با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
تخت پروکروستس

دانلود و خرید کتاب تخت پروکروستس

جملات قصار فلسفی و کاربردی

۲٫۰ از ۷ نظر
۲٫۰ از ۷ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب تخت پروکروستس  نوشته  نسیم نیکولاس طالب  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب تخت پروکروستس

کتاب جذاب تخت پروکروستس پر از جملات قصار فلسفی و کاربردی از نویسنده لبنانی- آمریکایی معاصر، نسیم نیکولاس طالب است.کسانی که کتاب معروف نیکلاس طالب یعنی قوی سیاه را خوانده باشند این کتاب برایشان دلچسب خواهد بود

خلاصه کتاب تخت پروکروستس

در این کتاب نسیم نیکلاس طالب به سبک مورد علاقه‌اش به سراغ جملات قصار می‌رود تا با آنها از وادی هایی برای ما بگوید که از آنها بسیار کم می‌دانیم و توان پیش‌بینی کردنشان را هم نداریم. او در این کتاب از اسطوره پروکروستس کمک می گیرد. اسطوره ای که مهمانانش را با شیدن یا قطع کردن دست و پایشان به اندازه تختی درمی‌آورد که قرار بود در ان استراحت کنند. او رسم خاصی در مهمان‌نوازی داشت: مسافران را می‌ربود، برایشان شامی سخاوتمندانه تدارک می‌دید و سپس آنها را به گذراندن شبی بر یک تخت مخصوص دعوت می‌کرد. دلش می‌خواست تخت به‌خوبی به اندازهٔ قد مسافر باشد. از این‌رو، پاهای کسانی را که قدشان بلند بود با یک تبر کوچک و تیز، کوتاه می‌کرد و کسانی که قد کوتاهی داشتند را در طول تخت می‌کشید. البته او دو نوع تخت داشت یکی کوچک و یکی بزرگ. قربانیان کوتاه‌قد را در تخت بزرگ می‌خواباند و قربانیان بلندقد را در تخت کوتاه.

پروکروستس به این کار ادامه می‌داد تا در نهایت خودش قربانی یکی از مهمانانش شد. مهمان پس از مراسم شام، پروکروستس را در تخت خودش خواباند. سپس برای به اندازه درآوردن او با تختش، سرش را از تن جدا کرد.

هر جملهٔ قصاری اینجا دربارهٔ یک نوع از تخت پروکروستس است. ما انسان‌ها با محدودیت‌های دانش و چیزهایی که نمی‌توانیم ببینیم، نادیده‌ها و ناشناخته‌ها، کشمکش‌های برخاسته از زندگی و جهان پر از اندیشه‌های درهم‌بافته، دسته‌بندی‌های تقلیل‌دهنده، زبان‌های زرگری و روایت‌های از پیش آماده‌شده که به‌هرحال عواقب آنی و محتملی دارند، روبه‌رو هستیم. علاوه بر این، به نظر می‌رسد از این تناسب وارونه، آگاهی نداریم؛ بسیار شبیه خیاطانی که به مناسب‌بودن کت و شلواری که دوخته‌اند، پز می‌دهند اما این کار را با جراحی و جابه‌جایی اندام مشتریان خود انجام داده‌اند. به‌عنوان مثال، تعداد کمی از مردم متوجه هستند ما مغز بچه‌مدرسه‌ای‌ها را با دارو تغییر می‌دهیم تا آنها را با برنامهٔ تحصیلی منطبق کنیم، به‌جای این‌که عکس این عمل را انجام دهیم.

درباره نسیم نیکلاس طالب

نسیم نیکلاس طالب نویسنده لبنانی -آمریکایی، بیشتر وقت خود را به‌عنوان یک پرسه‌زن در کافه‌های سراسر دنیا در حال مراقبه و تفکر، سپری می‌کند. او معامله‌گر سابق بورس و در حال حاضر استاد برجستهٔ دانشگاه نیویورک است. نیکلاس طالب نویسندهٔ کتاب‌های فریب‌خوردگان، امر تصادفی و قوی سیاه است و کتاب‌هایش بیش از یک سال در فهرست پرفروش‌های نیویورک تایمز قرار داشتنه‌اند.

جملاتی از کتاب تخت پروکروستس

زیبایی، گفت‌وگویی یک‌جانبه است با امر نادیدنی.

- زیبایی با بی‌نظم و قاعدگی‌های عاری از شرم، زیاد می‌شود؛ شکوهی که از یک خبط بزرگ برمی‌آید.

- برای درک «پیشرفت»: همهٔ مکان‌هایی که زشت می‌نامیم، مدرن و ساختهٔ دست انسان هستند (نیوآرک) و هرگز طبیعی و تاریخی نیستند (رم).

- عیب و نقص را دوست داریم، از نوع درست؛ برای هنر اصیل و نسخهٔ اولیهٔ ویرایش‌نشده و پر ایراد، حاضریم بهای گزافی پرداخت کنیم.

