ را دانشی سرچشمه گرفته از حکمت، و بیانگر سرگذشت ملت‌ها، سیره پیامبران و سیاست پادشاهان می‌داند. برخی نیز تاریخ را مجموع وقایع کره زمین از آغاز پیدایش انسان تا کنون می‌دانند؛ وقایعی که بر احوال و شئون انسان تأثیر نهاده یا از آن متأثر شده است. براساس این تعریف، موضوع علم تاریخ عبارت است از کنش و واکنش خارجی یا دارای اثر خارجی انسان. اگر بتوان انسان را مخلوق برتر و هدف نظام آفرینش دانست و نیز اگر بتوان از انسان به‌عنوان مخلوق برتر و هدف نظام آفرینش یاد کرد، با توجه به دو لازمه جدایی‌ناپذیر زندگی او و همه پدیده‌های مادی و معنوی پیرامونش یعنی زمانمندی و مکان‌داری، می‌توان گفت:

«تاریخ مجموعه‌ای از اطلاعات، درباره گذشته و نقش تأثیر و تأثر انسان در ارتباط با آن گذشته است».

به‌دلیل گسترده شدن مسائل مربوط به تاریخ، شهید مطهری (ره) که تاریخ را یکی از منابع معرفت انسانی می‌داند، آن را به دو بخش نقلی و علمی تقسیم می‌کند و قواعد استنباطی تاریخ علمی را به حال و آینده تعمیم‌پذیر می‌داند.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۱۲)
کاربر ۳۲۰۲۷۶۲
۱۴۰۰/۰۲/۲۸

امکان سرچ در این کتاب عالیه ممنونم

zizi zizi
۱۴۰۰/۰۳/۲۱

امکان سرچ این کتاب خوب بود. یکبار روی متن کتاب که بزنید، بالاش علامت سرچ میاد و میتونین از اونجا سرچ کنین.

lavin880
۱۴۰۰/۰۴/۱۴

برای دانشگاه عالی بود ۲۰ شدم فقط هم داخل کتاب سوالات رو سرچ کردم :))

KHOSRO VAFAI
۱۴۰۰/۰۴/۱۶

امکان سرچ رو نداره

کاربر ۳۳۷۸۶۵۳
۱۴۰۰/۰۴/۱۹

واقعا سرچ خوبی داره

elham
۱۴۰۰/۰۴/۲۱

اصلا گذینه سرچ نداره روی کتاب و من بخوام روی فهرست که اول صفحه هست برم باید کل کتابو ورق بزنم تا به اولش برسم بعد مثلا قسمتی از درسی که میخوام رو توی فهرست ببینم اگر اخر کتاب باشه

- بیشتر
کاربر ۳۳۲۷۴۸۱
۱۴۰۰/۰۴/۰۱

امکان سرچ داره فوق العادس

love yourself
۱۴۰۰/۰۴/۱۲

فوق العاده بود .قابلیت سرچ هم داره به راحتی

arezoo
۱۴۰۰/۰۴/۱۲

اصلا امکان سرچ وجود نداره ، چرا سر مردمو کلاه میزارین

کاربر ۲۷۷۵۳۲۷
۱۴۰۰/۰۳/۲۰

چطور باید تو کل کتاب جستجو کنم؟

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۲)
موضع سرسخت علی علیه‌السلام در حکومت و کوشش در جهت اجرای کامل عدالت در همه ابعاد، سبب ناخشنودی و مخالفت بسیاری از مسئولان حکومت‌های پیشین و حتی برخی از یارانش شد. کنارنهادن روش شیخین در تقسیم بیت‌المال که مردم سال‌ها به آن خو گرفته بودند، اساس قراردادن مساوات در حقوق و رعایت استحقاق‌ها، برتری ندادن اشراف و عرب بر دیگران و ترک تسامح در برابر سران قبایل، آن‌طور که رسم پادشاهان و سیاست‌مداران است، کار آسانی نبود. می‌فرمود: تا پایان روزگار و تا زمانی که ستاره‌ای در آسمان به سوی ستاره دیگر رود، اگر مال از آن من بود، آن را به‌طور مساوی تقسیم می‌کردم؛ در حالی که این مال به خدا تعلق دارد و باید بر طبق فرمان وی مصرف شود.
کاربر ۳۲۷۵۶۹۴
برخی از دلایل نیاز به جانشینی پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله عبارت است از: ۱. دلایل و فلسفه بعثت پیامبران علیهم‌السلام، مانند قانون ثابت و ضروری هدایت عمومی. ۲. نیاز جامعه به زمامدار. ۳. لزوم ارتباط بین عالم ربوبی و عالم انسانی. ۴. تفسیر و بیان اصول کلی دین و آیات قرآن. ۵. تأکیدهای قرآن بر نقش جانشین پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله در تکمیل دین و اتمام نعمت
کاربر ۳۴۵۱۴۹۳

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۳۱۲ صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۸,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۶/۱۲/۱۷
شابک۹۷۸-۹۶۴-۵۳۱-۴۲۲-۲
دسته بندی
تعداد صفحات۳۱۲صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۸,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۶/۱۲/۱۷
شابک۹۷۸-۹۶۴-۵۳۱-۴۲۲-۲