با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
درآمدی بر پساساختارگرایی

دانلود و خرید کتاب درآمدی بر پساساختارگرایی

۵٫۰ از ۵ نظر
۵٫۰ از ۵ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب درآمدی بر پساساختارگرایی  نوشته  کاترین بلزی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب درآمدی بر پساساختارگرایی

درآمدی بر پساساختارگرایی نوشته کاترین بلزی کتابی در حوزه ادبیات و فلسفه و فرهنگ است. این کتاب از سری کتاب‌های انتشارات دانشگاه آکسفورد با عنوان فرعی درآمدی بسیار مختصر است که به مفهوم پیچیده پساساختارگرایی در فلسفه فرهنگ و هنر می‌پردازد. کاترین بلزی یکی از مهم‌ترین چهره‌های نظریه‌های انتقادی است و پیش از این هم آثار دیگری از او مانند فرهنگ و امر واقعی نظریه‌پردازی نقد فرهنگی، عمل نقد و آینده‌ای برای نقد به فارسی ترجمه شده است.

کاترین بلزی در این کتاب با تکیه بر مفهوم تفاوت در نظریه پساساختارگرایی و مثال‌های بسیاری از ادبیات کودکان، شعر، فیلم، نقاشی و.... چارچوب کلی و دقیقی از این جریان ارائه می‌دهد و زمینه فهم مقدمات و مبانی آن را فراهم می‌کند.

کتاب پنج فصل دارد که عناوین آنها به ترتیب به این شرح است: «آفریده‌های تفاوت»، «تفاوت و فرهنگ»، «تفاوت و میل»، «تفاوت یا حقیقت» و «تمرد». 

خواندن کتاب درآمدی بر پساساختارگرایی را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم؟

 این کتاب بازبانی روان و برای مخاطب عام نوشته شده و از پرداختن به مباحث پیچیده و تخصصی این حوزه اجتناب کرده است پس برای تمامی علاقه‌مندان به مباحث نظری فلسفی، ادبی و جامعه‌شناسانه مناسب است.

 درباره کاترین بلزی

کاترین بلزی پیش از پیوستنش به دانشگاه داربی، استاد ادبیات انگلیسی و مطالعات فرهنگی در دانشگاه سوانسی در ولز بود و مدت‌ها نیز ریاست مرکز پژوهشی نظریۀ انتقادی و فرهنگی را در دانشگاه کاردیف بر عهده داشت. او که سال‌ها پیش با کتاب درخشان عمل نقد به خوانندگان فارسی‌زبان معرفی شد، متفکر، منتقد و پژوهشگر هوشمندی است که در کنار افرادی مثل جاناتان دالیمور و آلن سینفیلد به عنوان هستۀ جریان «ماتریالیسم فرهنگی» شناخته می‌شود- که خود یکی از گفتمان‌های پرقدرتِ نقادی ادبی و فرهنگی در چند دهۀ اخیر بوده است.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۳)
Farzin
۱۳۹۹/۰۵/۳۱

ترجمه بسیار عالی. متن بسیار روان و کاملاً قابل فهم. یک مقدمه بسیار خوب برای شروع پساساختارگرایی

تندبادنیمه شب
۱۳۹۹/۰۷/۱۱

یکی از بهترین کتاب ها در زمینه نقد ادبی و آشنایی با جریان های اصلی

sina.zahed
۱۳۹۹/۰۸/۲۲

خوبه که تو طاقچه کارهای جدی و اساسی هم داره وارد میشه. امیدوارم یه روزی هر کتابی نسخه الکترونیکش پیدا بشه.

