با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
چرند و پرند

دانلود و خرید کتاب چرند و پرند

مجموعه مقالات و داستان‌های کوتاه

۴٫۱ از ۹ نظر
۴٫۱ از ۹ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب چرند و پرند  نوشته  علی اکبر  دهخدا  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب چرند و پرند

کتاب چرند و پرند، مجموعه نوشته‌های طنز منتشر شده از علی‌اکبر دهخدا در مجله صوراسرافیل است که آن‌ها را با امضای دخو و در دفاع از جنبش مشروطه‌خواهی و رد استبداد می‌نوشت. صور اسرافیل از مجله‌های معروف و بسیا تاثیرگذار صدر مشروطیت بود. شماره اول این نشریه ۱۴ دی ۱۲۸۶ منتشر شد. جهانگیرخان شیرازی مشهور به صوراسرافیل و قاسم‌خان تبریزی با همکاری میرزا علی اکبر خان قزوینی (دهخدا) صور اسرافیل را منتشر می‌کردند.

درباره‌ کتاب چرند و پرند

علی اکبر دهخدا در سـال ۱۲۵۷ خورشـیدی در تهـران دیـده بـه جهـان گشود. اگرچه اصلیت او قزوینی بــود، اما پدرش خان باباخان که از مـلاکان متوسـط قزویـن بـود، پیـش از زاده شـدن وی از قزویـن خارج شـده و در تهـران اقامت کرده بـود. هنگامی کـه او ده سـاله بـود پـدرش در بروجرد فـوت کرد. در آن زمـان غلامحسـین بروجـردی کـه از دوسـتان خانوادگـی آنها بـود کار تدریس دهخدا را آغاز کرد و دهخدا تحصیلات قدیمـی را نزد او آموخت.

چرند و پرند مجموعه نوشته‌های طنز اجتماعی و سیاسی علی‌اکبر دهخدا است. او نوشته‌هایش را در قالب داستان‌کوتاه، اعلامیه، تلگراف، گزارش خبری و... می‌نوشت و آن‌ها را در روزنامه‌ی صوراسرافیل به مدیریت جهانگیرخان شیرازی منتشر می‌کرد. مقالات چرند و پرند در فاصله زمانی بین پیروزی انقلاب مشروطیت و شروع استبداد صغیر در در ۳۲ شماره صوراسرافیل و بعدتر در سه شماره صوراسرافیل که پس از شروع استبداد صغیر توسط دهخدا در سوییس چاپ شد، منتشر می‌شد. علی‌اکبر دهخدا مقالات چرند و پرند را با امضای دخو می‌نوشت.

کتاب چرند و پرند را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

کتاب چرند و پرند، کتابی عالی برای تمام دوست‌داران زبان و ادبیات فارسی است. اگر دوست دارید با عقاید و آرای مشروطه‌خواهان آشنا شوید، حتما کتاب چرند و پرند را بخوانید.

درباره‌ علی‌اکبر دهخدا

علی‌اکبر دهخدا سال ۱۲۵۷ در تهران متولد شد. او در خانواده‌ای قزوینی‌الاصل به دنیا آمد اما پدرش پیش از تولد او به تهران مهاجرت کرده بود. او ادیب، لغت‌شناس، سیاست‌مدار، شاعر ایرانی و مؤلف و بنیان‌گذار لغت‌نامه‌ دهخدا نیز بوده‌ است. دهخدا جز اولین فارغ‌التحصیلان مدرسه سیاسی بود. طی این دوره با مبانی علوم جدید و زبان فرانسوی آشنا شد. معلم ادبیات فارسی آن مدرسه محمدحسین فروغی بود و گاه تدریس ادبیات کلاس را به عهده دهخدا می‌گذاشت. او مدتی را در وزارت امور خارجه مشغول به کار بود و به همین دلیل چندسالی در وین زندگی کرد و در آن‌جا آموختن زبان فرانسوی‌اش را کامل کرد. او همزمان با آغاز دوران مشروطیت به ایران بازگشت و نقش بسیار مهمی در پیش بردن اهداف جنبش مشروطه اجرا کرد. کمی بعد به روزنامه‌ی صوراسرافیل پیوست و مقالات طنزی را با امضای دخو در آن به چاپ رساند. مجموع آن مقالات حالا همین کتاب چرند و پرند است. برخی از نوشته‌های او چنان تند و صریح بود که بسیاری از طرفداران استبداد حکم به تکفیر او دادند. یکی دیگر از کارهای بزرگ و ارزشمند علی‌اکبر دهخدا، تالیف فرهنگنامه‌ی ارزشمند دهخدا است که در آن لغات علمی، تاریخی، ادبی، جغرافیایی و طبی و معادل‌های دقیق آن‌ها به همراه شاهدهای بسیار است. ریاست اداره لغت‌نامه تا پیش از آنکه به دکتر محمد معین واگذار شود نیز با دهخدا بود. کتاب امثال و حکم نیز در چهار جلد، شامل۵۰هزار امثال و حکم (ضرب‌المثل) و کلمات قصار و ابیات متفرقه‌ است. مطالب به ترتیب الفبا تنظیم یافته و ضرب‌المثل‌ها شرح و تفسیر شده‌است. شرح دیوان بسیاری از شاعران بزرگ مانند منوچهری، حافظ، مسعود سعد و فرخی سیستانی نیز از فعالیت‌های دیگر او است.

دهخدا چندسالی در سوئیس زندگی کرد و روزنامه‌ی صوراسرافیل را در آن‌جا منتشر کرد. علی‌اکبر دهخدا ۷ اسفند ۱۳۳۴ در تهران چشم از جهان فروبست. 

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۳)
کاربر ۲۷۸۱۱۶۳
۱۳۹۹/۱۱/۰۶

طنزش خیلی شیرینه علاوه بر اون جنبه سیاسی هم داره نیاز به تامل داره خوندنش رو توصیه میکنم برای تمام دوران‌هامناسبه به نظرم قشنگ وقایع امروز ماست😀😀

ولی جباری
۱۳۹۹/۱۱/۰۴

خوبه

کاربر ۲۷۶۹۸۴۲
۱۳۹۹/۱۱/۰۱

کتابشو نخوندم تازه اومدم کل کتابا پولیه یا رایگان هم داره

بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۸۵ صفحه
قیمت نسخه چاپی۴۰,۰۰۰ تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۶/۱۰/۲۷
شابک۹۷۸-۶۰۰-۹۸۵۵۴-۵-۲
تعداد صفحات۱۸۵صفحه
قیمت نسخه چاپی۴۰,۰۰۰تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۶/۱۰/۲۷
شابک۹۷۸-۶۰۰-۹۸۵۵۴-۵-۲

تجربه بهتر در اپلیکیشن