با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
اسطوره‌شناسی آسمان شبانه

دانلود و خرید کتاب اسطوره‌شناسی آسمان شبانه

۴٫۰ از ۴ نظر
۴٫۰ از ۴ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب اسطوره‌شناسی آسمان شبانه  نوشته  شروین وکیلی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب اسطوره‌شناسی آسمان شبانه

شروین وکیلی( -۱۳۵۳)، جامعه‌شناس و پژوهشگر تاریخ‌ و فرهنگ ایران است. در بخشی از کتاب می‌خوانیم: «ایرانیان، از کهن‌ترین مردمانی بودند که به آسمان نگریستند و بازتابی از باورها و داستان‌های جاری در اطرافشان را بر آسمان منعکس کردند. سنت اخترشناسیِ ایرانی، یکی از کهن‌ترین خوشه‌های دانایی در این زمینه است و جایگاه و نقش ایـرانیان در صورت‌بندیِ آنچه امروز چشمِ اخترشناسان در آسمان می‌بیند، بی‌تردید از دستاوردهای سایرِ تمدن‌ها، بزرگ‌تر و موثرتر بوده است. این در حالی است که میراث نجوم ایرانی در دو قرن گذشته، هم نادیده انگاشته شده و هم به تدریج از یادها رفته است. پافشاری بر اهمیت و قدمت نجوم یونانی‌-‌رومی، با کارکرد هویت‌بخشی که برای اروپاییان دارد، در حلقه‌های دانشگاهی رواج بیشتری یافته و حتا در خودِ ایـران‌زمین نیز به رسمیت شناخته شده است. توده‌ی مردم ایـرانی هم به جای آنکه دستِ کم زیر‌بنا و بستر مفهومیِ نجوم باستانیِ خویش را بشناسند، اغلب به طالع‌بینی و خرافه‌های مربوط به آسمان روی آورده و احکامِ نجومی را بر حکمت نجوم، ترجیح داده‌اند.» و در بخش دیگری از کتاب می‌خوانیم: «پیکربندی و رمزگذاری آسمان شبانه، یکی از دستاوردهای ماندگار تمدن ایرانی است. دستاوردی که در سپیده‌دمِ ظهور نخستین دولت فراگیر در فلات ایران، شکلی نهایی به خود گرفت و چندان در هر دو عرصه‌ی علمی و اسطوره‌شناختی کامیاب و کارساز بود که قالب عمومی تصویر آسمان را تا به امروز تعیین کرده است. آن مغان مهرآیینی که در سال‌های گمشده‌ی هزاره‌ی نخست پ. م به آسمان می‌نگریستند و با پیش‌داشت‌های دینی و روایت‌های اساطیری خویش نقطه‌های نورانی فراز سرِ خویش را رصد می‌کردند، به ترکیبی چشمگیر و تکان‌دهنده از دانش‌های دقیقِ روزگار خویش، با روایت‌ها و رمزپرداز‌ی‌های دینی دست یافتند. دستاورد ایشان هنوز قالب کلی گاهشماری‌های کل جهان را تعیین می‌کند و نظامِ محاسباتی‌ای که برای استخراج سال خورشیدی به کار گرفتند، کلیت مفهومِ زمان را برای مردمان امروزین تعیین کرده است».

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۱)
jalal
۱۳۹۵/۰۶/۱۹

بنده نسخه کاغذی این کتاب رو خوندم ..به شدت توصیه به نخوندنش می کنم ...کتاب پر از اشتباهات اساسی است و نویستده به طور کلی آسمان شب را نمی شناسد ... نتیجه گیری ها و پیش فرضهای اشتباه برای خوانندگان

- بیشتر
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۵۰۸ صفحه
قیمت نسخه چاپی۴۰,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۰/۰۲/۰۱
شابک‌‫۹۷۸-۹۶۴-۲۹۹۵-۵۷-۸‬
تعداد صفحات۵۰۸صفحه
قیمت نسخه چاپی۴۰,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۰/۰۲/۰۱
شابک‌‫۹۷۸-۹۶۴-۲۹۹۵-۵۷-۸‬