- بسیاری از افراد منتظرند کسی برسد و به او بگویند: «این اثر هنری زیبایی است، این اثر هنری زیبایی است.» بعضی‌ها هم به دو یا چند نفر نیاز دارند.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۵)
arash
۱۳۹۸/۰۷/۰۲

نمونه رو خوندم اصلا نمیدونم چرا این کتاب ترجمه شده؟ یعنی واقعا کسی این کتاب رو میخره و میخونه؟ کلی جملات قصار بهتر از اینها هست. (هرچند به نظر من کلا خوندن جملات قصار کار بیهوده ای است. شاید اگه

- بیشتر
محمود
۱۳۹۹/۰۱/۱۱

ترجمه افتضاحه کتاب فکر کنم یه ترجمه دیگر هم دارد کتاب زبان اصلیشو خوندم عالیه البته باید نسیم طالب رو بشناسی

alirezazal
۱۳۹۹/۰۳/۰۱

ترجمه کتاب روان نیست.به نظر کتاب خوبی است.اما فهم برخی جملات خیلی سخت شده.ناچار قسمت کمی از کتاب را مطالعه کردم.

ابراهیم محمدی
۱۳۹۹/۰۸/۱۰

درود علی رغم فرمایشات دوستان مبنی بر غیر قابل خواندن بودن متن کتاب عرض میکنم که قابل خواندن هست که البته به نظر با توجه به اینکه متن اصلی اندکی ثقیل بوده و روی ترجمه هم خیلی روش کار نشده

- بیشتر
کاربر ۱۴۷۶۶۰۳
۱۳۹۹/۰۱/۱۲

کیفیت ترجمه خیلی پایین انگار داشته این دوستمان ترجمه همزمان انجام می داده

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۱۴)
پروکروستس در اساطیر یونانی، صاحب بی‌رحم یک ملک کوچک در کوریدالوس در آتیکا، جایی بین آتن و الوسیس بود؛ مکانی که مراسم آئینی اجرا می‌شد. او رسم خاصی در مهمان‌نوازی داشت: مسافران را می‌ربود، برایشان شامی سخاوتمندانه تدارک می‌دید و سپس آنها را به گذراندن شبی بر یک تخت مخصوص دعوت می‌کرد. دلش می‌خواست تخت به‌خوبی به اندازهٔ قد مسافر باشد. از این‌رو، پاهای کسانی را که قدشان بلند بود با یک تبر کوچک و تیز، کوتاه می‌کرد و کسانی که قد کوتاهی داشتند را در طول تخت می‌کشید
خانه‌ی سپید
- امتحان این‌که کتابی را واقعا دوست داشتید این است که آن را (چندین‌بار) بازخوانی کنید؛ امتحان این‌که به کسی واقعا علاقه دارید این است که برای دیدن چندباره‌اش اشتیاق داشته باشید؛
neda
- هیچ‌کس نمی‌خواهد کاملا شفاف باشد؛ نه برای دیگران و نه قطعا برای خود.
بهزاد شبانی فرد
- آموزش اندک‌اندک عاقلانه‌تر می‌شود، اما باعث می‌شود احمق‌ها بسیار خطرناک شوند.
alirezazal
ویژگی بارز هالو این است که عموما برای عیب‌های بشری، تعصب‌ها، تناقض‌ها و نابخردی‌ها افسوس می‌خورد؛ بدون این‌که این‌ها را محض تفریح یا یافتن فایده‌ای بررسی کند.
آیدا
پروکروستس در اساطیر یونانی، صاحب بی‌رحم یک ملک کوچک در کوریدالوس در آتیکا، جایی بین آتن و الوسیس بود؛ مکانی که مراسم آئینی اجرا می‌شد. او رسم خاصی در مهمان‌نوازی داشت: مسافران را می‌ربود، برایشان شامی سخاوتمندانه تدارک می‌دید و سپس آنها را به گذراندن شبی بر یک تخت مخصوص دعوت می‌کرد. دلش می‌خواست تخت به‌خوبی به اندازهٔ قد مسافر باشد. از این‌رو، پاهای کسانی را که قدشان بلند بود با یک تبر کوچک و تیز، کوتاه می‌کرد و کسانی که قد کوتاهی داشتند را در طول تخت می‌کشید (نام او داماستس یا پلی‌فمون بود اما به پروکروستس معروف شد که به معنی «کش‌دهنده» است).
neda
چیزی که احمق‌ها «هدر دادن وقت» می‌نامند، معمولا بهترین نوع سرمایه‌گذاری است.
sajjadrchesly
رابطهٔ دوستی‌ای که به پایان می‌رسد هرگز برای دو طرف مساوی نیست؛ دست کم یکی در آن به‌شدت متضرر شده است.
hojjat6204
- هیچ‌چیزی دائمی‌تر از مقررات «موقتی»، کسری بودجه، آتش‌بس و روابط نیست و موقتی‌تر از چیزهای «دائم» وجود ندارد.
hojjat6204
- آنهایی که معتقدند کارمند بودن، برده‌داری نظام‌مند نیست یا کور هستند یا کارمند.
sajjadrchesly

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۸۹ صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۵,۵۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۷/۰۱/۰۴
دسته بندی
تعداد صفحات۸۹صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۵,۵۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۷/۰۱/۰۴