دانلود و خرید کتاب من کم ارزش ایلین ان.آرون ترجمه فرناز فرود
با کد تخفیف OFF30 اولین کتاب الکترونیکی یا صوتی‌ات را با ۳۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کن.

معرفی کتاب من کم ارزش

من کم ارزش یکی از کتاب‌های مجموعه کلید‌های مدیریت زندگی  و نوشته دکتر ایلین اِن آرون است که با ترجمه فرناز فرود منتشر شده است. این کتاب از تعادل میان قدرت و عشق سخن می‌گوید.

مجموعه‌ کلیدهای مدیریت زندگی خوانندگان علاقه‌مند به حوزه مدیریت زندگی و یا به‌عبارتی خودیاری را هدف قرار داده است.

 درباره کتاب من کم ارزش

در این کتاب می‌خوانید که در جود همه ما یک من کم‌ارزش وجود دارد یعنی بخشی که همیشه به ما احساس بی‌ارزش بودن می دهد. این بخش گاهی اشکار می شود و به طور دائم همراه ما است. این من مشخص باعث می‌شود که به همه چیز شک کنیم. دچار اضطراب شویم و افسردگی بگیریم. این من موذی گاهی درست وقتی سروکله‌اش پیدا می‌شود که نیاز داریم ارزش واقعی وجودی مان را بشناسیم و نشان دهیم. این من کم‌ارزش شناخته‌شده‌ترین مسئله موردنظر روان‌درمانگران و آموزگاران خودیاری و همچنین ریشه بیشتر مسائل روانی دیگر است. بااین‌همه و باوجود همه کارهایی که درجهت بهبود اعتمادبه‌نفس در دهه‌های پیش انجام شده است، منِ کم‌ارزش هنوز به ما چسبیده و مسئله‌ساز است. بخش عمده این وضعیت آن‌گونه که پژوهش‌ها اکنون نشان داده‌اند، به این مربوط می‌شود که تفکر مثبت و تأیید خود می‌تواند آن‌هایی را که دارای اعتمادبه‌نفس پایین هستند، از خود بیشتر دلزده کند.

 دکتر ایلین اِن آرون روان‌شناس اجتماعی و روان‌درمانگر در این کتاب کوشیده است تا عوامل ذاتی‌ای که من کم‌ارزش را تقویت می‌کنند شناسایی و معرفی کند. او در این کتاب نگرشی لایه لایه درباره این موضوع ارائه داده است که سیک کار بهترین درمانگران است.

با خواندن این کتاب به‌سادگی به برخی نتایج فوری دست خواهید یافت، این کتاب با نگرش بی‌همتا و رهنمودهای دقیقش، بی‌تردید کارتان را بسیار بسیار ساده‌تر می‌کند. خواندن این کتاب به‌تنهایی مفید خواهد بود، اما اگر پیشنهادهای ارائه‌شده در هر فصل را به‌کار ببندید، از آن استفاده بیشتری خواهید کرد. ازآنجاکه گاه پیش خواهد آمد که زیاد بنویسید، دفتری فقط به منظور مطالعه این کتاب تهیه کنید یا پوشه‌ای را در کامپیوترتان به این کتاب اختصاص دهید.

همچنین لازم است که شکیبا باشید. این کتاب غنی، پیچیده و به‌گونه‌ای ژرف، لایه‌لایه است. یادگیری از آن شبیه به تهیه یک کیک تولد از ابتداست. هر فصل یک ماده ضروری برای تهیه کیک است، اما نمی‌توانید از ابتدا همه را باهم در یک کاسه بریزید. لازم است ابتدا روی تعدادی از مواد کار کنید و سپس تعدادی دیگر و سپس مرحله‌به‌مرحله آن‌ها را بادقت باهم ترکیب کنید. بااین‌همه، به تلاشی که می‌کنید می‌ارزد، چراکه می‌خواهید تولد شخصی بسیار مهم، یعنی خودتان را جشن بگیرید.

 خواندن کتاب من کم ارزش را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

 علاقه‌مندان به کتاب‌های رشد و مدیریت فردی مخاطبان این کتاب‌اند.