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۵)
ایدئولوژی، حکومتِ طبقهٔ حاکم را توجیه می‌کند، چه رؤسای قبایل باشند، یا بزرگ‌زادگانِ اشرافی، یا زمین‌داران و یا صاحبان سرمایه، یعنی بورژوازی. و در مثالی، که همچون پیشگویی بسیار بی‌نقصِ نشانه‌شناس ی است، مارکس و انگلس اشاره می‌کنند که در دورهٔ فئودالیسم از «شرافت» و «وفاداری» زیاد سخن می‌رود، اما با فرارسیدن سرمایه‌دار ی، «آزادی» و «برابری» (در فرصت‌ها، شاید) به‌سرعت جای آن را می‌گیرد. به‌علاوه، بنا بر استدلال آنها، طبقهٔ حاکم، برای اینکه بتواند منافع خود را همچون ارزش‌های مشترک تمامی اعضای اجتماع مورد نظر جلوه دهد، باید به دیدگاه‌های خود خصلت «اجتناب‌ناپذیری» ببخشد و همه را متقاعد کند که این تصورات تنها گزینهٔ جدّی موجود، و تنها راه شناخت جهان است که حقیقتاً خردمندانه و ارزشمند است.
Farzin
پرسش: آیا امروزه مارکسیسم به تمامی برنیفتاده است؟ آیا پس از آنکه اروپای شرقی به سرمایه‌دار ی رو آورد، کماکان کسی مارکسیسم را جدی می‌گیرد؟ پاسخ: درست است که کمونیسمِ سَبک شوروی مارکسیسم را بدنام کرد اما به ظن قوی رژیم‌های هوادار آن بسیار کم وامدار نظریه‌های خودِ مارکس بودند، نظریه‌هایی که هنوز در مقام تحلیلی برای سازوکارهای سرمایه‌دار ی، بی‌همتا هستند. هرچند برخی از این نظریه‌ها بایستی روزآمد شوند، اما آثار مارکس را، هم موافقان و هم مخالفان‌اش، در مقیاسی وسیع کماکان می‌خوانند، و بسیاری از بینش‌های او امروزه برای ما «بدیهی» می‌نمایند. به اعتقاد من، نظریهٔ مارکسیستی ایدئولوژی، هنوز هم می‌تواند به توضیح این مطلب یاری رساند که چرا اوضاع سریع‌تر درست نمی‌شود.
Farzin
برپایهٔ نظر آلتوسر، وظیفهٔ حفظ نظم، یا روابط تولیدیِ موجود، که در آن برخی افراد، ناگزیر، نیروی کار خود را به‌خاطر امرار معاش به فروش می‌رسانند، و برخی از طریق سرمایه‌گذاری‌های خود زندگی می‌کنند برعهدهٔ دستگاه‌های سرکوبگر دولت، است. اگر این وضعیت مستقیماً با انقلاب یا نافرمانی مدنی به چالش کشیده شود، دستگاه‌های سرکوبگر دولت، در تحلیل نهایی، به خشونت متوسل می‌شوند. اما بیشتر، و شاید اکثرِ، ما به‌ندرت با پلیس یا دادگاه برخورد یا تصادم پیدا می‌کنیم. ما، به گفتهٔ آلتوسر، «خودبه‌خود کار می‌کنیم» تا آن روابط طبقاتی‌ای را بازتولید نمائیم که سرمایه‌دار ی بر آنها مبتنی است، حتی اگر این روابط در خدمت منافع درازمدت‌مان نباشند.
Farzin
جوامعْ ما را همچون سوژه به خدمت می‌گیرند، تابع ارزش‌های خود می‌سازند، و ترغیب‌مان می‌کنند تا شهروندانی پاسخ‌گو، مسئول و، در واقع، مشتاق به ارائهٔ روایتی از خود در قالب‌هایی باشیم که از کردارهای دلالت‌گرِ همان جوامع آموخته‌ایم.
Farzin
اگر منشأ درک ما از تفاوت‌ها، کردار دلالت‌گر باشد نه چیزهایی که در جهان‌اند، آنگاه تضمینی وجود ندارد که گزارشِ ما از این درک، جهان چیزها را دقیق ارائه دهد.
Amir Reza Rashidfarokhi

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۶۸ صفحه
قیمت نسخه چاپی۳۵,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تعداد صفحات۱۶۸صفحه
قیمت نسخه چاپی۳۵,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB