با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
دومین محاکمه سقراط

دانلود و خرید کتاب دومین محاکمه سقراط

۳٫۰ از ۱ نظر
۳٫۰ از ۱ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب دومین محاکمه سقراط  نوشته  محمدرضا خاکی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب دومین محاکمه سقراط

نمایش‌نامه شش پرده‌ای «دومین محاکمه سقراط» اثر آلن بدیو، نویسنده، فیلسوف و مترجم معاصر فرانسوی است. بدیو از اندیشمندان چپ‌گرای فرانسه است که به نظرش سقراط فیلسوفی است که سنت روشنفکری غرب او را به شیوه مرگ و مقاومت و پایداری‌اش در پایبندی به قانون می‌شناسد. بدیو در این اثر، دومین محاکمه این فیلسوف بزرگ را در نمایشی طنز، پرمعنا و جذاب روایت کرده است. در هیات تحریریه روزنامه انقلاب صحبت بر سر بستن صفحه اول و انتخاب تیتر روزنامه فردا است. در این میان که بحثی درگرفته است خبرنگاری سرمی‌رسد و خبری شگفت‌انگیز می‌دهد. تا سه روز دیگر دادگاه تجدیدنظر سقراط فیلسوف مشهور یونانی در آتن برپا می‌شود تا فاجعه مرگ او را در یونان باستان با بازتاب‌های فلسفی و سیاسی‌اش در جامعه امروزی درهم آمیزد و هویت واقعی سقراط، ماجرای واقعی مرگ او و همچنین واقعیت افکار افلاطونی- کمونیستی قرن حاضر برملا شود: «بعدازظهر رو به پایان است و زمان تأیید شکل نهایی صفحهٔ اول روزنامهٔ فردا. ایوان و بِئاتریس، دو روزنامه‌نگار در حالی داخل می‌شوند که گفت‌وگویی را ادامه می‌دهند؛ گفت‌وگویی که آشکار است از بیرون شروع کرده‌اند. ایوان: تو خودت خوب می‌دونی که این‌جوری نمی‌تونه ادامه پیدا کنه. بِئاتریس: «این‌جوری»، «این‌جوری»! یعنی چه، «این‌جوری»؟ ایوان: خودت خوب می‌دونی. حتی، آره، خودت خیلی هم خوب می‌دونی. این‌جوری، یعنی این‌جوری، نه جورِ دیگه. بِئاتریس: پس، می‌تونی به من بگی منظورت از «جورِ دیگه» چیه؟ یه جورِ دیگه یعنی چی؟ اگه این، این‌جوریه، چون جورِ دیگه‌ای نیست و اگه منِ بِئاتریس، نمی‌دونم یه جورِ دیگه، چه‌جوریه، پس اصلاً نمی‌تونم بفهمم این چی هست! ایوان، دارم بهت میگم، و این واقعاً خیلی جدیه: از این به بعد، لازمه که بین ما، همه‌چی شفاف باشه! ایوان: کاملاً موافقم. لازمه که از این به بعد، همه‌چی این‌جوری باشه، نه یه‌جورِ دیگه.»

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۱)
سوکراتس
۱۳۹۸/۰۲/۱۷

چرا جدیدا تو اسم نویسنده ها غلط تایپی یا املایی هست ؟ بدیو رو بادیو نوشتید که باعث میشه تو جستجو این کتاب تو کتابای بدیو نیاد درباره بعضی نویسنده های دیگه هم مثل والتر بنیامین که واکتر نوشته شده

- بیشتر
بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۱۳)
ایدئولوژی یعنی شر! تنها چیز بدتر از ایدئولوژی، توتالیتاریسمه!
محمد رضا مددی
اون بالا، حوصلهٔ آدم سر میره. چیزایِ جالب فقط پایینه
من
«اما انسان‌بودن دشوار است، زیرا انسانیت هنوز به وجودِ حقیقی خود نرسیده‌است.»
من
فاضلابِ آتن مثل فاضلابِ رُم نیست. در رُم به‌خاطر امپراتورها فاضلاب‌های عظیم ساختن. ولی در آتن، به‌خاطر دموکراسی، فاضلاب نداشتن.
محمد
«خداشدن بسیار ساده است، زیرا خدایان مرده‌اند؛ اما انسان‌بودن دشوار است، زیرا انسانیت هنوز به وجودِ حقیقی خود نرسیده‌است. امروزه، همهٔ ما سرگردانیم؛ سرگردان بینِ خدایان مرده و پیدایش انسانیتِی که در آینده، به والاترین مرتبهٔ ایده‌ای خواهدرسید که خودش از انسانیت دارد.
من
اونی که ادعا داره و خودنمایی می‌کنه، اونی که رَجَز می‌خونه و لاف می‌زنه، اونی نیست که ادعای خدایی می‌کنه؛ اونیه که ادعایِ انسان‌بودن می‌کنه! انسان، اگر چه برای بهترشدن در اونچه که استعداد و تواناییش رو داره، مُدام در حالِ تلاش‌کردنه، اما انسانیتِ کامل هنوز به وجود نیامده. انسان، هنوز هم و در همه‌جا، خیلی پایین‌تر از ایدهٔ انسانیت قرار داره.
من
جزئیات!؟ همین جزئیاته که باعثِ نابودی رویدادهایِ حقیقی میشه.
من
«خداشدن بسیار ساده است، زیرا خدایان مرده‌اند.
محمد رضا مددی
منطق در اینجا، بی…رح…ما…نه‌ست!
محمد رضا مددی
دنیایِ دیگران جست‌وجو کن، تا بتونی خودت رو بشناسی. چون‌که فقط برخی از افرادِ دیگه می‌تونن آینه‌های راست‌نمایِ هویتِ خودت باشن.
من

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۵۶ صفحه
قیمت نسخه چاپی۳۴,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۷/۰۱/۱۴
دسته بندی
تعداد صفحات۱۵۶صفحه
قیمت نسخه چاپی۳۴,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۷/۰۱/۱۴