بخشی از کتاب من کم ارزش

تغییر از رتبه‌بندی به پیوندجویی منِ کم‌ارزش را به‌کلی از تصویر خارج می‌کند، زیرا فقط هنگام رتبه‌بندی است که ما ارزش کلی خود را با دیگران مقایسه می‌کنیم و به خود رتبه‌ای بسیار پایین می‌دهیم. وقتی در حالت پیوندجویی هستیم، تمرکز ما بر این است که توجه و مراقبت کنیم و از آن سو نیز به تساوی توجه و مراقبت بگیریم.

گاهی نمی‌توانید به رتبه‌بندی پایان دهید و نمی‌خواهید این کار را بکنید، اما حتی در وضعیت‌های رتبه‌بندی همچنان می‌توانید پیوندجویی‌تان را افزایش دهید؛ برای نمونه، می‌توانید با رقیب‌های خود در مسابقه تنیس دوست بشوید یا وقتی در انتظار آزمون هنرسنجی هستید، سر صحبت را با دیگران باز کنید. این نوع پیوندجویی تأثیری چشمگیر بر منِ کم‌ارزش دارد. به‌طور کلی وقتی به پیوندجویی تغییر حالت می‌دهید، ترس از شکست به حاشیه رانده می‌شود، زیرا احساس ارتباط می‌کنید و نه قضاوت شدن. در این حالت پیروزی یا شکست بی‌ربط است و بنابراین به پاسخ شکست‌گرایانه احساس افسردگی یا شرمندگی نمی‌لغزید یا حس کلی ارزشمندی‌تان را پایین نمی‌آورید. درواقع، پژوهش روشن کرده است که تغییر حالت از رتبه‌بندی به پیوندجویی، چه در آزمایشگاه چه به‌خودی‌خود، این تأثیرها را دارد:

ـ عزت نفس را بالا می‌برد.

ـ آدم‌ها را روشن‌فکرتر می‌کند.

ـ از تعصب و تبعیض می‌کاهد. در آزمایش‌ها، وقتی اشخاص به احساس فروتری یا برتری واداشته می‌شوند (یعنی بر رتبه‌بندی متمرکز هستند)، تعصب در آن‌ها بالاتر از میانگین است، اما وقتی بر پیوندجویی متمرکز می‌شوند، تعصب آن‌ها به زیر میانگین می‌افتد.

ـ موجب می‌شود اشخاصی که زیر فشار هستند از دیگران درخواست کمک کنند و وقتشان را با سرزنش خود یا وضعیت صرف نکنند.

ـ موجب می‌شود انسان‌ها برای کمک به کسی که نمی‌شناسند اقدام کنند و کمتر از درگیری و ناراحتی بترسند.

دیگران دریافت کرده‌اند

سایر کتاب‌های انتشارات صابرین

مشاهده همه

نظرات کاربران

بارن درخت نشین
۱۴۰۰/۰۹/۰۵

در کل اگر قبلا مطالعه‌ی زیادی در زمینه‌ی روانشناسی داشتید و پیش روانکاو می‌رید و مشاور دارید این کتاب براتون می‌تونه مفید باشه. شخصا به کسی که چارتا کتاب روانشناسی قبلا نخونده این رو توصیه نمی‌کنم. وقتی هم می‌گم روانکاو

- بیشتر
زهرا.م
۱۴۰۱/۰۲/۱۷

اگر خیلی اوقات احساس بی انگیزگی، خشم، ناراحتی، اضطراب میکنید که دلیل آن را نمی‌دانید و این احساسات روی عملکرد شما در زندگی و همچنین روابطتان با دیگران اثر مخرب گذاشته حتما حتما کتاب را بخوانید و البته اگر با

