با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
مطهری و مسئله‌ی زن

دانلود و خرید کتاب مطهری و مسئله‌ی زن

۵٫۰ از ۵ نظر
۵٫۰ از ۵ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب مطهری و مسئله‌ی زن  نوشته  علی غلامی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب مطهری و مسئله‌ی زن

مطهری و مسئله‌ی زن جلد چهارم از مجموعه بازخوانی مطهری پس از چهل سال نوشته علی غلامی است.

با وجود گذشت چهل سال از شهادت آیت‌الله مرتضی مطهری، هنوز پژوهشگران از خوان گستردهٔ آراء و نظرات این متفکر شهید استفاده و به آن استناد می‌کنند. درعین‌حال، طی این مدت، در حوزه‌هایی که استاد در آن‌ها قلم زده یا سخن رانده است، موضوعات و چالش‌های جدید بسیاری پدید آمده‌اند، ازجمله در حوزهٔ تفسیر، فلسفهٔ اسلامی، فلسفهٔ غرب، کلام، حقوق زن، اسلام و ایران، تعلیم و تربیت، معرفت‌شناسی، تاریخ اسلام، مباحث اجتماعی و سیاسی، سیرهٔ معصومان (ع)، اقتصاد، و اسلام و تجدد.

 درباره کتاب مطهری و مسئله زن

 در این کتاب به واکاوی اندیشه‌ها و نظرات استاد مطهری درباره سیر تطور حیات اجتماعی زن و مسئله فمینیسم پرداخته شده است و به برخی شبهات درباره مسئله زن در اسلام و غرب براساس دیدگاه استاد پاسخ داده شده‌است.

در مباحث مختلف کتاب سعی شده است با اقتدا به روش استاد شهید، ابتدا ادعای مطرح در موضوع مورد مناقشه تبیین شود و سپس با محوریت آثار و اندیشه‌های ایشان، پاسخ متناظر با آن ارائه شود. در عین حال رعایت اصل ایجاز باعث شد در بیشتر موارد به تلخیص نظرات ایشان و گاهی اشاره به یکی از مطالب ایشان اکتفا شود. همچنین در مواردی که مطالب به کتب مختلف ارجاع شده است، سعی شد به منابع اصلی رجوع و در صورت نیاز به سایر ابعاد مطلب از منظر صاحبان سایر آثار پرداخته شود.

 خواندن کتاب مطهری و مسئله زن را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

 علاقه‌مندان به موضوع مطالعات زنان و زن در منابع اسلامی

بخشی از کتاب مطهری و مسئله زن

وضعیت زنان در غرب حاکی از آن است که برای دوره‌ای طولانی تحقیر، مذمت و سرزنش زن از سوی اندیشمندان و متفکران غربی بر فضای جامعه حاکم بوده است. حال در دوره‌ای که قرار است زن از تحقیر و فرودستی خارج شده، به جایگاه واقعی خویش برسد، ظلم جدید و شدیدتری بر زن وارد می‌شود، ظلم ِ انکارِ زن بودن زن. این ظلم دوم اگر غمبارتر از ظلم اول نباشد، کمتر نیست.

ویل دورانت معتقد است که یهوه در آخرین بند فرمان‌های ده‌گانه‌اش که بر حضرت موسی (ع) فرستاد، زنان را در ردیف چهارپایان و اموال غیرمنقول ذکر کرد. یهوه خود آفریدهٔ تصور و خیال قوم یهود بود. این قوم نیز مانند همهٔ اقوام جنگجو زن را مایهٔ مصیبت و بدبختی می‌دانستند و فقط از این جهت که یگانه منبع تولید سرباز است وجودش را قابل تحمل می‌دیدند. یهودیان قدیم برای تولد دختر برخلاف پسر، شمع روشن نمی‌کردند و مادری که دختر زاده را موظف به دو بار غسل می‌کردند. پسر که به عهد خود با یهوه می‌بالید، در نماز خود این عبارت را تکرار می‌کرد که «خدایا تو را سپاسگزارم که مرا کافر و زن نیافریدی» (Royden, ۱۹۱۷: ۴۵؛ به نقل از دورانت، ۱۳۶۹: ۱۴۹).

سقراط، فیلسوف نامدار یونانی، وجود زن را بزرگ‌ترین منشأ انحطاط بشریت می‌داند. فیثاغورث، دیگر دانشمند یونانی، معتقد است اصلی خوب وجود دارد که نظم، نور و مرد را آفریده است و اصلی بد که آشوب، تیرگی و زن را آفریده است. ارسطو نیز معتقد است که زن چیزی نیست مگر مرد ناکام، خطای طبیعت و حاصل نقصی در آفرینش (گری، ۱۳۷۸: ۷ و ۴۵). به نظر ارسطو آنجا که طبیعت از آفریدن مرد ناتوان است، زن را می‌آفریند؛ زنان و بندگان بنا بر طبیعت محکوم به اسارت هستند و به هیچ وجه سزاوار شرکت در کارهای عمومی نیستند (دورانت، ۱۳۶۹: ۱۴۸).


نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۲)
سعید
۱۴۰۰/۰۴/۲۲

با این کتاب به درک انتقادی و نسبتا جامعی از جریان و مکتب فمنیسم می‌رسید و جواب‌های مستدل به ادعاهای اصلی این جریان علیه دین پیدا می‌کنید.

Miartz
۱۳۹۹/۰۴/۰۹

لطفا در کتابخانه بینهایت قرار بدید

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۳۵)
عجب این است هنگامی که از اختلافات فطری و طبیعی زن و مرد سخن می‌رود، گروهی آن را به عنوان نقص زن و کمال مرد و بالاخره چیزی که موجب یک سلسله برخورداری‌ها برای مرد و یک سلسله محرومیت‌ها برای زن است،‌ تلقی می‌کنند؛ غافل از اینکه نقص و کمال مطرح نیست؛ دستگاه آفرینش نخواسته یکی را کامل و دیگری را ناقص، یکی را برخوردار و دیگری را محروم و مغبون بیافریند. این گروه پس از این تلقی منطقی و حکیمانه! می‌گویند بسیار خوب، حالا که در طبیعت چنین ظلمی بر زن شده و ضعیف و ناقص آفریده شده،‌ آیا ما هم باید مزید بر علت شویم و ظلمی بر ظلم بیفزاییم؟ آیا اگر وضع طبیعی زن را به فراموشی بسپاریم، انسانی‌تر عمل نکرده‌ایم؟
معصومه
زنان باید به بسط مواهب طبیعی خود در جهت و مسیر سرشت خاص خویش بدون تقلید کورکورانه از مردان بکوشند. وظیفه ایشان در راه تکامل بشریت خیلی بزرگ‌تر از مردهاست و نبایستی آن را سرسری گیرند و رها کنند ... نبایستی برای دختران جوان نیز همان طرز فکر و همان نوع زندگی و تشکیلات فکری و همان هدف ایده‌آلی را که برای پسران جوان در نظر می‌گیریم، معمول داریم. متخصصین تعلیم و تربیت باید اختلافات عضوی و روانی جنس مرد و زن و وظایف طبیعی ایشان را در نظر داشته باشند و توجه به این نکته اساسی در بنای آینده تمدن ما حائز کمال اهمیت است
معصومه
وضعیت زنان در غرب حاکی از آن است که برای دوره‌ای طولانی تحقیر، مذمت و سرزنش زن از سوی اندیشمندان و متفکران غربی بر فضای جامعه حاکم بوده است. حال در دوره‌ای که قرار است زن از تحقیر و فرودستی خارج شده، به جایگاه واقعی خویش برسد، ظلم جدید و شدیدتری بر زن وارد می‌شود، ظلم ِ انکارِ زن بودن زن.
معصومه
ویل دورانت معتقد است که یهوه در آخرین بند فرمان‌های ده‌گانه‌اش که بر حضرت موسی (ع) فرستاد، زنان را در ردیف چهارپایان و اموال غیرمنقول ذکر کرد.
معصومه
ماهیت زندگی خانوادگی به عقیده اروپائیان، شرکت سرمایه‌های انسانی است به شکلی که هر دو نفر به یکدیگر تعلق دارند؛ یک مالکیت دو طرفی است، زن از آنِ مرد است و مرد از آنِ زن، با سایر شرکت‌ها فرقی نمی‌کند جز از جنبه سرمایه. به همین دلیل چندهمسری ممنوع است، طلاق یک‌طرفی نمی‌تواند باشد، نفقه همچنین، مهر موضوع ندارد، عده اگر لازم است برای هر دو طرف لازم است، هیچ‌کدام حق حکومت بر دیگری ندارد و این شرکت مانند هر شرکت دیگر باید بر اساس عدالت باشد.
معصومه
به عقیده ما اساس و ماهیت زندگی خانوادگی شرکت و مالکیت نیست، وحدت است.
معصومه
نکتهٔ قابل تأمل در بررسی مراحل تطور حیات زن قطعیت ظلم به زنان است که به نظر می‌رسد، با توجه به عمومیت آن در میان ملل مختلف و طول دوره آن، مطلبی شایسته توجه و تدقیق است.
معصومه
نکتهٔ دوم ناظر به ادعایی است که در دلایل فمینیست‌ها مستتر است، اینکه «فناوری = پیشرفت». به عبارتی از نظر ایشان هرگونه دخل و تصرف در طبیعت لزوماً مطلوب و رو به تعالی و پیشرفت است.
معصومه
... مردان و زنان ما ... باید به وسیله قانون، از زندگی با یکدیگر در خانه‌های جداگانه منع شوند و تمام زنان باید برای تمام مردان مباح باشند؛ همچنین کودکان باید به صورت همگانی نگهداری شوند؛ هیچ‌یک از والدین نباید فرزند خود را بشناسد یا کودکی والدین خود را
معصومه
مانند آنکه در کشوری با اکثریت سفیدپوست یک فرد سیاه‌پوست به حکومت برسد و در نتیجه ادعا شود با این انتخاب تبعیض نژادی علیه سیاهان خاتمه یافته است.
معصومه

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۴۳ صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۷,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۸/۰۱/۱۱
شابک۹۷۸-۶۲۲-۶۱۶۰-۰۴-۹
تعداد صفحات۱۴۳صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۷,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۸/۰۱/۱۱
شابک۹۷۸-۶۲۲-۶۱۶۰-۰۴-۹