- بیشتر
بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه (۲۷)
ما شش روش اصلی محافظت از خود داریم: کوچک شمردن، سرزنش کردن، رقابت نکردن، سخت تقلا کردن، باد کردن و فرافکنی.
Samane Ashrafi
تجربه‌های دوران کودکی از سوءاستفاده از قدرت، آسیب‌زننده هستند، اما تقریبآ هر بحرانی در کودکی به شکل سوءاستفاده از قدرت تجربه می‌شود، به این شکل که بزرگسالانی که وظیفه‌شان حمایت از شما بود، درواقع، درمانده رهایتان کردند.
Samane Ashrafi
پس از کار به باشگاه رفتید و در آنجا احساس کردید ناسالم‌ترین و ضعیف‌ترین آدم آنجا هستید. ۱۰۰ درصد احساس رتبه‌بندی داشتید و می‌توانید ببینید که خود را کم‌ارزش تلقی می‌کردید.
Samane Ashrafi
یک جنبه همگانی و ناراحت‌کننده رتبه‌بندی هنگامی پیش می‌آید که در تلاش برای ایجاد پیوند با کسی، رتبه‌بندی وارد ماجرا می‌شود و منِ کم‌ارزش را تحریک می‌کند. برای نمونه، با دوستی ناهار می‌خورید و خبر خوب ارتقای او را می‌شنوید. دلتان می‌خواهد برای او احساس شادی کنید و شاید می‌کنید، اما هم‌زمان و شاید کاملا ناخودآگاه رتبه خودتان را با او می‌سنجید و با توجه به اینکه پنج سال است ارتقا نگرفته‌اید، احساس بدبختی می‌کنید، درواقع شما دیگر با دوستتان ناهار نمی‌خورید، بلکه با منِ کم‌ارزشتان ناهار می‌خورید.
Samane Ashrafi
خشم احساسی است که وقتی به حدومرزها یا آرزوهایمان تجاوز شود، حس می‌کنیم. آن‌ها که خود را دست‌کم می‌گیرند، معمولا خشم خود را بسیار کم ابراز می‌کنند، درحالی‌که درواقع اگر آن را ابراز می‌کردند، حدومرزها یا آرزوهایشان رعایت می‌شد.
Samane Ashrafi
به مرور زمان دوستان صمیمی شاید دیگر درنظر نگیرند که چه کسی چه چیزی بدهکار است و اولویت به آن کسی داده می‌شود که بیشترین نیاز را دارد. این جوهر پیوندجویی است.
Samane Ashrafi
تقریبآ همه کسانی که در کنارشان حس بدی دارید، آن‌هایی هستند که احساس می‌کنید شما را رتبه‌بندی می‌کنند و این می‌تواند از نوعی حس مورد قضاوت قرار گرفتن باشد تا رقابتی تمام عیار که گویی موضوع، تعیین شخص بهتر است.
Samane Ashrafi
اضافه‌براین، اشخاص بسیار حساس بیشتر تحت‌تأثیر بازخورد قرار می‌گیرند. آن‌ها بیشتر از دیگران اشتباهاتشان را می‌بینند و از آن‌ها یاد می‌گیرند و به‌این‌ترتیب لازم می‌شود بیشتر از دیگران مراقب اشتباهاتشان باشند؛ اما گاهی چنان مراقب هستند که انتقاد موجب می‌شود احساس ارزشمندی کلی‌شان به‌شدت پایین بیاید.
Samane Ashrafi
اگر ظرافت‌های بیشتری را در محیط خود متوجه می‌شوید، زندگی درونی غنی‌تری دارید، بیشتر از دیگران به استراحت نیاز دارید، به قهوه و درد حساس‌ترید، به‌سادگی از جا می‌پرید و به‌سادگی از صدای بلند یا فضاهای پرهرج‌ومرج، ضرب‌الاجل یا تغییرات در زندگی‌تان از پا درمی‌آیید، احتمالا به این گروه تعلق دارید. به‌طور متوسط اشخاص بسیار حساس معمولا خلاق‌تر، باوجدان‌تر، همکارتر و هشیارتر به پیامدها هستند.
Samane Ashrafi
آتش گرفتن و از بین رفتن خانه شاید برای کودکی که طی آن تجربه، به‌خوبی موردتوجه و مراقبت بوده است چندان آسیب‌زننده نباشد، اما برای کودکی دیگر ترکیدن بادکنک همچون کابوسی باشد.
Samane Ashrafi

حجم

۳۴۲٫۸ کیلوبایت

سال انتشار

۱۳۹۹

تعداد صفحه‌ها

۳۲۴ صفحه

حجم

۳۴۲٫۸ کیلوبایت

سال انتشار

۱۳۹۹

تعداد صفحه‌ها

۳۲۴ صفحه

قیمت:
۹۰,۰۰۰
تومان